Connect with Us

Horoskopi i ditës, 13 nëntor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 13 nëntor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse pranoni te bëni pak me shume lëshime sot çdo gjë me partnerin do iu ece me mire. Ai do iu dashuroje me më tepër pasion dhe do kaloni çaste fantastike. Beqareve do iu jepen mundësi te shkëlqyera për te dale neper takime e për ta ndryshuar jetën. Ata duhet thjesht te përfitojnë. Ne planin financiar, nëse nuk ndërmerrni shume rreziqe, nuk keni për te pasur probleme serioze.

DEMI 21. prill – 21. maj

Yjet do e ndikojnë shume pozitivisht jetën tuaj ne çift sot dhe gjerat mes ju te dyve kane për te ecur për mrekulli. Ne mbrëmje do jeni edhe me sensuale. Për beqaret do favorizohen flirtet. Ata duhet te shfrytëzojnë mundësitë qe do iu jepen sigurisht qe pa e tepruar aspak. Me shpenzimet duhet te jeni me te matur edhe sikur gjendja te jete me e mire se me pare. Duhet menduar pak me shume për te ardhmen.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Fale mbështetjes se madhe te Jupiterit, ju te dashuruarit do kaloni një dite te mrekullueshme. Do i kaloni një e nga një te gjitha pengesat dhe do merrni fryme lirisht. Beqaret do afrohen pas disa personave sharmante dhe mjaft inteligjente me te cilët ja vlen te krijosh një lidhje. Buxhetin mos e lini pas dore. Menaxhojini me kujdes ato para qe do keni ne mënyrë qe mos keni vështirësi as nesër.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Dite e bukur dhe emocionuese ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do shtohen edhe momentet intime dhe kënaqësitë do jene te mëdha. Beqaret qe mendonin se ishin te dënuar te mbeteshin vete gjithë kohës, sot do marrin propozime fantastike. Ne planin financiar do keni disa vështirësi te vogla, megjithatë asgjë për t’u alarmuar. Me pak kujdes gjithçka do zgjidhet.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Jeta juaj ne çift nuk do jete aspak e qete sot. Ne shume momente madje debatet kane për te qene te zjarrta dhe mund te thuhen gjera te renda. Beqaret nga ana tjetër duhet te ndjekin instinktin sepse ai do i çojë ne rrugën e duhur. Ne planin financiar do keni gjithë interesin e mundshëm për ta mbajtur situatën nen kontroll. Po filluan problemet, gjendja nuk do përmirësohet lehtësisht.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse prej pak kohesh keni pasur debate me partnerin dhe nuk po arrini dot te gjeni qetësinë, sot gjerat do normalizohen goxha. Disa miq do ju flasin dhe do ju këshillojnë te bëni gjene e duhur. Beqaret do jene gati për te hedhur çdo hap dhe nuk do tremben nga asgjë. Saturni, i pozicionuar mire ne qiellin tuaj, do ju ndihmoje mjaft me financat. Gjendja e tyre do jete vërtet e kënaqshme.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Jeta juaj ne çift nuk do jete aspak rutine sot, përkundrazi surprizat do jene te njëpasnjëshme dhe emocionet do shumëfishohen nga momenti ne moment. Beqaret do jene me te hapur dhe do pranojnë te dalin neper takime edhe pa i njohur mjaftueshëm personat. Ne planin financiar do bëni te pamundurën për ta stabilizuar situatën dhe do ja dilni mbanë me sukses.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Te dashuruarit do jetojnë ne një klime harmonike krijuar nga ndikimi i madh i Venusit. Jeta sentimentale e beqareve do jete tej mase e privilegjuar. Pas njohjeve te njëpasnjëshme, shume shpejt mund te fillojnë edhe lidhje. Ne planin financiar keni për te pasur me shume fat. Gjendja e te ardhurave do jete e kënaqshme dhe do arrini t’i kryeni pa problem te gjitha shpenzimet e menduara.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Do i përkushtoheni me shume dashurisë gjate kësaj dite dhe do lini pas dore çdo gjë tjetër vetëm qe marrëdhënia ne çift te jete e mire. Beqaret nuk do jene ne humorin e duhur për ta kërkuar dashurinë e madhe dhe do preferojnë te presin para se te hedhin hapa. Ne planin financiar ka mundësi te jeni me shume fat. Po i organizuat edhe me mire te ardhurat situata do jete e shkëlqyer.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do jeni ne humor shume te mire sot ju te dashuruarit dhe do krijoni një klime te jashtëzakonshme e cila do ju fale kënaqësi te dy palëve. Beqaret do ndiejnë shume për një person dhe do arrijnë t’ia shprehin atij ndjenjat ashti si i kane ne zemër. Ka gjase qe te ketë ndryshime për ju. Buxheti do jete shume me i mire se kohet e fundit kështu qe edhe po bëtë ndonjë shpenzim me shume nuk do keni probleme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Nëse doni qe marrëdhënia juaj me partnerin te jete sa me e mire sot, mundoheni te jeni sa me realiste dhe te mos e hu8mbisni asnjëherë bashkëpunimin. Beqaret ka mundësi te afrohen tej mase me një person qe dikur nuk i ka tërhequr aspak, madje disa here edhe e kane tallur. Me shpenzimet tregohuni sa me diplomate qe te mundeni sepse ne te kundërt situata do ju dale jashtë kontrollit.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Do jeni me te gatshëm te bëni lëshime ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite kështu qe marrëdhënia me partnerin do vije gjithnjë duke u përmirësuar. Beqaret do iu përkushtohen miqve dhe familjareve prandaj nuk do kenë as kohe te mendojnë për dashurinë. Për menaxhimin e financave mos i besoni askujt tjetër përveç vetes pasi do vuani me pas.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Publikohet kënga e parë për tërmetin/ Era Rusi dhe Ylli Baka bëjnë premtimin e madh

Publikuar

-

Nga

Është publikuar ditën e sotme kënga e parë për tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi vdekjen e 51 personave, mes të cilëve burra, gra e fëmijë.

Këngëtarët Era Rusi dhe Ylli Baka kanë trajtuar me shumë delikatesë çështjen e dhimbshme që ka prekur jo vetëm zemrat e shqiptarëve, por edhe të gjithë botës.

Dy arstistët premtojnë që në fillim të këngës se paratë që do të mblidhen nga klikimet e kësaj kënge do të shkojnë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga tërmeti, kryesisht për arsimim.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 13 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 nëntor 2019

Kënga “Në emër të shpresës”, nuk ngurron të japë edhe lajmin e lindjes së binjakëve në Tiranë, e cila na jep shpresë për të vijuar me forcë dhë së bashku jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Publikuar

-

Nga

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash, gjithçka duket se ka ndryshuar. Rrugët janë thuajse të boshatisura duke ja lënë vendin dhjetëra makinerive të rënda që largojnë pjesët e mbetura nga banesat e shembura.

Fusha e sportit në Thumanë, e cila në ditët e para të tërmetit ishte e tejmbushur me disa dhjetëra çadra, tashmë është boshatisur. Ymer Çanja, banor i Thumanës, thotë se banorët janë larguar drejt Shëngjinit.

“Po banori i vetëm jam unë këtu. S’ka banorë këtu. Ikën në Lezhë te hotelet të gjithë banorët. I kanë sistemu atje. Unë kam pasurinë, kam kopështin dhe gjënë e gjallë këtu dhe nuk u largova. Jam vendali.”

Disa nga pallatet dhe banesat, që u shkatërruan gjatë tërmetit, tashmë janë shembur përfundimisht nga ekipet e specializuara për të mos rrezikuar jetë të tjera njerëzish, ndërsa një numër i madh mjetesh të rënda po punojnë për largimin e mbetjeve.

Në Thumanë vetëm dy prej pallateve 5 katëshe, të ndrëtuara në fundin e periudhës së komunizmit u morën jetën 24 banorëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Tashmë, në rrënojat e mbetura shikohen herë pas here familjarë që kërkojnë të gjejnë një dokument apo një kujtim nga familja pasi, siç thotë Arian Ndoka banor i njërit prej pallateve, nën rrënojat ka përfunduar gjithëçka që kanë patur.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 korrik 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 22 korrik 2019

“Kam qenë në katin e pestë në momentin kur ka ra tërmeti dhe kam dalë me gjithë familje. Kam ardhë këtu me gjet ndonjë pasaportë, ndonjë dokument. Ësht shembë gjithçka, asht një tmerr i vërtetë, nuk e di çfarë mund të them. Këtu kanë vdekë 17 përsona, asht krim. Unë nuk du asgjë, asgjë nuk më interëson, thjeshtë të marr ndonjë dokument, ndonjë kujtim të vjetër që kam pasë. Gjithë djersa jonë këtu asht. Djersa e 30-40 vjetëve, këtu e në Greqi.”

Në Thumanë janë të pakët banorët që vazhdojnë të qendrojnë ende në çadra, ose në banesat e tyre, që i kanë shpëtuar shkatërrimit nga tërmeti. Ata presin një përgjigje përfundimtare nga ekipet e inspektimit se çfarë do të bëhet me shtëpite e tyre, do të shemben apo do të riparohen./VOA

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto/ Busti i Skënderbeut vendoset në Parma të Italisë

Publikuar

-

Nga

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Inaugurimi i bustit u bë në kuadër të edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare në Parma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderbeg”.

Nisma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderberg”, u mbështet nga kryetari Federico Pizzarotti, drejtoresha e Kulturës në Bashkinë e Parmës Nicoletta Paci, Këshilltari për Pjesëmarrje dhe Këshilltari I bashkise se Parmes Marion Gajda.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 13 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 20 nëntor 2019

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, i shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Adrian Andreja në Milano dhe nga Anila Pojani, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Milano falenderuan administratën dhe qytetin për iniciativën.

Busti është vepër e skulptorit të njohur durrsak, Idriz Balani./CNA.al

LEXO TE PLOTE