Connect with Us

“President deri më 24 korrik 2022, apo ikën më herët?”/ Meta jep përgjigjen e prerë

Politikë

“President deri më 24 korrik 2022, apo ikën më herët?”/ Meta jep përgjigjen e prerë

Publikuar

-

“Nuk ka asnjë korrik, deri më 24 korrik 2022 do jem president”, kështu është shprehur Presidenti i vendit, Ilir Meta, gjatë një konference për shtyp nga ambientet e Presidencës, pas akuzave të hedhura në drejtim të tij, pas dekretimit të Marsida Xhafellarit si anëtare të kushtetueses.

I pyetur  nëse do ta mbyllte mandatin e presidentit më herët apo ashtu siç parashikohet në ligj, Meta është shprehur qartë se do të vijoi në pozicionin e tij, në krye të shtetit shqiptar deri më datë 24 korrik 2022, ashtu siç parashikohet në Kushtetutë.

“Nuk ka asnjë korrik, deri më 24 korrik 2022 do jem president. Pa asnjë mëdyshje. Nuk ka asnjë përplasje të presidentit me askënd. Ka një vullnet të presidentit zyrtar, të përhershëm për të bashkëpunuar me KED . Duhet të ketë bashkëpunim dhe presidenti është ai që kërkon bashkëpunim”, tha Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD ‘ul kokën’ para aleatëve/ “Nëse nuk ju pëlqejnë ndryshimet, hajde ulemi…”

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Partisë Demokratike për çështjet zgjedhore, Ivi Kaso ka treguar mbrëmjen e sotme disa nga propozimet që opozita do të bëjë për Reformën Zgjedhore.

Kaso deklaroi se do të rikthejnë propozimin e votimit dhe numërimit elektronik. Gjithashtu ai tregoi se PD kërkon të bëjë ndryshime në financimin e partive, pasi pretendon se duhen parë edhe financat e çdo kandidati, që të shkëpusim në mënyrë të drejtpërdrejt paratë e pista.

Kaso u ndal në propozime të tjera nga opozita, siç është edhe përgatitja e një regjistri unik dhe të besueshëm, që do përcaktojë mirë rolin e policisë në zgjedhje.

Demokrati deklaroi se javën e ardhshme do të paraqesin të gjithë paketën e plotë, ku propozohet ndër të tjera përmirësimi në sistemin e ankimimit zgjedhor dhe ngritja e institucioneve të besueshme.

LEXO EDHE:  Meta në OKB/ Thekson kontributin e Shqipërisë në çështjet globale

LEXO EDHE:  Tangoja e Basha-Berishës me Metën

Kaso “uli kokën” para aleatëve, kur deklaroi sot publikisht se nëse ata, nuk do e pëlqejnë sistemin zgjedhor edhe pas ndryshimeve që do pësojë nga paketa e tyre, do të ulen në tryezë për të diskutuar për një tjetër sistem. Kujtojmë se kjo deklaratë vjen pas “tërheqjes” që patën pak ditë më parë aleatët nga dalja e tyre publike duke i kërkuar me insistim opozitës për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

“Sistemi kërkon vullnet politik, diskutimi nuk është i mbyllur së bashku me aleatët, do t’i dëgjojmë pa paragjykime. Nëse të gjitha palët bien dakord se pavarësisht ndryshimit që ka pësuar sistemi, do i themi hajde të ulemi të zgjidhim një sistem tjetër”, theksoi Sekretari i PD, për çështjet zgjedhore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shabani-Bolinos: Mos u tregoni arrogant ndaj atyre që duan ndryshim

Publikuar

-

Nga

Pedagogu Endri Shabani ka debatuar me gazetarin Carlo Bolino teksa dikutohej lidhur me paktin e mundshëm Rama-Basha.

Sipas Endri Shabanit pakti bëhet për të mos ndryshuar sistemin.

‘Ky pakt i bërë është për të mos ndryshuar sistemin zgjedhor. Por këtu Basha do të humbë bashkë më Ramën. Ky sistem e ka lënë vendin në duart e dy personave”, tha Shabani, në studion e “Open”.

Bolino ndërhyri duke u shprehur se 50 mijë firmat janë shumë pak në krahasim me votat e Partisë Demokratike dhe Partisë Socialiste.

“Janë shumë pak në krahasim me 400 mijë votat e PD-së dhe 700 mijë votat e PS”, tha Bolino.

LEXO EDHE:  Meta tërhiqet nga idea e qeverisë teknike/Zbatoj marrëveshjen me PS deri në 2017

LEXO EDHE:  Rama: Nuk ka pakt për të mbrojtur Metën

“Ky është gabimi që bëni. Nuk mund të tregoheni arrogantë ndaj kësaj nisme. Për herë të parë shqiptarët janë bërë bashkë për të kërkuar ndryshim”, iu kundërpërgjigj Shabani.

“Po demokracia numra është, me numra bëhet. Çfarë duhet të bëjë PS me këto 50 mijë firma”, vijoi debatin Bolino.

“Demokracia është parim, dhe këto persona duhet të dëgjohen”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Partitë e mëdha kancer i politikës”/ Bushati kundër Bashës: Mbushi parlamentin me palaço

Publikuar

-

Nga

Analisti Andi Bushati shprehet se dy partitë e mëdha në vend janë kanceri i politikës sonë.

Ai thotë se këto parti nuk kanë bërë zgjedhje, që kur ai ishte i vogël duke quajtur zgjedhjet e Ramës dhe Bashës, palaçollëqe.

“Kanceri i politikës sonë janë dy partitë e mëdha, që kur kam qenë unë i vogël nuk bëjnë zgjedhje.
Ato që bën Rama dhe Basha janë palaçollëqe. I kanë hequr të drejtën qytetatrit shqiptar të drejtën për të zgjedhur presidentin dhe të shprehet me referendum”, tha Bushati në studion e “Open”.

Duke folur për listat zgjedhore, Bushati ka kritikuar ashpër Bashën duke thënë se për fajin e tij parlamenti është mbushur me palaço.

LEXO EDHE:  Rama i vendosur/ T’i shkohet deri në fund shkarkimit të Metës

LEXO EDHE:  Rama: Nuk ka pakt për të mbrojtur Metën

“Ky Basha, nëse do ishte me lista të hapura do i vinte ata paloçot që kanë shkuar sot në parlament? Jo, sepse nuk do vinte aty njerëz që kanë dhënë para”, tha Bushati./CNA.al

LEXO TE PLOTE