Connect with Us

Zgjedhjet në Kosovë/ PZAP pranon ankesën e Nismës, kërkon rinumërimin e mbi 1400 vendvotimeve

Kosova & Rajoni

Zgjedhjet në Kosovë/ PZAP pranon ankesën e Nismës, kërkon rinumërimin e mbi 1400 vendvotimeve

Publikuar

-

Shpallja e rezultateve përfundimtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, duket se nuk i ka mbyllur këtu debatet për çështjen e zgjedhjeve në Kosovë. Disa subjekte politike dhe kandidatë për deputet kanë vijuar me paraqitjen e ankesave në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), referuar numërimit të votave.

Mësohet se, PZAP ka pranuar rreth 53 ankesa konkrete, nga të cilat për 52 prej tyre ka vendosur që të urdhërojë KQZ për rinumërimin e 1472 vendvotimeve.

Ndërkaq lidhur me ankesën e parashtruar nga koalicioni Nisma – AKR – PD, ka vendosur që të pranojë të bazuar ankesën dhe ka urdhëruar KQZ-në, që të largojë nga rezultati përfundimtar i zgjedhjeve votat e votuesve jashtë Kosovës të ardhura nga Serbia. Po ashtu, bëhet me dije se rreth 23 ankesa janë cilësuar si të pasafatshme dhe të palejuara, ndërsa 25 të tjera janë refuzuar si të pabazuara./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Këshilltari i Kurtit thumbon LDK-në/ “Bisedimet duhet të ishin kryer më shpejt, kemi lëshuar pe”

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Zaimi, njëherësh këshilltar i Albin Kurtit, ka bërë deklarata të forta mbrëmjen e sotme, lidhur me koalicionin që VV pritet të lidhë me LDK-në.

Zaimi akuzoi në mënyrë indirekte LDK-në, se bisedimet për lidhjen e një koalicioni po zgjasin për fajin e kësaj të fundit

“Nëse Lëvizja Vetëvendosje do të kishte dalë e dyta, bisedimet do të ishin kryer shumë më shpejt”, tha ai në emisionin “A Show”, teksa theksoi se VV-ja ka bërë disa lëshime.

“Ne i kemi bërë disa lëshime, një nga to është edhe ndarja e ministrive pesë me pesë”, tregoi ai.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 25 qershorit/Ja sa mandate ndajnë partitë në Lezhë sipas votave në dy përballjet e fundit

LEXO EDHE:  Referendum për emrin/ Qytetarët maqedonas votojnë sot

Këshilltari i Kurtit përmendi edhe faktin se në koalicionet e lidhura më parë, LDK-ja ka marrë më pak ministri sesa partia e parë, ndërkohë zbuloi se kreu i VV-së ka lëshuar pe për postin e  Presidentit.

“LDK-ja kanë kërkuar presidentin, dhe pasi insistuan, kryetari Kurti lëshoi pe dhe diskutuam edhe për këtë çështje”, u shpreh Zaimi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova ndan fonde për koalicionin kundër Shtetit Islamik

Publikuar

-

Nga

Qeveria në largim e Kosovës, vendosi të premten të ndajë 250 mijë euro, (afërsisht 277 mijë dollarë) për koalicionin ndërkombëtar kundër grupit militant, Shteti Islamik.

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj tha pas mbledhjes së qeverisë se “nga ky veprim jo vetëm që forcohen veprimet në parandalimin dhe luftimin e terrorizmit por edhe forcohet pozicioni i Republikës së Kosovës, si shtet i përkushtuar në luftimin e terrorizmit global”, raporton radioja amerikane “VOA”.

Sipas të cilës Haradinaj theksoi se Kosova “është rreshtuar përkrah SHBA-ve në mbrojtje të lirisë dhe demokracisë për të gjithë popujt paqedashës dhe ka ndërmarrë veprime konkrete në luftimin e propagandës, ndjekjen dhe dënimin e luftëtarëve të huaj terrorist, mbylljen e organizatave jo-qeveritare të cilat merreshin me financim dhe me përhapjen e propagandës, e që një pjesë e tyre financoheshin drejtpërdrejtë nga Irani, si dhe parandalimin e akteve terroriste brenda dhe jashtë vendit”.

Ambasada amerikane në Prishtinë duke i bërë jehonë vendimit të qeverisë, falënderoi Kosovën “për mbështetjen e palëkundur dhe anëtarësimin në koalicionin për të mposhtur ISIS-in”.

LEXO EDHE:  Përgjimet/ Zbulohet kush bleu vota për PS në Kukës

LEXO EDHE:  A e duan akoma shqiptarët Enverin?/ Sa vota mori Partia Komuniste

Edhe në vitin 2017 Kosova kishte ndarë 100 mijë euro në mbështetje të koalicionit pjesë e të cilit ajo është që nga viti 2014.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pasi i caktoi një afat prej 48 orësh/ Thaçi letër publike Albin Kurtit

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ka dërguar sot një letër kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Pasi i caktoi një afat prej 48 orësh për formimin e qeverisë së re, Thaçi paralajmëron se do të ndjekë të gjithë hapat kushtetues që qytetarët e Republikës së Kosovës ta kenë sa më shpejtë qeverinë e tyre.

“Si President i Republikës së Kosovës jam i obliguar që të ndërmarr veprime pa vonesa të mëtejme, duke ndjekur të gjithë hapat kushtetues që qytetarët e Republikës së Kosovës ta kenë sa më shpejtë qeverinë e tyre.

LEXO EDHE:  A e duan akoma shqiptarët Enverin?/ Sa vota mori Partia Komuniste

LEXO EDHE:  Vota plebishitare për Lulzim Bashën dhe fitorja e zgjedhjeve lokale

Duke marrë parasysh parimet demokratike, transparencën dhe korrektësinë politike, ua kam dhënë mundësinë dhe kam kërkuar në vazhdimësi që ta propozoni kandidatin/en për Kryeministër”, i ka shkruar Thaçi-Kurtit, duke theksuar se ka parasysh edhe Pikën 87 të Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese në rastin nr. K0103/14, e cila vëren “se nuk përjashtohet që partia ose koalicioni në fjalë do të refuzojë të marrë mandatin”. – shkruan Thaçi.

LEXO TE PLOTE