Connect with Us

Përmbytjet gjunjëzojnë Venecian

Bota

Përmbytjet gjunjëzojnë Venecian

Publikuar

-

Kryetari i bashkisë së Venecias fajësoi të mërkurën ndryshimet klimatike lidhur me përmbytjet që kanë prekur qytetin historik duke shënuar një nga nivelet më të larta të regjistruara ndonjëherë.

Të martën lartësia e ujit arriti në 187 centimetra, çka nënkupton se më shumë se 85 për qind e qytetit është përmbytur. Niveli më i lartë i ujit i regjistruar ndonjëherë llogaritet 194 centimetra dhe u shënua gjatë përmbytjes famëkeqe të vitit 1966.

Si pasojë e përmbytjeve të ditëve të fundit një 70 vjeçar ka humbur jetën.

Ujërat përmbytën bazilikën e famshme të Shën Markut dhe kanë ngritur shqetësime për dëmtimin e mozaikëve dhe veprave të tjera të artit.

Sipas zyrtarëve të mërkurën u shënua një tjetër nivel tejet i lartë i ujit, prej 160 centimetrash, por ai u ul shpejt.

Venecia është në gjunjë”, shkruante në twitter kryetari i bashkisë Luigi Brugnaro.

LEXO EDHE:  Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Bazilika e Shën Markut ka pësuar dëme serioze po kështu i gjithë qyteti dhe ishujt e tij”, shkruante më tej ai.

Zoti Brugnaro fajësoi ndryshimet klimatike lidhur me atë që e cilësoi situatë dramatike dhe bëri thirrje për përfundimin sa më parë të një projekti të zvarritur për kohësh për të ndërtuar barriera në det të hapur.

Përtej detin Adriatik, stuhitë e mëdha dhe erërat e rrëmbyeshme kanë shkaktuar gjithashtu përmbytjeve të disa qyteteve në Kroaci dhe Slloveni./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

CDC, rishikim udhëzimesh për mbajtjen e maskës në SHBA

Publikuar

-

Nga

CDC, rishikim udhëzimesh për mbajtjen e maskës në SHBA

Në Shtetet e Bashkuara, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) pritet të njoftojë udhëzimet e rishikuara për mbajtjen e maskave për amerikanët plotësisht të vaksinuar pas rritjes së rasteve me COVID-19.

Zyrtarët i thanë agjencisë Reuters se CDC-ja pritet të rekomandojë që amerikanët plotësisht të vaksinuar të mbajnë maska në ambjentet e brendshme të paktën në disa raste, por detajet nuk janë ende të qarta.

Udhëzimi i ri do të shënonte një kthesë të fortë nga vendimi i agjencisë ne maj sipas së cilit njerëzit e vaksinuar nuk kanë nevojë të mbajnë maska në shumicën e ambjenteve të brendshme.

Shtetet e Bashkuara po përballen me një rritje të mprehtë të numrit të rasteve të reja me COVD-19. Në 48 nga 50 shtetet ka patur një rritje prej 10% ose më shumë të infeksioneve javën e fundit. Në të gjithë Shtetet e Bashkuara, numri i rasteve të reja gati është katërfishuar në korrik, nga rreth 13,000 raste në ditë në më shumë se 50,000 aktualisht.

LEXO EDHE:  Nga Edi Rama/ Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Rritja është theksuar veçanërisht në shtetet me norma të ulëta vaksinimi dhe ndërsa varianti Delta i virusit, i zbuluar së pari në Indi, është përhapur në Shtetet e Bashkuara.

Duke folur në CNN zoti Fauci tha se, “Pesëdhjetë për qind e vendit nuk është vaksinuar. Kjo është problematike.”

LEXO EDHE:  A ka ndёrhyrё Rusia pёr Brexitin?

“Ne po e vëmë veten në rrezik,” tha Fauci, këshilltari kryesor për shëndetësinë i Presidentit Joe Biden.

Ai tha se njerëzit e vaksinuar “janë shumë të mbrojtur”, përfshirë edhe nga varianti Delta. Por ritmi i vaksinimeve ka rënë në SHBA me më shumë se 80% që nga mesi i prillit./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksidenti i rëndë në Kroaci/ Ministri Sveçla: Të mbijetuarit pritet të kthehen sot në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka njfoftuar se të mbijetuarit e aksidentit në Kroaci do të kthehen në Kosovë ditën e martë pas orës 22:00.

Sipas ministrit Sveçla ka thënë për Radion Evropa e Lirë, se në mbrëmje pritet që në Kosovë të kthehen edhe trupat e viktimave, por për të cilët ende nuk ka një orar specifik pasi ende priten rezultatet e autopsisë.

LEXO EDHE:  A ka ndёrhyrё Rusia pёr Brexitin?

Kujtojmë se aksidenti ndodhi të dielën e shkuar, pasi autobusi me targa të Kosovës po udhëtonte në linjën Franfurt-Prishtinë.

LEXO EDHE:  DW: Boris Johnson “çështja e vogël” me Brexitin

Në autobus kanë qenë 67 udhëtarë , ku 10 prej tyr ehumbën jetën , ndër ta edhe njëri prej shoferëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pesë të zhdukur pas një shpërthimi në një kompleks të industrisë kimike në Gjermani

Publikuar

-

Nga

Pesë persona llogariten të zhdukur dhe disa të tjerë mbetën të plagosur pasi që një shpërthim tronditi një park industrial në qytetin perëndimor gjerman të Leverkusenit të martën, duke ngritur shtëllunga tymi.

Zyra Federale e Gjermanisë për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmë gjatë Katastrofave e cilësoi shpërthimin si “një kërcënim të skajshëm” dhe u kërkoi banorëve të qëndrojnë brenda si dhe të mbajnë dritaret dhe dyert të mbyllura, njoftoi agjencia gjermane e lajmeve dpa.

LEXO EDHE:  Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

LEXO EDHE:  A ka ndёrhyrё Rusia pёr Brexitin?

Operatorët e kompleksit Chempark në Leverkusen, rreth 20 kilometra në veri të Këlnit, thanë se shkaku i shpërthimit është ende i paqartë. Ata thanë se zjarrfikësit dhe automjetet për zbulimin e shkallës së ndotjes u dërguan në zonë.

Policia mbyllu disa nga rrugët kryesore dhe autostradat në në afërsi.

Më shumë se 30 kompani operojnë në Chempark në Leverkusen, duke përfshirë komanitë Covestro, Bayer, Lanxess dhe Arlanxeo./ VOA

LEXO TE PLOTE