Connect with Us

Horoskopi i ditës, 15 nëntor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 nëntor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite shumë e bukur pritet te jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Do i jepni prioritet marrëdhënies tuaj ne çift dhe do lini çdo gjë tjetër pas dore vetëm për partnerin. Beqaret do ndihen shume te lire për te vepruar dhe mund te joshin ke te duan. Jupiteri do jete planeti me i favorshëm për sektorin e financave. Gjendja do jete goxha e mire dhe do tregoheni mjaft te kujdesshëm.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite goxha premtuese duket kjo e sotmja për te dashuruarit. Venusi do jete pozicionuar mire dhe do dine si ta shfrytëzoni çdo moment pranë partnerit. Beqaret duhet te dalin, te shkojnë neper festa dhe te njohën me sa me shume persona. Ndonjëri prej tyre mund te jete edhe i duhuri. Te ardhurat do marrin tatëpjetën. Merrni masa pa arritur qe ato te shterojnë plotësisht.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Fale ndikimit pozitiv te shume planetëve, jeta juaj ne çift ka për te qene e bukur sot. Nuk do mungojnë as çastet e lumtura dhe do emocionoheni pamase. Beqaret do realizojnë me ne fund takimin e rëndësishëm qe kane ëndërruar. Për ta shume shpejt gjerat do marrin një tjetër rrjedhe. Shpenzimet mundohuni t’i pakësoni sepse situata nesër mund te përkeqësohet.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dite shume intensive ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Ata do i zgjidhin qe ne mëngjes mosmarrëveshjet e vogla dhe me pas jeta do ju zbukurohet. Beqaret do ndihen pafundësisht te lire për te bere zgjedhjet e tyre. Do i shfrytëzojnë mundësitë qe do iu jepen dhe vendimet do i lënë për me vone. Financat do fillojnë te stabilizohen disi, por ju duhet te keni edhe pak durim.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Neptuni do ju beje me te logjikshëm sot ju çifteve. Do jeni serioze dhe te përgjegjshëm ama nuk do ju mungoje romantizmi. Ne mbrëmje do dashuroheni me pasion me personin qe doni. Beqaret nuk do kenë sukses ne nismën e tyre dhe do mbeten me te njëjtin status. Sektori financiar do konsolidohet goxha. Do ndiheni me te qete dhe do shlyeni edhe disa borxhe te vjetra.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Pritet qe dita e sotme te ketë përmirësime te mëdha për juve qe jeni ne një lidhje. Do ndiheni gjithë kohës mire pranë te dashurit te zemrës dhe mund te shijoni edhe çaste tejet romantike. Beqaret do jene shume mosbesues dhe aspak te bindur për te hedhur menjëherë hapa. Ne planin financiar mos bëni gabime sot sepse keni për t’u përballur me probleme dhe vështirësi me pas.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Dite shume intensive dhe e mbushur me kënaqësi te veçanta ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjithë kohës do përjetoni ndjesi te veçanta dhe madje mund t’iu duket vetja edhe di neper ëndrra. Beqaret do realizojnë takimin me te bukur te jetës dhe zemra do ju shpërthejë nga gëzimi. Ne planin financiar Saturni do sjelle disa vështirësi prandaj mire është te bëni sa me shume kujdes.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite shume e paqëndrueshme ka për te qene kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Për shkak te disa gënjeshtrave te thëna kohet e fundit, nuk do keni me besim te plote tek partneri dhe mund te keni edhe debate. Beqaret do jene kapricoze dhe te paqëndrueshëm ne mendime. Edhe sot ata do mbeten te vetmuar. Çështjet financiare nuk do jene te shkëlqyera, por përgjithësisht te kënaqshme.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Vështirësitë ne jetën tuaj ne çift nuk do mungojnë sot. Gjithsesi mos u dekurajoni aspak dhe bëni te pamundurën për ta kaluar me sukses çdo sfide. Beqaret edhe pse s’mund ta gjejnë dashurinë e madhe nuk do mërziten aspak. Dita e tyre do jete e mbushur me gëzim dhe hare. Ne planin financiar do jeni shume te logjikshëm dhe do dini si ta menaxhoni çdo situate. ne tërësi gjendja ka për te qene e mire.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dialogu, bashkëpunimi dhe komunikimi do mbizotërojë gjate gjithë kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Sytë do kenë gjithmonë shkëlqimin e shume ëndërruar dhe qetësia do mbizotërojë. Beqaret do jene shume përzgjedhës dhe nuk do arrijnë dot te gjejnë një person qe do ju përshtatet plotësisht. Sektori i financave do mbetet i kënaqshëm. Përveç ndikimit pozitiv te yjeve ju do dini edhe si t’i bëni gjithmonë llogarite.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sot do ketë ndryshime shume te rëndësishme ne jetën tuaj ne çift. Do entuziazmoheni edhe nga surprizat e partnerit dhe nuk do doni te shkëputeni për asnjë moment prej tij. Beqaret do fillojnë te pëlqejnë një te afërm te miqve, por nuk do thonë gjë derisa te binden qe edhe ata i pëlqejnë. Për financa te qëndrueshme duhet ta shtrëngoni paksa rripin e shpenzimeve.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite shume interesante do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ndiheni pafundësisht mire pranë partnerit dhe do jeni gati te bëni edhe çmenduri se bashku. Beqaret me ne fund do gjejnë strategjinë e duhur te joshjes dhe do mund te bëjnë për vete atë qe pëlqejnë. Gjendja e financave ka rrezik te ketë probleme te mëdha për faj te gjithë gabimeve qe keni bere se fundmi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Një “ferr” i vërtetë/ Njihuni me motin për pesë ditët e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Shërbimi Meterologjik Ushtarak në vendin tone ka bërë me dije se parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme do të jetë një “ferr” i vërtetë.

Temperaturat do të shkojnë deri në 42 gradë, kjo ndodh për shkak se vendi ynë parashikohet të ndikohet nga një valë i nxehti nga Afrika e Jugut.

Ashtu sic është bërë tashmë zakonë më poshtë po ju njohim me parashikimin e motit rreth javës që presim përpara për të cilën duhet të përgatitemi për një “ferr” të vërtet.

Kjo ndodh për shkak se vendi ynë parashikohet të ndikohet nga një valë e të nxehtit (masa ajtrore të thata dhe të nxehta me origjinë nga Afrika e Veriut dhe pjesërisht edhe nga Afrika Sahariane).

Në këtë mënyrë moti parashikohet të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit përgjatë pjesës më të madhe të ditës. Por nuk do të mungojnë edhe vranësirat kalimtare më tepër prezente përgajtë relieveve malore në lindje të vendit. Këto vranësira ditën e Hënë në këto zona do të shoqërohen me reshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive afatshkurtër.

Ashtu sic duket dhe në tabelën bashkëlidhur, ajo që e bën të veçantë këtë javë janë temperaturat e larta dhe të nxehta me ditë të tëra, ku  në orët e mesditës parashikohen ( nga 39°C deri në 43°C). Gjithashtu problematike do të jenë edhe temperaturat e mbrëmjes të cilat në zona të caktuara nuk zbresin posht vlerave 25°C deri në 27°C në vlerat minimale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndikimi i pandemisë në gjendjen e stresit/ Arjana Rreli: Shumë të sëmurë, pak psikiatër

Publikuar

-

Nga

Ndikimi i pandemisë në gjendjen e stresit/ Arjana Rreli: Shumë të sëmurë, pak psikiatër

Periudha pandemike në vendin tonë ka rritur numrin e qytetarëve që përjetojnë gjendje stresi.

Psikiatrja Arjana Rreli tregon se kjo e pengon individin në aktivitetet e përditshme, ndërsa ka theksuar se ata individë që e kanë kaluar këtë gjendje dhe nuk kanë kërkuar ndihmë kanë shanse që tu përsëritet.

Në situatën që ne jemi një vit pas pandemisë kemi në terren tashmë edhe shfaqjen e stresit kronik, pra persona të cilët nuk e kanë përjetuar, nuk kanë kërkuar ndihmën, nuk e kanë tretur dot stresin që u instalua direkt pas sulmit të mendjes që ju bë nga ky virus, kanë filluar të shfaqin shenjat e para të stresit që i ngjajnë shumë stresit akut por që ndërhyn më shumë në mënyrën e funksionimit të individit duke e penguar atë në mbarvatjen normale dhe në një ditë aktivitetesh që ai i zhvillon me të gjitha kompetencat e veta”, tha psikiatrja Arjana Rreli ën Report Tv.

Grupmosha më e prekur është 20-40 vjec. Psikiatrja tregon dhe faktorët që çojnë rinin drejt stresit.

Aktualisht ne shohim që grupmosha më e prekur është ajo e rinisë, sidomos moshat 20-40 vjeç. Është pikërisht kjo moshë dhe sidomos rinia ajo që shfaq më së shumti për fatin e mirë shenjat e ankthit pa ndryshime të mëdha të humorit, për faktin që kjo moshë u përball më egër me pasojat e këtij virusi duke ndërhyrë si në funksionimin e tyre okupacional, një pjesë e mirë u detyruan që të zhvillojnë aktivitetin e tyre ndryshe nga çfarë ishin mësuar më përpara por rinia është edhe me kohën më tepër për të bërë aktivitet së bashku, për të qëndruar deri vonë kështu që u kufizua.

Distancimi social ishte gjithashtu vuajtja tjetër sepse dikush nuk shihte dot prindin e sëmurë dhe kështu instalohej dhe gjendje ankthi plus dhe shpeshherë është po kjo rini që përballet me modele të cilat në mendjen e tyre janë të paarritshme. Në tentativa për ta kapur këtë model futet në një ngërç psikologjik që refektohet në ankth“, tregoi psikiatrja.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 shkurt 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 tetor 2020

Teksa rastet janë në rritje, Rreli thotë se numri i psikiatërve është shumë pak për të përballuar nevojat e shoqërisë.

“Në një ditë të zakonshme mund të jenë mesatarisht 20-25 raste që vijnë për herë të parë. Dhe unë këtu flas mesatarisht dhe jap eksperiencën time ndërkohë që jam pothuajse e sigurt që ndaj të njëjtin opinion dhe me të gjithë kolegët e mi psikiatër. Ne jemi akoma shumë pak për të përballuar gjithë këtë fluks që erdhi papritur”, tha ndër të tjera psikiatrja Rreli.

Psikiatrja këshillon për një jetë sa më të shëndetshme, duke u fokusuar në aktivitete sportive, jetën sociale dhe shmangien e substancave abuzive./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten temperaturat në vend/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Grafiku- Temperatura 42 gradë/ Cilat janë vitet më të nxehta në Shqipëri

Mbetemi edhe ditën e diel në ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme, të cilat do të kushtëzojnë mot të kthjellët dhe relativisht të nxehtë sipas MeteoAlb.

Mesdita dhe pasditja sjellin kalime vranësirash nëpër territor, ku më të shpeshta vranësirat do jenë në zonat përgjatë kufirit lindor por pa mundur të gjenerojnë reshje.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 gusht 2020

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 tetor 2020

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në vlerat minimale por rriten temperaturat e mesditës duke  luhatur vlerat ditore nga 12°C mëngjesi deri në 35°C mesdita.

Era do fryjë mesatare  me shpejtësi deri 35 km/h, nga drejtimi Verior-Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim deri në 3 ballë.

LEXO TE PLOTE