Connect with Us

“Nuk beson në asgjë, nuk ka asnjë ideal”/ Kulluri numëron dështimet e Bashës

Politikë

“Nuk beson në asgjë, nuk ka asnjë ideal”/ Kulluri numëron dështimet e Bashës

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri i është drejtuar me tone mjaft kritike kreut të kësaj force politike, Lulzim Basha.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri shkruan se Basha ka shkatërruar PD-në, ndërss thekson se tashmë ka mbetur vetëm një projekt qe s’ka me asnje arkitekture, themele dhe mure.

“Ne politike ajo qe ka rendesi ne fund te fundit, eshte perceptimi! Dhe natyrisht rezultati! Kur perceptohesh si genjeshtar nuk ke moral dhe s’ngjall besim! Kur s’ke rezultat, perceprohesh si humbes! Kur keto perceptime vetem sa shtohen, je i pashprese! Dhe kur je i  pashprese mban ne pushtet ate qe eshte! Te tjerat jane fjale kot qe i merr era!

Por ti ben perjashtim! Ti mendon se do permbysesh kete realitet sepse rrethohesh nga njerez qe te ndjekin verberisht prej urrejtjes ndaj kundershtarit ose prej konformizmit dhe servilizmit!

Ata aty kane qene, jane dhe do jene. Por keta nuk e sjellin ne pushtet opoziten. Thjeshte te duhen per te qendruar ne krye te nje projekti qe s’ka me asnje arkitekture, themele dhe mure.

Cdo termet sado i vogel te rrezon nga nje kat deri sa te katandiset godina ne nje pirg tullash. Por ti rri se vete je mire!”-shkruan Kulluri.

LEXO EDHE:  Dosja italiane e drogës/Të gjitha akuzat për Saimir Tahirin

Më tej, Kulluri shkruan se ai nuk ka asnjë ideal dhe nuk ka ndërmend të bëjë asgjë për këtë vend.

“Nuk beson ne asgje, nuk ke asnje ideal dhe as ke ndermend te besh ndonje gje ne kete vend! Te kane marre gjithe jeten per dore sa ne shkolle, ne pune dhe ne politike. Por kjo e fundit eshte mision. Kerkon inteligjence, kurajo dhe vetepermbajtje.”-thekson Kulluri.

Po ashtu ai numëron edhe dështimet e Bashës, ndërsa shkruan se “Ty te mungon e para pasi deshtove ne 2017, kurajoja ne 2019 dhe vetepermbajtja kur kembengul ne nje gje qe nuk e ben dot. Sic thosh Balzaku  “pas nje karriere te pamerituar, fshihet nje maskarallek i madh”! Ti je vecse produkt dhe jo prodhues. Je per te ardhur keq se si te shajne, tallin dhe marrin neperkembe dhe vazhdon prape ne rrugen tende nga deshtimi ne deshtim! S’ke faj! Kaq di, kaq ben! Ato te thone e ato thua! Se kush s’ka me pike rendesie! Rendesi ka qe e le opoziten dhe Shqiperine ne dore te nje marri!”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklaratat për viktimat e Covid/ Kikia: Rama dhe Basha po i përdorin politikisht

Publikuar

-

Nga

Deklaratat për viktimat e Covid/ Kikia: Rama dhe Basha po i përdorin politikisht

Gazetari Mentor Kikia, ka komentuar deklaratën e kryetarit të opozitës Lulzim Basha dhe të kryeministrit Edi Rama për shifrat e viktimave nga Covid-19.

Kikia deklaron se çështja e fshehjes së vdekjeve nga Covid duhet të hetohet nga prokuroria, ndërsa pretendon se debate Rama-Basha nuk është i pastër.

Ai tha në Ora News se ata po bëjnë një betejë politike duke përdorur mjekët ose duke përdorur kufomat në dysheme.

Në lidhje me çështjen e mos deklarimit të numrit të vdekjeve, mendoj se duhet të ketë përgjegjës edhe penal. Prokuroria duhet të hetojë për këtë rast. Një person kur vdes ka një certifikatë vdekjeje dhe nëse pranë morgut kanë shkuar x persona me Covid dhe janë fshehur, duhet të ketë përgjegjës. Ajo që po ndodh përtej këtij rasti, është politizimi. Fotot e morgut dhe përdorimi i mjekëve nga qeveria është përdorje politike.

Nëse do të kishim një luftë vetëm Rama-Basha në rregull, por kemi një përdorim të mjekëve ose me kufoma në dysheme. Kjo krijon ndjeshmëri te njerëzit. Ata që shikojë  të vdekurit në dysheme flasim për tmerr dhe për respekt ndaj të vdekurve. Kjo e bën jo humane këtë luftë politike. As sa ajo bëhet e pavlerë dhe e papranueshme”, theksoi kikia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aty është vendi ku merr ndëshkim çdo politikan”/ Çfarë paralajmëron Ylli Manjani

Publikuar

-

Nga

Çelja e negociatave është e vetmja dritare ku mund të shohim perëndimin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, ku analizon pse është domozdomshëmri çelja e negociatave për Shqipërinë.

Sipas Manjanit negociatat janë e vetmja tryezë ku pushteti, qeveria, politika, shteti, ekonomia e shoqëria jonë vendosen nën monitorim të rreptë.

Analiza e plotë

Strukturat diplomatike të shteteve perëndimore dhe Brukseli zyrtar po tentojnë të thjeshtojnë në maksimum rrugën drejt çeljes zyrtare të negociatave.

Ky thjeshtim në thelb lë në plan të dytë realitetin e hidhur të pushtetit monist, pa pushtete të ndara dhe kaosin legjislativ me institucione gjyqsore dukshëm të nënshtruara nga pushteti politik në Shqipëri.

Kjo spjegon në fakt edhe reagimet e çuditshme e sempliste të ambasadorëve perëndimorë në Shqipëri.

Në këtë moment nuk është në fokusin e tyre realiteti monist politik, demokratik dhe institucional. Ata duan thjesht të arrihet një minimum standardi, sa me thënë, me qëllim që të zyrtarizohet çelja zyrtare e negociatave për anëtarësim.

Ta zemë, dihet që Gjykata e Lartë aktuale nuk ka shanc të jetë në misionin e saj Kushtetues të unifikimit të praktikës gjyqsore dhe të zgjedhë 3 gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese. Por Misionet diplomatike janë gati të mbyllin sytë dhe të pranojnë se edhe me një minimum gjykatësish të zgjedhur (3 ose 5,kir në fakt duhen të.paktën15) ta quajnë të krijuar këtë gjykatë.

Njësoj dhe me gjykatën Kushtetuese. Ata sugjerojnë që me 6 anëtarë(nga 9 që duhet të jenë) Gjykata është OK. Në fakt mjafton që pushteti të urdhërojë 2 prej të zgjedhurve aty, dhe gjykata është prap e pa mundur të marrë vendim…

Në praktikë gjykatat me minimum gjyqtarësh janë njësoj jo funksionale si sot pa këtë minimum. Por kjo nuk është në fokusin e monitoruesve diplomatikë.

LEXO EDHE:  Nuk do ta besoni/ Lulzim Basha ia kalon edhe Makiavelit

LEXO EDHE:  Nuk do ta besoni/ Lulzim Basha ia kalon edhe Makiavelit

Ata duan të thjeshtohet fare kjo punë vetëm të çeëen negociatat. Dikush thotë se kanë hallin e CV të tyre. Dakord, por ky është qëndrimi i tyre.

Personalisht, për shkak të profesionit nuk gjej pajtim me qëndrime të tilla sempliste dhe që dëmtojnë thelbin e shtetformimit. Por nga ana tjetër edhe negociatat e dua fort.

Me thënë të drejtën, çelja e negociatave është e DOMOSDOSHME për ne. Ato negociata janë e vetmja tryezë ku pushteti, qeveria, politika, shteti, ekonomia e shoqëria jonë vendosen nën monitorim të rreptë.

Dhe është monitorim në kuptimin e vërtetë të fjalës, jo punë ambasadash siç jemi mësuar deri më sot. Aty monitorohemi nga skrupulozë të vërtetë, që nuk takojnë as Kryeministrin e as opozitën. Nuk mbajnë as fjalime e as bëjnë deklarata. Thjesht marrin lupat dhe pasi kqyrin, shënojnë në kutitë përkatëse + ose -.

Ne kemi nevojë të monitorohemi profesionalisht jo më diplomatikisht. Ndaj na duhen më shumë se kurrë ato negociata.

Na duhet ajo tryezë. Lutem që të na ftojnë në atë tryezë, pra të na i çelin ato negociata!

Aty është vendi ku merr ndëshkim çdo politikë e politikan dallkauk në këtë vend.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bylykbashi nxjerr pamjet e turpshme/ Durrsakët janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut

Publikuar

-

Nga

Bylykbashi më i ndëshkuari në Durrës/ Skualifikoi Rusmalin nga gara për Komisioner

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka publikuar videon e FRPD-së së Durrësit, e cila ka nxjerrë pamjet e kanalizimeve dhe mbeturinave të papastruara nga bashkia.

Bylykbashi ngre akuzat se socialistët i kanë shuar Durrësit memorjen nën beton dhe i kanë zhdukur qendrën.

Sipas tij, banorët e qytetit bregdetar janë lënë qëllimisht në mes të pisllëkut mungesës së infrastrukturës dhe të shërbimeve.

Durrësit, ne 20 vitet qe jane ne pushtet ne kete qytet, qeveritaret socialiste i shuan memorien nen beton. Ia zhduken qendren e qytetit sic e mbajne mend durrsaket. Sot eshte nje shesh qe i ngjan cdo qendre qyteti ne Lindjen e Mesme. Lum kush ruan fotot e femijerise per ta kujtuar ate qytetin e bukur buze detit.

Por sot ne 2020 Durresi ‎eshte edhe realiteti i kesaj video. Jane banore te qytetit qe lihen qellimisht ne mes te pisllekut, mungeses se infrastruktures dhe te sherbimeve. Ish Keneta dhe zonat e tjera te periferise jane deshmia e nje pushteti qe perbuz qytetaret e vet. U merr parate me taksa qe shpenzohen per Velieren dhe riberjen e rrugeve e lukse te kota çdo vit sepse ashtu mund te vidhet me lehte, ama keta banore te Durresit trajtohen si ne bidonvilet e Botes se Trete.

Ky eshte turp qe merr fund me 25 prill 2021. Ate dite vota vlen sa 20 vitet qe ju kane vjedhur!”, shkruan demokrati në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE