Connect with Us

Dy të vdekur nga përmbytjet në Venecia / Kërkohet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Bota

Dy të vdekur nga përmbytjet në Venecia / Kërkohet të shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Dy persona kanë humbur jetën në lagunën e Venecias për shkak të përmbytjeve në banesa.

Kryetari i Bashkisë së Venezias Luigi Brugnaor kërkon shpallen e gjëndjes së jashtëzakonshme pas situatës dramatike që ka përfshirë qytetin nga reshjet e dendura të shiut të orëve të fundit.

Kryeministri Giuseppe Conte e minsitrja e Infrastrukturës Paolo de Mikeli priten të mbërrijnë këtë pasdite në këtë qytet për t’i qënë pranë banorëve e verifikuar situatën.

LEXO EDHE:  Lumi izolon fshatin/ FNSH evakuuon një tjetër familje  

Niveli i ujit në Venecia ka mbërritur në lartësinë 1.87 cm, një nga nivelt më të larta të regjistruara gjatë viteve të fundit pas atij të vitit 1966 ku uji arri në lartësihën 1.96 cm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rusia dëbon dy diplomatë gjermanë

Publikuar

-

Nga

Në lidhje me vrasjen e dyshuar si vrasje me porosi të një gjeorgjiani në Berlin, Kremlini ka reaguar duke dëbuar dy diplomatë gjermanë. Më parë ishte Gjermania ajo që dëboi dy diplomatë rusë.

Të dy diplomatët gjermanë duhet të largohen brenda 7 ditësh nga Rusia, bëri të ditur Ministria e Jashtme në Moskë. Qeveria ruse reagon me këtë pas dëbimit të dy diplomatëve rusë nga Gjermania. Javën e kaluar, Ministria e Jashtme në Berlin i shpalli “non grata” dy diplomatë rusë. Gjermania akuzon Rusinë, se nuk bashkëpunon sa duhet për zbardhjen e vrasjes së një gjeorgjiani në mes të Berlinit.

Në reagimin e parë qeveria gjermane e kritikoi këtë hap kundërveprues të Rusisë. “Vendimi lëshon sinjalin e gabuar dhe është i pajustifikuar”, deklaroi një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme në Berlin. Qeveria gjermane parasheh “hapa të tjerë” në kuadër të zbardhjes së vrasjes. Në mëngjes u thirr në Mínistrinë e Jashtme në Moskë ambasadori gjerman.

LEXO EDHE:  Përmbytjet/ Shemben urat e dy fshatrave

LEXO EDHE:  “Nuk ka rrugë tjetër, të gjithë janë të kërcënuar”/ Ngjela bën deklaratën e fortë

Vrasja e dyshuar si vrasje me porosi ka sjellë prej javësh reagime. Për Prokurorinë Federale ka disa të dhëna që vrasja është kryer ose me porosi të instancave shtetërore në Federatën Ruse ose në Republikën autonome të Çeçenisë. Rusia ka hedhur poshtë çdo lloj përzierjeje në këtë rast.

Viktima gjeorgjiane Khangoshvili

I dyshuari hesht

Viktima ishte një 40 vjeçar, Zelimkhan Khangoshvili, i njohur si Tornike K., i cili me gjasë ka luftuar në republikën çeçene me separatistët. Ai u qëllua në kokë në gusht në kopshtin zoologjik të Berlinit. I dyshuari për vrasjen e tij u kap, por ai hesht për akuzat. Sipas të dhënave të prokurorisë gjermane, i dyshuari për vrasjen duhet të ketë pasur bashkëpunëtorë në Berlin, sepse ai erdhi në Gjermani,një ditë para vrasjes, dhe nuk mund t’i zbulonte kaq shpejt zakonet e jetesës së viktimës. Presidenti rus, Putin, e ka quajtur gjeorgjianin e vrarë “bandit” dhe “vrasës”./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Zbulohet piktura e Gustav Klimt/ Mban vlerën e 50 milion dollarëve

Publikuar

-

Nga

Një pikturë e artistit të njohur Gustav Klimt, e zhdukur 22 vite më parë është gjetur në Itali, gjë kjo që i ka mahnitur të gjithë.

Pikturën e ka zbuluar një kopshtar, në kohën kur ai po pastronte. Kryevepra e Klimtit quhet “Portreti i një Zonje” dhe mban vlerën e 50 milion dollarëve.

Para 22 vitesh, me 22 shkurt të vitit 1997, piktura në fjalë u vodh nga galeria Ricci Oddi, në Itali, e megjithëse nuk është mbajtur në rrethana të përshtatshme që prej asaj kohe, ajo ndodhet në gjendje shumë të mire.

LEXO EDHE:  Pse Lulzim Basha e çon debatin tek Venecia dhe Presidenti

LEXO EDHE:  Përmbytjet në Indi/ 22.000 persona evakuuohen

Jonathan Papamarengh, Kreu i Këshillit për kulturën i qytetit Piacenza në Itali, e përshkroi zbulimin e papritur si të jashtëzakonshëm.

“Portreti i një Zonje” u pikturua në vitin 1916-17 kur artisti Vjenez ishte drejt fundit të jetës së tij./përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Blog

Pse “impeachment-i” ndaj Trump, mund të sjellë dështimin e demokratëve në zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Nga Hunter DeRensis, “National Interest”

* Ish-sekretari amerikan i shtetit Henri Kisinger, e shprehu me elokuencë shqetësimin e tij në lidhje me procesin aktual të fajësimit të Trumpit, në darkën e së mërkurës në mbrëmje, gjatë kremtimit të 25-vjetorit të themelimit të “National Interest”.

Kisinger, që në postin e Sekretarit të Shtetit të presidentit Riçard Nikson, dhe Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare, ishte dëshmitar okular i rënies së asaj presidence, ishte po aq i fuqishëm sa edhe bindës. Ai tha se pas “krizës altuale” të impeachment-it të ndërmarrë nga demokratët, të dyja palët duhet të bien dakord mbi një mekanizëm bipartizan, për të adresuar dhe korrigjuar “gabimet” presidenciale që nuk kanë shkaktuar të njëjtin dëm të tillë, që do të kërkonte një impeachment.

Por demokratët, duket se synojnë të ecin përpara me impeachment-in e nisur. Kryetarja e Kongresit Nensi Pelozi, kërkoi të enjten e shkuar që Komiteti i Gjyqësorit, të procedojë me nenet e fajësimit, ndërsa debatoi me gazetarin Xhejms Rozen, që e pyeti nëse ajo e “urren” presidentin.

Pelozi tha se ishte katolike, dhe se nuk urren askënd. Por pastaj shtoi “mos u kruaj me mua!”, një deklaratë që dukej se binte në kundërshtim me deklaratën e mëhershme. Komiteti i Gjyqësorit, zhvilloi takimin e tij të parë të mërkurën e javës së shkuar, duke e rimarrë çështjen aty e ka lënë kreu i Komitetit të Inteligjencës, Adam Shif.

Kryetari Xherold Nadler dhe 40 anëtarët e tjerë, dëgjuan profesorë dhe konstitucionalistë të shumtë, nëse veprimet e presidentit Donald Trump ishin në nivelin e një impeachment-i. Kontributi i tyre, ishte në dobi të kuzës së demokratëve. Siç e zbuloi Pelozi në konferencën për mediat, fajësimi nuk ka të bëjë me veprimet e Trumpit, por me politikën që ai ka ndërmarrë gjatë 3 viteve të fundit:përmirësimin e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë.

“Ukraina ishte mjeti i veprimit për presidentin. Kjo nuk ka të bëjë me Ukrainën, por me Rusinë. Kush përfitoi nga mbajtja peng e ndihmës sonë ushtarake? Rusia. Pra bëhet fjalë për Rusinë.

Nga pushtimi rus i Ukrainës Lindore, kanë vdekur mbi 10 mijë ose ndoshta 13 mijë njerëz. Kundërshtari ynë kryesor është Rusia. Të gjitha rrugët të çojnë te Putini. Kuptojeni këtë”-tha Pelozi.

Në fakt, asnjë ukrainas nuk vdiq nga pezullimi i ndihmës amerikane. Ndihma nuk u ndërpre gjatë verës, dhe qeveria ukrainase as që e kuptoi se ishte miratuar ndihma e ardhshme e SHBA-së deri në fund të gushtit. Për më tepër, Pelozi zbuloi se çështja ukrainase, është e vetëm e fundit në 3 çështjet përmes të cilave Partia Demokratike, është përpjekur ta kompromentojë Donald Trumpin me Rusinë.

LEXO EDHE:  Pse Lulzim Basha e çon debatin tek Venecia dhe Presidenti

LEXO EDHE:  “Nuk ka rrugë tjetër, të gjithë janë të kërcënuar”/ Ngjela bën deklaratën e fortë

Ajo promovoi teorinë e komplotit, tashmë të diskredituar, se Trumpi ka vepruar me urdhër të një qeverie të huaj. Pelozi tha se procedurat e fajësimit nuk kanë asnjë lidhje me Ukrainën, por me përpjekjet e Trumpit për të kërkuar një afrim me Moskën.

Dhe teksa Pelozi akuzon Trumpin se e ka përdorur Ukrainën si mjet për të ndihmuar Rusinë, demokratët në Kongres po e përdorin çështjen e Ukrainës, si një mjet për të rrëzuar presidentin, një synin që ata ata e kanë patur që kur ai fitoi presidencialet e 2016-ës.

Por disa nga anëtarët e Partisë Demokratike, po e kuptojnë se sa toksike mund të jetë kjo rrugë. Kongresmeni nga Nju Xhersi Xhef Van Drju, një nga dy kongresmenët demokratë që votoi kundër nisjes së procesit të impeachment-it, tha se “nëse nuk ka diçka të re, që unë nuk e kam parë apo dëgjuar më herët”, do të votojë kundër të gjitha neneve të fajësimit.

Drju paralajmëroi se partia e tij duhet të jetë “e kujdesshme me atë që dëshiron”, pasi procesi i fajësimit “po e përçan kombin”. Ndërsa kundërshtimi ndaj fajësimit do të jetë dypartiak, asnjë republikan në Kongres, nuk ka dalë të paktën tani për tani nga linja e Shtëpisë së Bardhë.

Senati ka të ngjarë ta shqyrtojë këtë çështje pas Vitit të Ri, një procedurë që administrata ia ka kërkuar udhëheqësit të shumicës në Senat Miç Mekonell, që të mos e vonojë.

Gjyqi në Senat ndaj presidentit Bill Klinton zgjati nga 7 janari deri më 12 shkurt 1999. Ndërsa ka gjasa që disa senatorë republikanë, si të moderuarit Mit Romni, Lisa Mërkovski apo Suzan Kolins të rreshtohen kundër Trumpit, ka po aq të ngjarë që demokratë të moderuar si Kirsten Sinema apo Xho Mançin, të votojnë kundër fajësimit të presidentit.

Tani për tani, nuk ka asnjë shenjë se ekziston shumica prej dy të tretash për shkarkimin e Trump. Njoftimi i të premtes për hapjen e 266.000 vendeve të reja të punës në nëntor, dhe e papunësisë më të ulët në 15 vitet e fundit, nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë dezertim në radhët e republikanëve. Nëse vazhdojnë lajmet e mira ekonomike, atëherë impeachment-i do të duket gjithnjë e më shumë si një gjë e bezdisshme./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE