Connect with Us

Denoncimi në “Fiks Fare”/ “Përgjaken” rrugët nga aksidentet, BE: Faji i rrugëve, ndërhyni!

Denoncim

Denoncimi në “Fiks Fare”/ “Përgjaken” rrugët nga aksidentet, BE: Faji i rrugëve, ndërhyni!

Publikuar

-

Bilanc lufte kanë regjistruar aksidentet rrugore në vendin tonë. Sipas policisë së shtetit 10 muajt e fundit të vitit 2019 kanë ndodhur plot 1254 aksidente, nga ku 182 persona kanë humbur jetën ,221 persona u plagosën rëndë dhe 1310 persona të plagosur lehtë.

Janë identifikuar disa pika të zeza në të cilat kanë ndodhur shumica e numrit të aksidenteve me pasoja fatale, të cilat kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme. Fiks Fare në lidhje me këto pika të zeza në rrugët tona, ka siguruar një raport të Bashkimit Europian i cili i ka detajuar dhe analizuar edhe se si duhet të veprohet për të ndërhyrë në to.

Raporti citon se këto pika të zeza janë krijuar si pasojë e gjendjes së keqe të rrugëve, edhe pse shumica e tyre janë ndërtuar vitet e fundit, ato janë jashtë parametrave të sigurisë së përdoruesve të saj.

Fiks Fare, në bashkëpunim me inxhinierin Xhevair Ngjeqari, shkuan në disa nga këto pika të zeza që citohen në raportin e BE-së.

Në Luz të Kavajës, në rrugën Durrës-Rrogozhinë, është një pikë e zezë. Hyrja në autostradë bëhet me një xhep që nuk duket nga përdoruesit e tjerë. Sipas Ngjeqarit “Rruga është ndërtuar gabim, duhet të ndërtohet nga e para, pasi këtu nuk kemi fushëpamje”.

Pak kilometra në drejtim të Lushnjes, në aksin Rrogozhinë- Lushnje inxhinieri tregon sërish një pikë ku rruga është jashtë parametrave. Makinat dalin nga rruga menjëherë duke sjellë mundësinë e aksidentit dhe e gjitha kjo, pasi rruga është ndërtuar pa parametra dhe jo mirë e studiuar.

LEXO EDHE:  Tenderi u mbyll me vonesë/ 700 nxënës mbeten pa shkollë

Në Levan të Fierit, ku është improvizuar një rrethrrotullim Ngjeqari thotë se është shumë e rrezikshme, madje një burim aksidenti i sigurtë. Rruga, megjithëse është riasfaltuar muajt e fundit, është bërë mbi projektin ekzistues duke e klasifikuar atë në një pikë tjetër të zezë. Ndërkohë, një tabele në atë vend thotë se ARRSH po përmirëson akset ekzistuese, por për këtë pikë nuk është ndërhyrë. Ngjeqari thekson se hyrja e makinave në aksin rrugor Fier Levan është shumë e rrezikshme, sidomos lëvizja e makinave hyrse dhe dalëse nga ky kryqëzim.

Si tjetër pikë e rrezikshme është ajo e segmentit të Lungomares, pasi trafikndarësi është shumë i ulët dhe lejon që makinat të kalojnë nga njëri krah në tjetrin.
Pas nga aksidentet e shumta dhe si një nyje shumë problematike është rrethrrotullimi te 4 rrugët e Shijakut. Aty janë 4 rrugë që nuk dihet kush ka sensin e kalimit e para. Madje ka dhe shume biznese që hyjnë e dalin nga rruga, duke e bërë edhe më të rrezikshme.

Ndërkohë, krahas këtyre pikave, në të gjithë vendin janë evidentuar edhe vende të rrezikshme për përdoruesit e rrugës. Një nga pikat e rrezikshme është në Cërrave të Pogradecit, në aksin Pogradec- Korß, ku janë bërë disa aksidente me pasojë vdekjen. Një tjetër është në Nikël të Krujës, ku mjete dhe kalimtar janë aksidentuar me vdekje. Pikë e zezë është edhe në rrugën Lezhë -Shkodër.
Por deri më tani, i vetmi studim që po tenton të mbyllë këto pika të zeza, është ai i Bashkimi Europian./ Top Channel/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Drejtori i AKEP, tender 23 mln lekë për riparimin e 8 makinave/ Denoncimi: Problemi nuk janë vaji dhe filtrat

Publikuar

-

Nga

Drejtori i AKEP, tender 23 mln lekë për riparimin e 8 makinave/ Denoncimi: Problemi nuk janë vaji dhe filtrat

Një prokurim i hapur në 29 qershor në AKEP, i verifikueshëm në Agjencinë e Prokurimeve Publike është sjellë në vëmendje në rrjetet sociale nga Sali Berisha. Ish-kryeministri përcjell mesazhin e një qytetari, i cili përmes denoncimit përpiqet të shpjegojë pse tenderi lë shije abuzivizmi. Qytetari shtron pyetje të llojit; pse riparim për 8 mjete njëherazi? Pse kaq shumë lekë për llogarinë e riparimit (2.3 mln lekë)? Pse duhet rregulluar një mjet, i cili praktikisht i ka të gjitha pjesët për t’u ndërruar etj. Por le të shohim më poshtë denoncimin:

“Një tender me të vërtetë i çuditshëm është ky që ka organizuar Tomi Frashëri për institucionin që drejton, AKEP, i njohur gjatë si Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ish ERT). Ky tender që mban numër reference REF-63016-06-26-2020 është hapur më datë 29-06-2020 Ora : 09:00 dhe ka si datë mbyllje 13-07-2020 Ora : 10:00.

Ajo që të bën habi është se këtij institucioni i janë prishur 8 automjete në të njëjtën kohë. Për riparimin e tyre, Tomit të AKEP-it i nevojiten jo pak por plot 23 milionë lekë të vjetra me TVSH. Tenderin nuk ke ku ta kapësh më parë për nga çuditë.

Së pari vëren se të 8 automjetet janë bërë për të ndërruar vaj e filtra në të njëjtën kohë të gjitha së bashku, çka praktikisht është e pamundur për shkak të viteve të ndryshme të prodhimit dhe faktit se secili automjet bën kilometra të ndryshëm në sasi.

LEXO EDHE:  Hipoteka ç’regjistron 1500 m2 tokë shtet/ Terreni sportiv i shkollës kthehet në pronë private

LEXO EDHE:  Tenderi u mbyll me vonesë/ 700 nxënës mbeten pa shkollë

Denoncimi i publikuar në profilin FB të Sali Berishës

Së dyti, vëren se për habi automjetet kanë nevojë për pjesë të tilla këmbimi saqë të bën të mendosh se u kanë ndodhur të gjitha defektet në të njëjtën kohë. Përshembull për automjetin me targë TR 3103 L dhe Nr. shasie JMB0NK9405J001310, rezulton se i duhen ndërruar veç filtrave e vajit, edhe freksioni, rripi i fazës, sistemi i drejtimit, leva e marshit, parakolpi, dinamo, motorrino, ferrota, llamba e madje edhe fshirëset e xhamit. Pra praktikisht makinës po i ndërrohen thuajse të gjitha pjesët, çka është praktikisht e pamundur që të ndodhin të gjitha në të njëtën kohë.

Por prisni, prisni, se ka edhe më. Automjeti tjetër me me targë AA029JX dhe Nr. shasie WVGZZZZ7PZED054881 rezulton se gjithashtu ka nevojë të ndërrojë ferrotat, tamburët, pompën e ujit, rripin e fazës, pulexho, gomat e madje edhe batërinë. E njëjta histori vijon dhe me automjetin me targë TR3107L dhe Nr. shasie WV2ZZZ2KZ6X026231, ku duket se edhe këtij nuk paska ngelur defekt pa i ndodhur, pasi i nevojiten këmbë motorri, këmbë kambio, rrip motorri, pompë uji, kokë zbare, kokë paraleli, suporte, injektorët, llamba, amortizator, e madje edhe bori e re.

Siç qartësisht kuptohet, kjo është një skemë e pastër për të “kullufitur” dhe shpërdoruar paratë publike”, shkruhet në statusin e qytetarit dixhital. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Foto-Plazhi zaptohet dhe rrethohet me beton/ Resorti bllokon lëvizjen e pushuesve në Golem

Publikuar

-

Nga

Foto-Plazhi zaptohet dhe rrethohet me beton/ Resorti bllokon lëvizjen e pushuesve në Golem

CNA.al  ka raportuar ditë pas dite problematika të ndryshme që fillojnë në Gjirin e Lalzit, Durrës, Lezhë, Vlorë por edhe në perlën e jugut në Drymades inn.

Së fundmi në redaksinë e CNA.al ka ardhur një denoncim me foto ku tregohet se si “Prestige Resort” në Golem, po zapton hapësirat publike.

Kompleksi ka filluar të ndërohet pak vite më parë,  madje dhe është inauguruar, por tashmë jashtë çdo rregulli ka bllokuar shëtitoren a thua e kanë të tyren personale.

Bizneset kanë filluar ta ndajnë detin me parcela, dhe nuk pyesin as për shtet, as për gjoba as për polici.

Zaptimi i plazheve në vend është ndoshta një nga fenomenet më të zakonshme dhe i “licencuar” madje nga qeveria, edhe pse fushatat anti-informalitet me zotimin për çlirimin janë thuajse të përvitshme.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Punëtori vdes në punë, Prokuroria zvarrit hetimet

LEXO EDHE:  Denoncimi i Fiks-Fare/ Puset e ujit të banorëve me matësa, puset e naftës pa matësa!

Por rasti në fjalë, nuk duket të jetë si një zënie hapësire publike, e cila pas një denocimi qytetar mund të lirohet, pasi për të kaluar vijën e plazhit në këtë vend nga njëri-krah në tjetrin, në dy raste (jo të mira) ose duhet të paguash, ose duhet të përshkuash një distancë afro 1 km në rrethimin e resortit./CNA.al

Foto-video/ Tjetër masakër në bregun e Drimadhës

Video-Masakra në zonat turistike në Shqipëri vazhdon

Biznesmeni Lul Morina, ndërtim pa leje në Dhërmi/ Shteti mbyll sytë para “bosit”

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Dosjet Camaj-Koliqi/ Tufa: Autoriteti i Dosjeve shkeli ligjin kur i dha dokumentet Auron Tares

Publikuar

-

Nga

Dosjet Camaj-Koliqi/ Tufa: Autoriteti i Dosjeve shkeli ligjin kur i dha dokumentet Auron Tares

Ish-drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa, ende aktiv me debatet që nxisin dosjet e sigurimit, ka sulmuar direkt apo indirekt Autoritetin e Dosjeve. Kjo, për faktin se ka favorizuar Auron Taren me kohën, në kërkesën që ky i fundit ka bërë  për dosjet e Martin Camajt dhe Ernest Koliqit, i cili më pas nxiti edhe furtunën në gotë lidhur me veprimtarinë e këtyre dy intelektualëve.

Përmes dokumentit, Tufa “denoncon” se Autoriteti i drejtuar nga Gentiana Sula ka dhënë informacion më shpejt se në rastin e çdo dosjeje tjetër.

“Zakonisht Autoriteti (AIDSSH) u kthen përgjigje kërkesave të studiuesve, maksimumi, pas një
viti. Shiheni si vepron me Taren: më 26 maj 2020 ai bën kërkesë dhe më 2 qershor 2020 merr 2 dosje.
Do të ishte interesante të dihej, psh, nëse kërkesat e të tjerëve të datës 26 maj, janë ndjekur me
të njëjtën përparësi dhe kthyer përgjigje më 2 qershor, apo ky është një rast i përzgjedhur me
dashuri?
Sepse duhet thënë, që kërkesave që bënte ISKK, Autoriteti ose u përgjigjej pas 6 muaj – një viti,
ose nuk u përgjigjej fare, për çka kemi pasur një sërë ankimesh në AIDSSH dhe në Raportet e
veprimtarisë Vjetore në Parlament. Auron Tare nuk plotëson një kusht të rëndësishëm, nuk është studiues, por enverist. Nuk ka asnjë punim shkencor apo libër. Është një bashkëpunëtor i shoqatës së Rustem Peçit dhe kaq. Kësisoj në këtë pikë Autoriteti ka shkelur ligjin”, shkruan Tufa në rrjetet sociale. /CNA.al

LEXO EDHE:  Mish pa vulë nga Maqedonia/ Zbulohet skema e kontrabandistëve

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Punëtori vdes në punë, Prokuroria zvarrit hetimet

Përgjigja e Autoritetit të Dosjeve për studiuesin Auron Tare

LEXO TE PLOTE