Connect with Us

Shpërthimi i makinës–bombë/ Humbin jetën tetë civilë, plagosen 20 të tjerë

Bota

Shpërthimi i makinës–bombë/ Humbin jetën tetë civilë, plagosen 20 të tjerë

Publikuar

-

Tetë persona kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë janë plagosur si pasojë e shpërthimit të një makine-bombë në veri të Sirisë.

Shpërthimi ka ndodhur në qytetin Tal Abyad, në zonën kufitare nën kontrollin e forcave turke nga luftëtarët kurdë.

Ministria turke fajësoi luftëtarët kurdë të Sirisë për shpërthimin, duke i akuzuar ata për “masakrimin e civilëve të pafajshëm”, shkruan Rel.

LEXO EDHE:  Shpërthim në një lokal/ Raportohet për të lënduar

Ky sulm vjen vetëm një javë pasi një shpërthim i ngjashëm vrau 13 persona në Tal Abyad./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Mbretëresha Elisabeth hedh poshtë spekulimet/ Nuk ka në plan të dalë pensionin në moshën 95-vjeçare

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, mediat britanike kanë përhapur lajmin se Mbretëresha Elisabeth II do të heqë dorë nga detyra e saj në moshën 95-vjeçare, duke ndërmarrë kështu, një akt daljeje në pension.

Lajmet kanë mbërritur në veshin e Mbretëreshës Elisabeth gjë që ka bërë që familja mbretërore të reagojë përmes një deklarate.

Zëdhënësi nga zyra e Princit Charles ka hedhur poshtë thashethemet e përhapura duke thënë se nuk ekziston ndonjë plan për largimin e Mbretëreshës nga detyra e saj, gjë që do të kishte si pasojë dorezimin e kësaj detyre tek i biri 71-vjeçar, Princi Charles.

LEXO EDHE:  Shpërthim në një lokal/ Raportohet për të lënduar

LEXO EDHE:  35 civilë të vrarë nga sulmet turke në Siri

“Nuk ka plane për ndonjë ndryshim kur Mbretëresha të mbushë 95 vjeç – apo ndonjë moshë tjetër,” tha zëdhënësi nga zyra e Princit Charles.

Lajmet rreth pensionit të supozuar të Mbretëreshës Elisabeth u përhapën pas heqjes dorë të Princit Andreë nga statusi mbretëror./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas disa muajsh tensione/ SHBA dhe Irani shkëmbejnë dy të burgosur

Publikuar

-

Nga

Sot, Irani dhe Shtetet e Bashkuara bën një shkëmbim të burgosurish.
Irani liroi një student amerikan të diplomuar në Universitetin Princon në shkëmbim të një shkencëtari iranian, duke shënuar kështu një përparim të mundshëm mes Teheranit dhe Uashingtonit pas muajt të tërë tensionesh.

Kryediplomati iranian Mohammad Javad Zarif bëri njoftimin e parë për shkëmbimin në rrjetin social Twitter. Shkëmbimi përfshin studentin e diplomuar Xiyue Wang dhe shkencëtarin Massoud Soleimani.
“Jam i kënaqur që Profesor Massoud Soleimani dhe zoti Xiyue Wang do të bashkohen me familjet e tyre së shpejti. Falenderoj të gjithë të angazhuarit në këtë proces dhe kryesisht qeverinë zvicerane”, postoi në rrjetin Twitter Zarif.

Kryediplomati iranian konfirmoi në Twitter thashethemet që qarkullonin prej disa ditësh se po punohej për një marrëveshje për të liruar zotin Wang.

Përmes një deklerate të Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Trump pranoi se zoti Wand ishte i lirë, duke u shprehur se “ai po kthehej në Shtetet e Bashkuara”.
“Zoti Wang ishte mbajtur nën pretendimet për spiunazh që nga gushti i vitit 2016″, tha zoti Trump. “Felenderojmë partnerët zvicerianë për ndihmën e tyre në negociatat me Iranin për lirimin e zotit Wang”.

LEXO EDHE:  Shpërthim në një lokal/ Raportohet për të lënduar

LEXO EDHE:  Shpërthim i fuqishëm te "Rruga e Burgut"/ Qytetarët në panik

Ambasada e Zvicrës përfaqëson interesat amerikane në Teheran që nga mbyllja e ambasadës amerikane në Iran në vitin 1979, kur studentët pushtuan ambasadën dhe morën peng personelin e saj në një krizë që zgjati 444 ditë.
Brian Hooks, përfaqësuesi i posaçëm amerikan për Iranin, shoqëroi shkencëtarin iranian në Zvicër për të

bërë shkëmbimin dhe do të kthehet me zotin Wang, sipas një zyrtari amerikan që foli në kushte anonomiteti. Shkëmbimi ndodhi në Zurih ndërsa zoti Hook dhe Wang u nisën në drejtim të Landstuhlut të Gjermanisë, ky zoti Wang do të ekzaminohet nga mjekët, thanë zyrtarët. Zoti Wang do të mbahet në Gjermani për disa ditë për ekzaminime të mëtejshme.

Megjithëse zoti Hook ishte i pranishëm për shkëmbimin, zyrtari tha se këshilltari i sigurisë së zotit Trump Rober O’Brian luajti rolin kryesor në negociatat që datojnë nga koha kur ai ishte përfaqësues special për çështjet e pengjeve në Departamentin e Shtetit./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Zjarr i madh në një fabrikë/ Humbin jetën mbi 40 persona, dhjetëra të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i fuqishëm ka shpërthyer në një fabrikë në kryeqytetin indian të Delhit.

Si pasojë e zjarrit kanë humbur jetën më shumë se 40 persona dhe dhjetëra të tjerë u plagosën.
Zjarri shpërtheu në orët e para të mëngjesit të së dielës në një lagje të vjetër të qytetit.

Kryeministri Narendra Modi tha se zjarri ishte i tmerrshëm dhe se autoritetet po japin të gjithë ndihmën e mundshme në vendin e ngjarjes.

LEXO EDHE:  Ban Ki Moon: Jarmuk, rrethi më i errët i ferrit në Siri

LEXO EDHE:  Ban Ki Moon: Jarmuk, rrethi më i errët i ferrit në Siri

Zona ku ndodhet fabrika, Sadar Pazari, është tregu më i madh i qytetit.

Për të arritur në vendngjarja ka shumë rrugica të ngushta ndaj kjo bëri të vështirë arritjen e zjarrfikësve./CNA.al

LEXO TE PLOTE