Connect with Us

U kërcënua nga Erion Braçe/ Zbardhet pasuria e gjyqtares që konfirmoi akuzat e Ndojës

Vetingu

U kërcënua nga Erion Braçe/ Zbardhet pasuria e gjyqtares që konfirmoi akuzat e Ndojës

Publikuar

-

Gjyqtarët dhe prokurorët njëherësh me Vettingun po përballen edhe me sulmet që vijnë nga politika.

Një ndër ta është gjyqtarja e Durrësit, Besjana Garxenaj, e cila është kërcënuar hapur nga zëvëndeskryeministri Erion Braçe,  pasi ishte pjesë e një seance gjyqësore të drejtuar prej saj.

Në fillim të Tetorit, gjyqtarja Besjana Garxenaj, dha vendimin për lënien në burg për ish Drejtorin e Agjencisë shtetërore të Kadastrës Lirdon Pula, i cili akuzohet për shpërdorim detyre.

Gjyqtarja Garxenaj pranoi kështu kërkesën e organit të akuzës, përfaqësuar nga prokurori Arjan Ndoj, ndaj të cilit u bë atentat në fillim të këtij muaji.

Pas përfundimit të seancës, zv kryeministri Erjon Braçe, është shprehur i revoltuar, si për kërkesën e Prokurorisë ashtu edhe për vendimin e Gjykatës.

“Kjo tregon që çdo gjë në gjykimin tim personal është e stisur dhe prokurori dhe gjykatësja në fjalë do duhet të provojnë në Apel ato që edhe pasi u vu në diskutim, prokurori tha: Ne deri në këtë moment kemi këto, nëse ju do sillni prova të tjera ne mund të ndryshojmë qëndrim. Nuk është i akuzuari që sjell prova, por prokurori që duhet të vërtetojë fajësinë”, tha Braçe, pas seancës gjyqësore, duke akuzuar jo vetë prokurorin Arjan Ndoja por edhe gjyqtaren Besjana Garxenaj.

CNA.al ka zbardhur pasurinë e gjyqtares Besjana Garxenaj, nga ku rezulton se burimin e vetëm të të ardhurave e ka nga vetëm nga paga, apo nga kursimet e mëhershme.

Më poshtë po sjellim pasurinë e deklaruar nga gjyqtarja Besjana Garxenaj.

Viti 2015 (Deklarata fillestare)

Autoveturë Mercedez Benz viti i prodhimit i vitit 2009, me vlerë 15 000 euro. Të ardhurat janë krijuar nga koha që punonte si asistente juriste në një kompani ndërtimi dhe nga kursime të familjes.

Llogari bankare, të krijuara me të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës në shumën 70 000 00 lekë.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-SKANDALI/Deputeti i Rilindjes dhe ish-gazetari Alfred Peza ble 1.1 miliard lekë, 1% aksione në një bankë private (Dokumentat)

Gjendje cash, me kursimet e të ardhurave nga Shkolla e Magjistraturës dhe të ardhura nga familja në shumën 6 000 00 euro.

Bursë nga Shkolla e Magjistraturës me vlerë 468 000 00 lekë.

Viti 2015 (Deklarata vjetore)

Të ardhura si punonjëse pranë Gjykatës së Tiranës në shumën 110 324 lekë.

Viti 2016

LLogari page në shumnën 15 000 lekë.

Gjendje cash nga të ardhurat personale, nga bursa e shkollës së magjistraturës dhe kursime të familjes në shumën 8 500 euro.

Të ardhura si punonjëse pranë Gjykatës së Tiranës në shumën 971 744 lekë.

Kontratë për sigurimin e jetës me vlerë 2 500 euro në muaj.

Viti 2017

Llogari bankare me të ardhura nga paga në shumën 1 967 65 lekë.

Gjendje cash nga të ardhurat personale, nga bursa e shkollës së magjistraturës, kursime të familjes si dhe nga shitja e makinës në shumën 9 500 euro.

Të ardhura si punonjëse pranë Gjykatës së Tiranës në shumën 80 979 lekë.

Të ardhura si punonjëse pranë Gykatës Durrës, në shumën 847 724 lekë.

Shitje e autoveturës Mercedez Benz në shumën 9 800 euro.

Blerje a autoveturës Toyota Rav 4 me vlerë 8 000 euro.

Kontratë për sigurimin e jetës me fata 20 vite,me vlerë 2 500 euro në muaj.

Viti 2018

Llogari bankare me të ardhura nga paga në shumën 44 629 65 lekë.

Gjendje cash nga të ardhurat personale, nga bursa e shkollës së magjistraturës, kursime të familjes si dhe nga shitja e makinës në shumën 6 500 euro.

Të ardhura si punonjëse pranë Gykatës Durrës, në shumën 961 732 lekë.

Kontratë për sigurimin e jetës me fata 20 vite,me vlerë 2 500 euro në muaj.

Pagesë për arsimin parashkollor të fëmijës në shumën 2 000 euro./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Kaloi në sitën e vettingut/ Konfirmohet në detyrë zv. prokurori i Përgjithshëm

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë prokurorin Thoma Jano.

Gjatë verifikimit të kritereve, u konfirmua se Jano nuk kishte fshehje të pasurisë, deklarime të rreme apo konflikte interesi, ndërsa nuk u gjet asnjë provë apo informacion për të ngritur dyshime mbi kontaktet e tij me krimin e organizuar.

Kujtojmë se fund të vitit të kaluar Jano u emërua si zëvendësprokuror i Përgjithshëm dhe drejtor i Përgjimeve, nga kreu i organit të akuzës, Olsian Çela, me një mandat dyvjeçar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Publikuar

-

Nga

Ngec në sitën e vettingut prokurori Adnand Xhelili.

Mësohet se Komisoni i Pavaruir i Kualifikimit e ka shkarkuar, pasi ka konstatuar probleme me dy pasuritë kryesore të familjes së tij, konkretisht një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Adnand Xhelili i Prokurorisë së Tiranës, u lakua pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Ndërsa në anën ekonomike, Xhelili ka deklaruar  gjashtë burime të ardhurash . Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e rij si prokuror, si pedagod, pagën e bashkëshortes, pagën e  djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./ CNA.al

Miliona lekë nga turizmi/ Zbardhet pasuria e prokurorit të “ndereve”

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë/ Fshihen 50 faqe raport, konfirmohet Ardi Veliu

Publikuar

-

Nga

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka vendosur konfirmimin në detyrë për Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu.

Kujtojmë se dje Veliu doli “me xhepa të shpuar” para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit ku u paraqit pa praninë e avokatit.

Në media u raportua  se Veliu nuk ka fshehje të pasurisë, dhe se aktualisht ai jeton në shtëpi me qera e nuk rezulton të ketë pasuri të tjera të paluajtshme.

Por, e vërteta e pasurisë nuk është kështu siç u raportua nëpër media, pasi u fshehën 50 faqe raport për Veliun dhe shume probleme që kanë të bëjnë me kryepolicin.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-SKANDALI/Deputeti i Rilindjes dhe ish-gazetari Alfred Peza ble 1.1 miliard lekë, 1% aksione në një bankë private (Dokumentat)

LEXO EDHE:  Salianji fyen Braçen/ Je sa një pile kalamani!

Raporti me 50 faqe e nxjerr Veliun me probleme dhe borxhe, por pavarësisht kësaj vettingu ka zgjedhur ta konfirmojnë në detyrë.
Duket qartë se vettingu në polici është thjesht një instrumet politik si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE