Connect with Us

Faktet/ Qeveria sulmoi Astirin pas pazareve me Lulzim Bashën

Politikë

Faktet/ Qeveria sulmoi Astirin pas pazareve me Lulzim Bashën

Publikuar

-

Dje në mëngjes, rreth orës 05:30 forca të shumta policie, përfshirë ato të Ndërhyrjes së Shpejtë vendosën një gardh sigurie në zonën e Unazës së re, ku prej më shumë se një viti banorët e Astirit protestonin kundër vendimit të qeverisë për ndërtimin e Unazës së re dhe kërkesën e tyre të vazhdueshme për t’u shpronësuar në zbatim të ligjit.

Qeveria nga ana e saj pretendon se ata nuk janë banorë të asaj zone me letra të rregullta dhe se banesat e tyre nuk janë të legalizuara dhe se nuk duhet të ishin ndërtuar. Megjithëse ka disa video konkrete të kryeministrit Edi Rama, i cili iu premton legalizim pa asnjë diskutim.

           Protesta e banorëve të Kukësit

Por, larg çdo debati apo qëndrimi, që kanë apo nuk kanë të drejtë banorët, që në fakt janë një plagë sociale, duket se ka një pazar politik në zonën e Astirit.

Një vit më parë kur filloi gjithçka u fol për një skandal në lidhje me një tender dhe më pas ajo u mbyll. Qeveria u ndodh përballë fakteve. U tërhoq, u bë një tender i dytë, ai u anullua dhe sërish u bë një tender i tretë, i cili më në fund mbylli gjithçka në zonën e Unazës së re.

Tenderi u fitua nga kompania Salillari në bashkëpunim me një kompani tjetër. Por, kompania e parë është ajo që ka marrë me koncesion Rrugën e Kombit.

Në mars të vitit 2017 banorët e Kukësit u ngritën dhe protestuan dhe në vend që të bënin shtetin si përgjegjës, përfekturën, apo parlamentin për atë konçesion shkuan dhe dogjën objektet private të kompanisë. Më pas qeveria ndërhyri dhe ndryshoi tarifën për banorët. Shumë prej protestuesve përfunduan burgjeve, të mbështetur në fakt nga PD-ja dhe Luli, por që më pas i lanë në rrugë dhe kunati i Lulit, kompani LandMark mori zyra pranë një prej kompanive koncesionare.

Dje në rrjetet sociale u hodhën akuza të shumta se Lulzim Basha i kishte tradhëtuar banorët e Astirit, se ai nuk ishte atje. Dhe në fakt kështu ndodhi. Basha nuk shkoi atje. Doli në orën 12:30 dhe shkoi vetëm tek spitali.

Më pas Edi Paloka me një gjuhë rrugaçësh, dhe disa të tjerë, u përpoqën të justifikojnë opozitën, pasi qytetarët bërtisnin se ku është opozita.

Ishte Klevis Balliu, Edi Paloka e të tjerë. Kishte edhe qyfyre si Oriola Pampuri që vdiste njerëzit rrugëve apo të tjerë ish-deputetë të opozitës që u shfaqën shumë më vonë pasi filloi ngjarja.

Pikërisht këtu fillojnë faktet.

Së pari shembja ishte e paralajmëruar. Qytetarët dhe banorët e zonës e prisnin. Pse nuk shkuan ish-deputetët e opozitës atje që pa gdhirë, të rrinin me qytetarët me banorët e zonës? Pse nuk u bënë barrikadë?

Përplasjet e djeshme në Astir

Askush nuk po iu kërkon të marrin shkopinjtë e gomës dhe të rrihen me policinë, port ë paktën në orën 05:00 të mëngjesit të ishin bashkuar me banorët e Unazës së re dhe të qëndronin atje me ata, ashtu siç kishte premtuar Lulzim Basha dhe Klevis Balliu, se shteti duhet të kalonte mbi trupat e tyre për t’i shembur objektet.

Kjo nuk ndodhi. U shfaqën shumë më vonë sesa ngjarja ndodhi. Shumë më vonë sesa përplasja me policinë. Më pas gjithçka e bënë për të fituar kredo politike. Por, shtëpitë në fund u shkatërruan.

LEXO EDHE:  Tatimet shtojnë të ardhurat/ Qeveria shtrëngon krahun e shpenzimeve

Luli nuk u duk, nuk u dëgjua deri në 12:30 të mesditës. Pra, u shfaq jo pak, por fiks shtatë orë më vonë. Për të thënë se ishte aty, se i mbështeste banorët. Por nuk kishte shkuar siç kishte premtuar. Nuk kishte qëndruar atje me ta.

Një fakt i tretë është edhe ai i skandalit të lobimeve ruse dhe mbyllja e dosjes nga dy prokurorë, totalisht në shkelje të ligjit. Lobime ruse ku nga të gjithë pranohet që në emër të PD-së, me firmë të Lulzim Bashës, në SHBA janë paguar 650 mijë dollarë nga Nick Muzin, e thënë një deklaratë zyrtare në Departamentin e Drejtësisë.

Lulzim Basha, Gazment Bardhi, Arben Ristani nuk i mohojnë paratë e paguara. Askush nuk i mohon ato para. Por, nuk gjendet lidhja e Lulit me këtë shumë. Firma është në dokumenta. Këto të fundit janë dorëzuar në Departamentin e Drejtësisë, por askush nuk heton. Askush nuk gjen lidhjen e këtyre parave me Lulzim Bashën. E sapo plasi ky skandal për prokurorët, të cilët e mbyllën çështjen kryesore por ngritën një akuzë qesharake për falsifikim ndaj kryetarit të një partie që ka dhe firmën dhe vulën, kur në fakt nuk ka asnjë falsifikim në gjithë atë process, plasi goditja e Unazës.

Vetë Lulzim Bash aka thënë se qeveria është e mbuluar nga skandalet dhe plas skandal pas skandali për t’i shpëtuar zhurmës së radhës apo për t’i ikur problematikës së radhës. Dhe kështu ka ndodhur.

Problematika e radhës ishte dosja e Lulzim Bashës. Ishin hetimet për financimet ruse. Por, u harruan. Askush nuk po flet më as për dosjen e Lulzim Bashës, as për paratë e paguara në SHBA. Por, të gjithë po merren me Astirin.

Pra, qeveria jo pa qëllim hapi një zhurmë më të madhe, për të shpëtuar dhe favorizuar Lulzim Bashën, pas pazareve me këtë të fundit. Ashtu siç bëri me kukësin. Ashtu siç bëri me Agron Papulin e vilave në Long Hill, ku jeton Lulzim Basha. Ashtu siç ka bërë me dhjetëra e dhjetëra biznesmenë, oligarkë që ai i quant ë lidhur me qeverinë, të cilët rrjepin qytetarët dhe taksat e tyre çdo ditë. Ashtu bëri edhe dje Lulzim Basha.

Bëri sikur ishte. Pra, u shfaq në një moment të caktuar thjeshtë për t’u dukur. Por, heshti dhe u zhduk pa nam e nishan. Ky është Lulzim Basha, njeriu që tradhëton kauzat e çdo qytetari thjeshtë dhe vetëm për interesat e tij të pista.

Dhe dje ka bërë pazarin e radhës me qeverinë për të shpëtuar nga akuzat, që poi a heq Edi Rama, sepse vetë Luli thotë se prokurorët janë të kapur nga Rama. Por janë pikërisht prokurorët e kapur nga Rama që ia hoqën akuzat kryesore Lulzim Bashës.

Vetë Lulzim Basha thotë se Edi Rama hap zhurmë më të mëdha, hap fronte të reja mediatike djhe problematikash sociale, thjeshtë dhe vetëm të zhduket nga të parat. E më e para ishte një dhe vetëm një, dosja e Lulzim Bashës në prokurori.

Prandaj nuk ka shumë nevojë për të shtjelluar të tjera fakte. Janë të gjitha nën dritën e diellit. Lulzim Basha ka bërë pazarin e radhës me qeverinë dhe ka shitur banorët e Unazës së re./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Metodologjia e re e zgjerimit/ Rama: Të thonë të vërtetën, mos mbetet topi në derën tonë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka folur pas tryezës së organizuar nga Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, mbi metodologjinë e re të zgjerimit dhe thellimin e bashkëpunimit rajonal.

Rama u shpreh se miqtë tanë europianë është mirë të fillojnë të thonë të vërtetën dhe të mos mbetet topi si zakonisht, në derën tonë.

“Ajo që them është që pavarësisht se çfarë do të vendosin, miqtë tanë është mirë të fillojnë të thonë të vërtetën dhe të mos mbetet gjithmonë, si zakonisht topi në derën tonë kur faktikisht krosimi i gjatë dhe nxjerrja e topit nga fusha vjen si rezultat i diskutimit të brendshem”, tha Rama.

Sipas tij, ka dakordësi për metodologjinë e e re dhe një përpjekje të rilindur të zgjerimit

LEXO EDHE:  Tatimet shtojnë të ardhurat/ Qeveria shtrëngon krahun e shpenzimeve

LEXO EDHE:  Basha takon fermerët dhe operatorët turistikë të Sarandës/ Ulje taksash për të gjithë sektorët

“Ajo që ka rëndësi është se ka një dakordësi për metodologjinë e re, ka një përpjekje të rilindur të zgjerimit, jo vetëm mbi bazën e derisotme, por edhe mbi bazën e mbështetjes sa i përket aspekteve financiare. Do të zhvillojmë një bisedim të brendshëm me presidenten e komisionit. Kemi diskutuar për bashkëpunimin rajonal dhe një shtysë të mëtejshme të asaj që është formësuara nga procesi i integrimit. Unë jam i bindur se BE do të mbështesin këtë vizion herët apo vonë, por do të na duhet të kemi pak durim. Derisa ta kenë fokusin total mbi këtë, jo vetëm që BE do ta mbështesë këtë fuqimisht”, u shpreh Rama.”, u shpreh me tej Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Presidentja e KE-së: Metodologjia e re i hap rrugë çeljes së negociatave para samitit të Zagrebit

Publikuar

-

Nga

Në përfundim të takimi jo zyrtar ku është diskutuar metodologjia e re e zgjerimit të BE-së, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, tha se integrimi i Ballkanit Perëndimor është një prioritet.

Për Von der Leyen, metodologjia e re i hap rrugë Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për të nisur negociatat për anëtarësim në BE, mundësisht para Samitit të Zagrebit.

“Sonte, siç e dini kishim prioritet Ballkanin Perëndimor në Komision dhe e dini që është në interesin e përbashkët ta kemi sa më afër Bashkimit Europian Ballkanin Perëndimor. E dini që kemi rishikuar metodologjinë tonë dhe pas rishikimit kjo metodologji duhet të krijojë dhe rifitojë besimin e ndërsjelltë te procesi sepse përshpejton status quo-n e reformave dhe nga ana tjetër krijon prespektivë të besueshme për Ballkanin Perëndimor që t’i bashkohen në të ardhmen BE-së. Gjithashtu i hap rrugën Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për të nisur negociatat për anëtarësim në BE mundësisht para Samitit të Zagrebit. Në lidhje me samitin po përgatisim një paketë investimesh nga Komisioni dhe shpresojmë që Këshilli të japë dritën jeshile në këtë aspekt. Nesër do të mbahet Konferenca e donatorëve për Shqipërinë me qëllim që të ngremë fonde për rindërtimin pas tërmetit të rëndë që ka goditur Shqipërinë”, tha Ursula von der Leyen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë u ulën paska me vështirësi”/Rama nga Brukseli: Mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për median, përpara tryezës së përbashkët të “BE dhe krerëve të Vendeve të Ballkanit Perëndimor”

Rama shprehet se të gjithë u ulën paska me vështirësi sot në Bruksel, kështu që, sipas tij, është një lloj sinjali se mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë.

Më tej, Rama tha se nesër do të jetë një ditë e madhe pasi kemi Konferencën e donatorëve për përballimin e situatës pas tërmetit

Të gjithë u ulën paska më vështirësi sot në Bruksel, është një lloj sinjali se mbërritja për ne nuk do të jetë e lehtë.
Por, në të njëjtën kohë i jemi mirënjohës Presidentit të Këshillit të ri Europian dhe të gjithëve këtu që po bëjnë shumë përpjekje për t’i dhënë shtysë porcesit. Në të njëjtën kohë, jemi shumë të interesuar të shohim e të diskutojmë metodologjinë e re, e cila shpresoj që të rezultojë si një platformë mirëkuptimi Brenda shteteve anëtare. Po kështu, për ne, Shqipërinë, është një ditë e madhe sepse kemi konferencën e donatorëve për përballimin e situatës pas tërmetit dhe shpresoj shumë se do të gjejmë mjaftueshëm solidaritet, mbështetje për të ecur përpara me rindërtimin”, shprehet Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE