Connect with Us

Horoskopi i ditës, 12 nëntor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 12 nëntor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Do jeni shume besnike ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe do e përmirësoni marrëdhënien ne çift. Edhe ai qe keni ne krah do ju kushtoje me tepër kohe e vëmendje. Beqaret duhet te jene modeste dhe nuk duhet te nxitohen për te joshur. Çdo gjë duhet vere ne kohen e duhur. Ne planin financiar duhet te bëni pak me shume përpjekje për ta ekuilibruar buxhetin.

DEMI 21. prill – 21. maj

Te dashuruarit do ndihen shume mire sot dhe do ndihen me gati për te hedhur hapa. Jeta për ta do marre një tjetër rrjedhe. Beqaret do jene shume te vëmendshëm ndaj personave qe do kenë pranë dhe mundet te flirtojnë me ta. Shume shpejt mund te kenë edhe ndryshime ne jetën e tyre. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte sepse ne te kundërt do keni goxha probleme.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Gjate kësaj dite do vini çdo gjë ne pune për ta përforcuar marrëdhënien me partnerin dhe pas shume përpjekjeve do ja dilni mbanë. Mbrëmja do jete me e këndshme. Beqaret ka rrezik te bien ne dashuri me një person qe nuk iu përshtatet sa duhet. Me mire te mendohen edhe pak para se te hedhin hapa. Me shpenzimet mos u nxitoni sepse situata mund t’iu përkeqësohet.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Do jeni shume te dashur gjate kësaj dite dhe do i sqaroni edhe disa mosmarrëveshje te vogla qe keni pasur me partnerin tuaj. Marrëdhënia me te do përmirësohet deri ne mbrëmje. Beqaret do jene entuziaste nga takimet qe do realizojnë dhe mund te ndihen gati për te hedhur hapa. Te ardhurat do përmirësohen goxha, megjithatë kjo nuk duhet t’iu shtyje te shpenzoni pafund.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Harmonia dhe kënaqësia do jete ne program gjate kësaj dite për ju te dashuruarit kështu qe shfrytëzojeni sa me shume çdo sekonde. Beqaret, sado te mundohen apo te ndihmohen nga te afërmit, nuk do arrijnë dot ta ndryshojnë statusin e tyre. Buxheti do jete disi me i stabilizuar, por ende jo ne periudhën me te mire.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dite mjaft harmonike dhe e gëzueshme do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Yjet do mendojnë për gjithçka kështu qe atyre do ju mbetet vetëm te shfrytëzojnë çdo moment. Beqaret nuk duhet te hezitojnë sot te pranojnë ftesat qe do iu bëhen sepse do jene mundësi shume te mira. Me shpenzimet ka rrezik te jeni shume te pamatur dhe do ju dalin shpejt probleme me te mëdha.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse jeni ne një lidhje duhet te reflektoni disa here para se te veproni sepse po filluan konfliktet dhe debatet zor se do mund ta rregulloni shpejt situatën. Beqaret mire është te mos nxitohen për asgjë sot sepse po bene gabime do kenë pasoje edhe ne te ardhmen. Saturni do ju ndihmoje mjaft ne planin financiar dhe gjendja ka për t’u përmirësuar jashtëzakonisht shume.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do ndiheni shume mire sot ju te dashuruarit dhe do kaloni momente te këndshme se bashku. Edhe nëse keni pasur disa konflikte se fundmi do i lini pas krahëve. Beqaret do njohin persona interesante ne ambiente shume te hapura dhe atje ku nuk iu kishte shkuar asnjëherë ndërmend. Gjendja e financave nuk ka për te qene e keqe sepse gjate gjithë kohës keni ditur t’i kryeni me kujdes llogarite.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Merkuri do ju mundësojë një dite te qete, te ngrohte dhe pa probleme sot ju te dashuruarve. Çdo gjë qe keni ëndërruar do ju plotësohet dhe do ndiheni mire. Beqaret sado qe te mundohen dhe çfarëdo sakrifice qe te bëjnë nuk do mund ta gjejnë dot princin e tyre te kaltër. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri dhe nuk do gjendeni aspak ne vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Neptuni do ua qartësojë mendimet ju te dashuruarve dhe do kërkoni falje për te gjitha gabimet qe keni bere deri me sot. Marrëdhënia me partnerin do filloje te përmirësohet tej mase. Beqaret mund te takojnë persona me te cilët mund te fillojnë një lidhje, por çdo gjë do mbetet ne dorën e tyre. Me menaxhimin e financave duhet te jeni me serioze dhe nuk duhet te hidhni hapa te gabuara.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Kjo e sotmja ka për te qene një dite shume e qete për ata qe janë ne një lidhje. Marrëdhënia me partnerin do jete e ngrohte dhe do dashuroheni ashtu si do e ndieni. Beqaret do kërkojnë dashuriçka kalimtare ne mënyrë qe te përjetojnë sa me shume kënaqësi dhe emocione. Ne planin financiar nuk do jeni me shume fat kështu qe me mire te mos rrezikoni asgjë.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e mbushur me momente te lumtura ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do kaloni me tepër kohe me atë qe keni ne krah dhe do zbuloni edhe ane te tjera te adhurueshme te karakterit te tij. Beqaret duhet te jene me serioze kur te joshin. Plutoni do ju ndihmoje ta konsolidoni situatën financiare. Do jeni me te kujdesshëm me shpenzimet dhe me strikte se me pare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Publikohet kënga e parë për tërmetin/ Era Rusi dhe Ylli Baka bëjnë premtimin e madh

Publikuar

-

Nga

Është publikuar ditën e sotme kënga e parë për tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit, i cili shkaktoi vdekjen e 51 personave, mes të cilëve burra, gra e fëmijë.

Këngëtarët Era Rusi dhe Ylli Baka kanë trajtuar me shumë delikatesë çështjen e dhimbshme që ka prekur jo vetëm zemrat e shqiptarëve, por edhe të gjithë botës.

Dy arstistët premtojnë që në fillim të këngës se paratë që do të mblidhen nga klikimet e kësaj kënge do të shkojnë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga tërmeti, kryesisht për arsimim.

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 2 prill 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 24 gusht 2019

Kënga “Në emër të shpresës”, nuk ngurron të japë edhe lajmin e lindjes së binjakëve në Tiranë, e cila na jep shpresë për të vijuar me forcë dhë së bashku jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Thumana pas tërmetit/ Zëri i Amerikës: Banorët presin përgjigje përfundimtare se çfarë do bëhet me banesat e tyre

Publikuar

-

Nga

Kur kanë kaluar disa ditë nga termeti i 26 nëntorit, i cili në Thumanë mori jetët e 24 personave dhe shkatërroi një numër të madh banesash, gjithçka duket se ka ndryshuar. Rrugët janë thuajse të boshatisura duke ja lënë vendin dhjetëra makinerive të rënda që largojnë pjesët e mbetura nga banesat e shembura.

Fusha e sportit në Thumanë, e cila në ditët e para të tërmetit ishte e tejmbushur me disa dhjetëra çadra, tashmë është boshatisur. Ymer Çanja, banor i Thumanës, thotë se banorët janë larguar drejt Shëngjinit.

“Po banori i vetëm jam unë këtu. S’ka banorë këtu. Ikën në Lezhë te hotelet të gjithë banorët. I kanë sistemu atje. Unë kam pasurinë, kam kopështin dhe gjënë e gjallë këtu dhe nuk u largova. Jam vendali.”

Disa nga pallatet dhe banesat, që u shkatërruan gjatë tërmetit, tashmë janë shembur përfundimisht nga ekipet e specializuara për të mos rrezikuar jetë të tjera njerëzish, ndërsa një numër i madh mjetesh të rënda po punojnë për largimin e mbetjeve.

Në Thumanë vetëm dy prej pallateve 5 katëshe, të ndrëtuara në fundin e periudhës së komunizmit u morën jetën 24 banorëve gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Tashmë, në rrënojat e mbetura shikohen herë pas here familjarë që kërkojnë të gjejnë një dokument apo një kujtim nga familja pasi, siç thotë Arian Ndoka banor i njërit prej pallateve, nën rrënojat ka përfunduar gjithëçka që kanë patur.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 29 mars 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 korrik 2019

“Kam qenë në katin e pestë në momentin kur ka ra tërmeti dhe kam dalë me gjithë familje. Kam ardhë këtu me gjet ndonjë pasaportë, ndonjë dokument. Ësht shembë gjithçka, asht një tmerr i vërtetë, nuk e di çfarë mund të them. Këtu kanë vdekë 17 përsona, asht krim. Unë nuk du asgjë, asgjë nuk më interëson, thjeshtë të marr ndonjë dokument, ndonjë kujtim të vjetër që kam pasë. Gjithë djersa jonë këtu asht. Djersa e 30-40 vjetëve, këtu e në Greqi.”

Në Thumanë janë të pakët banorët që vazhdojnë të qendrojnë ende në çadra, ose në banesat e tyre, që i kanë shpëtuar shkatërrimit nga tërmeti. Ata presin një përgjigje përfundimtare nga ekipet e inspektimit se çfarë do të bëhet me shtëpite e tyre, do të shemben apo do të riparohen./VOA

LEXO TE PLOTE

Sociale

Foto/ Busti i Skënderbeut vendoset në Parma të Italisë

Publikuar

-

Nga

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në parkun “Eunice Kennedy” në qytetin e Parmës, Itali.

Inaugurimi i bustit u bë në kuadër të edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare në Parma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderbeg”.

Nisma, e promovuar dhe mbështetur nga shoqata “Skënderberg”, u mbështet nga kryetari Federico Pizzarotti, drejtoresha e Kulturës në Bashkinë e Parmës Nicoletta Paci, Këshilltari për Pjesëmarrje dhe Këshilltari I bashkise se Parmes Marion Gajda.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 29 mars 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 28 shtator 2017

Ambasadorja e Republikës së Shqipërisë në Itali, Anila Bitri, i shoqëruar nga Konsulli i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës Adrian Andreja në Milano dhe nga Anila Pojani, Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Milano falenderuan administratën dhe qytetin për iniciativën.

Busti është vepër e skulptorit të njohur durrsak, Idriz Balani./CNA.al

LEXO TE PLOTE