Connect with Us

Po Marsida çfarë mendimi ka?

Politikë

Po Marsida çfarë mendimi ka?

Publikuar

-

Prej disa ditësh, mediat kanë filluar aludimet që në qendër të konfliktit të sotem, midis mazhorancës dhe Presidentit, është dëshira e Presidentit për të emëruar si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, zonjën Marsida Xhaferllari.

Një debat që ka dëshmuar për të disatën herë defektet e rënda në tekstet ligjore të Reformës në Drejtësi, sot duket sikur ka në qendër përplasjet e disa burrave për një emër gruaje.

Ka shumë pyetje që burojne nga leximi i dispozitave ligjore apo edhe nga dialogjet në distancë midis palëve.

– Pse KED miraton një listë me katër emra në rastin e kandidaturave që duhen përzgjedhur nga presidenti, kur ligji thotë: emërimi bëhet për një nga tre emrat e renditur të parët?

– Pse KED për përcjelljen e postës, nuk ndoqi radhën e parashikuar nga ligji (vendi i parë plotesohet nga presidenti, vendi i dytë nga kuvendi etj)?

– Pse KED nuk i përcolli listat në një ditë edhe tek presidenti, edhe në Kuvend, në mënyrë që afati 30-ditor të përfundonte njësoj për të gjitha palët e kësisoj palët mos luanin kukamçefti me njëri-tjetrin dhe me ligjin?

– Nëse një kandidaturë është në më shumë sesa nje listë, ç’ndodh me listat e tjera, në rastin kur kandidatura emërohet ndërkohë nga organi i emertesës që zgjedh i pari?

– Nëse listat duhet të kenë 3 kandidatura, kur njëra prej tyre zgjidhet në një nga postet e tjera, lista mbetet me 2, apo vazhdon të konsiderohet ende me 3 kandidatura?

– Nëse asnjë nga organet nuk ushtron të drejten e emërimit, dhe i njëjti emër ndodhet në më shume se një liste, sa herë emërohet i njëjti person në Gjykate Kushtetuese?

– Pse asnjë nga palët nuk arsyeton juridikisht për të gjithë hapat që duhet të ndjekë plotësimi i vendeve vakant në Gjykatën Kushtetuese, por bëjnë lojë skuthash me njëri-tjetrin dhe me shqiptarët?

LEXO EDHE:  Meta do të shkarkohet/ Analisti zbulon emrin e presidentit të ri

– A mundet një kandadaturë e rreshtuar e 4-ta të spostohet në zonën e preferuar të listës nëse një prej anëtarëve të listës, emërohet në një vend apo detyrë tjetër? Po nëse njëri prej 3 të parëve vdes para se ta shohë veten anëtar të Gjykatës Kushtetuese?

– Si është e mundur që asnjë prej formulave zhbllokuese, deri tani nuk ka parashikuar situatat bllokuese, duke arritur deri aty që të parshikohet që kur presidenti nuk do të ushtroje detyrën atëhere i pari i listës shpallet fitues, por duhet që betimin ta bëjë tek i njëjti president që s’do (për parim) të bëjë detyrën?

– Nëse presidenti nesër dekreton Marsiden dhe KED ka shpallur Arten, cila nga këto është anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese?

– Nëse presidenti thërret për të bërë betimin vetëm Marsiden, çfarë do bëjë Arta? Ku do betohet? Do japë dorëheqjen? Do hyjë me forcë në Gjykatë?

– Cila është pasoja e gjithë këtij debati që vetëm kushtetues nuk mund të jetë?

Pyetjet mund të jenë pa fund. Por në fund ne kemi vetëm një pyetje:

Marsida Xhaferllari, sebepi i sherrit të ditës, çfarë mendon!? Si kandidate për anëtare e Gjykates Kushtetuese, a beson ajo që e renditur e 4-ta e listës, mund të emërohet dhe të ushtrojë detyrën e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese?/ CNA.al

Pse presidenti Meta ka të drejtë kur tallet me ekspertët e nivelit të lartë!

Gruaja “ilegale” e Enkelejd Alibeajt/ Nga këshilltarja e të dashurit drejt Kushtetueses

Gruaja e pasur e deputetit demokrat/ Xhaferllari nga KLD drejt Kushtetueses

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama dorëzoi padinë në Gjykatë/ Reagon menjëherë Haradinaj

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar menjëherë pasi kryeministri Edi Rama e ka paditur në gjykatë për shpifje.

Harandiaj ka paralajmëruar se do të ketë një përgjigje në padi. Ai e ka akuzuar Ramën se gjithë këtë po e bën për t’iu larguar përgjegjësive.

“Sot është raportuar në media se Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deponuar padi kundër meje në Gjykatë. Unë, sipas ligjit, do të përgadis përgjigje në padi, në afatet e përcaktuara ligjore!
Padia e Kryeministrit Rama është plotësisht e pabazuar dhe një diversion politik që bëhet nga ana e tij, që të fshihet pas dramave mediale dhe t’i ikë përgjegjësisë. Kombi ynë dhe Kosova ka njerëz që i dalin zot në çdo kohë”, tha Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi e thotë troç/ “Disa politikanë nuk flasin se e kanë emrin me laps”

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi deklaron se Shqipëria është në këtë krizë për shkak të dy marrëveshjeve, ajo e 2008 dhe ajo e 2017.

Patozi tha se prej tyre sot jemi në këtë gjendje, ndërsa theksoi se partia e tij që ka vetëm disa muaj që është krijuar, ka shfaqur platformën e saj për zgjidhjen e kësaj situate.

“Këtë punë nuk e zgjidh sistemi. Ne si parti modeste kemi një platformë, e kemi dorëzuar 4 muaj më parë. Ne themi që ky sistem duhet çbërë, pastaj shikojmë kush është më i përshtatshmi. Pse? Se çfarë provash duhet të japë më shumë, ç’a do arrijmë më shumë sesa kaq. Pra ta çbëjmë këtë”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

Koordinatori i BD theksoi se njerëzit kanë të drejtë të mos votojnë për tre persona, por të votojnë atë që duan.

LEXO EDHE:  Meta nuk dekreton emrat e KED/ Rishpall vakancën për Gjykatën Kushtetuese

LEXO EDHE:  (Video) Plas sherri mes nuses e vjehrrës/ Kapen për flokësh në sy të burrit dhe fëmijës

Patozi theksoi se ka politikanë që duan të kandidojnë për kryeministër, por nuk flasin se e kanë emsin me laps./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Bashës për Kishën e Laçit/ Patozi: Është e rëndë, besimtarët mund të ofendohen

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha nuk e mbajti premtimin e tij për të çuar kryeministrin Edi Rama para drejtësisë, ndpnëse u betua për Kishën e Laçit.

Këtë gjë e ka kujtuar koordinatiori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, i cili tha se kjo është e rëndë.

“Ka fjalë që thonë se kjo marrëveshje u bë pasi Rama shpëtoi Bashën nga burgu. Ka gjasa, por nuk e di saktë. Ky është fjalor i shpifur. Ka mungesë koherence. Është bërë retorikë për kundërshtarin dhe më pas i ke shkuar për dore.  Basha u betua për Kishën e Laçit se nuk do ulet në tryezë me Ramën dhe e bëri. Kjo është e rëndë. Laçianët mund të ofendohen nga kjo gjë. Atyre gjë besojnë në Kishën e Laçit nuk do i pëlqejë kjo gjë”, theksoi Patozi në emisionin “Real Story”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE