Connect with Us

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184″

Politikë

Fjalimi i Markut, gazetarja kryqëzon prokuroren/ “Nuk foli për tonelatat e kokainës, dosjet 339 dhe 184″

Publikuar

-

Të ndryshme kanë qenë opinionet e gazetarëve të ftuar në studion e “Real Story”, përsa i përket intervistës publike përbëllë KLP-së, të kandidatëve për postin e prokurorit.

Kritika ka patur për Prokuroren e Përgjithshme të Përkoheshme, Arta Marku, nga paneli i gazetarëve referuar deklaratave të saj se Prokuroria i ka duartë e lidhura. Ndërsa Mira Kazhani e ka justifikuar zonjën Marku duke u shprehur se kryeprokurorët sot kanë funksionin e një noteri. Për gazetarin Arion Sulo, Arta Marku ka fajet e veta sepse nga mosveprimi i saj kriza politike në vend ka marrë përmasa shumë të thella.

“Shqipëria është në krizë politikë me opozitës jashtë parlamentit për shkak të mos hetimit  të dosjeve për vjedhjeve të zgjedhjeve. Kjo është një peshqesh nga Arta Marku. Merr dosjen dhe e çon në Dibër. Ajo e zhbëri si dosje Zonja Arta Marku u zgjodh u tha se ishte përkohshme dhe ajo zgjat 6 muaj, dhe tani u be 2 vjet dhje kjo tregon anësinë e saj”, është shprehur Sulo.

Ndërkaq, për  gazetaren e kronikës Klodiana Lala, strategjia e Markut për të pranuar dështimet e saj përpara shqiptarëve, duke ardhur  pa asnjë program se çfarë do të bëjë në të ardhmen nëse zgjidhet në krye, do t’i ulë asaj pikë  në sytë e opinionit të gjerë.

Gazetarja ka kritikuar deklaratën e Markut për mospërmbushje të pritshmërive, teksa shprehet se ajo nuk foli fare për tonelatat e kokainës të kapur në Shqipëri, por as për dosjet e forta zgjedhore si ajo “339 dhe 184”.

LEXO EDHE:  Ish Presidenti jep vlerësimin e tij për prokuroren e Përgjithëshme Arta Marku

“Zonja Marku erdhi në krye të institucionit si një grua e pastër sa i takon përfshirjes në korrupsion. Në këtë seancë unë mendoj krejt të kundërtën. Unë pashë një Arta Marku që në vend se do të fliste për vizionin se si do të drejtonte në 7 vitet e ardhshme, ajo tha se unë nuk kam përmbushur pritshmërinë e publikut.Ajo tha se këto pritshmëri nuk i kam përmbushur se nuk kanë qenë në dorën time. Ajo ka lëvizur 80 prokurorë dhe i ka  transferuar.  Ajo tha se kam punuar nën presion mediatik dhe politik, por nëse nuk del mbi presionin politik, atëherë nuk mund ta bësh  rolin e  kryeprokurorit. Ajo shiti heqjen e mandatit e kryebashkiakut të Vorës, por çështja i shkoi e gatshme në tavolinë dhe nuk tha asgjë për dosjen 184 dhe 339 dhe nuk foli asnjë fjalë për tonelatat e kokainë që janë  kapur në Shqipëri.  Dosjet 184 dhe 339 janë dosje të mbaruara, vetëm nëse Spak i zgjon sërish”, është shprehur gazetarja Lala./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha uron 8 Dhjetorin/ Rinia është shpresa për çlirimin e Shqipërisë nga korrupsioni

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike Lulëzim Basha, përmes një postimi në rrjetet sociale ka ndarë urimin e tij për Ditën e Rinisë.

Ai është shprehur se kjo ditë na bën krenarë për rininë që u ngrit 29 vite më parë për të sjellë Demokracinë në vend si edhe krenarë për të rininë e sotme që përsëri në këtë periudhë është ngritur për të ndihmuar vullnetarisht pas fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit.

“Ky 8 dhjetor, Dita e Rinisë na bën krenarë për rininë tonë. 29 vite më parë të rinjtë u ngritën të parët në Lëvizjen e Dhjetorit që solli demokracinë; sot pas tragjedisë që goditi vendin, të rinjtë ishin të parët që u erdhën në ndihmë njerëzve dhe të parët që nisën mbledhjen dhe shpërndarjen e ndihmave. Këtë 8 dhjetor shpreh mirënjohjen time të thellë për të gjithë të rinjtë që në këto ditë sprovash dhe dhimbjesh u shndërruan në shpresë dhe forcë për çdo shqiptar. Edhe dita e sotme i gjeti të rinjtë duke ndihmuar qindra familje të dëmtuara nga tërmeti në zonën e Kurbinit”, ka shkruar ai.

Basha e vazhdon shkrimin e tij duke u fokusuar tek banorët e prekur nga termeti dhe gjen rastin për të shprehur se këta njerëz janë të braktisur nga shteti. Kreu i PD thotë se tragjedia natyrore nxori në pah gjendjen e mjeruar të vendit.
“Dhimbja e këtyre banorëve të cilët shteti i ka harruar dhe braktisur, është zbutur nga të rinjtë që u vijnë në ndihmë duke vendosur gjithcka në dispozicion të të dëmtuarve. Kjo tragjedi zhveshi nga propaganda gjendjen e vërtetë të vendit, të Shqipërisë së varfër, të vjedhur dhe abuzuar”, vijon Basha.

LEXO EDHE:  Lidhjet e bandës së Avdylajve me grupet e tjera kriminale/ Flet Klodiana Lala

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i dy vëllezërve/ Klodiana Lala zbardh detajet e reja

Më pas, Lulëzim Basha thotë se megjithatë ka shpresë dhe drita e shpresës janë pikërisht të rinjtë që mund ta çlirojnë Shqipërinë nga kthetrat e korrupsionit. Më pas, Kryetari i Partisë Demokratike ka shprehur mirënjohjen e tij për heronjtë e 8 dhjetorit të 90’ më në krye Azem Hajdarin.

“Por sot ky angazhim dhe solidaritet i të rinjve është drita e shpresës që po ndriçon Shqipërinë, është frymëzimi ynë që ta kalojmë si një familje e madhe këtë situatë të rëndë sot e ta nxjerrim së shpejti Shqipërinë nga mjerimi, ta çlirojmë nga kthetrat e korrupsionit që nuk kursen as jetën e qytetarëve e ta bëjmë realitet thirrjen dhe destinin që të rinjtë nisën 29 vjet më parë, Shqipërinë si gjithë Europa.
Nderim përjetë heronjve të 8 dhjetorit 1990 me në krye Azem Hajdarin që u ngritën mbi frikën dhe me kurajo e vizion diktuan rënien e diktaturës dhe lindjen e demokracisë shqiptare. Mirënjohje për çdo të ri që në këto ditë te errëta për vendin, ka ndezur dritën e shpresës dhe solidaritetit kombëtar. Zoti e bekoftë rininë shqiptare dhe Zoti e bekoftë Shqipërinë!”, përfundon Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shembja e godinës nr.15 në QS/ Paloka: Rama e shembi në ditën e Rinisë sepse atje lindi PD

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar për shembjen e godinës 15 në Qyteti Studenti, godinë e cila është prishur sot pasi nga inspektimet ka rezultuar e pabanueshme.

Paloka ka ngritur pyetjen mos shembja pikërisht e kësaj godine është bërë me kast nga ana e Kryeministrit meqenëse kjo ka qenë godina ku bëheshin mbledhjet e para që çuan në krijimin e Partisë Demokratike.

Nënkryetari thotë se Rama ka zgjedhur pikërisht ditën 8 dhjetor, ditën e Rinisë që solli Demokracinë, për të shkelur idenë e kësaj të fundit duke mbrojtur dhe rikthyer idealet komuniste dhe diktatoriale.

“A thua “mendja perverse” urdheroi qëllimisht shembjen e godinës 15 pikërisht sot më 8 dhjetor ?! Sapo pashë një lajm që godina 15 nr Q. Studenti po shembet sot nga qeveria! Godina 15 ishte vendi ku u mblodhën fillimisht studentët dhe intelektualet që më pas vendosën krijimin e PD, të parës parti opozitare pas gati 50 vjet diktaturë.

A thua një mendje perverse, tipike për Ramën dhe ata që e rrethojnë, zgjodhi qëllimisht 8 dhjetorin për ta shkatrruar ? Nuk di nëse godina ka qenë realisht për tu shembur ( banorët këmbëngulnin që nuk kishte probleme), po edhe ne se …a nuk duket si shume e”e gjetur” data 8 dhjetor ?! Nga ata që po përpiqen të rikthejnë jo vetëm simbolet por dhe format represive të diktaturës, gjithshka mund të pritet, për më tepër kur në krye kanë një qënie diabolike, një hakmarrës shpirtvogel si Rama !!!” ka shkruar ai.

LEXO EDHE:  Ish Presidenti jep vlerësimin e tij për prokuroren e Përgjithëshme Arta Marku

LEXO EDHE:  Ish Presidenti jep vlerësimin e tij për prokuroren e Përgjithëshme Arta Marku

Pasi e ka quajtur Ramën “mendje perverse”, në fund të postimit Paloka shpreh se megjithatë, Partia Demokratike nuk është një godinë por janë njerëzit dhe idealet që e mbajnë gjallë.

“Sidoqofte, ne se mendja perverse e ka menduar dhe këtë, duhet ta dijë se PD nuk ka qenë kurrë as një godinë e as vetëm një grup njërzish , po ka qenë dhe mbetet një aspiratë dhe siç kanë thënë njerëz me të mençur se unë ; aspiratat dhe idealet as nuk mund të burgosen e as nuk mund të shemben”, përfundon postimin Paloka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Veliaj nga bojaxhi në pastrues tualetesh?!

Publikuar

-

Nga

Dy ditët e fundit kryebashkiaku i Tiranës, Erjon Veliaj i njohur ndryshe edhe si “lal fiku” ka filluar një fushatë propagande për të justifikuar degjenerimin publik që i bëri kryeministri Edi Rama.

Në një video të cilën e sjellim më poshtë, Rama i drejtohet direkt Veliajt: “Ti do vish ta lyesh vetë murin” dhe i tregon gishtin Erjon Veliajt në momentin që ky i thotë se është perfeksionist.

Kjo video u kthye në virale, filluan komentet jo vetëm nga mediat kundërshtare të kryebashkiakut, që në fakt janë të pakta por dhe mediat pro qeverisë të cilat e panë si një sulm të hapur të Ramës drejt trashëgimtarit të tij të ardhshëm, i vetëshpallur si kreu i socialistëve pas largimitë Edi Ramës. Lali Eri përpiqet shumë për imazhin e tij dhe ka një skuadër të madhe për më tepër bën një luftë me mediat deri tek denoncimet për t’i mbyllur portalet, apo shitblerjen e tyre duke shkuar deri në financime. Nga ana tjetër zgjedh një ekip që ta propagandojë gjithë ditën si një njeri punëtor të palodhur që po i ndryshon faqen kryeqytetit.

Mjaftuan 30 sekonda nga Edi Rama apo një minutë sa tërmeti i 26 nëntorit për ta shkundur mirë Erjon Veliajn, për ta diskredituar në opinion publik pasi ishte trajtuar si një pastrues tualetesh apo si “qen i radhës” nga Kryeministri Rama. Prej dy ditësh Veliaj po përpiqet ta justifikojë duke thënë se nuk e kishte me të, i drejtohej administratorit apo pallati u lye në orën 4:30 apo të tjera si këto.

LEXO EDHE:  Kërkesa e opozitës për shkarkimin e Arta Markut/ Përgjigjet KLP

LEXO EDHE:  Lidhjet e bandës së Avdylajve me grupet e tjera kriminale/ Flet Klodiana Lala

Nxitoi që të dilte tek Luana, në mesazhe të tjera gjatë lëvizjes me kryeministrin u mundua të thoshte se nuk ishte ai të cilit iu drejtua Rama por administratori që ishte në krah të tij.

Në fakt të gjithë këto lëvizjet e lalit nuk janë gjë tjerë veçse fakti që kryebashkiaku Veliaj po përpiqet të justifikojë dhe ta heqë vëmendjen duke thënë se nuk i ishte drejtuar atij por administratorit, nuk ka asnjë justifikim por thjesht dhe vetëm lali tregon së është i shqetësuar, tregon se është i diskredituar nga artikulimi i kryeministrit dhe tregon se gjithcka ka ndodhur ka qenë ë vërtëtë.

Lali thjesht dhe vetëm me lëvizjet e tij po e bën më të besueshëm faktin se Rama iu drejtua direkt duke i thënë: Do ta lyesh ti!

Nuk është ai Veliaj i fortë, trashëgimtari i ardhshëm i socialistëve dhe me pushtet, por është thjesht zyrtaruc i radhës që nga bojaxhi Rama mund ta çojë të pastrojë dhe tualetet e kryeministrisë apo të ndodnjë shtëpie që ka probleme në Sauk, Tiranë apo Durrës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE