Connect with Us

Lëkundje të forta tërmeti në Francë/ Disa të plagosur

Kronika

Lëkundje të forta tërmeti në Francë/ Disa të plagosur

Publikuar

-

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.4 ballë ka tronditur Francën pasditen e sotme.

Lëkundjet janë ndjerë në rajonet Drome dhe Ardeche, ndërsa epiqendra ishte Montepeje dhe Lion.

Sipas mediave franceze, deri më tnai raportohet për 4 të plagosur dhe dëme material.

Franca nuk bën pjesë në zonën më të rrezikshme të lëvizjes së pllakave tektonike, ndaj tërmeti i sotëm i ka tronditur të gjithë qytetarët franceze./CNA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

OFL zbarkon në Shkodër/ Në shënjestër katër të “fortët” e radhës

Publikuar

-

Nga

OFL zbarkon në Shkodër/ Në shënjestër katër të “fortët” e radhës

Operacioni Forca e Ligjit iu ka dërguar formularët e vetëdeklarimit të pasurisë katër personave, banues në Shkodër.
Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL bën të ditur se i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

L. B., banues në Shkodër, i dënuar për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve” dhe “Organizata Kriminale”;

A. N., banues në Shkodër, i dënuar në Itali për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”;

K. S., banues në Shkodër, i dënuar për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”;

A. B., banues në Shkodër, i dënuar për veprat penale “Grupi i strukturuar kriminal”, “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grupi i strukturuar kriminal”.

LEXO EDHE:  Përplasen 2 makina në Burrel/Rrezikojnë jetën 3 persona

LEXO EDHE:  Sondazhi-Menaxhimi i situatës pas tërmetit/ Rama përballë Bashës

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zjarr i madh në një ullishte në Fier/ Era përhap me shpejtësi flakët

Publikuar

-

Nga

Zjarr i madh në një ullishte në Fier/ Era përhap me shpëjtësi flakët

Një zjarr i madh ka përfshirë një ullishtë në rrugën Fier-Levan.

Zjarri është përhapur me shpejtësi pasi favorizohet nga era, ndërkohë ndërhyrja është e vështirë për shkak të terrenit.

Zjarrfikësit ndodhen në vendin e ngjarjes ndërsa po mundohen të mbajnë nën kontroll flakët e zjarrit. Nuk dihet ende shkaku i rënies së zjarrit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bizhuteritë e vjedhura i kthenin në shufra ari/ Shkatërrohet grupi kriminal në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka arrestuar 15 persona mes tyre 7 shqiptarë, 2 egjiptinë, dhe 6 italianë me akuzën e grabitjes së banesave.

Fokusi i grabitjeve të kryera nga ata ishte ari, të cilin më pas e shisnin në dyqanet e gurëve të çmuar ose i kthenin në shufra për transaksione financiare.
Sipas gazetës italiane ‘La Stampa’, Operacioni i koduar “Rruga e Artë e Argjentinës” u finalizua sot nga karabinieria e Milanos në orët e para të këtij mëngjesi, në provincën e Forli dhe Savona. Dhjetë nga personat e vënë në pranga u mbajtën në burg kurse 5 të tjerëve iu dha masa e arrestit në shtëpi.

LEXO EDHE:  Sondazhi-Menaxhimi i situatës pas tërmetit/ Rama përballë Bashës

LEXO EDHE:  Dhuroi 1 milion euro për të prekurit nga tërmeti/ Behxhet Pacolli tregon si e mori vendimin

Gjatë operacionit u sekuestruan sasi të mëdha ari, bizhuteri, orë të çmuara të grabitura, makina të shpejta të fshehura në garazhe si edhe para cash në vlerë totale prej 315 mijë euro, të destinuara për jashtë vendit, në veçanti në Shqipëri.

Gjithashtu u identifikuan, apartamentet dhe garazhet të cilat përdoreshin për fshehjen e makinave me të cilat kryenin krimet e vjedhjes dhe grabitjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE