Connect with Us

“Të hetohet nga SPAK”/ Zbardhet pasuria e prokurorit Andi Pogaçe

Vetingu

“Të hetohet nga SPAK”/ Zbardhet pasuria e prokurorit Andi Pogaçe

Publikuar

-

Drejtësia është në dorë të Vettingut. Nëse Vettingu arrin ta pastrojë, abuzimet nga prokurorët dhe gjyqtarët do të jenë më të pakta.

Gjatë gjithë kësaj periudhe të procesit të Vettingut që CNA.al, po hedh dritë mbi pasurinë dhe anën profesionale të gjyqtarëve dhe prokurorëve, kemi ndeshur skandale të llojeve të ndryshme.

Në fokus këtë radhë do të jetë prokurori i Fierit, Andi Pogaçe.

Ky i fundit, nga një djalë që i blente makinë babai, u shndërrua në një bankomat edhe pse shumë vonë është pjesë e sistemit të drejtësisë.

Ai ka deklaruar disa depozita, me shuma të vogla, gjë që e bën të tpakuptueshme se përse i duhen aq shumë llogari bankare. Nisur nga kolegët e tij më të vjetër, kemi vërjetur se një metodë e tillë përdoret për manipulime të mëvonshme.

Pogaçe, duke qenë vetëm prej pesë vitesh, pjesë e sistemit të drejtësisë, ai ka arritur të japët “kontribut” edhe për reformën në drejtësi. Të paktën kështu deklaron në formularët e pasurisë, edhe në vitin 2015, ishte pothuajse pa përvojë.

Pogaçe, jeton në Durrës, në një shtëpi që  në një deklaratë, herë thotë paguan qira 15 000 lekë në muaj e herë 18 000 lekë. Shtëpinë sipas tij ia ka marrë avokati, po me një pagesë të tillë, nuk gjen shtëpi në Durrës, veçse në periferi, ose ose jeton në një shtëpi të rrënuar.

Bashkëshortja e tij është gjyqtare në Durrës, edhe ajo rezulton se ka “kontribuuar”, për reformën në drejtësi, por si bisht i SOROS-it.

Më poshtë do të sjellim pasurinë që deklaron prokurori në fjalë, por po sjellim në vëmendje edhe një denoncim të bërë në shkurt të këtij viti, në një televizion me titra nga avokati Kujtim Cakrani.

Ky i fundit, duke iu refreuar një hetimi për falsifikimin e arkivave, denoncoi prokurori Andi Pogaçe dhe kërkoi hetimin e tij nga Krimet e Rënda.

“Rasti i shtetasit A. M. dhe shumë qyetarëve të tjerë nga Fieri që po luftojnë prej vitesh me  një sistem të korruptuar duke nisur që nga prokuroria e Fierit, me disa prokurorë dhe po e përmend me emër Andi Pogaçe, i cili i ka hetuar dokumentat, tapi të vitit 1921 dhe e ka cilësuar si të rregullt do të thotë që dhe ky prokuror, duhet të merret në hetim nesër nga Prokuroria Krimeve të Rënda ose nga SPAK-u nesër.

Për faktin se prokurori nuk ka kryer hetimin ashtu siç e kërkon ligji për të zbardhur të vërtetën e këtyre dokumentave të cilat janë prezantuar në komisionin e këshillave të pronave dhe mbi bazë të këtyre dokumentave janë përfituar prona disa qindra hektarë në qytetin e Fierit” është shprehur Cakrani.

Në fakt, Krimet e Rënda nuk kanë reaguar, por nëse SPAK-u, do të funksionojë sic thuhet, atëherë prokurori në fjalë edhe mund të hetohet, nëse ka prova.

Gjithsesi prokurori Pogaçe, përpara ka Vettingun, i cili mund të zbardhë çdo denoncim ndaj tij.

Pasuria e deklaruar nga prokurori Andi Pogaçe.

Viti 2013 (Deklarata fillestare)

Automjet Peugeot 206 e blerë me të ardhurat e babait, në vitin 2011 me vlerë 2 800 euro.

Titullar i një kredie në shumën 1 080 000 lekë.

Pagesë si lektor i lëndës “E drejta Civile” e avancuar në një universitet privat në shumën 28 000 lekë.

Pagesë si prokuror stazhier në Prokurorinë, Fier në shumën 87 380 lekë.

Debi nga karta e kreditit e hapur në 2010, si punonjës i Drejtorisë së Metrologjisë në shumën 52 000 lekë.

Viti 2013 (Deklarata vjetore)

Automjet Peugeot 206 e blerë me të ardhurat e babait, në vitin 2011 me vlerë 2 800 euro.

LEXO EDHE:  Dokumentet-Skandal në Vetting/ Komisionerja e Ramës, lidhje të ngushta me krimin

Titullar i një kredie në shumën 1 080 000 lekë.

Pagesë si lektor i lëndës “E drejta Civile” e avancuar në një universitet privat në shumën 28 000 lekë.

Pagesë si prokuror stazhier në Prokurorinë, Fier në shumën 87 380 lekë.

Debi nga karta e kreditit e hapur në 2010, si punonjës i Drejtorisë së Metrologjisë. Paguar shuma 17 000 lekë.

Viti 2014

Depozitë bankare në shumën 1 007 300 lekë.

Depozitë bankare krijuar nga paga si prokuror në shumën 381 000 lekë.

Depozitë kursimi me vlerë 6 000 lekë.

Depozitë bankare në shumën 7 554 lekë.

Depozitë për kalimin e pagës si pedagog në shumën 27 650 lekë.

Depozitë për kalimin e pagës si prokuror në shumën 1 980 lekë.

Pagesë si lektor i jashtëm, në një universitet privat në shumën 109 800 lekë.

Pagesë e kartës së krediti, pa likijduar 627 lekë.

Viti 2015

Pagesë për shërbimit në Kuvendin e Shqipërisë si staf teknik i fazës së parë të Reformës në drejtësi në shumën 42 524 lekë.

Paga si prokuror në Fier, në shumën 1 338 631 lekë.

Kursime nga pagesa si lector i jashtëm në shumën 26 430 lekë.

Depozitë e krijuar me të ardhura nga Shkolla e Magjistraturës, Prokuroria dhe Kuvendi në shumën 63 507 lekë.

Depozitë e krijuar nga paga në momentin e hapjes së llogarisë së pagës, në shumën 18 057 lekë.

Depozitë krijuar nga kursimi i pagës në shumën 219 498 lekë.

Viti 2016

Depozitë bankare për pagën dhe llogari e hapur nga vetë banka në shumën 5 185 lekë.

E drejtë përdorimi të një banese private për rregullim me qëllim banimi.

Paga si prokuror në Fier në shumën 1 459 549 lekë.

Kontratë qiraje, shlyer 15 000 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, gjendje llogarie nga kalimet e pagave si gjyqtare në Durrës, në shumën 4 561 46 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, gjendje llogarie, nga pagat si lektore e jashtme në një universitet privat në shumën 1 766 51 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, limit overdrafti në shumën 240 000 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, kartë krediti VISA me limit 150 000 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, të ardhura si eksperte teknike në shërbim të fondacionit SOROS në lidhje me reformën në drejtësi, në shumën 448075, 59, shumë kjo e shpenzuar për arsyer shëndetësore.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, të ardhura nga paga si gjyqtare në Durrës, 1 031 955 lekë.

Viti 2017

Shtëpi me qira në Durrës,marrë një avokati që punon në Kavajë,  me pagesë 15 000 lekë në muaj.

Paga e subjektit deklarues si prokuror në Fier në shumën 1 192 783 lekë.

Depozitim i bashkëjetueses krijuar nga kalimi i pagës në shumën 963 264 lekë.

Pagesë për qiranë e banesës, në shumën 180 000 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, të ardhura nga paga si gjyqtare në Durrës, 963 264.

Viti 2018

Gjendje llogarie e subjektit deklarues në shumën 11 579 lekë.

Llogari page në shumën 12 156 lekë.

Të ardhura nga paga si prokuror në Fier në shumën 1 076 538 lekë.

Paga dhe dieta nga Shkolla e Magjistraturës si pjesëmarrës në seminare në shumën 45 287 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, të ardhura nga paga si gjyqtare në Durrës, 1 063 890 lekë.

Pagesa të kryera nga Shkolla e Mgjistraturës për bashkëshorten në shumën 56 190 lekë.

Detyrimi i kartës së kredit, pashlyer shuma 50 063 79 lekë.

Bashkëshortja Nurjeta Tafa, gjendje llogarie në shumën 250 137 50 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

KPK e konfirmoi në detyrë/ ONM ankimon vendimin për Hajdarmatajn

Publikuar

-

Nga

Komisioneri Publik do të ankimojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të prokurorit pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Besim Hajdarmataj.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimin në datën 16.10.2019, në përfundim të seancës dëgjimore përkatëse vendosi konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit, z. Besim Hajdarmataj, me detyrë prokuror pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Tiranë.

Por, në datën 4.12.2019, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit u ka paraqitur Komisionerëve Publikë rekomandimin për të ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të Besim Hajdarmatajt.

LEXO EDHE:  Rama paralajmëron “gjëmën” ndaj gjykatësve dhe prokurorëve

LEXO EDHE:  Qeveria kanabiste, shoqëria e revoltuar/ Ligji i SPAK meritë e qëndrimit të hekurt të PD-së

Komisionerët Publikë, pasi të njoftohen me shkrim për vendimin nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, do ta shqyrtojnë atë krahas rekomandimit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Ky vendim ende nuk është njoftuar.

Bazuar në pikën 1, të nenit 63, të ligjit nr. 84/2016, “Për rivlerësimin kalimtar të gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, Komisionerët Publikë, brenda 15 ditëve nga data e njoftimit të vendimit nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, kanë të drejtë të paraqesin ankim pranë Kolegjit të Posaçëm të Apelimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

Publikuar

-

Nga

Kuvendi i Shqipërisë pritet të zgjedhë sot Prokurorin e ri të Përgjithshëm. Në garë janë tre kandidatë, ku i pari në listën e sjellë nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, është renditur prokurori i Krimeve të Rënda, Olsian Çela, e dyta është kryeprokurorja e përkohshme, Arta Marku ndërsa e treta është prokurorja Fatjona Memçaj.

Ndërkohë, burime për CNA.al bëjnë të ditur se grupi parlamentar i PS-së, si dhe një pjesë e deputetëve të opozitës parlamentare kanë vendosur që sot në Kuvend të votojnë kandidatin Olsian Çela, për të marrë detyrën e Kryeprokurorit, me një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë rikandidimi.

Por, kush është Olsian Çela?!

Olsian Çela e nisi karrierën e tij në vitin 2001, pasi u diplomua në shkollën e Magjistraturës. Fillimisht ai ushtroi detyrën e prokurorit në Tiranë, në institucionin e akuzës dhe pas tre vitesh, në 2004-n u emërua prokuror tek Prokuroria e krimeve të Rënda.

Përgjatë viteve 2008- 2012, Çela ka drejtuar Prokurorinë për Krime të Rënda.

Kujtojmë se disa nga dosjet e hetuara prej tij, janë çështja e Mirit të Xhikes pronarit të Kartodromit, dosjen e trafikut nga grupi “Kompas”, si dhe çështjen e viteve të fundit që njihet si dosja “Xibraka”, ku një nga të hetuarit është edhe Ermal Hoxha, i etiketuar si nipi i diktatorit Enver Hoxha.

Prokurori Olsian Çela ka pasur nën hetim edhe Emiljano Shullazin, çështje për të cilën u përplas edhe me drejtuesen e Prokurorisë për Krimet e Rënda në vitin 2017, Donika Prelën. Çela refuzoi te merrte dosjen “Shullazi”, në kohën kur do të jepej pretenca kur prokurori Eneid Nakuçi u tërhoq nga çështja Shullazi për arsye shëndetësore. Prelaa vendosi ta zëvendësonte me short Nakuçin, gjë që prokurorët e kundërshtuan praktikën duke e cilësuar si të paligjshme.

LEXO EDHE:  Refuzoi përgjimin e bandës së Elbasanit/ Fatmir Xhafaj i dërgoi gruan në KPK?

LEXO EDHE:  Qeveria kanabiste, shoqëria e revoltuar/ Ligji i SPAK meritë e qëndrimit të hekurt të PD-së

Kjo solli ndërhyrjen direkte të Kryeprokurores Arta Marku, e cila vendosi t’i transferojë të gjithë, madje kërkoi fillimin e procedimit disiplinor për prokurorët.

Mes tyre ishte Olsian Çela. Por, pas transferimit ai ka bërë padi në Gjykatën Administrative ndaj Arta Markut, të cilën e ka fituar.

Olsian Çela ka qëndruar tre muaj në Berat dhe KLP pas vendimit të gjykatës e riktheu tek Krimet e Rënda në Tiranë.

Përgjatë viteve si prokuror, Çela nuk është lakuar negativisht, as nga ana profesionale dhe as nga  aspekti i pasurisë.

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e deklaruar nga Çela për ndër vite, të cilën mund ta lexoni në linkun e mëposhtëm. Sipas të dhënave të marra nga ILDKPKI, por referuar edhe të dhënave të Open Spending Albania. Të ardhurat, rezulton t’i ketë vetëm nga paga./ CNA.al

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

Tentoi ta “eliminonte në internim”/ Olsian Çela i zë vendin Arta Markut?

Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”/ Kandidati për Kryeprokuror jeton vetëm me pagën

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Kandidate për SPAK/ KPK merr vendimin për prokuroren e Krimeve të Rënda

Publikuar

-

Nga

KPK ka konfirmuar në detyrë prokuroren e Krimeve të Rënda, Doloreza Musabelliu.

Musabelliu është kandidate për anëtare në Prokurorinë e Posaçme Antikorrupsion, e njohur si SPAK.

Më herët Musabelliu ka qenë drejtuese e njësisë së Anti-Korrupsionit tek Krimet e Rënda. Mirëpo në muajin Mars 2017, ish kreu i Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj, e shkarkoi duke e lënë vetëm prokurore të thjeshtë në njësinë kundër trafiqeve.

LEXO EDHE:  Qeveria kanabiste, shoqëria e revoltuar/ Ligji i SPAK meritë e qëndrimit të hekurt të PD-së

LEXO EDHE:  Prokurori kumarxhi/ Si u shpëtoi hetimeve Alfred Saliu?  

CNA.al ka zbardhur më parë pasurinë e prokurores Musabelliu, të cilën mund ta lexoni në linkun më poshtë.

Prokurorja e “avionit me drogë”/ Gruaja e vetme në garën e SPAK-ut

LEXO TE PLOTE