Connect with Us

Marsida Xhaferllari në Kushtetuese/ Klodiana Lala vlerëson juristen që kish humbur statusin e magjistratit

Politikë

Marsida Xhaferllari në Kushtetuese/ Klodiana Lala vlerëson juristen që kish humbur statusin e magjistratit

Publikuar

-

Gazetarja Klodiana Lala ka shprehur vlerësimin e saj referuar anëtares së re të Gjykatës Kushtetuese të dekretuar nga presidenti Meta,  Marsida Xhaferllarin.

E ftuar në studion e “Opinion”, Lala është shprehur se Xhaferllari është një juriste  e spikatur , e cila është vetuar për dy vite me radhë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

“Xhaferllari është një gjë tjetër. KPK nuk doli në një vendim përfundimtar për faktin se sipas Komisionit ajo e kishte humbur statusin e magjistratit. Mua më lind pyetja? Pse KPK vetoi dhe hetoi për dy vite me radhë për dy vite me radhë një zonjë që kishte humbur statusin e magjistratit. Ata e nxorën në seancë publike dhe më pas dolën në këtë përfundim.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i grabitësit të Rinasit/ Klodiana Lala zbulon detaje

Ajo kandidon nga radhët e juristëve të spikatur, që do të thotë se ka një Vetting të bërë nga KED. Xhaferllari është vetuar si një juriste e spikatur që ka kandiduar nga jashtë sistemit, sepse kemi juristë që garojnë nga brenda sistemit, siç është Besnik Muçi, që është prokuror”, deklaroi gazetarja Lala./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

E vizitoi në spital dhe e takoi me Ronaldon/ Rama tjetër premtim Aurelit

Publikuar

-

Nga

Kreu i qeverisë Edi Rama i ka bërë një tjetër premtim ditën e sotme Aurel Lalës, gjatë një vizitë në banesën e këtij të fundit në Kamëz.

Pas vizitës në spital dhe takimit me sulmuesin e Juventuesit Cristiano Ronaldon dhe portierin italian Gianluigi Buffon në Itali, Rama i premtoi Aurelit se do ta dërgojë personalisht të hënën në shkollë.

“Do të të dërgoj unë në shkollë. Do çohemi herët, do pimë një kafe dhe në 8 fiks të jemi te shkolla, pa vonesë. Ne do takohemi bashkë në 7:30, në 8 do jemi te shkolla. Mos kemi llafe se unë vij vetë të zgjoj”, i tha Rama djalit, ndërsa mes batutash e pyeti nëse zgjohej herët.

LEXO EDHE:  Rrëfimi tronditës i Klodiana Lalës/ Drama e Komisar Ajetit dhe përqafimi prej babai me zemër të plagosur!

LEXO EDHE:  Rrëfimi tronditës i Klodiana Lalës/ Drama e Komisar Ajetit dhe përqafimi prej babai me zemër të plagosur!

Kujtojmë se Aurel Lala u hodh nga kati i tretë i banesës për të shpëtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe pësoi shembje në trup. Në spital Aureli kërkoi të takojë kreun e qeverisë, i cili i dhuroi një top, e takoi me Ronaldon dhe Buffon dhe i ka premtuar se do ta marrë edhe në shtëpinë e tij në Surrel./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Olsian Çela merr në dorë “frerët”/ Takim me prokurorët dhe drejtuesit e institucionit

Publikuar

-

Nga

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela realizoi sot një takim në ambientet e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë me prokurorë dhe drejtues të këtij institucioni.

Në takim u diskutuan probleme që lidhen me funksionimin e policisë gjyqësore, vleresimin e performancës së saj, organizimin e punes pas rritjes së numrit të prokurorëve në këtë prokurori, çështje që lidhen me zbatimin e ligjit për prokurorinë, pavarësinë dhe përgjegjshmërinë e prokurorëve, ndërtimin e një sistemi efikas të monitorimit të zbatimit të ligjit në këto aspekte, si dhe u trajtuan çështje që lidhen me zbatimin e ligjit, “Për parandalimin dhe goditjen e krimit të organizuar”.

LEXO EDHE:  Kush fshihet pas Xhemail Pasmaçiut? Cili është biznesmeni që mbështeti turkun terrorist?

LEXO EDHE:  Deklarata për mediat/ Klodiana Lala zbulon gafën e Donika Prelës

Në fokus të vecantë të takimit ishte mbështetja që Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela i ofroi drejtuesve dhe prokurorëve të kësaj prokurorie për procedimet që lidhen me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i datës 26 Nëntor, përmes sigurimit të asistencës teknike dhe ekspertizës që do të ndihmojnë në hetimin e shpejtë dhe të plotë të rasteve.

Ai inkurajoi prokurorët të kryejnë hetime gjithëpërfshirëse, për të individualizuar autorët e veprave penale dhe për t’i vënë ata para përgjegjësisë penale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dosjet e humbura në bashki/ Berisha: Rikthehet kontrolli i Gjushit mbi hipotekën në Durrës

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e qyetarit dixhital, sipas të cilit, pak ditë më parë iu është ushtruar presion personave përgjegjës të hipotekës për të marrë nga aty dosjet që koorespondojnë me ato të humbura në bashki.

Gjithashtu qytetari dixhital ka publikuar edhe foton ku shafqet kryeministri Edi Rama, Vangjush Dako dhe Dritan Leli në hotelin Fa Fa.

“Deri para pak ditësh nuk kanë pranuar dhe ishin gati të jepnin dhe dorëheqjen nqs do vazhdonin po me të njëjtën ritëm presioni. Me rilindjen e Gjushit me statusin e fuqiplotit kanë rifilluar dhe problemet presioneve si ndaj drejtuesve të instituciove por dhe prokuroreve të cilet jane të angazhuar në këtë proces. Duke qenë se jeni i vetmi që kemi besim po ju drejtohemi ju duke u munduar që të paktën ata viktima t’ju pushojë shpirti në paqe”, thuhet në mesazhin e qyteterit.

LEXO EDHE:  Plumba ndaj Lalës/  Artan Hoxha zbardh metodat e hetimit

LEXO EDHE:  Kush fshihet pas Xhemail Pasmaçiut? Cili është biznesmeni që mbështeti turkun terrorist?

Bashkëngjitur këtij mesazhi Berisha shkruan: Rikthehet kontrolli i Gjushit mbi hipotekën në Durrës./CNA.al

LEXO TE PLOTE