Connect with Us

Gjyqtarët dhe prokurorët gënjejnë për pasurinë/ Bushati zbardh mashtrimet

Vetingu

Gjyqtarët dhe prokurorët gënjejnë për pasurinë/ Bushati zbardh mashtrimet

Publikuar

-

Gjyqtarët dhe prokurorët, ndërsa deklarojnë si burim të ardhurash vetëm pagat, paralelisht deklarojnë kursime, llogari dhe depozita të tërë bankare.

Por, një gjë e tillë arrrihet vetëm duke përdorur mënyra korruptive për t’u pasuruar. Fakt i gjallë dhe që e dëshmon më së miri se gënjejnë prokurorët dhe gjyqtarët ne deklarimin e pasurivë, është prokurori i Shkodrës Agron Bushati.

Ai deklaron si burim të ardhurash pagën dhe në tek tuk në ndonjë vit dhe të bashkëshortes, e cila më së shumti ka qenë e papunë.

Bushati, deri në vitin 2017 ka jetuar në shtëpinë e prindërve, për të marrë më pas një apartament me qira që i ka kushtuar 15 000 lekë muaji,

Në vitin 2016, Bushati ka deklaruar se ka marrë një overdraft në vitin 2016, pasi nuk përballonte vetëm me pagën e tij shpenzimet mujore, shkruan CNA.al.

Sipas të dhënave të ILDKPKI, Agron Bushati rezulton prokurori i më i varfër në Shqipëri.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga prokurori Agron Bushati.

Viti 2003

Të ardhura nga paga në shumën 74 mijë lekë.

Viti 2004

Paga e subjektit deklarues si prokuror në Shkodër në shumën 75 mijë lekë.

Viti 2005

Paga e subjektit deklarues si prokuror në Shkodër në shumën 64 435 lekë.

Viti 2006

Nuk deklaron as pagën.

Viti 2007

Të ardhura si oficer i policisë gjyqësore në Pukë në shumën 57 120 lekë.

Të ardhura vjetore, shperblimi, ne prokurorinë e Shkodrës për vitin 2007 në shumën 765 000 lekë.

Ai deklaron që banon në shtëpinë e prindërve që është e trashëguar.

Viti 2008

Të ardhura nga paga në shumën 589 398 lekë.

Viti 2009

Të ardhura nga paga në shumën 850 718 lekë.

Viti 2010

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Ardita Bushati në Drejtorinë e Tatimeve Shkodër, (për 9 muaj), në shumën 228 000 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 007 656 lekë.

Viti 2011

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 035 278 lekë.

LEXO EDHE:  Meta: Është e rëndësishme që sa më shpejt të kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese që i hap rrugën zbatimit të shpejtë të ligjit për Vetting-un dhe zbatimit e të reformës

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Ardita Bushati në Drejtorinë e Tatimeve Shkodër, në shumën 251 393 lekë.

Viti 2012

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën  994 346 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Ardita Bushati në Drejtorinë e Tatimeve Shkodër, në shumën 220 020 lekë.

Viti 2013

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën  973 769 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Ardita Bushati në Drejtorinë e Tatimeve Shkodër, në shumën 482 108 lekë.

Viti 2014

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 171 977 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes Ardita Bushati në Drejtorinë e Tatimeve Shkodër, në shumën 522 075 lekë.

Viti 2015

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 190 991 lekë.

Të ardhura të bashkëshortes Ardita Bushati si sekretare në Prokurorinë Shkodër me kontratë 6 mujore në shumën 132 443 lekë.

Viti 2016

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 202 186 lekë.

Të ardhura për vitin 2016 të bashkëshortes Ardita Bushati, e punësuar në Prokurorinë e Shkodrës si sekretare në shumën 173 840 lekë. (Kontrata 6 mujore ka përfunduar).

Të ardhura për vitin 2016 të bashkëshortes Ardita Bushati, nga asistenca e papunësisë në shumën 33 491 lekë.

Overdraft në pamundësi për të përballuar shpenzimet mujore me rrogën në shumën 290 376 lekë.

Viti 2017

Ap me qira në shumën 15 000 lekë në muaj.

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 528 797 lekë.

Overdraft në pamundësi për të përballuar shpenzimet mujore me rrogën në shumën 292 244 lekë.

Viti 2018

Të ardhura nga paga si prokuror në Shkodër në shumën 1 224 465 lekë.

Overdraft në pamundësi për të përballuar shpenzimet mujore me rrogën në shumën 291 419 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

KPK e konfirmoi në detyrë/ ONM ankimon vendimin për Hajdarmatajn

Publikuar

-

Nga

Komisioneri Publik do të ankimojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të prokurorit pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimin në datën 16.10.2019, në përfundim të seancës dëgjimore përkatëse vendosi konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit, z. Besim Hajdarmataj, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë.

Por, në datën 4.12.2019, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të Besim Hajdarmatajt.

LEXO EDHE:  Pasuria e bashkëjetueses “fundos” gjyqtarin e Tiranës

LEXO EDHE:  PD fshehu skandalin e Lleshajt

Komisionerët Publikë, pasi të njoftohen me shkrim për vendimin nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Ky vendim ende nuk është njoftuar.

Bazuar në pikën 1, të nenit 63, të ligjit nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisionerët Publikë, brenda 15 ditëve nga data e njoftimit të vendimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, kanë të drejtë të paraqesin ankim pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Shqipërisë pritet të zgjedhë sot Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në garë janë tre kandidatë, ku i pari në listën e sjellë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, është renditur prokurori i Krimeve të Rënda, Olsian Çela, e dyta është kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku ndërsa e treta është prokurorja Fatjona Memçaj.

Ndërkohë, burime për CNA.al bëjnë të ditur se grupi parlamentar i PS-së, si dhe një pjesë e deputetëve të opozitës parlamentare kanë vendosur që sot në Kuvend të votojnë kandidatin Olsian Çela, për të marrë detyrën e Kryeprokurorit, me një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë rikandidimi.

Por, kush është Olsian Çela?!

Olsian Çela e nisi karrierën e tij në vitin 2001, pasi u diplomua në shkollën e Magjistraturës. Fillimisht ai ushtroi detyrën e prokurorit në Tiranë, në institucionin e akuzës dhe pas tre vitesh, në 2004-n u emërua prokuror tek Prokuroria e krimeve të Rënda.

Përgjatë viteve 2008- 2012, Çela ka drejtuar Prokurorinë për Krime të Rënda.

Kujtojmë se disa nga dosjet e hetuara prej tij, janë çështja e Mirit të Xhikes pronarit të Kartodromit, dosjen e trafikut nga grupi “Kompas”, si dhe çështjen e viteve të fundit që njihet si dosja “Xibraka”, ku një nga të hetuarit është edhe Ermal Hoxha, i etiketuar si nipi i diktatorit Enver Hoxha.

Prokurori Olsian Çela ka pasur nën hetim edhe Emiljano Shullazin, çështje për të cilën u përplas edhe me drejtuesen e Prokurorisë për Krimet e Rënda në vitin 2017, Donika Prelën. Çela refuzoi te merrte dosjen “Shullazi”, në kohën kur do të jepej pretenca kur prokurori Eneid Nakuçi u tërhoq nga çështja Shullazi për arsye shëndetësore. Prelaa vendosi ta zëvendësonte me short Nakuçin, gjë që prokurorët e kundërshtuan praktikën duke e cilësuar si të paligjshme.

LEXO EDHE:  Pasuria e bashkëjetueses “fundos” gjyqtarin e Tiranës

LEXO EDHE:  Meta: Është e rëndësishme që sa më shpejt të kemi një vendim të Gjykatës Kushtetuese që i hap rrugën zbatimit të shpejtë të ligjit për Vetting-un dhe zbatimit e të reformës

Kjo solli ndërhyrjen direkte të Kryeprokurores Arta Marku, e cila vendosi t’i transferojë të gjithë, madje kërkoi fillimin e procedimit disiplinor për prokurorët.

Mes tyre ishte Olsian Çela. Por, pas transferimit ai ka bërë padi në Gjykatën Administrative ndaj Arta Markut, të cilën e ka fituar.

Olsian Çela ka qëndruar tre muaj në Berat dhe KLP pas vendimit të gjykatës e riktheu tek Krimet e Rënda në Tiranë.

Përgjatë viteve si prokuror, Çela nuk është lakuar negativisht, as nga ana profesionale dhe as nga  aspekti i pasurisë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar nga Çela për ndër vite, të cilën mund ta lexoni në linkun e mëposhtëm. Sipas të dhënave të marra nga ILDKPKI, por referuar edhe të dhënave të Open Spending Albania. Të ardhurat, rezulton t’i ketë vetëm nga paga./ CNA.al

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Tentoi ta “eliminonte në internim”/ Olsian Çela i zë vendin Arta Markut?

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kandidate për SPAK/ KPK merr vendimin për prokuroren e Krimeve të Rënda

Publikuar

-

Nga

KPK ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Krimeve të Rënda, Doloreza Musabelliu.

Musabelliu është kandidate për anëtare në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion, e njohur si SPAK.

Më herët Musabelliu ka qenë drejtuese e njësisë së Anti-Korrupsionit tek Krimet e Rënda. Mirëpo në muajin Mars 2017, ish kreu i Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj, e shkarkoi duke e lënë vetëm prokurore të thjeshtë në njësinë kundër trafiqeve.

LEXO EDHE:  Hoqi dorë nga dosja 184/ Zbulohet shpërblimi që mori prokurori Klodjan Braho

LEXO EDHE:  Vettingu/ Ish-Presidenti sulmon trupën e KPK

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e prokurores Musabelliu, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë.

Prokurorja e “avionit me drogë”/ Gruaja e vetme në garën e SPAK-ut

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: