Connect with Us

Denoncimi/ Nuk i dha votën, kryebashkiakja socialiste i shemb shtëpinë qytetarit

Denoncim

Denoncimi/ Nuk i dha votën, kryebashkiakja socialiste i shemb shtëpinë qytetarit

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka bërë publik mesazhin e një qytetari i cili denoncon kryebashkiaken e Roskovecit Majlinda Bufi, se ka bllokuar të gjitha legalizimet për simpatizantët e PD në këtë qytet, ndërsa një tjetri po i shemb banesën tre kat, pasi nuk i dha votëm më 30 qershor.

“Ndrikulla e Rroskovecit prish objektet atyre qe nuk votuan ne zgjedhjet moniste! sb

Doktor në fillim ju uroj shëndet,dua të ndaj me ju një shqetësim dhe një padrejtësi të madhë që bënë kryetarja e bashkisë së rroskovecit, ka bllokuar me qëllime legalizimet dhe po eleminon të gjithë simpatizantët e PD.nje gje e tillë po indoth një tregtari vetëm pse kundërshtoj atë në votimet e qershorit po i prish objektin tre katesh të cilin e ka te legalizuar e te hipotekuar ,kur të njëjtën kohë të gjitha objektet përreth janë të gjitha pa dekumenta është gjëja më poshtër që mund t’i behet një njeriu, doktor kryetarja jonë nuk është njëri por një xhelatë që i ka vënë tmerrin popullit të rroskovecit, ju lutem doktor na ndihmoni që të shpëtojmë nga kjo mostër , edhe unë që po shkruaj kamë frikë se po e mori vesh ajo mostra do të hakmerret prandaj ju lutem anonim ,me respekt dhe ju uroj shëndet”, shkruhet në denoncimin e Berishës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Video/ Mësuesi dhunon barbarisht nxënësin

Publikuar

-

Nga

Një video me pamje shokuese, është publikuar nga faqja “JOQ Albania” , ku shihet se si një mësues  dhunon barbarisht një nxënës gjatë orës së mësimit.

Personi që ka dërguar videon, shkruan se ngjarja në fjalë është filmuar në shkollën ‘Isa Boletini’.

Në video shikohet se si mësuesi e kap nxënësin prej veshi dhe i shkund kokën disa herë.

LEXO EDHE:  Opozita e ndarë në dy fytyra

LEXO EDHE:  Rama vazhdon t’i thurë “lavde” natyrës/ Qytetari: Mallkojmë veten se na qeveris një gomar!

Pamje të tilla tregojnë se në çfarë gjendje të mjeruar është arsimi në vendin tonë.

Për më shumë pamjet flasin vetë./CNA.al

Pamje tronditëse/ E kap prej veshi e i shkund kokën, mësuesi dhunon pa pikë turpi nxënësin on Vidnews.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Fiks Fare” sjell pas tërmetin/ Përlotet babai: Fëmijët më flenë në çadër, gruan e kam për të lindur

Publikuar

-

Nga

Në zonat rurale të Tiranës, dëmet nga tërmeti janë të konsiderueshme. Shumë familje kanë mbetur ende jashtë banesave dhe jetojnë akoma në çadra verore, edhe pse temperaturat kanë filluar të shkojnë në minus. Në zonën e Ndroqit shumë banesa janë ende të pavlerësuara nga Inspektoriati i Ndërtimit.

Fondet e dhëna për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i shtatorit shumë familje i kanë refuzuar. Ndërkohë nuk është bërë akoma vlerësimi për dëmet e tërmetit të nëntorit.

“Fiks Fare” ishte në zonën e Ndroqit në Tiranë ku rreth 120 familje kanë mbetur në qiell të hapur që prej tërmetit të shtatorit. Rreth 10 prej tyre kanë kërkuar bonus qiraje, por nuk u është miratuar. Shumë prej tyre jetojnë në çadra verore të përshtatura për këto ditë të ftohta dimri. Disa familje kanë refuzuar të marrin dëmshpërblimin për tërmetin e shtatorit, pasi pagesa nuk mbulon dot as çerekun e dëmeve që mund të kenë banesat e tyre.

Në lagjen e re Ndroq, jetojnë nën të njëjtin kulm tre vëllezër të familjes Elezi. Ana e shtëpisë të njërit prej tyre në vitin 2013 ish shpallur e pabanueshme, pasi kishte pësuar rrëshqitje dheu. Në atë kohë kjo familje, edhe pse në trung me dy të tjera, pra nën një çati kishin marrë mbi 10 milion lekë për rindërtim. Sipas nuses së shtëpisë me dëmet e tërmetit të nëntorit nuk i takon më asnjë lekë, madje nuk u kanë plotësuar as dosjen, pasi nuk lejohet të marrësh dy herë dëmshpërblim për të njëjtën banesë. Ndërkohë që dy vëllezërit e tjerë, që janë nën të njëjtën çati e themel , u është plotësuar dosja dhe pritet të marrin dëmshpërblim nga tërmeti.

Valbona Bulku, nga e njëjta lagje tregon se për ta rregulluar shtëpinë pas tërmeti të shtatorit kishin shpenzuar 6 milion lekë, të marra kredi dhe borxh nga familjarët. Shtëpi që ka dalë e pabanueshme me tërmetin e dytë, ndërsa me të parin është vlerësuar më pak se 2 milion lekë. Frika ka bërë që të mos jetojnë më aty, pasi sipas saj ekspertët që kanë vlerësuar shtëpinë nuk e kanë lënë me shkrim që banesa është e sigurtë.

Të lindësh në çadër verore, e të jetosh aty mes mjerimit me katër fëmijë. Kjo është historia e një nëne e cila deri një ditë para se te lindte fëmijën e katërt priste dru tek toka për të mbajtur fëmijët ngrohtë në çadër.

LEXO EDHE:  Çunat e krimit të Saje Qorrit për qellime politike dalin kundër turizmit në Pogradec

LEXO EDHE:  Berisha mbron versionin e gazetarit investigativ Artan Hoxha

Bashkë me tre fëmijët e saj, nëna jeton në një, çadër verore, e cila është përshtatur në ditë dimri me një sobë brenda. Aty flinte nëna shtatëzanë në muajin e nëntë, me tre fëmijë të vegjël edhe vjehrrin. Burri fle në shtëpinë e rrënuar nga tërmeti. Ata janë në gjendje të mjeruar, dhe jetojnë vetëm me ndihmë ekonomike. Në tërmetin e parë shtëpia e tyre, doli e pabanueshme dhe u dhanë vetëm 900 mijë lekë të vjetra. Lekë të cilat kanë refuzuar që t’i marrin pasi nuk mund të rregullojnë dot asgjë me aq pak lekë. Babai i fëmijëve tregon mes lotësh që i refuzuan ato lekë, pasi nuk u dilnin për asnjë gjë. “Shtëpia nuk mund të rindërtohet me aq lekë” shton ai.

Nëna e fëmijëve të cilën e gjetëm me sharrën e hedhur në kurriz, duke ardhur bashkë me fëmijët dhe të shoqin nga toka, ku kishën bërë pak dru, mbytet në lot kur mendon se nesër do t’i duhet të sjellë foshnjën në çadër. Ajo tregon se shumë të afërm i kanë thënë që ta lërë foshnjën në spital, por ajo tregon se nuk mundet kurrë të ndajë fëmijët e saj pavarësisht kushteve.

Në një intervistë për Fiksin një nga specialistet e zyrës së urbanistikës Ndroq u shpreh se në çadra janë rreth 120 familje, shumica e çadrave janë verore. Deri tani akoma nuk ka përfunduar shpërndarja e fondeve nga tërmeti i parë, dhe akoma nuk është bërë vlerësimi për tërmetin e dytë edhe pse kanë më shumë se dy javë që i kanë bërë kërkesë Inspektoriatit të Ndërtimit për të vlerësuar nëse banesat janë të banueshme apo jo. Ata vet, nuk kanë staf që të bëjnë të tilla vlerësime. Për asnjë nga këto familje nuk është miratuar bonus qiraje.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Ish zv. Ministri i nxjerr bojën Kryebashkiakut/ Lali Eri të jep kartën e studentit për të marrë votën!

Publikuar

-

Nga

Ish zvendëministri I Arsimit Taulant Muka, i njohur për dorëheqjen spektatkolare nga posti dy javë pas emërimit, me motiv degjenerimin politik të administratës, por dhe si publikues i plagjaturave të marrjes së titujve, ka qenë pjesë e studios së TV “Ora News”, ku po flitej, ndër të tjera, edhe për protestat studentore.

Ka kaluar më shumë se një vit qysh atëherë dhe, sipas tij, e vetmja gjë që ka ndryshuar gjatë kësaj kohe për studentët është pajisja me kartën e studentit.

Kanë prodhuar një kartë si ato të supermarketeve. Ke kartë për të bërë testin e shtatzanisë. Jemi i vetmi vend në botë që kartën e studentit e prodhon bashkia e Tiranës. Futen të gjithë si në kohën e munizmit. Nuk ka rëndësi ku studion, ti merr të dhënat Lali Eri dhe ti përpunon për të kërkuar vota, për të bërë fushata apo marrë fonde të caktuara”, ka thenë Muka./CNA.al.

LEXO TE PLOTE