Connect with Us

Basha pranon gabimin/ PD rriti taksën e pronës, duhet të kërkoj ndjesë

Politikë

Basha pranon gabimin/ PD rriti taksën e pronës, duhet të kërkoj ndjesë

Publikuar

-

Gjatë takimit me bizneset në autostradën Tiranë-Durrës, kyetari i PD, Lulzim Basha ka kërkuar falje për rritjen e transferimit të pronës kur PD ishte në pushtet.

Sipas tij kjo taksë tashmë do të ulet në 3 %.

“Gabim që e nisem ne, se ne e çuam taksën e pronës 8%, por këta e dyfishuan. Ne e nisëm, por është koha edhe për të kërkuar ndjesë. 3% do bëhet taksa e transferimit të pronës. Për sa i përket taksës, do të hiqet taksa Rama në tek nafta. Do të jetë si fillim 240 lekë më i lirë. Ne kemi prodhim të energjisë së ujit.” tha Basha.

LEXO EDHE:  Foto-Zbulohet mbështetësi më serioz i Bashës/Kaubojsi del në fushatë për Lulin

Kryedemokrati ka bërë disa premtime që sipas tij do të realizohen kur ai dhe PD të vijë në pushtet do t’i realizojë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD denoncon/ Familja Basha braktiset nga qeveria, tre javë në çadër plastmasi

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike deklaron se familja e Lindita Bashës në Mamurras ka mbetur në një çadër prej plastmasi që prej tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas PD-së familja Basha është braktisur nga qeveria dhe askush nuk ka shkuar të vlerësojë dëmet e tërmetit pavarësisht se kanë kaluar rreth tre javë.

“Familja e Lindita Bashës në Fushë Mamurras , si shumë familje të prekura nga tërmeti në Durrës, Laç, Lezhë, Manzë, Ishëm është braktisur nga qeveria.

Çadra prej plasmasi ku familja e saj jeton, rrëzon propagandën dhe mashtrimin me 5 yje të Edi Ramës. Shteti është inekzistent për familjet si e Lindita Bashës.

LEXO EDHE:  Rrëzimi i bustit të diktatorit dhe PD/ Patozi: Partia është në ditët më të këqija

LEXO EDHE:  Deputetët që do të shoqërojnë Bashën në takimin me John Kerry/ Mungon Ristani

3 javë pas tërmetit, edhe pse faza e emergjencës ka kaluar, askush nuk ka shkuar të vlerësojë dëmet e banesës së saj, e cila, pas tërmetit, është shndërruar në një rrezik për jetën e familjes së Lindita Bashës.

Dëshmia e një nëne të vuajtur dhe të braktisur nga qeveria, është pasqyra më e pastër e dështimit të Edi Ramës në menaxhimin e krizës pas tërmetit”, thuhet në denoncim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dhunë ndaj policit, transport klandestinësh dhe vjedhje/ 3 të arrestuar në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit, janë vënë në pranga në Tiranë 3 shtetas, për vepra të ndryshme penale.

Mësohet se është arrestuar në flagrancë një 23-vjeçar, i cili tentoi të transportonte kundrejt fitimit, 5 shtetas të huaj nga Maroku me qëllim kalimin e paligjshëm të kufirit me destinacion final vendet e BE-së.

“Nga Komisariati i Policisë Nr. 1, në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në D.V.P Tiranë u arrestua në flagrancë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit” shtetasi: S. Ç.,23 vjeç, lindur dhe banues në Korçë, pasi në rrugën “Sotir Kolea”, është konstatuar nga shërbimet e Komisariatit Nr. 1 duke transportuar me automjetin e tij në mënyrë të paligjshme 5 shtetas të huaj Marokenë në drejtim drejt Shkodrës, me qëllim destinacionin final vendet e BE-së”, njofton policia.

LEXO EDHE:  PD-ja ka humbur lidhjen me territorin

LEXO EDHE:  Grida Duma i del në mbrojtje Bashës/ “Thirrja në Prokurori, provokim politik”

Gjithasthu në Komisariatin e Policisë Nr. 3 u arrestua në flagrancë, për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës”, shtetasi A. K.,29 vjeç, banues në Paskuqan, Kamëz pasi në rrugën “Isuf Elezi” ka ushtruar dhunë fizike ndaj një punonjësi të Qarkullimit Rrugor.

Nga ana tjetër është kapur edhe shtetasi me iniciale L. R., 41 vjeç, banues në Tiranë, pasi në rrugën “Aleksandër Moisiu” ka tentuar të vjedhë një automjet, dhe në momentin që shërbimet e Policisë të Komisariatit nr 4 janë afruar, ka tentuar të largohet duke lënë automjetin e tij i cili u bllokua së bashku me disa sende të automjetit të cilin tentoi të vidhte.

Sakaq, materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

DW/ Përgjegjësit për sigurinë e godinave në Shqipëri para drejtësisë

Publikuar

-

Nga

Hetimet e nisura nga Prokuroria e Durrësit për dëmet materiale dhe viktimat e tërmetit të 26 nëntorit kanë dhënë rezultatet e para. Drejtoria e Policisë së Shtetit, rrethi i Durrësit, në një deklaratë zyrtare njoftoi të shtunën, (14.12.2019) se grupi hetimor i ngritur “për kryerjen e veprimeve, dokumentimin e paligjshmërisë dhe mbledhjen e provave në objektet e shkatërruara nga tërmeti për të vënë para përgjegjësisë ligjore personat përgjegjës, përfundoi fazën e parë të punës me arrestimin e 9 personave dhe 8 të tjerëve që janë në kërkim”.

Nga hetimet e deritashme dyshohet se “dëmtimet e rënda të godinave të banimit dhe humbja e jetës së viktimave nga tërmeti i 26 nëntorit janë shkaktuar edhe si pasojë e kryerjes së ndërtimeve pa respektuar rregullat, normat dhe standartet në fushën e ndërtimit,” thekson deklarata e Policisë së Shtetit, Durrës.
Çfarë përfaqësojnë 9 të arrestuarit dhe 8 të kërkuarit?

Në bazë të listës së publikuar nga Policia e Shtetit, rezulton që 9 të arrestuarit dhe 8 personat në kërkim janë ndërtues, ish-nëpunës në administratën e bashkisë dhe institucioneve lokale në Durrës, supervizorë të ndërtimit që dyshohet se nuk kanë zbatuar ligjet me veprimet apo mosveprimet e tyre. Emrat e tyre janë të lidhura me procesin e ndërtimit të pallateve, godinave të banimit dhe hoteleve në zonën e Durrësit, ku humbën jetën 26 vetë. Ata janë ish-funksionarë në zyrat e administratës lokale, ndërtues, kolaudues e supervizorë të punimeve si edhe pronarë të dy hoteleve që shkatërroi

LEXO EDHE:  Morali pa moral i opozitës/ Pse duhet të qëndrojë larg protestës së studentëve

LEXO EDHE:  Rrëzimi i bustit të diktatorit dhe PD/ Patozi: Partia është në ditët më të këqija

Albanische Oberstaatsanwalt Olsian Cela bei Amtsübernahme seiner Vorgängerin Arta Marku (Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise)
tërmeti.

Prokurorja e Prokurorisë së rrethit të Durrësit, Anita Jella u deklaroi mediave se objekti i hetimit lidhet me “zbatimin e rrregullave prej ndërtuesve formalë dhe informalë, zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve që miratuan lejet e ndërtimit apo legalizimin e banesave informale. Grupi hetimor ka gjetur paligjshmëri në objektet ku u shkaktuan viktimat”.

Akuzat – nga shpërdorim detyre deri në vrasje

Akuzat e prokurorisë për të arrestuarit dhe ata në kërkim variojnë nga “shpërdorim i detyrës” në “falsifikim dokumentash “, “vrasje me dashje” dhe “vrasje në rrethana cilësuese”, kjo e fundit për dy ndërtues informalë në hotelet e shkatërruara në plazhin e Durrësit.Hetimet kanë filluar edhe nga prokuroria e Tiranës dhe ajo e Krujës, që përfshin fshatin Thumanë.

Arrestimet në Durrës dhe ato të pritshme nga hetimet në Tiranë dhe Krujë janë rezultatet e para të angazhimit që mori Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, në 5 dhjetor, ditën e parë të marrjes së detyrës për të ҫuar para drejtësisë të gjithë ata pjesëmarrës në procesin e ndërtimit, që duke mosrespektuar rregullat dhe standaret që parashikon ligji, shkaktuan viktima dhe dëme të mëdha materiale./ DW

LEXO TE PLOTE