Connect with Us

“Paratë e krimit i kalojnë Policisë”/ Deklarata e fortë e ministrit Lleshaj

Politikë

“Paratë e krimit i kalojnë Policisë”/ Deklarata e fortë e ministrit Lleshaj

Publikuar

-

Marrë shkas situatën në të cilën ndodhet policia, për Ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, e vetmja gjë që mund t’i japë më tepër terren asaj në luftën kundër krimit është ndryshimi i legjislacionit.

Sipas ministrit Lleshaj, me ndryshimet e reja ligjore, do t’i jepen më shumë atribute për sa i përket sekuestrimeve, kontrolleve të banesave apo dhe përgjimeve.

Ministri deklaron se po ashtu, rreth 70 milionë euro të sekuestruara të krimit gjatë operacioneve të policisë, do të vihen në funksion të kësaj të fundit për të krijuar kapacitetet e nevojshme.

“Ne po ndryshojmë rrënjësisht legjislacionin që mundësitë e policisë për të sekuestruar të jenë shumë më të larta. Po pajisim policinë me kompetenca ë fushën e sekuestrimit, përgjimit, fushën e vendndodhjes. Po i japim kompetenca të mëdha në fushën e përdorimit të aseteve se është puna e financimit. Janë sekuestruar po them 70 milionë euro tashmë po bëhen lëvizje ligjore që një pjesë e madhe të parave të sekuestruara t’i kalojnë policisë për të krijuar kapacitete”, tha ministri Lleshaj.

LEXO EDHE:  Kakavije, doganieret rrahin njeri tjetrin, sqarimi i policise

Do i jepen atribute shumë më të mëdha policisë. Atribute për përgjim… Legjislacioni që po bëjmë është i konsultuar nga ekspertiza më e mirë evropiane”, tha më tej ministri Lleshaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha në gjyq për lobimin rus/ Dosja dërgohet në gjykatë

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Tiranës ka dërguar në gjykatë dosjen kundër kreu të PD-së, Lulzim Basha, ish-sekretarit të përgjithshëm të kësaj force Arben Ristani dhe financierit Ilir Dervishi të cilët akuzohen për “Falsifikim të dokumenteve dhe formularëve”, pasi nuk kanë bërë deklarimin e shumës në pasqyrat financiare të Partisë Demokratike pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Dosja e dërguar nga prokuroria është regjistruar në sekretarinë e gjykatës së Tiranës mesditën e sotme, ndërsa tashmë pritet që brenda 10 ditëve të hidhet shorti për të përcaktuar trupën në seancën paraprake.

LEXO EDHE:  Sulmojnë me thikë 39 vjeçarin/ Arrestohen autorët

LEXO EDHE:  Sulmojnë me thikë 39 vjeçarin/ Arrestohen autorët

Prokuroria e Tiranës nisi hetimet për këtë çështje Hetimet pas një shkrimi të revistës amerikane, Mother Jones, e cila hidhte dyshime të forta se kompani të lidhura me shtetas rusë kishin financuar në favor të Partisë Demokratike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Drejtësia e re në duart e Ramës?/ Dashamir Shehi hedh dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, i ftuar në “45 minuta” në Report Tv, u pyet dhe lidhur me ngritjen e Strukturës së  Posaçme Anti-Korrupsion  dhe pdeklaratën e Ambasadës Amerikane, e cila përmes një video ditën e sotme, paralajmëroi se me tu ngritur SPAK, do të shënjestrojë korrupsionin në nivele të larta.

Shehu u shpreh se ka pak besim se diçka mund të ndryshojë në sistemin e drejtësisë edhe me ngritjen e kësaj strukture pasi askush nuk jep garanci, që nuk do kapet përsëri nga Edi Rama”.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet grupi “Bajri”/ Zbardhen detajet e operacionit

LEXO EDHE:  Cigare kontrabandë nga Mali i Zi/ Në pranga katër shkodranët

“Kam shumë pak besin se diçka do të ndryshojë për të qenë i sinqertë. Megjithatë, në kohën kur s’ka asgjë, edhe paku është i rëndësishëm.

Unë kam gjithë dyshimet e mia. Që të besojmë tek drejtësia, duhet të ndryshojë politika. Si mund të besoj unë kur drejtësinë mund ta kapi prap Edi Rama. Kushti i parë dhe i domosdoshëm është të largohet ky njëri bashkë me atë grupin e tij të vogël.” u shpreh Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama për të moshuarin/ Ue! Shyqyr s’kemi këtë në opozitë, na kishte mundur 20 herë

Publikuar

-

Nga

 

Kryeministri Edi Rama ka thumbuar të gjithë opozitarët dhe kritikët mbrëmjen e sotme gjatë një vizite në familjen Poçi në Farkë, e cila ka hyrë në banesën e re pas shkatërrimit të së vjetrës nga tërmeti i shtatorit.

Gjatë bisedës me më të vjetrin e familjes, kreu i qeverisë nuk ia ka ndalur thumbimet për kritikët, teksa tha se i moshuari është më i zgjuar se opozitarët.

“Thotë çuni jot nuk sheh mirë dhe unë i them ky mund të mos shohë mirë, po ti shihke më mirë se të tjerët”, i tha Rama, ndërsa i moshuari i tregoi se problemet shëndetësore për të nuk janë të pakta.

“Unë 10% shikoj, 10% dëgjoj, 10% të këmbëve më kanë ikur”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  PS “djeg” kryebashkiakët/ Dako dhe Sejdini në “turrë të druve”?

LEXO EDHE:   “Truri” i grabitjes në Rinas/ Kush është Admir Murataj, i shumëkërkuari me 13 emra   

“Ti ke 10% te këto tjerat, por je shumë më i zgjuar se ne tjerët”, ia ktheu menjëherë Rama, ndërsa nuk i kurseu kritikat për opozitarët.

“Unë po të kisha ty në televizor, do rrija duke parë televizor, po këta tjerët nuk kam ç’i dua, nuk dua ti shoh fare”, tha kreu i qeverisë dhe më pas përfundoi vizitën

“Atë të kisha në opozitë unë, e kisha rregulluar 7 herë deri më tani. Shyqyr nuk kemi këtë në opozitë, na kishte hedh 20 herë. Uee sa i madh gjigand, monument kulture, i jashtëzakonshëm. Ai ishte kompjuter në tru. Ue!”, deklaroi kreu i qverisë teksa largohej nga familja Poçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE