Connect with Us

“Jemi lagjia më e varfër e Europës”/ Rama ashpërson tonet: BE ka hallet e veta nuk merret me ne

Politikë

“Jemi lagjia më e varfër e Europës”/ Rama ashpërson tonet: BE ka hallet e veta nuk merret me ne

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka folur me tone të ashpra në konferencën për shtyp me liderët e Ballkanit Perëndimor duke thënë se vendet e Ballkanit duhet të hapin kufijtë me njëri-tjetrin dhe të mos presin Bashkimin Europian.

Kreu i qeverisë foli hapur për marrëdhëniet me presidentin e Serbisë, teksa tha se  i intereson që qytetarët të lëvizin të lire.

“Jemi lagjja më e varfër e Europës dhe duam të integrohemi në lagjen e pasur. Lagjia e pasur ka interesat e veta. BE e thotë troç nuk kemi të merremi me ju, kemi hallet tona. Ata duan të ndajnë përfitimet e tyre. Është një klub interesash.E keni dëgjuar Macron kur thotë nuk funsionon me 28, si mund të funksionojë me 34. Çfarë duhet të bëjmë ne? Çfarë do presim. Tani ne do rrimë dhe t’i vëmë minat njëri-tjetrit dhe çfarë do përfitojnë anëtarët e familjeve tona, vetëm atë që do integrohen në BE individualisht, do marrin rrugën dhe do shkojnë atje. Ky është një proces normal ku e vetmja e re është se nuk na ka mbledhur Hahn. Ata sot akoma nuk kanë krijua qeverinë e BE sepse nuk merren vesh”, u shpreh Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha uron Boris Johnson për zgjedhjet në Britani/ Sukses spektakolar

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka uruar mbrëmjen e sotme Boris Johnson, i cili fitoi ndjeshëm zgjedhjet parlamentare në Britaninë e Madhe.

“Miq, Partia Konsertvatore e Mbreterise se Bashkuar dhe lideri i saj, kryeministri i vendit Boris Johnson arriti dje nje fitore elektorale tejet te rendesishme dhe doli nga nje kohe e stuhishme me e forte se nga te gjitha zgjedhjet e meparshme qe nga viti 1987.

Partia Konsevatore e Britanise se Madhe i ka dhene Partise Demokratike qe ne themelimin e saj nje mbeshtetje tejet te çmuar”, shprehet ish-kryeministri.

Berisha deklaron në një postim në rrjetet sociale se “fitorja në Britaninë e Madhe e kryeministri Johnson dhe Partisë Konservatore ka një rëndësi të madhe për të gjitha forcat politike anëtare të Unionit Demokrat Ndërkombëtar, anëtar i të cilit është dhe PDSH”

LEXO EDHE:  Rakipi flet për zotimin e Ramës/Mënyra që ka zgjedhur për t’i mbyllur punët me Metën

LEXO EDHE:  Ironi dhe akuza nga “çadra e lirisë”/ Deputetët e PD shpërthejnë ndaj Ramës

“Kjo fitore merr edhe nje rendesi tjeter te madhe pasi arkivoi ne histori liderin e Partise Laburiste, Jeremy Corbyn, njeriun qe citonte Enver Hoxhen, Fidel Kastron, Hugo Çaves dhe diktator te tjere dhe qe perfaqesonte nje rrezik real per Britanine dhe Europen.

Prandaj miq, le te urojme ne miqte tane konservator per suksesin e tyre spektakolar! Sb”, thekson ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohen motivet përse Rama e shkarkoi dhe e emëroi sërish ministër Arben Ahmetajn

Publikuar

-

Nga

Në një diskutim në emisionin “Zonë e Lirë” emërimi i Arben Ahmetajt si ministër Shteti i Rindërtimit ka rihapur çështjen e largimit të Ahmetajt nga posti i mëparshëm si Ministër i Financave dhe arsyeja që kundër zakonit të Kryeministrit Rama, Ahmetaj ja ka dalë të emërohet në një post tjetër të lartë.

Lidhur me këtë, anëtari i Kryesisë së PD, Fatbardh Kadilli është shprehur se Arben Ahmetaj nuk u largua nga posti i tij sepse ishte i pandershëm por ishte pjesë e një fushate largimesh masive nga Kryeministri Rama.

Sipas Kadillit përjashtimi u bë pasi grupi po përgatiste një celulë të rrezikshme brenda partisë. Mirëpo rikthimi i Ahmetajt nuk përbën më problem për Ramën, pasi bëhët fjalë vetëm për një individ dhe një individ nuk është i rrëzikshëm, por një grup po.

LEXO EDHE:  “Shqipëria si Korea e Veriut”/ Berisha “kryqëzon” Ramën

LEXO EDHE:  Akuza e kundërakuza/ Përplasen Rama dhe Berisha

“Edhe nëse donatorët nuk janë të ndershëm, nuk duan t’ua vjedhë dikush tjetër. Largimi i Ahmetajt nuk ishte sepse qe i pandershëm por sepse po bëhëj faktor për një lojë brenda partisë. I pashë në një darkë të gjithë ata që u larguan, përpara se të largoheshin”, tha Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emërimi i Ahmetajt ministër/ Analisti: Do jetë vetëm firmosës dhe vulosës i liderit suprem

Publikuar

-

Nga

Analisti Arjan Curi komentoi mbrëmjen e sotme emërimin e Arben Ahmetajt në postin e ministrit të Shtetit për Rindërtim nga kryeministri Edi Rama.

Curi tha në emisionin “Zonë e Lirë” se Ahmetaj pati aftësinë t’i mbushte mendjen kryeministrit ta rikthente në krye të një ministrie, por pretendon se ai nuk do të marrë asnjë vendim.

LEXO EDHE:  “PS protestonte me maska për lirinë e fjalës”/Manjani: 10 vite më vonë rrasin brenda ata që guxojnë të mendojnë

LEXO EDHE:  Rama “sulmon” Bashën, për Shkodrën/ Përtej llogjeve përçarëse…

“Ndryshe nga të tjerët që Rama i heq dhe nuk i vendos më, ky pati aftësinë t’i mbushte mendjen Ramës ta rikthente. Nuk besoj se do ketë shumë gjëra në dorë, përveçse si një firmosës dhe vulosës i liderit supreme”, deklaroi analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE