Connect with Us

Basha dhe Kryemadhi tradhëtojnë banorët e Unazës së re

Politikë

Basha dhe Kryemadhi tradhëtojnë banorët e Unazës së re

Publikuar

-

Prej orës 06:00 të mëngjesit të sotëm, IKMT e mbështetur nga forca të shumta të policisë ka filluar aksionin për prishjen e banesave të Unazës së re.

Prej një viti atje është një situatë e rëndë, e shoqëruar me përplasje dhe protesta. Por në shumë raste është kthyer edhe një një stres për qytetarët e Tiranës, pasi protesta ka sjellë dhe bllokimin e trafikut, dhe jo pak probleme.

Për më tepër, protesta është nxitur shumë nga opozita. Ka qënë ish-deputeti Klevis Balliu, i cili për hir të së vërtetës ka qënë një nga njerëzit që nuk ka lëvizur nga mbështetja ndaj banorëve të zonës së “Astirit”.

Por, sot ka ndodhur ajo që pritej. Si gjithmonë Lulzim Basha i shet ata që protestojnë, i tradhëton ata që kanë kauza. Kështu ka ndodhur me Rrugën e Kombit, kështu ka ndodhur me banorët e Shkozës, kështu ka ndodhur me banorët e Bulevardit të ri të Tiranës, kështu ka ndodhur me demokratët që e mbështeten në çadër, kështu ka ndodhur me qytetarët të cilët e mbështeten në protesta. Kështu ndodh gjithmonë me Lulin.

LEXO EDHE:  Fton Ballën për përballje/ Basha “ultimatum” Rakipit

Sot, policia ka shkuar dhe megjithëse operacioni ishte i njoftuar dhe IKMT-ja kishte dërguar shkresat zyrtare, asnjë përfaqësues i PD-së nuk ishte aty. Lulzim Basha flinte gjumë, ashtu si dhe Mona. Kjo e fundit në ndonjë hotel luksoz në Amerikë, ndërsa Luli tek vila në Long Hill, e ndërtuar nga oligarku Agron Papuli.

Opozita tregoi sot se me Lulin në krye vazhdon avazin. Tani presim të dalë skandali i radhës i Lulit, ashtu siç ndodhi me Rrugën e Kombit që na fitoi ca zyra kunati apo me Long Hill dhe Agron Papulin, të cilit nuk ia përmend më emrin sepse mori vilën. Apo me Vilma Nushin, Klodin e Spitalit Amerikan që paguajnë paratë tek kunati për eventet e tyre.

Tani të presim të dalë skandali se kush është oligarku dhe cili është shpërblimi për Lulzim Bashën.

Tani do të fillojë të zgjohet Luli, do bëjë sikur është në mbështetje të tyre sa për sy dhe faqe. Por ajo që do të ndodhte tashmë ka ndodhur./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Tarifa për Rrugën e Kombit/ Basha tregon pse Rama po përpiqet të fitojë kohë

LEXO EDHE:  PD mbyll protestën/Basha jep mesazhin

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Garderoba e fitores/ Kush të vesh mor bir, kush të qeth o xhan?

LEXO EDHE:  PD mbyll protestën/Basha jep mesazhin

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Video-Heshtje varri te LSI pas dorëzimit të Balilit/ Plas humori në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Basha: Akuzat ndaj Metes me fakte, Rama i thote marshalla korrupsionit

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE