Connect with Us

Skandali në KLP/ “Kryeprokurori largon” mediat

Kronika

Skandali në KLP/ “Kryeprokurori largon” mediat

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurorisë është institucion i prodhuar nga e ashtuquajtura Reforma në Drejtësi.

Në fakt KLP, është institucioni më i përfolur sa i përket përbërjes dhe mënyrës se si proçedon.

KLP, proçedon dhe merr vendime në errësirë të plotë ashtu siç po bën edhe me zgjedhjen e Prokurorit të Përgjithshëm.

Ky proces po kalon, në terr dhe justifikimi i KLP-së, është se seanca publikohet audio në faqen zyrtare.

Po, është e vërtetë që publikohet një audio nga mbledhja e KLP-së, por e montuar. Audio nuk regjistrohet vetë. Ky proces kryhet me urdhër  çfarë duhet të regjistrohet dhe çfarë jo.

Mungesa e transparencës dhe lënia e mediave në shkallët e KLP, ngre dyshime, për manipulime, pazare edhe politike ose jo që prodhohen nga ky institucion.

Mediat nuk presin që KLP të bëjë publike skandalet, por anëtarët e këtij Këshilli paguhen me taksat e qytetarëve, për të vënë rregull në sistemin prokurorial dhe jo për të bërë pazare.

Ditën e sotme, KLP, është mbledhur për të miratuar ndër të tjera metodologjinë për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm.

Por mediat si gjithnjë janë lejuar vetëm të marrin disa minuta pamje në fillim dhe të dalin nga salla e mbledhjeve. A thua se qytetarët e kanë shumë të nevojshme të shohin fytyrat e KLP-së.

LEXO EDHE:  Zbulohet pasuria/ Kush janë tre kandidatët për kreun e SPAK

Se si d0 të bëhet vlerësimi, pikëzimi dhe mbi çfarë kriteresh, këto mbahen sekret nga KLP. Rroftë reforma në drejtësi, se skandalet sa vijnë dhe shtohen pikërisht nga institucionet që prodhoi kjo reformë.

Një ditë më pas, pra të mërkurën tre kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm do të paraqiten për t’u intervistuar nga KLP, por derisa gjithçka po bëhet në errësirë, dyshimet janë ky se proces po manipulohet.

Mëngjesin e së mërkurës në orën 9.30 pranë KLP-së do të paraqitet kandidatja Arta Marku, e cila për hir të së vërtetës ka një të kaluar të errët profesionale dhe të mbushur plot me skandale. Pasi ka dështuar të udhëheqë organin e akuzës, duke u bërë vegël e Partisë Socialiste.

Në orën 11.00 do të jetë kandidatja e dytë, për PP, Fatjona Memçaj  dhe në orën, 12.30 do të paraqitet, kandidati tjetër, prokurori Olsian Çela.

Edhe intervistat do të bëhen pa praninë e mediave, pavarësisht këmbënguljes së gazetarëve.

KLP e tmerruar nga skandalet dhe e mbërthyer nga skandalet, përfundimisht i ka fobi mediat./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Goditet grupi kriminal në Itali/ Arrestohen 20 persona, mes tyre bosi shqiptar

Publikuar

-

Nga

Një megaoperacion i policisë italiane, ka çuar në arrestimin e 20 personave. Ata akuzohen për trafik droge, vjedhje dhe armë mbajtje pa leje, ndërkohë që kapoja ishtë një shqiptar.

Hetimet lidhur me këto arrestime kishin nisur që në dhjetor 2015 kundër një organizate kriminale e përbërë nga italianë dhe shqiptarë, përgjegjës për krime të ndryshme.

LEXO EDHE:  Investime miliona lekë në patundshmëri/ Prokurori i Apelit të Tiranës në luks

LEXO EDHE:  Gara për kryeprokuror/ Fatjona Memçaj prezantohet para KLP-së

Krahas sekuestrimit të 5.3 tonë marijuana që vinin nga Shqipëria, hetimet zbuluan dhe një arsenal të madh armësh, ekzistenca e të cilave datonte që nga lufta.

U sekuestruan gjithashtu 10 pistoleta gjysmë-automatike dhe 2 armë kallashnikovm shkruajnë mediat italiane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ndryshonte vendimet e gjykatës/ Prangoset ish-sekretarja në Gjykatën Administrative 

Publikuar

-

Nga

Policia bën të ditur se është goditur një tjetër rast i krimit ekonomik, ku është bërë i mundur ndalimi ish-sekretares gjyqësore pranë Gjykatës Administrative Vlorë,  Edlira Shehu.

Sipas uniformave blu, përgjatë periudhës kohore dhjetor 2018 – nëntor 2019, kur 43-vjeçarja Edlira Shehu, ka qenë në marrëdhënie pune, dyshohet se ka ndryshuar disa vendime të gjykatës duke i favorizuar palët sipas interesit vetjak.

LEXO EDHE:  Investime miliona lekë në patundshmëri/ Prokurori i Apelit të Tiranës në luks

LEXO EDHE:  Gara për kryeprokuror/ Fatjona Memçaj prezantohet para KLP-së

Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, në ngarkim të saj, për veprat penale “Shpërdorim detyre” dhe “Zhdukja ose humbja e fashikullit”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ibrahimi tregon si do të zgjidhet kreu i SPAK/ Vlerësohet në 7 kritere, intervistat do jenë publike

Publikuar

-

Nga

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi ka bërë të ditur sot se me datë 18 Dhjetor do të intervistohen kanidatët për kryetar të SPAK, përkatësisht Edvin Kondilli Arben Kraja dhe Altin Dumani.

Në një prononcim për mediat pas përfundimit të mbledhjes së KLP, Ibrahimi tha se procesi i intervistimit të tyre do të jetë i ngjashëm me atë të kandidatëve për kryeprokuror.

Ibrahimi deklaroi se SPAK do të jetë funksionale me datë 19, pavarësisht se nuk ka ende 10 anëtarë.

Ai pohoi se vlerësimi i kreut të SPAK dhe përzgjedhja e tij do kalojë filtrin me 7 kritere, sa profesionale aq dhe morale.

“Dosjet e tyre janë në këshill. Seancat dëgjimore do të zhvillohen me 18 dhjetor dhe do të jenë publike, besoj do të jetë njësoj si me prokurorët e përgjithshëm. Do t’i vlerësojmë këto kandidatë mbi 7 kritere. Ne kemi marrë një vendim në bllok për këta prokurore që kanë shërbyer tek Krimet e Rënda. Me datën 19 do të fillojnë punë tetë prokurorët që kemi zgjedhur.”-tha Ibrahimi.

LEXO EDHE:  Zbulohet pasuria/ Kush janë tre kandidatët për kreun e SPAK

LEXO EDHE:  KLP dhe KLGJ/ Zbulohen emrat që nuk përmbushin kriteret

Ndërsa për emërimin e prokurorëve në rrethe, Ibrahimi u shpreh se nuk është marrë pëlqëmi i tyre pasi është parësor sistemimi dhe jo interesi individual.

“Kur bëhet fjalë për ristrukturim nuk shohim kërkesat e prokurorëve, por nevojat e sistemit. Nevojat më të mëdha janë më shumë në Tiranë, por edhe në Durrës ka probleme. Problemet në Tiranë janë më të mëdha. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka qenë ligjërisht si prokurori karriere. Jo të gjithë kanë shkuar në SPAK. Në datë 20 nuk do ketë as Gjykatë dhe as Prokurori të Krimeve të Rënda.Vendimet tona hyjnë në fuqi me datën 19″-u shpreh Ibrahimi.

LEXO TE PLOTE