Connect with Us

Dyshohet se e nxori në pritë tek vrasësit/ Vetëdorëzohet në polici shoku i Eri Zefit

Kronika

Dyshohet se e nxori në pritë tek vrasësit/ Vetëdorëzohet në polici shoku i Eri Zefit

Publikuar

-

Vetëdorëzohet në polici Gjovalin Aliaj i cili ishte shpallur në kërkim si bashkëpunëtor për vrasjen e Eri Zefit në Mirditë.

Alia ishte shok fëmijërie me viktimën por hetimet e organeve kompetente dyshohet se  ka qenë pikërisht ai që ka nxjerrë në pritë 34-vjeçarin tek personat që e ekzekutuan.
Sipas policisë dyshohet se shoku i fëmijërisë këtë e bëri kundrejt një shume parash, duke e nxjerrë nga shtëpia viktimën, falë skenarit që kishin bërë gjaksit.

34 vjeçari, Eri Zefi u gjet i vdekur në një kanal në fshatin Zall-Xhuxhë të Mirditës. Ai u ekzekutua me 6 plumba, 4 prej të cilëve e kanë kapur në kokë ndërsa 2 të tjerët në gjoks. Në trupin e viktimës u konstatuan shenja dhune./CNA.al

Njoftimi i policisë:

Në vijim të veprimeve për zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në Fan, Mirditë, ku mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi E. R., ju informojmë se:

LEXO EDHE:  "Do të të vras nëse më braktis"/Gruaja fiksohet pas të panjohurit dhe e kërcënon me 159 mijë mesazhe

Si rezultat i punës hetimore të kryer nga grupi i posaçëm hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, u bë i mundur identifikimi dhe shpallja në kërkim e autorit të dyshuar të kësaj ngjarjeje.

Policia, në vijim dhe pa ndërprerë, ushtroi kontrolle të shumta dhe përdori metodat speciale të hetimit për të bërë të mundur kapjen e autorit.

Njëkohësisht, grupi i posaçëm hetimor negocioi me familjarët e autorit të dyshuar që t’i dorëzohej organeve të drejtësisë.

Sot, nga Policia e Lezhës u bë ndalimi i shtetasit M.(Gj.).A., i dyshuar për veprat penale “Vrasja me paramendim, e kryer në bashkëpunim” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, për veprime te mëtejshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Shpërndante lëndë narkotike/ Arrestohet lushnjari me precedent penal

Publikuar

-

Nga

Një 41 vjeçar ka rënë në prangat e policisë, për shpërndarje të lëndëve narkotike.

I arrestuari është shtetasi me inicialet K. K nga Lushnja. Ai ishte dënuar më parë  dhe për veprat penale “Prodhimi dhe shitje e narkotikëve” dhe “Shfrytëzim prostitucioni”.

“Goditet një tjetër rast i shpërndarjes së drogave të forta në doza të vogla, falë bashkëpunimit të Policisë me qytetarët. Sekuestrohen 8 doza me lëndë narkotike heroinë dhe një sasi lekësh, të dyshuara të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

Në kuadër të bashkëpunimit me qytetarët për të parandaluar dhe goditur paligjshmërinë dhe në vijim të punës nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnjë dhe Seksionit të Narkotikëve në DVP Fier, është goditur një tjetër rast i shpërndarjes së lëndëve narkotike të forta.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnjë, në bazë të informacioneve të mara nga qytetarët se një shtetasshpërndante lëndë narkotike në doza të vogla, kanë organizuar punën dhe kanë ushtruar kontroll ndaj shtetasit K. K., 41 vjeç, banues në Lushnjë. Si rezultat i kontrollit, Policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 8 doza me lëndë narkotike heroinë dhe një sasi lekësh, të dyshuara të përfituara nga shitja e lëndës narkotike.

LEXO EDHE:  Kërcënon Donald Trump/Ndaloni vrasjet, ose do iu sjell FBI-në!

LEXO EDHE:  "Do të të vras nëse më braktis"/Gruaja fiksohet pas të panjohurit dhe e kërcënon me 159 mijë mesazhe

Në përfundim të veprimeve të kryera, nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, është bërë arrestimi në flagrancë i shtetasit K. K., për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve” dhe “Nxitja për përdorim droge”. 41 vjecari ka qenë i dënuar më parë për veprat penale “Prodhimi dhe shitje e narkotikëve” dhe “Shfrytëzim prostitucioni”, thuhet në njoftimin e plotë të policisë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ish-ministri dënohet me dy vite burg

Publikuar

-

Nga

Një gjykatë në Prishtinë dënoi të enjten ish ministrin e pushtetit lokal në qeverinë e Kosovës, Ivan Todosijeviç, me dy vjet heqje lirie, nën akuzën për “nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik”.

                             Ivan Todosijeviç

Sipas akuzës ai me 24 mars të vitit 2019 “në cilësinë e pjesëmarrësit dhe folësit në tubimin qytetar kundër ndërhyrjes së NATO-s, në vitin 1999 në Kosovë, kishte deklaruar se ‘arsyeja për agresionin në shtetin tonë ka qenë e ashtuquajtura katastrofë humanitare në Kosovë e Metohi… Masakra e Reçakut ishte trillim… Janë terroristët shqiptarë që e trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet më të mëdha në Kosovë e Metohi… Për këtë, sot e kësaj dite askush nuk ka dhënë përgjegjësi…Kanë bërë krime para agresionit të NATO-s, kanë vrarë shtëpiak të mirë serb dhe policë në vendin e tyre të punës… gjak pirjen e tyre e kanë vazhduar edhe gjatë agresionit edhe pas ardhjes të së ashtuquajturit mision paqësor në Kosovë e Metohi”.

LEXO EDHE:  Djali i sëmurë vret me thikë babain 82 vjeç

LEXO EDHE:  Fier/ Policia identifikon autorin e vrasjes në Romes

Më 9 prill të vitit 2019 ai qe shkarkuar nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i cili atëbotë tha se “është e patolerueshme një gjuhë e tillë e urrejtjes”.

Vetëm pas ditë më herët zoti Haradinaj kishte shkarkuar edhe zëvendësministren e drejtësisë, Vesna Mikiç, për shkak të “gjuhës së urrejtjes dhe deklaratave të papranueshme”.

Ajo shkroi më 25 mars në rrjetet sociale se ”para njëzet vitesh aleanca e NATO-s ka ushtruar gjenocid të planifikuar ndaj një shteti sovran që për dekada ka luftuar kundër terrorizmit shqiptar brenda kufijve të vet”.

Qëndrimet e tilla kishin nxitur shumë reagime e veprimtari kundër mohimit të krimeve të luftës.

Veprimtari e reagime kundër mohimit të krimeve të luftës në Kosovë

Në pranverën e vitit 1999 NATO-ja ndërmori një fushatë bombardimesh kundër Serbisë, për t’u dhënë fund mizorive të forcave serbe ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Por derisa shqiptarët e vlerësojnë ndërhyrjen e NATO-s me rëndësi vendimtare për historinë e Kosovës, zyrtarët serbë e cilësojnë Serbinë si “viktimë të agresionit të NATO-s”./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përplaset nga motori teksa kalonte rrugën/ 60-vjeçari rëndë në spital

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në Vlorë.

Mësohet se një kalimtar është goditur nga një motor, treksa kalonte rrugën.

Aksidenti ka ndodhur pranë spitalit të qytetit, ndërsa i aksidentuari është një 60-vjecar.

Ai është transportuuar menjëherë drejt spitalit  ku mësohet se ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë zjarri në Kosovë/ Humb jetën një person

LEXO EDHE:  "Do të të vras nëse më braktis"/Gruaja fiksohet pas të panjohurit dhe e kërcënon me 159 mijë mesazhe

 

LEXO TE PLOTE