Connect with Us

Horoskopi i ditës, 14 nëntor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 14 nëntor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Partneri nuk do ju duroje sot me tekat qe do keni dhe shpesh mes jush do lindin debate serioze. Nëse nuk ndryshoni sjellje sa me pare, situata mund te rendohet akoma me tepër. Beqaret duhet ta shfrytëzojnë sa me shume lirinë qe kane nëse duan te gjejnë personin e duhur. Financat nuk do jene shume te favorizuara, megjithatë me një menaxhim te mire mund te arrini te kryeni nevojat tuaja.

DEMI 21. prill – 21. maj

Hëna do jete pozicionuar me se miri sot ne jetën ne çift dhe marrëdhënia me partnerin do fillojë te përmirësohet. Tashme do ndiheni edhe me te qete me çdo hap qe do hidhni. Beqaret do ndeshen papritur me një person mjaft interesant, i cili do i tërheqë pafundësisht. Buxheti nuk do jete shume i keq, megjithatë mire është te tregoni kujdes me shpenzimet. Mendoni pak edhe për nesër.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate kësaj dite do bëni gjithçka qe do mundeni për ta afruar partnerin pas vetes dhe për te rivendosur komunikimin e ngrohte. Gjerat vërtet nuk do jene te lehta, por as te pamundura. Beqaret nuk do zhgënjehen nga takimet qe do realizojnë, përkundrazi jeta e tyre do marre drejtimin e duhur. Financat do mbrohen nga planetët. Ata do ju ndihmojnë edhe me menaxhimin e tyre.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Nëse doni qe ne marrëdhënien tuaj te rikthehet pasioni, mendoni t’ia mbathni bashke për disa dite dhe te përjetoni kënaqësi te reja. Nëse jeni ende beqare duhet te dilni e te njiheni me persona te rinj. Vetëm ashtu do e ndryshoni statusin. Për financat Merkuri do jete planeti me i favorshëm. Ai do iu ndriçojë mendimet dhe do ju beje te kujdeseni për çdo hap qe do hidhni.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Asgjë e rëndësishme nuk do ndodhe sot për ju qe keni një lidhje. Merrini gjerat shtruar dhe bëni ne çdo moment atë qe do ndieni. Beqaret do realizojnë takime mbresëlënëse qe mund t’ua ndryshojnë jetën rrënjësisht. Ndonjëherë gjerat me te bukura vijnë atëherë kur nuk i pret. Me financat duhet te keni sa me vigjilente qe te mundeni. Edhe shpenzimet me te vogla duhet t’i mendoni disa here.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Jeta sentimentale për ju te dashuruarit do jete e qete. Nuk do jete as debate as tension. Nëse dini te silleni mund ta konsolidoni edhe me tepër marrëdhënien. Nëse jeni një zemër e vetmuar keni për te realizuar disa takime. Shume shpejt jeta juaj mund te ndryshoje tërësisht. Financat do jene te shkëlqyera. Jo vetëm qe do bëni investimet e menduara, por mund te hiqni edhe para mënjanë për te siguruar te ardhmen.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Asgjë nuk do ece keq sot për juve qe jeni ne një lidhje nëse nuk tregoheni xheloze te sëmurë dhe nuk mundoheni ta kontrolloni partnerin çdo sekonde. Beqaret ka rrezik te jene impulsive dhe mund te hedhin hapa te gabuara qe ne vend t’ua përmirësojnë, do ua dëmtojnë edhe me shume te ardhmen. Me shpenzimet duhet thjesht te tregoheni gjithmonë te kujdesshëm dhe nuk do keni asnjë vështirësi.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e jashtëzakonshme ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ndiheni përherë te lumtur dhe te gëzuar qe keni partnerin ne krah. Beqaret do bëjnë çdo gjë për te nisur një lidhje te qëndrueshme dhe sot mund te marrin rezultatet e para nga çdo përpjekje e bere. Ne planin financiar do keni fat, por kjo nuk do te thotë qe ju ta lëshoni veten dhe te shpenzoni pa mbarim.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Ju qe jeni ne një lidhje do dashuroheni pa dorashka sot dhe ne çdo moment do përjetoni kënaqësi te veçanta. Beqaret do ndihen te bllokuar dhe nuk do ja shprehin dot ndjenjat një personi qe adhurojnë. Po priten gjate ka rrezik qe dikush tjetër t’ua rrëmbejë atë nga duart. Financat nuk do jene aq te kënaqshme sa për te hequr para mënjanë, prandaj bëni kujdes.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Dite aspak e keqe nuk do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Me partnerin do keni një bashkëpunim për t’i pasur zili dhe shpesh do i shprehni ndjenjat edhe me zë te larte. Beqaret do kalojnë një nga ditët me te bukura te jetës se tyre. Çdo gjë për ta do jete si neper ëndrra. Edhe për buxhetin do jete një dite e begate. Mund te kryeni investime pa frike.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Jeta juaj ne çift do udhëhiqet gjithë kohës nga Venusi sot. Gjithçka qe keni ëndërruar do ju plotësohet dhe do ndiheni te qete. Respekti, mirënjohja dhe toleranca do jene mbizotëruese kurdoherë. Beqaret nuk do e durojnë dot vetminë, por nga ana tjetër do ndihen si te bllokuar dhe nuk do hedhin dot hapa. Ne planin financiar vështirë se mund te bëni ekonomi dhe do keni goxha tronditje.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Do kaloni një dite shume te bukur e te veçante sot ju te dashuruarit. Me partnerin jo vetëm qe nuk do keni debate e mosmarrëveshje, por do kaloni edhe me shume momente romantike. Jeta sentimentale do jete ne qendër te vëmendjes kurdoherë. Beqaret do kenë edhe mundësi për lidhje serioze edhe për dashuriçka kalimtare. Sektori i financave do jete goxha i favorizuar dhe gjendja do mbetet e kënaqshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu në Qendrën Sociale “Gonxhe Bojaxhi”/ Vaksinim për çdo qytetar 

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shëndetësor për qytetarët e prekur nga tërmeti në strukturat akomoduese ku janë strehuar përkohësisht, do të vijojë të ofrohet pa ndërprerje.

“Është bërë plani shumë i detajuar me mjekët e familjes dhe është ogranizuar puna që mjekët në stukturat akomoduese të ofrojnë shërbim për çdo qytetar në nevojë, duke identifikuar të sëmurët kronikë dhe duke ofruar terapitë e mjekimit secilit prej tyre. Janë më shumë se 530 qytetarë të sëmurë kronikë që po marrin mjekimin e nevojshëm në pikat ku janë strehuar përkohësisht”.
Manastirliu u shpreh se do të vijojë programi i vaksinimit për çdo qytetar që është pjesë e grupeve të rrezikuara për tu prekur nga gripi, për të ruajtur shëndetin e tyre.
“Janë 1338 qytetarë që janë vaksinuar kundër gripit në pikat e emergjencës ku janë akomoduar përkohësisht dhe do të vijojmë vaksinimin në çdo njësi ku janë sistemuar banorët e prekur nga tërmeti”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 30 maj 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 8 prill 2018

Qytetarët e prekur nga tërmeti në njësitë akomoduese po ndiqen jo vetëm nga mjekët e familjes por edhe nga mjekët e shërbimit infektiv në QSUT, të cilët janë ofruar vullnetarisht të japin shërbim për qytetarët.

“Jemi ofruar vullnetarisht sepse vullnetarizmi është pjesë e mjekut dhe do të ofrojmë shërbim në çdo pikë emergjencë për të dhënë shërbimin e nevojshëm dhe për të ndjekur për ekzaminime të mëtejshme në shërbimin terciar ata që kanë nevojë”, u shpreh dr. Najada Çomo, shefe e shërbimit infektiv në QSUT.
Ministrja Manastirliu e vuri theksin edhe tek monitorimi rigoroz i kushteve higjieno-sanitare, nëpërmjet Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor që është në terren me inspektime të përditshme në çdo pikë emergjence ku janë sistemuar banorët e prekur nga tërmeti.
Gjatë këtyre ditëve, mjekët kanë kryer më shumë se 5 mijë vizita mjekësore në hotele dhe pikat e emergjencës ku janë sistemuar banorët e prekur nga tërmeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kripërat minerale në ujin e pijshëm lehtësojnë proceset e tretjes dhe funksionin e të gjitha organeve/ Si t’i dallojmë ujërat që konsumojmë?

Publikuar

-

Nga

Nutricionistja Albana Daka, në një intervistë dhënë për revistën … shpjegon dallimin midis llojeve të ujërave, vlerave që ata kanë dhe çfarë ndikimi kanë në organizimin e njeriut si dhe në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme.

Uji është një element jetësor, pa të cilin njeriu nuk jeton dot. Aktualisht në vendin tonë, por besoj edhe në botë pjesa më e madhe e njerëzve konsumojnë ujë të ambalazhuar. Dilema e përhershme mbetet se si duhet ta zgjedhim ujin që konsumojmë.

Nutricionistja Albana Daka

Ka një arsye dramatike në fakt përse uji është konsideruar “Ari blu” i shekullit të 21. Organizmi ynë ka 75% ujë gjatë moshës fëmijnore, 60% në adultet dhe rreth 50% në moshën e tretë. Që nga këto % vihet re rëndësia ekziztenciale e një organizmi të shëndetshëm, vetëm kur burimet ujore janë të bollshme por dhe të sigurta.

Një ujë i sigurt quhet ai, i cili është mikrobiologjikisht i pastër dhe përmban sasinë e duhur të elementeve dhe kripërave minerale të tretura në të, ka Ph lehtësisht acid, (6-6.8), ka oksidim 25-26, dhe mbetje të thatë më të vogël se 300mg/L.

Në përditshmërinë tonë, dëgjojmë të flitet dendur për ujin e lehtë dhe ujin e fortë. Ku dallojnë këto dy lloj ujërash nga njëri-tjetri?

I rëndë apo i lehtë? Ne i japim peshën e duhur ujit.

Ujërat e ashtëquajtur “të lehta” janë më pak të pasura me minerale se të tjerët, të cilat përkufizohen si “të rënda”. “Uji i lehtë” dhe “uji i rëndë”, të dy kanë të njëjtat pesha specifike.

Në përgjithësi, Uji Mineral është, për trupin e njeriut, një nga burimet kryesore të furnizimit të disa kripërave minerale që trupi humbet gjatë aktivitetit të përditshëm (jo vetëm ai sportiv).

Ekzistojnë matje të sakta që lejojnë të identifikohen dhe konkretisht të maten cilësitë e ujit. Për shembull është mbetja e thatë, që tregon pjesën “e ngurtë” të ujit, përkatësisht sasinë e kripërave minerale të pranishme, pas avullimit të plotë të ujit në një temperaturë prej 180°C. Sa më e lartë kjo vlerë aq më shumë minerale treten në një litër.

Ekziston një paragjykim i përgjithshëm, se uji i fortë, është një ujë i rëndë për organizmin dhe i vështirë për t’u asimiluar. Si është e vërteta, bazuar mbi studimet shkencore?

Është padyshim një perceptim i gabuar, sepse uji i fortë konsiderohet si i tillë, për shkak të përmbajtjes së pasur me kripëra minerale dhe elementë të tjerë të dobishëm për trupin dhe shëndetin e njëriut. Por kjo nuk do të thotë aspak se ai është një ujë i rëndë dhe i vështirë për t’u asimiluar nga organizmi. Përkundrazi mineralet dhe elementet që ai përmban janë të domosdoshme për organizmin dhe për një jetesë sa më të mirë.

Në periudhën e fëmijërisë deri në fillimet e pubertetit nevojat e trupit për kripëra minerale janë shumë të rëndësishme të plotësohen pasi kocka gjatë kesaj periudhe fiton fortësinë e saj dhe mosmarrja në masën e duhur e këtyre kripërave minerale (konkretisht kalciumit) çon në dobësimin e kockës poroze (panatela), e cila për fat të keq krijon plasaritje dhe mund të rezultojë në dëmtime serioze më pas.

Përmendët një element i quajtur “mbetja e thatë”. A mund të na shpjegoni pak më qartësisht se çfarë është kjo mbetje dhe a është ajo diçka e dëmshme, apo e dobishme për shëndetin?

“Mbetja e thatë” është sasia e kripërave minerale të tretura që uji mineral natyral ka, në varësi të karakteristikave të tokës. Këto elemente minerale mund të dallohen pasi kemi zier 1 litër ujë në 180°. Me avullimin e ujit do të vihen re mineralet që ndodhen në ujë dhe që përbëjnë atë që quhet “mbetja e thatë”. Bazuar në udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetit vlerat optimale të “mbetjes së thatë” në ujin e pijshëm janë 150 – 300 mg/l.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 30 maj 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 12 korrik 2018

Si mund t’i dallojnë qytetarët këta lloj ujërash që ju përmendet dhe që kanë vlera për shëndetin e tyre? A janë etiketat që kanë ujërat të vendosur në ambalazh një orientim i saktë dhe sa rëndësi ka që konsumatorët t’i lexojnë këto etiketa?

Mënyra më e mirë për të kuptuar cilin ujë duhet të zgjedhim, është pa diskutim duke lexuar etiketat në rast se përdoret ujë i ambalazhuar dhe nëse përdoret ujë i rubinetit i filtruar duhet që qytetarët të informohen për cilësinë e filtrave të përdorur dhe të sigurohen që në fakt nuk po konsumojnë një ujë “thjesht të pastër” por edhe me kripëra minerale.

Fluori– Shumica e ujërave në shishe nuk janë të fluoriduar. Kjo duhet marrë në konsideratë nëse uji në shishe do të përdoret nga foshnjat.

Kalciumi- Nga njëra anë njerëzit pretendojne të marrin ujë të varfër në Kalcium për shkak të riskut të formimit të gurëve në veshka, e nga ana tjetër marrin kalcium si suplement për të rritur fortësinë e kockave.

Natriumi– Duhet të jeni të kujdesshëm me sasinë e natriumit nëse keni hipertension.

Nëse jeni në një dietë me pak natrium, kërkoni ujë të etiketuar si “low sodium” ose “no sodium”.

Bikarbonatet- Uji i pasur me bikarbonate është tretës dhe ndihmon në neutralizimin e pH të mukozës së stomakut. Nuk rekomandohet për njerëzit e prirur për të gjeneruar gazra për shkak të CO2.

A është e vërtetë që një ujë i pasur në minerale, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të rrezikshme?

Për shkak të përbërjes së tij unike të mineraleve dhe komponenteve organike, uji mineral natyral mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore.

Mund te promovoje shendetin e kockave

Marrja adekuate e kalçiumit është e rëndësishme për shëndetin e kockave në të gjitha fazat e jetës, pasi ndihmon zhvillimin dhe mirëmbajtjen e kockave. Uji mineral është treguar se është një burim i mirë i kalçiumit. Në fakt, studimet kanë treguar që trupi juaj mund të thithë kalciumin nga uji mineral po aq mirë, mbase edhe më mirë se ç’përthith kalçiumin nga produktet e qumështit.

Mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Hulumtimet sugjerojnë që nivelet e papërshtatshme të kalçiumit dhe magnezit mund të kontribuojnë në presionin e lartë të gjakut, i cili është një faktor rreziku për sëmundjet e zemrës. Duke pasur parasysh që uji mineral mund të jetë një burim i mirë i të dy këtyre lendëve ushqyese, pirja e tij mund të ndihmojë në uljen e nivelit të presionit të gjakut, veçanërisht në njerëzit që kanë nivele të ngritura.

Mund të perfitojë shëndetin e zemrës

Uji mineral i gazuar gjithashtu mund të mbrojë nga sëmundjet e zemrës. Dy studime te gratë pas menopauzes zbuluan se pirja e 0,5-1 litër ujë mineral i gazuar në ditë uli ndjeshëm nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit LDL (të keq), ndërsa rrit nivelin e kolesterolit HDL (të mirë) .

Mund të ndihmojë në problemet e kapsllëkut

Uji mineral i pasur me magnez mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin dhe trajtimin e kapsllëkut. Kërkimet kanë treguar që magnezi tërheq ujin në zorrët dhe relakson muskujt e zorrëve. E kombinuar, kjo i bën feçet më të buta dhe me të lehta për t’u kaluar ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Psikologia flet për traumat pas tërmetit/ Si mund të veprojmë me fëmijët, roli i mësuesve   

Publikuar

-

Nga

Psikologia Artemis Shehu është shprehur sot se trauma pas-tërmet mund të zgjasë deri në katër javë.

E ftuar në një intervistë në rubrikën “Opinion” në “Neës 24”, Shehu tha se Çdo stimul që ka të bëjë me tërmetet, ka pasoja ende, për shkak se trauma vazhdon. Mund të hasim në pjesës të traumës edhe tani. Ka edhe kategori që kanë një traumë më të madhe dhe atyre iu duhen deri 4 javë që të kthehen në normalitet.”

Po ashtu, ajo tregoi edhe si të veprojmë me fëmijët dhe cila është kategoria e të miturve që preket më tepër nga ankthi.

“Mosha 10 deri 11 vjeç është ajo më e prekur, kur nis dhe koncepti i vdekjes. Në këtë moshë, duke qenë se femijët janë duke menduar ndoshta mbi vdekjen dhe sa e tmerrshme është kjo gjë. Ndërsa nën 10 vjeç e quajnë mungesë sigurie. Duhet të edukojmë fëmijët se këto janë situata që duken anormale, por që edhe ndodhin. Pjesa e sigurisë ka shumë rëndësi. Duhet një forcë e madhe psikologjike ndaj fenomenit. Ndihma mediatike për mua është shumë e rëndësishme. Mediat kanë ndihmuar në aspektin psikologjik”, u shpreh ajo.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 10 korrik 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 27 maj 2018

Psikologia Artemis Shehu theksoi se edhe mësuesit kanë rolin e tyre në përballimin e situatës.

Unë mendoj se mësuesit kanë një përgjegjësi të madhe. Do thosha që të parët që duhet të jenë të qetë janë priindërit. Puna mendoj se fillon nga vetja. Iu bëj thirrje prindërve që të transmetojnë qetësi tek fëmijët, sigurinë e tyre patjetër. Mësuesit kanë nevojë edhe për sigurinë e prindit. Madje, është me rëndësi të bëhet edhe krijimi i situatave simuluese si të bëjmë në këto raste.”, deklaroi psikologia Shehu.

LEXO TE PLOTE