Connect with Us

Rumunët votuan në zgjedhjet presidenciale

Bota

Rumunët votuan në zgjedhjet presidenciale

Publikuar

-

 Rumunët kanë votuar sot në zgjedhjet presidenciale të vendit. Analistët thonë se Klaus Iohannis ka të ngjarë të kthehet në detyrë përmes një balotazhi. Iohannis, një liberal i qendrës, ndryshe nga disa udhëheqës të tjerë të Evropës Lindore, nuk e ka përqafuar nacionalizmin.

Sondazhet tregojnë se ai do të marrë 40% të votave të dielën. Konkurrenca e tij më e ashpër pritet të vijë nga ish-kryeministrja Viorica Dancilla, udhëheqëse e Social Demokratëve. Nëse askush nuk merr 50% të votave në zgjedhjet e së dielës, do të ketë një raund të dytë të votimit më 24 nëntor,raporton radioja amerikane “Zeri i Amrikës”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

1 milion njerëz i kundërvihen presidentit Macron/ Protestuesit pushtojnë rrugët

Publikuar

-

Nga

Trenat nuk po funksionojnë këtë fundjavë në Paris, metrotë janë pezulluar dhe rrugët janë mbushur me protestues që këmbëngulin për të drejtat e tyre.

Nisma e protestave në Francë ka filluar që përpara një viti kur mijëra njerëz dolën në rrugë kundër rritjes së planifikuar të taksave të gazit.

Një tjetër protestë, këtë herë drejtuar Presidentit Emanuel Macron, ka nisur këtë fundjave për shkak të Reformës së pensioneve të inicuar nga Presidenti francez. Bëhët fjalë për një grevë të organizuar, e cila vijon të jetë aktive, duke bërë që rreth 1 milionë njerëz të jenë ende nëpër rrugët kryesore.

Duket se qytetarët kanë marr shkas nga deklarata e Kryeministrit Edouard Philippe, se “francezët duhet të punojnë më shumë dhe më gjatë, ashtu si dhe në vendet e tjera”, gjë që i ka dhënë jetë nismës së protestave.

Meqenëse protesta e kësaj fundjave është organizuar edhe në formën e një greve në shumë qytete të Francës inistitucionet nuk po funksionojnë, pasi shkolla do të mbyllen, transporti hekurudhor është pezulluar, madje ka pasur ndikim edhe në trafikun ajror.

Protestuesit këmbëngulin  se nuk do t’i japin fund grevës deri sa të plotësohen kërkesat e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Mbretëresha Elisabeth hedh poshtë spekulimet/ Nuk ka në plan të dalë pensionin në moshën 95-vjeçare

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit, mediat britanike kanë përhapur lajmin se Mbretëresha Elisabeth II do të heqë dorë nga detyra e saj në moshën 95-vjeçare, duke ndërmarrë kështu, një akt daljeje në pension.

Lajmet kanë mbërritur në veshin e Mbretëreshës Elisabeth gjë që ka bërë që familja mbretërore të reagojë përmes një deklarate.

Zëdhënësi nga zyra e Princit Charles ka hedhur poshtë thashethemet e përhapura duke thënë se nuk ekziston ndonjë plan për largimin e Mbretëreshës nga detyra e saj, gjë që do të kishte si pasojë dorezimin e kësaj detyre tek i biri 71-vjeçar, Princi Charles.

“Nuk ka plane për ndonjë ndryshim kur Mbretëresha të mbushë 95 vjeç – apo ndonjë moshë tjetër,” tha zëdhënësi nga zyra e Princit Charles.

Lajmet rreth pensionit të supozuar të Mbretëreshës Elisabeth u përhapën pas heqjes dorë të Princit Andreë nga statusi mbretëror./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas disa muajsh tensione/ SHBA dhe Irani shkëmbejnë dy të burgosur

Publikuar

-

Nga

Sot, Irani dhe Shtetet e Bashkuara bën një shkëmbim të burgosurish.
Irani liroi një student amerikan të diplomuar në Universitetin Princon në shkëmbim të një shkencëtari iranian, duke shënuar kështu një përparim të mundshëm mes Teheranit dhe Uashingtonit pas muajt të tërë tensionesh.

Kryediplomati iranian Mohammad Javad Zarif bëri njoftimin e parë për shkëmbimin në rrjetin social Twitter. Shkëmbimi përfshin studentin e diplomuar Xiyue Wang dhe shkencëtarin Massoud Soleimani.
“Jam i kënaqur që Profesor Massoud Soleimani dhe zoti Xiyue Wang do të bashkohen me familjet e tyre së shpejti. Falenderoj të gjithë të angazhuarit në këtë proces dhe kryesisht qeverinë zvicerane”, postoi në rrjetin Twitter Zarif.

Kryediplomati iranian konfirmoi në Twitter thashethemet që qarkullonin prej disa ditësh se po punohej për një marrëveshje për të liruar zotin Wang.

Përmes një deklerate të Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Trump pranoi se zoti Wand ishte i lirë, duke u shprehur se “ai po kthehej në Shtetet e Bashkuara”.
“Zoti Wang ishte mbajtur nën pretendimet për spiunazh që nga gushti i vitit 2016″, tha zoti Trump. “Felenderojmë partnerët zvicerianë për ndihmën e tyre në negociatat me Iranin për lirimin e zotit Wang”.

Ambasada e Zvicrës përfaqëson interesat amerikane në Teheran që nga mbyllja e ambasadës amerikane në Iran në vitin 1979, kur studentët pushtuan ambasadën dhe morën peng personelin e saj në një krizë që zgjati 444 ditë.
Brian Hooks, përfaqësuesi i posaçëm amerikan për Iranin, shoqëroi shkencëtarin iranian në Zvicër për të

bërë shkëmbimin dhe do të kthehet me zotin Wang, sipas një zyrtari amerikan që foli në kushte anonomiteti. Shkëmbimi ndodhi në Zurih ndërsa zoti Hook dhe Wang u nisën në drejtim të Landstuhlut të Gjermanisë, ky zoti Wang do të ekzaminohet nga mjekët, thanë zyrtarët. Zoti Wang do të mbahet në Gjermani për disa ditë për ekzaminime të mëtejshme.

Megjithëse zoti Hook ishte i pranishëm për shkëmbimin, zyrtari tha se këshilltari i sigurisë së zotit Trump Rober O’Brian luajti rolin kryesor në negociatat që datojnë nga koha kur ai ishte përfaqësues special për çështjet e pengjeve në Departamentin e Shtetit./VOA

LEXO TE PLOTE