Connect with Us

Banorët e Unazës protestojnë para Krimeve të Rënda/ Balliu thirrje qeverisë: Duhet dialog

Politikë

Banorët e Unazës protestojnë para Krimeve të Rënda/ Balliu thirrje qeverisë: Duhet dialog

Publikuar

-

Banorët e Unazës së Re janë duke protestuar para Gjykatës së Krimeve të Rënda për lirimin e njërit prej banorëve i cili u la në arrest shtëpie pas përplasjes me punëonjësin e IKMT.

Protestuesve i është bashkuar edhe ish deputeti i PD, Klevis Balliu i cili i kërkon qeverisë dialog me banorët e Astirit.

“Këtu s’ ekziston as ligji asgjë. Nesër kërkojnë të bëjnë një ndërhyrje me dhunë e cila do të ishte në shkelje totale të të drejtave të njeriut.
Sipas organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, nuk duhet që njerëzit të dëbohen nga shtëpitë e tyre. 8 veta nga 264 objekte paskan marrë diçka. Si ka mundësi që qeveria dialogon me 8 persona dhe nuk pranon të dialogojë me 500 të tjerë.
Këtu është qartazi një shkelje totale e cdo ligji
Kërkoj në mënyrën më njerëzore qeverisë, zgjidhni rrugën e dialogt, zgjidhni një përfaqësues. Uluni diskutoni se zgjidhje ka”, u shpreh Balliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kuvendi zgjedh kryeprokurorin e ri

Publikuar

-

Nga

Me 101 vota pro, Kuvendi i Shqipërisë ka votuar sot për Olsian Çelën, për detyrën e Kryeprokurorit, me një mandat 7-vjeçar dhe pa të drejtë rikandidimi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Po fshihen provat pas tërmetit?/ Rama: E keni gabim, gjithçka është fotografuar

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur edhe akuzave, ku pretendohet se me pastrimin e rrënojave të ndërtesave të shembura nga tërmeti po fshihen provat, që fajësojnë përgjegjësit e kësaj katastrofe.

Nga foltorja e Kuvendit, Rama hodhi poshtë çdo akuzë, ndërsa theksoi se gjithçka është fotografuar, dhe për më tepër ai tha se janë marrë edhe kampionet e tullave dhe të betonit.

LEXO EDHE:  Nga Dalina Buzi/ Pas protestave Shqipëria do të ketë testin më të madh

LEXO EDHE:  Nga Dalina Buzi/ Pas protestave Shqipëria do të ketë testin më të madh

“Po fshihen provat? E keni shumë gabim. Është fotografuar gjithçka. Aty ku është pastruar janë marrë edhe kampionet e tullave dhe të betonit”-tha Rama.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ja ku do të zhvendosen rrënojat e pallateve të shkatërruara nga tërmeti

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, nga foltorja e Kuvendit ku po diskutohet projekt- buxheti i vitit 2020, tha se mbetjet nga pallatet dhe shtëpitë e shembura do të përdoren për të mbyllur fushën Porto Romanos si dhe zonat e dëmtuara të shkaktuara nga guroret në Krujë.

Kemi vendosur që të gjithë sasinë e e mbjeteve në Durrës të mbyllim fushën e kancerit në Porto Romano dhe ta transformojmë në një park të madh publik. Po studiojmë mundësinë e mbetjeve në zonën e Krujës, në Thumanë, por ndoshta edhe duke futur një sasi nga Durrësi për të mbyllur kancerin mbi lëkurë të guroreve që kanë turpëruar të gjithë ne. Jemi i vetmi vend në botë që mund të kthejë në gurore peisazhin e një vendi të shenjtë, Kruja”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE