Connect with Us

Ishte shpallur në kërkim/ Policia e gjen të fshehur në tavanin e shtëpisë 23 vjeçarin

Kronika

Ishte shpallur në kërkim/ Policia e gjen të fshehur në tavanin e shtëpisë 23 vjeçarin

Publikuar

-

Policia e Dibrës ka arrestuar një 23-vjeçar i cili konsiderohet me rrezikshmëri të lartë. Në sajë të operacionit të koduar “Stadiumi” është vënë në pranga Mariglen Hoti nga Burreli.
Mbi bazën e hetimeve dhe informacioneve të marra, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat bënë lokalizimin e vendodhjes së autorit M. H., 23 vjeç, banues në Burrel dhe në kuadër të operacionit policor “Stadiumi” u bë kapja e tij, i cili kur ka parë që Policia kishte rrethuar banesën e tij është fshehur në tavanin e saj, por pas kontrollit është vënë në prangat e Policisë.
Ky shtetas, në orët e vona të natës së datës 30.10.2019, në afërsi të stadiumit të qytetit Burrel është përfshirë në një konflikt me shtetasin K. Ll., duke qëlluar me armë zjarri në drejtim të tij.

NJOFTIMI I PLOTE
Mat,Dibër
Një tjetër i kërkuar me rrezikshmëri shoqërore bie në prangat e Policisë.
Finalizohet operacioni policor “Stadiumi”.
Kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale “Armëmbajtja pa leje” dhe “Prishja e qetësisë publike”.
23-vjecari, i dënuar më parë për veprat penale “Dhuna në familje”, “Vjedhja” dhe “Kundërshtim i urdhrit të punonjësit të Policisë”.
Shërbimet e Komisatiatit të Policisë Mat, pas 1 muaji hetimesh proaktive, nën drejtimin e Prokurorisë ka bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentinin e ngjarjes, si dhe identifikimin e autorëve të përfshirë në një konflikt me armë.
Mbi bazën e hetimeve dhe informacioneve të marra, shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat bënë lokalizimin e vendodhjes së autorit M. H., 23 vjeç, banues në Burrel dhe në kuadër të operacionit policor “Stadiumi” u bë kapja e tij, i cili kur ka parë që Policia kishte rrethuar banesën e tij është fshehur në tavanin e saj, por pas kontrollit është vënë në prangat e Policisë.
Ky shtetas, në orët e vona të natës së datës 30.10.2019, në afërsi të stadiumit të qytetit Burrel është përfshirë në një konflikt me shtetasin K. Ll., duke qëlluar me armë zjarri në drejtim të tij.
Gjithashtu, është shpallur në kërkim dhe vijon puna për kapjen e shtetasit K. Ll.
Vijon puna për gjetjen dhe sekuestrimin e armës së përdorur nga shtetasi i lartpërmendur.
Materialet hetimore do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Mat, për veprime të mëtejshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA/ Sajmir Alimehmeti, dënohet me 22 vjet heqje lirie për mbështetje të terrorizimit

Publikuar

-

Nga

Një gjykatë në New York, dënoi me 22 vjet heqje lirie një shqiptar me vendbanim në Bronx, që synonte të bëhej pjesë e grupit ekstremist Shteti Islamik.

Sipas akuzës, që nga viti 2015, Sajmir Alimehmeti, i cili veten e quante “Dentisti”, kishte blerë thika dhe pajisje të tipit ushtarak.

“Ju jeni një bombë e kurdisur”, tha të premten gjykatësi federal i Manhatanit, Paul Engelmayer, derisa po publikonte vendimin për dënimin e tij nën akuzat për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-it dhe për mashtrim me pasaportë.

Alimehmeti, shtetas i natyralizuar amerikan ishte arrestuar në vitin 2016. Një agjent i fshehtë ishte takuar me Alimehmetin në banesën e tij në Bronx, ku ai kishte luajtur video, ku shihej një prej luftëtarëve të ISIS-it duke u prerë kokën të burgosurve.

Alimehmeti i kishte thënë agjentit të fshehtë se “ai dhe vëllai i tij kishin patur në plan për të udhëtuar nga Shqipëria në Raka të Sirisë, por i vëllai ishte arrestuar.”

LEXO EDHE:  Plagosën 38 vjeçarin/ Arrestohen vëllezërit dhe bashkëpunëtori i tyre

LEXO EDHE:  Korçë/ Ndalohet 31 vjeçari në kërkim trafik droge

Ai kishte qenë në vëmendje të autoriteteve të paktën që nga viti 2014, kur atij i ishte mohuar dy herë hyrja në Britani, prej nga synonte të udhëtonte për në Siri. Në vitin 2015 ai kishte aplikuar për një pasaportë të re amerikane, duke pretenduar se e kishte humbur të parën. Sipas FBI-së, ai mendonte se përdorimi i pasaportës së vjetër me vulat britanike të refuzimit do të ngjallte dyshime.

Në vitin 2018 ai kishte pranuar fajësinë, duke theksuar se ka gënjyer gjatë aplikimit për pasaportë si dhe për ofrim të mbështetjes materiale për ISIS-in./VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bastiset shtëpia e 67-vjeçarit në Divjakë/ Autorët i marrin makinën, armën e gjahut dhe 2 celularë

Publikuar

-

Nga

Shtëpia e një 67-vjeçari në fshatin Sopëz të Divjakës ka rënë pre e grabitjës këtë të dielë.

Sipas burimeve të policisë, mësohet se persona të paidentifikuar kanë arritur që të marrin në banesën e 67-vjeçarit me inicialet  N.P mjetin tip “Benz”, një armë gjahu teke të cilën e kishte me leje dhe dy telefona celularë.

Policia ka nisur hetimet, ku po punohet për zbardhjen e plotë të kësaj ngjarjeje.

LEXO EDHE:  Shpallet në kërkim administrator I “A & A OIL 10”, akuohet për fshehje të ardhurash

LEXO EDHE:  Foto-Tension para Kryeministrisë/ Policia përplaset me studentët

Njoftimi i policisë
Në orët e para të mëngjesit, në fshatin Sopëz, dyshohet se persona të paidentifikuar kanë vjedhur banesën e shtetasit N.P, 67 vjeç, ku i kanë marrë automjetin tip “Benz”, një armë gjahu teke të cilën e kishte me leje dhe dy telefona celularë.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e Kacifas në Bularat/ Autoritetet greke hapin hetimet

Publikuar

-

Nga

Autoritetet greke hapin hetimet për vrasjen e minoritarit grek Konstandinos Kacifas.

Media greke “zougla.gr”, raporton se prokurori Publik Konstantinos Simitzoglou është duke ndjekur penalisht rastin e Kacifas, i cili mbeti viktimë më 28 tetor të 2018.

Oficeri i mjekësisë ligjore tani do të thirret për të përcaktuar shkaqet e vrasjes së të riut.

Prokurori i shtetit fqinj ka marrë urdhër nga Shefi i Prokurorisë Publike Vangelis Ioannides për të hetuar rrethanat e vdekjes së Kacifas pasi kishte marrë dëshmi dhe prova të dërguara nga Prokuroria shqiptare.

LEXO EDHE:  Korçë/ Ndalohet 31 vjeçari në kërkim trafik droge

LEXO EDHE:  Plagosën 38 vjeçarin/ Arrestohen vëllezërit dhe bashkëpunëtori i tyre

Gjithashtu Simitzoglou ka marë edhe dëshminë e familjarëve të minoritarit, ndërkohë media greke shkruan se hetuesi do të kërkojë nga autoritetet shqiptare informacione për policët e përfshirë në operacion./ CNA.al

LEXO TE PLOTE