Connect with Us

Po Marsida çfarë mendimi ka?

Politikë

Po Marsida çfarë mendimi ka?

Publikuar

-

Prej disa ditësh, mediat kanë filluar aludimet që në qendër të konfliktit të sotem, midis mazhorancës dhe Presidentit, është dëshira e Presidentit për të emëruar si anëtare të Gjykatës Kushtetuese, zonjën Marsida Xhaferllari.

Një debat që ka dëshmuar për të disatën herë defektet e rënda në tekstet ligjore të Reformës në Drejtësi, sot duket sikur ka në qendër përplasjet e disa burrave për një emër gruaje.

Ka shumë pyetje që burojne nga leximi i dispozitave ligjore apo edhe nga dialogjet në distancë midis palëve.

– Pse KED miraton një listë me katër emra në rastin e kandidaturave që duhen përzgjedhur nga presidenti, kur ligji thotë: emërimi bëhet për një nga tre emrat e renditur të parët?

– Pse KED për përcjelljen e postës, nuk ndoqi radhën e parashikuar nga ligji (vendi i parë plotesohet nga presidenti, vendi i dytë nga kuvendi etj)?

– Pse KED nuk i përcolli listat në një ditë edhe tek presidenti, edhe në Kuvend, në mënyrë që afati 30-ditor të përfundonte njësoj për të gjitha palët e kësisoj palët mos luanin kukamçefti me njëri-tjetrin dhe me ligjin?

– Nëse një kandidaturë është në më shumë sesa nje listë, ç’ndodh me listat e tjera, në rastin kur kandidatura emërohet ndërkohë nga organi i emertesës që zgjedh i pari?

– Nëse listat duhet të kenë 3 kandidatura, kur njëra prej tyre zgjidhet në një nga postet e tjera, lista mbetet me 2, apo vazhdon të konsiderohet ende me 3 kandidatura?

– Nëse asnjë nga organet nuk ushtron të drejten e emërimit, dhe i njëjti emër ndodhet në më shume se një liste, sa herë emërohet i njëjti person në Gjykate Kushtetuese?

– Pse asnjë nga palët nuk arsyeton juridikisht për të gjithë hapat që duhet të ndjekë plotësimi i vendeve vakant në Gjykatën Kushtetuese, por bëjnë lojë skuthash me njëri-tjetrin dhe me shqiptarët?

LEXO EDHE:  Ka shkelur kushtetutën.../ Kryeministri i kthen reston Presidentit

– A mundet një kandadaturë e rreshtuar e 4-ta të spostohet në zonën e preferuar të listës nëse një prej anëtarëve të listës, emërohet në një vend apo detyrë tjetër? Po nëse njëri prej 3 të parëve vdes para se ta shohë veten anëtar të Gjykatës Kushtetuese?

– Si është e mundur që asnjë prej formulave zhbllokuese, deri tani nuk ka parashikuar situatat bllokuese, duke arritur deri aty që të parshikohet që kur presidenti nuk do të ushtroje detyrën atëhere i pari i listës shpallet fitues, por duhet që betimin ta bëjë tek i njëjti president që s’do (për parim) të bëjë detyrën?

– Nëse presidenti nesër dekreton Marsiden dhe KED ka shpallur Arten, cila nga këto është anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese?

– Nëse presidenti thërret për të bërë betimin vetëm Marsiden, çfarë do bëjë Arta? Ku do betohet? Do japë dorëheqjen? Do hyjë me forcë në Gjykatë?

– Cila është pasoja e gjithë këtij debati që vetëm kushtetues nuk mund të jetë?

Pyetjet mund të jenë pa fund. Por në fund ne kemi vetëm një pyetje:

Marsida Xhaferllari, sebepi i sherrit të ditës, çfarë mendon!? Si kandidate për anëtare e Gjykates Kushtetuese, a beson ajo që e renditur e 4-ta e listës, mund të emërohet dhe të ushtrojë detyrën e gjyqtares së Gjykatës Kushtetuese?/ CNA.al

Pse presidenti Meta ka të drejtë kur tallet me ekspertët e nivelit të lartë!

Gruaja “ilegale” e Enkelejd Alibeajt/ Nga këshilltarja e të dashurit drejt Kushtetueses

Gruaja e pasur e deputetit demokrat/ Xhaferllari nga KLD drejt Kushtetueses

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha “në botën e Instagramit”/ Nis fushatën për ditë më të mira

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, kreu i PD, Lulzim Basha është bërë përdorues i rregullt i Instagramit.

Basha ka publikuar një foto ku shfaqet i buzqeshur të shoqëruar me një shkrim ku u kërkon të rinjve që të postojnë foton e tyre me hashtagun ‘DiteMeTeMira’.

“Çdo ditë është një mundësi e re për të bërë një hap përpara në ndryshimin e vendit. Ndaj sot kam shumë dëshirë t’ju kujtoj se ne mund të sjellim ndryshimin, mjafton ta dëshirojmë e punojmë për të! Ju ftoj të postoni foton tuaj sot me hashtagun #DiteMeTeMira” thotë Lulzim Basha.

LEXO EDHE:  Mero Baze masakron Metën: Don Kishoti ynë!

LEXO EDHE:  Kuvendi nis hedhjen e shortit të KED

Kujtojmë se një vit më parë, Basha ishte në aksion në terren, pasi dogji mandatet zhvilloi 10 protesta duke kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Ndërkohë ky vit e gjeti në tryezë me shumicën për Reformën Zgjedhore./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha “zhvendoset” në Elbasan/ Bisedon hallet e përditshme të punëtorëve

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka shkuar sot në Elbasan ku ka takuar punëtoret me të cilët, thotë se ka biseduar për hallet e tyre të përditshme.

Basha thotë se ekonomia punësimi, braktisja e vendit janë plagët që dhembin më shumë edhe këtu.

“Ne Elbasan, me punetorët dhe hallet e tyre të përditshme. Ekonomia, punësimi, braktisja e vendit janë plagët që dhembin më shumë edhe këtu. Hallet e përditshme të këtyre njerëzve ende nuk e kanë zbehur shpresën se së bashku do ta bëjmë Shqipërinë një vend më të mirë.
#PotëDëgjoj”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konferenca e donatorëve/ Gazetari mesazh kryeministrave europianë, këshilla për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ndërsa sot pritet të mbahet Konferenca e Donatorëve për rindërtimin pas tërmetit, gazetari Klodian Tomorri i ka drejtuar një mesazh liderve europianë, “të vënë dorën në zemër”.

“Te dashur kryeministra europiane:
Vereni doren ne zemer sot se ne jemi te gjithe me dhome e kuzhine ketej. Na mbyti fukaralleku.

Leshoni ndonje lek se nuk i merrni dot me vete. Ne kete bote njeriut i mbahet mend vetem emri dhe veprat e mira.”-shkruan Tomorri.

LEXO EDHE:  Ka shkelur kushtetutën…/ Kryeministri i kthen reston Presidentit

LEXO EDHE:  Presidenti nuk e firmos sërish/ Zaev: Ligji për gjuhët nuk dëmton askënd

Po ashtu, ai ka edhe një këshillë për kryeministrin, ndërsa shkruan “O Rame, bej bismilahi para se te filloje ajo mbledhja e donatoreve. Dhe mos vish Louis Vutton sot aty, shejtan. Mundesisht naj xhakete me arna dhe atlete 20 euroshe.”.

LEXO TE PLOTE