Connect with Us

Gara për Kryeprokuror/ KLP miraton metodologjinë për përzgjedhjen e kandidatëve

Kronika

Gara për Kryeprokuror/ KLP miraton metodologjinë për përzgjedhjen e kandidatëve

Publikuar

-

Këshilli i Lartë i Prokurororisë në mbledhjen e sotme ka miratuar me 11 vota pro, metodologjinë orientuese për vlerësimin dhe renditjen e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm.

Ky është një dokument ndihmës për Këshillin dhe do të ketë përdorim të brendshëm për lehtësimin e veprimtarisë së tij në proçesin e përzgjedhjes të kandidatëve  për pozicionin e Prokurorit të Përgjithshëm.

Këshilli administron deklarimin dhe dorëzimi nga ana e anëtarëve të KLP-së i deklaratave, lidhur me pengesat ligjore dhe konfliktin e interesave në kuadër të procesit të vlerësimit/renditjes së kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm.

Ndërkohë, mësohet se anëtari Tartar Bazaj ka dhënë shpjegime para Këshillit se nuk ka konflik interesi me Prokuroren e Përgjithshme të Përkohshme, Arta Marku sipas Ligjit nr. 9367/ 2005 ” Per parandalimi te konfliktit te interesit per personat qe zgjidhen, emerohen ose ushtrojne funksione publike”, te cilin mund ta pengoje te marre pjese ne  fazat te fundit te procesit e perzgjedhjes te kandidateve  per Prokuror te Pergjithshme.

Burime nga KLP bëjnë të ditur se kryeprokurorja Marku ka  filluar procedimin e verifikimit të figures se Bazaj për kallëzimin ndaj tij nga gazetari Artur Çani.

LEXO EDHE:  Deputeti demokrat akuza dyshes Rama-Marku/ Duhet të ishin në burg

Sipas dispozitave tranzitore, Arta Marku mund të nisë hetimin disiplinor, por nuk ka kompetencë për të dhënë masa disiplinore.

Për këtë shkak, Arta Marku ka hequr dorë nga shyrtimi i dosjes se Tartar Bazaj duke deleguar këtë kompetencë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Aksidentohet fugoni i burgjeve të Drejtorisë Tiranë/ Plagoset polici

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur mengjesin e sotëm në aksin Tepelenë-Mallakastër.

Mësohet se në aksident është përfshirë fugoni i burgjeve ku për pasojë ka mbetur i plagosur një polic.

Sipas informacioneve paraprake,  fugoni i burgjeve të Drejtorisë së Tiranës u përplas me një makinë tjetër.

Ndërkohë, bëhet me dije se brenda fugonit kanë qenë edhe tre të burgosur.
Nuk dihen ende shkqet e këtij aksidenti, ndërsa autoritetet kanë mbërritur në vendngjarje për të zbardhur rrethanat e këtij aksidenti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bënte namin me vjedhjen e biçikletave/ Arrestohet 39-vjeçari në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka arrestuar në flagrancë një 39-vjeçar, i dyshuar si autor i disa rasteve të vjedhjes së biçikletave.

Komisariati i Policisë Nr. 1, nisur nga shqetësimet e qytetarëve në lidhje me vjedhjet e biçikletave, të ndodhura kohët e fundit në juridiksionin e këtij Komisariati, organizoi punën dhe si rezultat u kap në flagrancë duke tentuar të vjedhë një biçikletë, shtetasi: L. Ç., 39 vjeç, banues në Shkozë, Tiranë (i dënuar më parë për veprën penale “Shfrytëzimi i prostitucionit në rrethana rënduese).

Nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera rezulton se ky shtetas është autor edhe i dy rasteve të tjera të vjedhjeve të biçikletave, të ndodhura në juridiksionin e Komisariatit të Policisë Nr. 1.
Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan: tri biçikleta të vjedhura, praktika noteriale për shitjen e biçikletave të vjedhura; pajisje të përdorura për realizimin e vjedhjeve, si dhe pjesë biçikletash të vjedhura.
Ndërkohë, vijon puna, në bashkëpunim me Prokurorinë, për dokumentimin edhe të disa rasteve të tjera të vjedhjes së biçikletave.
Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Vjedhja, e kryer më shumë se një herë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjenden tre makina në det/ Mister rrethanat e ngjarjes

Publikuar

-

Nga

Tre makina, tip fuoristradë janë gjetur në det mëngjesin e sotëm, në Vlorë.

Mësohet se makinat janë gjetur brenda në det në zonën e Plazhit të ri, ndërsa mbeten ende mister sesi kanë përfunduar në ujë.

Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe po heton për zbardhjen e plotë të saj..vijon

LEXO TE PLOTE