Connect with Us

Nga Klodian Tomorri/ Aleksandri, pirati dhe KÇK-ja

Politikë

Nga Klodian Tomorri/ Aleksandri, pirati dhe KÇK-ja

Publikuar

-

Ka një histori shumë të famshme, që për herë të parë mendohet se është shkruar nga Ciceroni në kryeveprën e tij De Republica. Historia flet për një pirat të quajtur Diomedi, i cili ishte bërë i famshëm sepse me varkën e tij grabiste anijet e vogla dhe torturonte familjet e fshatrave rreth brigjeve duke ju vjedhur gjithçka kishin.

Një ditë Diomedi u kap nga ushtarët e Aleksandrit të Madh diku në bregun e Aleksandrisë dhe u çua përpara Perandorit. Sipas ligjeve të instaluara nga Aleksandri i Madh pirateria dhe grabitjet ishin krime që dënoheshin automatikisht me vdekje.

“Kush ta jep ty të drejtën të grabisësh me forcë, gjëra që nuk janë të tuat?- e pyeti Aleksandri piratin.

-“O Perandor”- ju përgjigj Diomedi. “Kush ta jep ty të drejtën, që të udhëtosh në të gjithë botën dhe të marrësh me forcë gjëra që nuk të përkasin? Kush ta dha të drejtën të pushtosh Egjiptin? Kush të bëri mbret të Persisë? Me çfarë autoriteti e pushtove Indinë?”

Aleksandri mbeti i shtangur nga përgjigja e piratit, teksa ky i fundit vazhdoi argumenti: “Perandor, ne të dy jemi njësoj. Bëjmë të njëjtën gjë. Ndryshimi i vetëm është se unë vjedh vogëlsira me varkën time dhe më quajnë pirat. Ndërsa ty, që pushton kombe me ushtrinë tënde të madhe të shpallin Perandor.”

LEXO EDHE:  Rama paralajmëron masa speciale për anëtarët e KÇK/ Do çlirojmë kadastrën e Durrësit, nuk do t’i gëzojnë paratë e pista

Në kohën e Aleksandrit termi KÇK nuk ekzistonte akoma. Ai do të shpikej mijëra vite më vonë, në një katund të vogël, afër vendit ku Aleksandri nisi gjithçka. Por fabula mbetet e njëjtë. Ata që vjedhin në shkallë të madhe, nuk i durojnë dot hajdutët e vegjël.

Prokurorët dhe gjyqtarët shqiptarë sot ngjajnë shumë më Diomedin. Ata grabisin pronat e të pafuqishmëve, marrin rryshfete dhe shtrëmbërojnë drejtësinë. Por prape te gjithë keta jane te vegjel para Aleksandrit.

Shqipërinë e ka pushtuar Perandori i KÇK-së. Jo me ushtri. Por me rritjen dy herë të rryshfeteve në administrate, me PPP-të, tenderat pa gare dhe ligjet abuzive, të cilat shpërndajnë paratë dhe asetet publike në mënyrë të padrejtë. Njësoj si Aleksandri grabiste vendet e pushtuara mijëra vjet më parë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rreziqet e prezantimit si një profete të ambjentalistes Greta Tunberg

Publikuar

-

Nga

Nga Ellen Boucher “The Conversation”

* Ajo ishte deri dje e panjohur, derisa nisi nxitjen e një lëvizje globale. Duke filluar me një protestë të vogël por këmbëngulëse para parlamentit suedez, ajo frymëzoi miliona njerëz që t’i bashkohen kauzës që mbron. Fjalimi i saj i zjarrtë para Kombeve të Bashkuara në shtator të këtij viti, paralajmëroi fundin e botës.

Vendosmëria dhe pasioni i saj, e bëjnë të duket sikur vjen nga një tjetër botë, një ndikim që i atribuohet kryesisht sëmundjes Asperger nga e cila vuan. Prandaj nuk është për t’u habitur pse shumë njerëz – bashkë me media si “The Irish Times”, “The Telegraph” dhe “The Ëashington Times” – e kanë etiketuar Greta Tunberg si një profete.

Kur revista “Time” shpalli atë si “Njeriun e Vitit”, ajo përdori në kopertinë një foto shumë domethënëse të Tunberg që qëndron në majë të një shkëmbi, duke parë qiejt. Si studiuese e historive të fëmijërisë, unë shqetësohem kur e shoh Gretën të prezantuar si një profete.

Për mua, kjo gjë rrezikon të shtrembërojë mesazhin e saj. Dhe kjo gjë mund të shfrytëzohet lehtësisht nga mohuesit e ndryshimeve klimatike, të cilët synojnë të kundërshtojnë apelin kryesor të aktivizmit të saj.

Por a na duhet një “Mesia” i klimës? Për disa njerëz, Tunberg ngjason shumë më Zhan D’ark, adoleshenten vizonare që e drejtoi ushtrinë franceze në luftën kundër anglezëve në shekullin XV, dhe që më vonë u shpall shenjtore nga Kina. Për të tjerët, Tunberg ilustron më së miri traditën judeo-kristiane të profetëve që shpallin të vërtetën.

Sipas një blogeri të krishterë, ajo është “një zë profetik, që na shkund dhe nxjerr nga vetëkënaqësia ku jemi zhytur”. Por paraqitja e Tunberg si një profete, është thellësisht mashtruese. Profetët janë tipikisht lajmëtarë që u komunikojnë njerëzve zërin e Zotit.

Ata përcjellin zbulesën hyjnore, që më herët ishte e panjohur ose keqkuptuar. Kështu profeti Ezekiel, parashikoi shkatërrimin dhe më pas restaurimin e Jeruzalemit. Moisiu mori nga Zoti Dhjetë Urdhërimet, ndërsa Muhamedi shpalli Kuranin. Pra profetët, shohin të vërteta që të tjerët nuk munden.

Ata na sjellin mesazhe, që shpesh kundërshtojnë kuptimin e zakonshëm njerëzor mbi gjërat. Nga ana tjetër Tunberg, thjesht po na tregon atë që tashmë e dimë. Brenda komunitetit shkencor, ka një konsensus të jashtëzakonshëm, se janë njerëzit ata që po shkaktojnë ngrohjen globale.

Etiketimi i Gretës si një profete, i ka hapur rrugën një morie teorish mesianike. Kjo prirje mori një kthesë të çuditshme, kur në internet u publikua një foto 120-vjeçare e një vajzë që ngjante shumë me Tunberg. Tashmë teoricienë të komplotit, po e quajnë Tunberg “një udhëtare në kohë, që është dërguar të na shpëtojë”.

Ngjarje të tilla, janë një lloj “ushqimi” për kundërshtarët e saj, dhe shpërfillin atë që ata e quajnë atë “aktivizëm të apokalipsit’. Për ta, ajo është një profete e rremë, ndërsa i portretizojnë njerëzit e frymëzuar prej saj, si ithtarë të një kulti. David Koresh, udhëheqësi i Degës Davidiane që vdiq bashkë me ndjekësit e tij në Uako të Teksasit në vitin 1993, e quante veten profet.

LEXO EDHE:  Shenim/Ndaleni represionin

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/Skenari i kobshem qe shtrihet perpara

Po kështu edhe Xhim Xhons, themeluesi i Tempullit të Popullit, dhe organizatori i Masakrës së Xhonstaunit në vitin 1978. Vetë Turnberg, nuk duket se joshet nga ideja, se duhet të shihet si një lloj shpëtimtareje. “Unë nuk dua të më dëgjoni mua. Dua që ju të dëgjoni shkencëtarët”- u shpreh ajo para Kongresit Amerikan në shtator të këtij viti.

Unë mendoj se mënyra më e mirë për ta përkufizuar atë, është që ajo të cilësohet thjesht si një fëmijë. Dhe mendoj se nuk është një qasje negative. Përkundrazi. Vitet e fundit, të rinjtë kanë dhënë shumë shembuj të aftësisë së tyre për të pasur mendime të pavarura vizionare.

Melati dhe Izabel Uijzen, ishin përkatësisht 10 dhe 12 vjeç, kur nisën një fushatë të suksesshme për të ndalur përdorimin e mtarialeve plastike në vendlindjen e tyre në Bali të Indonezisë. Malala Jusafzai ishte vetëm 11 vjeçe kur filloi t’u kundërvihet talibanëve, duke mbrojtur të drejtën e vajzave për t’u arsimuar.

Dhe lista vazhdon: Xhaz Xhenings, Xhiuhtekat Martinez, aktivistë të Parkland. Ashtu si Tunberg, edhe ata sfidojnë pikëpamjen e kulturës sonë mbi fëmijët, si të pafuqishëm dhe të ndërvarur nga të tjerët. Tunberg e nisi fjalimin e saj në shtator të këtij viti në në OKB me fjalët:”Kjo është e gjitha e gabuar. Unë nuk duhet të isha këtu. Unë duhet të rikthehem në shkollë në anën tjetër të oqeanit”.

Akoma më keq, fokusimi tek mosha e re e Tunberg, nënvizon një parim kryesor të mesazhit të saj:drejtësia. Siç mund t’jua pohojë çdo prind, fëmijët kanë prirje ta shohin botën përmes lupës së absolutizmave morale – të mira dhe të këqijat, të drejtat dhe të gabuarat etj.

Në fakt, studiuesit kanë treguar kohët e fundit pritshmëritë për drejtësi, janë thellësisht të rrënjosura tek fëmijët, dhe ato shfaqen që tek foshnjat 12 muajshe. Idetë e drejtësisë, dominojnë shumë aspekte të mesazhit të Tunberg, nga theksi i saj tek mënyra se si ndryshimi i klimës do të ndikojë tek të varfërit dhe të margjinalizuarit, deri tek komentet e saj se sa e padrejtë është të presësh nga të rinjtë të shmangin një katastrofë që është shkaktuar nga brezat  inercisë politike. Thirrja e saj e fuqishme “Si guxoni!”, nuk është klithma e tërbuar e një fëmije karizmatik. Ajo është thjeshtë deklarata e vendosur e një vajze, që nuk ka zhvilluar ende fleksibilitetin moral, që është aq shpesh streha e apatisë tek të rriturit.

Tunberg nuk është duke zbuluar misteret e epokës sonë, dhe as një udhëtare në kohë, e dërguar për të ndaluar ndryshimin e klimës. Përkundrazi, është një fëmijë që predikon mposhtjen e egoizmit, dhe lutet për drejtësi. Dhe kjo nuk është profetike. Është thjesht sensi i zakonshëm i shumicës së njerëzve./ Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arben Malaj thirret në Komisionin e Ekonomisë/ Ballafaqimin moral dhe profesional e kam të fituar

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Financave, Arben Malaj ka njoftuar se nesër në orën 10:00 do të jetë në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë për tu pyetur dhe për të pyetur sipas tij, mbi arsyet e propozimit nga ana e qeverisë për shkarkimin e tij nga Bordi Drejtues i Bankës së Shqipërisë.

Malaj paralajmëron se do ta fitojë të drejtën e tij deri në Gjykatën Evropiane te Drejtave te Njeriut ndërsa ka publikuar edhe një video ku Rama i referohet qëndrimit të tij mbi situata të vaktuara politike.

Malaj shprehet se në të gjitha angazhimete tij 27 vjeçare midis lirisë dhe karriges ka zgjedhur lirinë e mendimit dhe lirinë e fjalës se lire.

“Te nderuar kolege, nesër ne orën 10.00 jam thirrur ne Komisionin parlamentare te ekonomisë te Kuvendit te Shqipërie, per tu pyetur dhe per te pyetur rreth propozimit per shkarkim te bere personalisht nga Rama. Do te jem aty per te mbrojtur jo një karrike por pavaresine reale te BSH, pavarësi e cila ka qe nga 15 korriku 2019 qe është cenuar nga propozimi dhe zvarritja e kërkeses se 28 deputeteve te cilët me shpifjet e tyre kane cenuar pavaresine reale te një anëtari te KMBSH.
Ne te gjitha angazhimet e mija 27 vjeçare midis lirisë dhe karrigeve kam përzgjedhur lirinë e mendimit dhe lirinë e fjalës se lire,
Keto janë liri themelore dhe te mbrojtura me kushtetute qe nuk cenohet nga asnjë status tjetër publik e shkencore,

LEXO EDHE:  Tomorri zbulon arsyen dominante të rënies së euros në vend

LEXO EDHE:  Rilindja shpall fitoren mbi SHBA-në/ Nga Klodian Tomorri

Ballafaqimin moral dhe profesional sic vlerëson z. Rama ne minutat 4-5 te kësaj video e kam te fituar perhere,
Kryeministri Rama me pezullon, shoku Rama si kryetar i PS me shkarkon – gjithë pushtetet ne një dore, por harrojne qe historia politike qindra vjeçare ka vërtetuar aksiomën se : “Pushteti absolut korrupton ne mënyre absolute”.
Ballafaqimin ligjore pa dyshim qe do ta fitoj, po qe e nevojshme deri ne Gjykatën Evropiane te Drejtave te Njeriut.

Ky është shërbimi im ndaj vendit tim kundër mentaliteteve qeverisëse jo demokratike apo ne kufijtë e neo-diktaturave, qe sipas studiuesve është një kërcenim real ne rritje sidomos ne disa vende te Evropës ish komuniste.
Banka e Shqipërie është institucion kushtetues dhe pavarësia reale e saj nuk mund te cenohet nga qejf-mbetjet personale te askujt,
Ju falënderoj nga zemra per mbështetjen dhe inspirimin tuaj te përhershme.
Mirënjohje”, shkruan Malaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të reagohet me forcë”/ Tritan Shehu kërkon të ndalet takimi Vuçiç-Rama-Zaev

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, thotë se duhet të ndalet takimi i kryeministrit Edi Rama me Presidentin e Serbisë, por edhe me homologun e tij të Maqedonisë së Veriut, takim ky që pritet të zhvillohet me 21 dhjetor në kuadër të marrëveshjes së “Minishengenit Ballkanik”.

Sipas Shehut, një takim i tillë do prodhonte zhvillime negative për mbarë vendet e rajonit, ndërsa shton se opinioni publik duhet të reagojë me forcë. Ai thekson se aktualisht ka edhe një arsye tjetër që ky takim duhet të ndalet, ndërsa i referohet deklaratave të fundit të Vuçiç për masakrën e Reçakut, për të cilën presidenti serb tha se është një ‘histori e fabrikuar’.

“Të ndalet takimi konspirativ Vuçiç-Rama- Zaev i 21 Dhjetorit. Thirrja e sotme e katër forcave kryesore politike të Kosovës për të bllokuar këtë takim të Durresit për të ashtuquajturin “Shengen Ballkanik”, që godet interesat në tërrësi të shqiptareve, aspiraten europiane të Rajonit, si dhe vecanërisht zbeh pozitat e shtetit kosovar, ka ardhur në kohen e duhur dhe kërkon domosdoshmërisht mbështetje mbarë kombëtare, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Mal të Zi etj”, shkruan Shehu.

LEXO EDHE:  Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Lita akuza të forta qeverisë: Ju jeni ‘KÇK-ja’

LEXO EDHE:  Gazetari i ekonomisë leksion qeverisë/ Ja si ulet fatura e rindërtimit

Ai shprehet se opinioni publik duhet të reagojë me forcë për të mos lejuar këtë “cfaqje” të shëmtuar.

“Tashti që kane ngelur 6 dite nga ai takim famëkeq për konkretizimin e asaj inisiative të Vuçiç, që do të shënonte një hap serioz drejt “Jugosllavise së Re”, larg bashkëpunimit të ngushtë rajonal që nevojitet në përmbushje të standarteve europiane, të domosdoshem në procesin integrimit të secilit vend e të Rajonit në tërësi”, shkruan më tej Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE