Connect with Us

Deklarata e Ramës nga Ohri/ Vasili: Kryeministri armik i betuar i BE dhe Kosovës

Politikë

Deklarata e Ramës nga Ohri/ Vasili: Kryeministri armik i betuar i BE dhe Kosovës

Publikuar

-

klreu i grupit parlamentar i lsi, petrit vasili dhe kryeministri edi rama

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka komentuar deklaratën e kryeministrit Edi Rama për Kosovën e cila nuk mori pjesë në samitin e Ohrit.

Sipas Vasilit, Rama foli egërisht kundër Kosovës dhe BE.

“Qendrimi i Edi Ramës kundër Kosovës është sa i qartë aq edhe i egër.
Kosova është pasqyra e një realiteti politik demokratik dhe patriotik i cili është një pasqyrë vrastare për antipatriotizmin dhe antidemokracinë e Edi Ramës.
Axhenda autokratike dhe antiperendimore e Ramës është terësisht e kundërt me orientimin properëndimor dhe antiautokratik të Kosovës”, shkruan Vasili.

Sipas tij, për herë të parë Shqipëria ka një kryeminister armik të betuar të BE dhe Kosovës.

Postimi i plotë:
Rama egersisht kunder Kosoves dhe BE dhe turravrap drejt lindjes….!
Kam pasur nje bindje absolutisht te palekundur qe Edi Rama ka vetem nje axhende atë anti antiperendim,anti BE dhe antieuroatlantike, teresisht ne dem te Shqiperise.
Edi Rama punoi shume fort kunder hapjes se negociatave me BE.
Edi Rama qellimisht e agravoi krizen politike ne ekstrem dhe qellimisht nuk beri asnje hap perpara lidhur me kushtet gjermane ne menyre qe ato te mbeteshin probleme te pakapercyeshme per hapjen e negociatave megjithe paralajmerimet e shumta formale dhe informale, qe ju bene parreshtur nga Shtete dhe miq te mire te Shqiperise.
Moshapja e negociatave ishte projekti i qarte i Edi Rames ne funksion te nje axhende antieuropiane te mirepercaktuar dhe mohapja e negociatave u gatua dhe u perdor si alibi per orientimin e tij te perbetuar kah lindja.
Europa e shtetit ligjor dhe demokracise funksionale, qe funksionon permes parimit check and balance eshte nje realitet i kunder me kapjen dhe kriminalizimin e shtetit prej Edi Rames.
Ndersa qendrimi i Edi Rames kunder Kosoves eshte sa i qarte aq edhe i eger.
Kosova eshte pasqyra e nje realiteti politik demokratik dhe patriotik i cili eshte nje pasqyre vrastare per antipatriotizmin dhe antidemokracine e Edi Rames.
Axhenda autokratike dhe antiperendimore e Rames eshte teresisht e kundert me orientimin properendimor dhe antiautokratik te Kosoves.
Nje Kosove qe beson fort tek BE dhe SHBA eshte sigurisht e kunderta ekstreme e nje Edi Rame qe i ka kthyer me kohe shpinen perendimit.
Per here te pare Shqiperia ka nje kryeminister armik te betuar te BE dhe Kosoves.
Te gjithe kryeministrat e meparshem te Shqiperise mund te kritikohen, bile shume rrepte, per mjaft gabime edhe serioze,por kurre asnje prej tyre nuk kane guxuar te shfaqen anti BE dhe anti Kosove.
Ndaj nga OHRI qe ndodhet ne lindje te Shqiperise Edi Rama tregoi fyturen e vertete lindore.
Tanime nuk ka propagande apo nderkombetar te akaparuar, qe i bindin dot shqiptaret por edhe kosovaret per te kundert.
Me Edi Ramen ne karrigen e kryeministrit integrimi i Shqiperise do te jete vetem drejt varferise ballkanike dhe jo drejt prosperitetit te BE.
Ne fund te fundit mjerimi dhe shpopullimi i Shqiperise eshte halli i shqiptareve Edi Rama eshte ne parajsen e mireqenies, ndaj shqiptaret duhet ta zgjidhin vete hallin e tyre dhe ta largojne armikun me te madh te tyre./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bashës tani i mungojnë deputetë

Publikuar

-

Nga

Bashës tani i mungojnë deputetë

Gati një vit e gjysmë më parë, Lulzim Basha në një aksion të çmendur politik të gjithëpranuar nga vetë ai dhe mbështetësit e tij si dështim, shkoi te djegia e mandateve të deputetëve.

Ky akt që bëri Lulzim Basha tregoi  dy faktorë.

E para, që kishte përgatitur një listë servilësh, dhe nga ana tjetër mbushja e parlamentit ishte përgatitur me emra të pavlerë, po edhe me personazhe të shitur apo të blerë, të cilët i ka akuzuar vetë Lulzim Basha dhe mbështetësit e tij; pa folur këtu për emra si Rudina Hajdari, Myslim Murrizi të cilët Basha i vendosi në 2017-n në lista për të sulmuar personalitetet e PD-së, elitën e saj dhe për të treguar se caktoi vajzën e Azemit.

Në fakt, në të njëjtën kohë edhe ata e kuptuan se kush ishte Lulzim Basha dhe sot pas gati një vit e gjysmë të aksioneve politike dha fakte të pakontestueshme, të cilat kanë provuar se  Lulzim Basha kishte përgatitur një listë të dështuar, listë nga e cila një pjesë e personazheve pritet të jenë edhe në zgjedhjet e ardhshme, por vetë akti i djegies së mandateve ishte një tjetër dështim.

Sot ka ndodhur një përplasje e madhe në parlament; nuk ka pasur pushkë, nuk ka pasur krisma, nuk ka pasur as konflikt fizik, por u pa qartë se Edi Rama dhe Lulzim Basha nuk kanë 84 vota për të miratuar reformën zgjedhore.

Megjithëse ata janë bashkë dhe kanë firmosur një marrëveshje bashkë, votat nuk i kanë.

Pra,  Luli ka përgjegjësinë e votave të munguara në parlament dhe vetë Lulit i duhet të plotësojë numrat, në mbështetje të Edi Ramës dhe të mbajnë njëri tjetrin sa më fort.

LEXO EDHE:  Koronavirusi ka një mesazh për ju!/ Rama publikon videon sensibilizuese

LEXO EDHE:  Dhunimi i kryeredaktorit të RD/  Zbulohet kush e dha urdhrin

Ajo që po ndodh është e vërtetë dhe ne të gjithë e shohim me sy. Edi Rama nuk i ka 84 mandate, përveç gjoksit që i bie sa herë do ai.

Tani politikanët që ndodhen në parlament, janë përtej pazareve dhe interesave personale dhe nuk është çudi që shumë shpejt të na shfaqen deputetët e munguar të Lulzim Bashës.

Basha ka paralajmëruar se gjatë momentit të djegies së mandateve dhe kur shumë aktorë politikë thyen urdhrin e tij, ai ka futur në parlament disa personazhe, të cilët kërkonte t’i mbante brenda opozitës parlamentare për të krijuar konflikte e diversion, por edhe për t’i larguar sipas interesit të tij.

Sot u pa qartë se opozita la nam me këtë vepër, pra ajo parlamentare dhe ende nuk janë shfaqur “Lulzimsat” e opozitës parlamentare. Tani Lulit i mungojnë këta deptutë dhe pritet që kokat e tyre do të shfaqen shumë shpejt dhe të shohim dy skenarë”.

Një, është ai i rezistencës, që faktori i tretë politik të marrë atë që i takon dhe Luli me Edin të ngelen me gisht në gojë dhe e dyta është hyrja në parlament e disa personazheve nga opozita parlamentare nga ata që ka raportuar CNA.al., të vendosur në lista me urdhër të Lulit apo të futur në parlament thjesht dhe vetëm për t’i shërbyer Edi Ramës. Pra, do të duhet edhe pak ditë për të mësuar kush janë këta emra./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS bën lëvizjen e radhës/ Reforma Zgjedhore më 23 korrik në seancë plenare

Publikuar

-

Nga

PS bën lëvizjen e radhës/ Reformën Zgjedhore më 23 korrik në seancë plenare

Partia Socialiste pritet ta kalojë Reformën Zgjedhore, një javë para afatit, konkretisht në seancën e 23 korrikut.

Mësohet se kjo marrëveshje do t’i prezantohet komisionit të ligjeve javën që vjen, në mënyrë që të hidhet në votim në seancën e 23 korrikut.

Sipas asaj që raporton A2, mësohet se Partia Socialiste ka mbledhur pas seancës grupin parlamentar, për të diskutuar pikërisht për hapat që duhen ndjekur.

LEXO EDHE:  Kryemadhi zbulon marrëveshjen Rama-Tahiri/ Ish-Ministri do të dënohet me …

LEXO EDHE:  Kryemadhi zbulon marrëveshjen Rama-Tahiri/ Ish-Ministri do të dënohet me ...

“Nuk duhet të humbasim asnjë ditë, por ta çojmë përpara marrëveshjen e dakordësuar. Duhet miratuar drafti i Reformës Zgjedhore”, mësohet të ketë thënë Balla.

Ky qëndrim i socialistëve vjen pas takimit që sekretari i  Përgjithshëm i kësaj force politike, Taulant Balla zhvilloi me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bujqësia e braktisur/ Qeveria harxhon 30 milionë për të fshehur dështimin e saj

Publikuar

-

Nga

Partia Agrare Ambientaliste akuzon qeverinë se ka braktisur bujqësinë. Në një deklarët për mediat, PAA thekson se qeveria po harxhon 30 milionë për të fshehur dështimin e saj .

Po ashtu, PAA, i ka drejtuar edhe një mesazh shoqërisë civile dhe ekspertëve të talentuar të qarqeve universitare të nxisin dhe marrin pjesë aktive në strategjinë e daljes nga kriza dhe në strategjinë e zhvillimit afatgjatë të bujqësisë.

“Partia Agrare Ambientaliste (PAA) si zëri publik i fermerit, blegtorit, peshkatarit dhe agropërpunuesit shqiptar proteston për neglizhencën e institucioneve shtetërore dhe vonesën e marrjes së masave konkrete në mbështetje financiare të bujqësisë.

PAA në datën 26.06.2020 i kërkoi MBZHR të qartësonte politikat dhe paketat antikrizë për  bujqësinë dhe sektorët e saj të cilët po paguajnë dëme te mëdha nga pandemia. Fatkeqësisht edhe pas përgjigjes nga Ministria, dhe sidomos pas shkurtimeve që i është bërë mbështetjes së bujqësisë me aktin normativ të ndryshimeve në buxhetin 2020, konstatohet një strategji mediatike e fshehjes së realitetit duke e zbukuruar atë.

Siç vërtetohet nga debati publik vetëm MBZHR ka realizuar një tender me vlerë 2.913.333 milion lekë për reklama dhe makiazhin e saj politik. Reklamat janë para të keq përdorura aq më tepër në sektorin që po vuan më rëndë dhe më gjatë pasojat e pandemisë.

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ “Nuk e kalon dot testin e Berlinit”

LEXO EDHE:  Pse shkronja “E” është bërë e zezë tek “NEWBORN”?

Sipas analizës së perfomancës buxhetore për periudhën Janar – Prill 2020 rezulton se:Me rishikimet në buxhet bujqësia ka pësuar ulje të mbështetjes buxhetore me 552 milion lekë dhe shkalla e realizimit të buxhetit gjatë 4 mujorit të parë është më e ulët se në ministritë e tjera.

Më konkretisht MBZHR për periudhën Janar-Prill 2020 ka përdorur vetëm 16% të buxhetit vjetor, por ka (keq) përdorur 25% të shpenzimeve operative, por ka realizuar vetëm 10% të investimeve kapitale që janë jetike për fermerët, blegtorët, agrobiznesin dhe agroturizmin.

Shpenzimet operative ku përfshihen edhe reklamat janë realizuar 1.5 herë më shumë se totali i shpenzimeve dhe 2.5 herë më shumë se investimet publike në bujqësi. Shifrat janë kokë forta dhe hedhin poshtë çdo demagogji dhe arrogancë të financuar nga taksat e shqiptarëve.

PAA i bën thirrje shoqërisë civile dhe ekspertëve të talentuar të qarqeve universitare të nxisin dhe marrin pjesë aktive në strategjinë e daljes nga kriza dhe në strategjinë e zhvillimit afatgjatë të bujqësisë.”-thuhet në deklartën e PAA.

LEXO TE PLOTE