Connect with Us

PS mbledh strukturat/ Çfarë pritet të ndodh në takimin e nesërm?

Politikë

PS mbledh strukturat/ Çfarë pritet të ndodh në takimin e nesërm?

Publikuar

-

Pak ditë pas takimit në Elbasan, Partia Socialiste pritet të mbledh ditën e nesërme strukturat e Tiranës.

Në takimin e socialistëve, i cili pritet të mbahet në ambientet e “Parkut Olimpik”, do të marrë pjesë edhe Kryeministri Edi Rama.

Në këtë takim po ashtu, prezent do të jenë ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ministrja Etilda Gjonaj, Ogerta Manasterliu, por edhe ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, apo edhe figura të tjera të PS-së, si Vorpsi, Bushati etj.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Rama dhe Basha u takuan në Paris

Kujtojmë se, PS-ja organizoi dy ditë më parë një takim në Pallatin e Sportit në Elbasan, në kuadër të riorganizimit të saj për “sfidën e vitit 2021”, rreth zgjedhjeve të ardhshme./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pritshmëritë e Olsian Çelës/ Shkopi magjik i një kryeprokurori

Publikuar

-

Nga

Kështu ndodh gjithmonë në Shqipëri, zgjedhja e një kryeprokurori të ri sjell shpresa të mëdha. A thua do bëjë hatanë, me shpatë në dorë do luftojë korrupsionin dhe krimin si askush tjetër. Prokuroria do jetë më e pavarur dhe shteti do bëhet më serioz. Politikanët do marrin ndëshkimin e meritur dhe trupa e prokurorëve do bëjë një betejë të vërtetë për të rikthyer autoritetin dhe frikën e ligjit për të zhdukur krimin e korrupsionin.

Olsian Çela, i zgjedhur Prokuror i Përgjithshëm nuk ka shkop magjik, pasi do i duhej një i tillë ti zgjidhte të gjitha këto. Nuk është as Xhovani Falkone, megjithëse Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për një të tillë, por vështirë se gjendet dikush.

Çela është Prokurori i Përgjithshëm i radhës, që në fakt ka më pak kompetenca se paraardhësit e tij për të cilët kishte po kaq shumë pritshmëri. Ai është një figurë që në disa dalje mediatike ka reflektuar autoritet dhe bindjen se është i zoti në punën e tij dhe i ndershëm, por prova e tij fillon tani.

               Theodhori Sollaku

Kur u zgjodh Theodhori Sollaku kryeprokuror, politika buçiste, u ndez shpresë, atëherë Jozefina Topalli në parlament tha një fjali: “Futët dorën në qyp e gjetët një magjyp”. Sollaku u shkarkua nga qeveria Berisha pas një beteje të fortë. Në krye të prokurorisë erdhi Ina Rama. “Prokurorja e re do jetë Silvia Konti e Shqipërisë”, tha ish-kryeministri Sali Berisha.

Iku sërish pas betejës me qeverinë Berisha, për ti lënë vendin Adriatik Llallës, i vetmi kryeprokuror që i ndalohet të hyjë në SHBA dhe i akuzuar fort.

                              Ina Rama

Të gjithë këta të mësipërmit, kanë pasur të njëjtat pritshmëri me Olsian Çelën, vetëm se ky i fundit zgjidhet gjatë një Reforme në Drejtësi të shumë pritur, por edhe të deformuar dhe kapur deri diku nga qeveria dhe tentakulat e saj të korrupsionit, drejtuar nga Ëngjëll Agaçi e Fatmir Xhafaj.

LEXO EDHE:  Kosova u përjashtua nga INTERPOLI-i/ Rama mesazh Serbisë

LEXO EDHE:  Rama "sulmon" LSI dhe PDIU/ "Patriot me çizme, prisni të shkruhet e zeza mbi të bardhë"

Paraardhësit e Çelës, kanë qenë po kaq profesioniste, me pritshmëri të mëdha, por edhe me më shumë kompetenca për të bërë luftën e duhur, e cila në fakt nuk u bë kurrë për shkak të kapjes së gjithçkaje nga palët politike, mungesës së pavarësisë së institucioneve dhe deri tek përdhosja e tyre nga emërimet politike të shërbëtorëve të nesërm për mbyllje dosjesh korrupsioni e krimi.

                    Adriatik Llalla

Sot Olsiani që po përceptohet si Falkone i Shqipërisë është një administrator i prokurorisë për një mandat 7 vjeçar, ai ka më pak kompetencat se paraardhësit dhe është më i kontrrolluar nga kupola që quhet KLP.

Prandaj vështirë se mund të kemi ndonjë ndryshim të madh, thjeshtë dhe vetëm shumë shpejt do kemi më shumë zhurmë nga SPAK e BKH, të cilat në fakt s’do i kontrrollojë Olsian Çela por Ambasada e SHBA, e cila është edhe frymëzuesja dhe udhëheqësja e Reformës në Drejtësi. Kryeprokurori do bëjë, siç i thonë në turqisht sehir, se nuk bën dot më shumë.

Krimi dhe bandat janë rrugëve dhe të lidhur me shtetin e politikën në çdo anë, dosjet e korrupsionit, konçesioneve, shit-blerjes së votës, janë aty. Të gjitha janë aty, por ato nuk i heton Kryeprokurori. Ai nuk mjafton për atë që shpresojnë shqiptarët, një përmbysje apokaliptike në poilitikë.

Prandaj pritshmëritë më shumë sesa te Çela duhet të jenë diku tjetër.

Olsjan Çela nuk është as Xhovani Falkone e as nuk ka një shkop magjik. Ai do bëjë disa lëvizje administrative fillimisht dhe më pas do duhet shumë kohë të na tregojë se vlen sa pritshmëritë e publikut. Këto të fundit deri më sot si ka plotësuar askush.

Pa e paragjykuar të shpresojmë se kryeprokurori i ri do jetë diçka më shumë se paraardhësit, por me kompetencat që ka është thjeshtë një ëndërr./ CNA.al

Kryeprokurori i ri/ Kush është Olsian Çela, prokurori i “dosjeve të nxehta”

LEXO TE PLOTE

Opinione

Mbase po vjen koha për ‘tërmet’ edhe mes figurash publike

Publikuar

-

Nga

Nga Çapajev Gjokutaj 

Koha rrjedh njësoj sekondë pas sekonde nëpër shekuj e mileniume. Jemi ne, perceptimi dhe perjetimet tona, që i japim ritëm. Një sekondë është vetem një çast fluturak, por një sekondë kur toka lëkundet nën këmbët e tua dhe dhoma të ngjan si kaike në furtunë, përjetohet gjatë, gati-gati si përjetësi e mbushur me frikë e drithërima.

Edhe çastet pas tërmetit mbushur me fatkeqësi e rënkime që vijnë nga poshtë gërmadhave krijojnë një perceptim tjetër për kohën. Pasojnë ditë që, për nga intesiteti i informacionit dhe i përjetimeve, ngjajnë muaj.

Nga ana tjetër intesiteti i përjetimeve bën të të ngjajë sikur çdo gjë lëkundet e thërmohet në çast. Nuk ke kohë të përqendrohesh e të tjerrësh gjatë. Gjithçka vjen e copëzuar si pjesët e një mozaiku. Të copëzuara janë edhe shënimet qe vijojnë.

2. 28 Nëntor 2019, ditë feste e përzishme.Dhimbja për dhjetra vetë (këtë mëngjes arriten 40), që dhanë frymën  e fundit nën gërmadhat e tërmetit, sot vjen e bëhet më e thekshme. Mbase ngaqë jep e merr me gezimin dhe festimet e munguara.

Dhimbja dhe zija janë legjitime, megjithatë janë fare pak dhe s’mund ta zbusin boshllëkun që lë humbja.

E tha dhe poeti, vdes njeriu dhe ne flasim për të si për një gjë të shtrenjtë e të njohur. Por a e njihnim vërtetë, a e dimë si ndihej kur fshinte lotët e dhimbjes a puthte për herë të pare?

Nuk vdes njeriu, shton poeti, vdesin botët brenda tij, botë që s’kemi për t’i njohur kurrë.

Parë kështu çdo vdekje lë boshllëk që vështirë se mbushet.

Zija është njerëzore dhe ka vendin e vet, por bëhet më e çmuar kur na orienton nga jeta dhe na shtyn të hapim sytë e të shohim varfërinë dhe hallet e tjetrit. Jo kur ikën, por sa është gjallë dhe ka nevojë për kujdes e dashuri, për shtet e drejtësi.

3. Ardhja e specialitëve për të nxjerrë të mbeturit nën gërmadha ka ngjallur admirim e shpresë, por edhe diskutime. Vijnë nga Kosova e Serbia, nga Mali i Zi e Turqia, nga Italia, Franca e Rumania, nga Kroacia, Zvicra, Greqia dhe vende të tjera.

Shquajnë për humanizëm, kujdes e profesionalizëm, por janë edhe të mirëpaisur. Këtu merr shkas edhe diskutimi i parë. Pse ekipet tona të shpëtimit, po aq të gatshme dhe ato për të ndihmuar duke rrezikuar edhe jeten e tyre, nuk kanë as paisjet dhe as përvojen e ekipeve të tjera, duke filluar nga vëllezërit kosovarë e duke shkuar te italianët, turqit e francezët?

Politikanët dhe menaxherët tanë nuk e vrasin fort mendjen për nesër, për rreziqe e fatkeqësi që mund të na pllakosin, shohin vetëm sot për sot, thotë njera palë.

Kompleksi i Rozafës na ndjek si nëmë, thotë pala tjetër, ndaj institucionet i kemi prish e ndreq. S’kujdesemi as për vazhdimësi, as për përvojë e paisje. Mentaliteti tribal dhe korrupsioni na shtyjnë të punësojmë e të çpunësojmë dhe t’ia nisim gati nga e para sa herë  ndërron qeverisja. Klima kap ç’të kapësh nuk rrit specialistë e institucione, por militantë dhe tarafe.

Tërmeti shuan armiqësitë, bën bashkë kosovarët dhe serbët, turqit dhe grekët, njoftojnë disa media. Kjo është puna jonë, përgjigjet një specialist serb, bëhemi bashkë në fatkeqsi pavarësisht kombsisë dhe kufijve dhe këtë e bëjme që të ndihmojmë të rrezikuarit, por edhe që të grumbullojmë përvojë e njohuri. Ndryshe do dëmtonim veten.

Dhe ka të drejtë. Do të dilnim më të fituar në se në ligjërimet tona për kombet e patriotizmin do të kishte më pak ndasi e urrejtje dhe më shumë përpjekje për afri e integrime. Urrejtjet vijnë nga e shkuara, afria dhe integrimet shtrojnë rrugën drejt të nesërmes. Kush ecën me vështrimin para synon progresin, ata që e mbajnë kokën pas jo vetëm që ecin më ngadalë, por edhe rrezikojnë të thyejnë qafën.

4. Ka dhenë dorëheqjen kryebashkiakja e Durrësit. Është akt reflektimi e pendese ngaqë, në një prononcim publik deklaroi se ishte e kënaqur që tërmeti shkaktoi vetëm 51 viktima. Vetëkuptohet që kemi të bëjmë me një lapsus.

LEXO EDHE:  Rama “sulmon” LSI dhe PDIU/ “Patriot me çizme, prisni të shkruhet e zeza mbi të bardhë”

LEXO EDHE:  Sekretari i Bashës, këshilltari i Ramës dhe 80-lekëshat e Ramizit

E kam thënë në kushte stresi që i tejkalon forcat e mia, shkruan kryebashkiakja dhe ka të drejtë. E folura në publik, por ca më shumë menaxhimi i emergjencave kërkojnë njerëz me përvojë e njohuri.

Ky akt i kryebashkiakes nxjerr më në pah një pyetje përvëluese: nëse ajo për një fjalë goje jep dorëheqjen, ç’duhet të bëjnë biznesmenët që ndërtuan pallate jashtë çdo standarti, mbushën xhepat me para dhe tani bëjnë sehir sikur të ishin duarjashtë?

Dhe më britshëm akoma: ç’duhet të bëjnë pushtetarët e administratorët që dhanë leje ndertimi a legalizuan jashtë çdo kriteri dhe mbyllën sytë për standarde e për siguri, disa të shtyrë nga dallkaukllëku dhe disa nga babëzia?

Mos vallë edhe ndërtuesit shkel e shko, edhe administratorët barkderra duhet të gëzojnë paret e bëra me allishverishe që na kushtojnë jetë, gjak e mund?

Kjo s’është nxitje për hakmarrje e shpagim, por thirrje për drejtësi e për t’i dhënë fund historisë që na ndan në dy grupe: lart një pakicë barkdreqërish dhe poshtë turma fatkeqësh.

5. Marin Mema dhe fondacioni “Rrënjët shqiptare”, me president Marko Kepin, kanë mbledhur 2.1 milionë usd donacione për të ndihmuar të dëmtuarit nga tërmeti. Arbër Hajdari dhe fondacioni “Fundjavë ndryshe” 1.4 milionë usd, kurse imami Elvis Naçi 558 mijë usd.

Shumat dëshmojnë se këto personalitete të jetës publike kanë bërë për vete mijëra e mijëra njerëz, kanë fituar besimin e tyre, natyrisht me punë të frytshme dhe përkushtim të përditshëm.

Po sikur të dilnin politikanë dhe gjithologë, nga ata që na kanë mbirë nëpër ekranet e televizorëve, dhe t’i drejtoheshin publikut, sa fonde do të mblidhnin?

Mbase po vjen koha për ‘tërmet’ edhe mes figurash publike. Krahas ndërtimesh kallp kemi edhe shumë profetë podiumesh dhe ekranesh. Fatkeqsisht të rremë.

6. ‘ Moti është gri,/ shpirti është gri,/ gri edhe kënga./ Era pa erë,/ buka pa bukë,/ pa zemër zemra.’

Këto vargje të Xhevahir Spahiut më vijnë në mend  kur shoh se  ka gdhirë një ditë e mardhur. Kodra përballë ngjan si e nxjerrë nga peisazhi i një piktori mediokër, nga ata që nuk dinë të operojnë me dritën.

Mes kësaj atmosfere të mardhur e gri sjell ndër mend qindra familje me fëmijë, pleq e të sëmurë që e kanë kaluar natën në çadra mes të ftohtit dhe dhimbjes.

Dhe përfytyroj se të ftohtit fizik s’është gjë krahasuar me acarin që u kërcënon shpirtin.  Pa pritur e pakujtuar kanë parë t’u shemben shtëpitë. Mundi i një jete të tërë është bërë gërmadhë brenda pak çastesh.

Vargu ‘Pa zemër zemra’ më ringjall pështirosjen që kam ndjerë mbrëmë duke parë ekraneve politikanë që përpiqen të bëjnë politikë mes gërmadhave e fatkeqve.

Si s’u nginjën me shfaqje, shtirje, krekosje e karagjosllëqe për vota? Ka qenë kjo babëzi per pushtet që s’i ka lenë të bëjnë shtet e të instalojnë rend, ligj e siguri.

Të përfshirë në luftë të ethshme pushteti, pushtet që konvertohet tak-fak në pasuri për vete a për tarafin politik, i lanë njerëzit të nguleshin e të ndërtonin ku të mundnin, në toka buke e mbi vepra hidrike, mbi rërë a në kenetë, pa pyetur as për shtet e as për ligje të natyrës.

Dhe tani vazhdojnë luftën për vota mes gërmadhave. Bëjnë mirë të ulin kokën dhe të ndihmojnë sa mund të ndihmojnë.

Të gjitha palët e kanë treguar veten, kanë ardhur e ikur nga pushteti disa herë dhe bashkarisht e të gjithë tok e kanë gatuar këtë mynxyrë ambjentale. Asnjera nuk meriton vota, të gjithë e kanë hak shkelmin. ‘Pa zemër zemra’.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debate në Komisionin e Integrimit/ Revoltohet Rudina Hajdari, dy deputetë braktisin mbledhjen

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e sotme e Komisionit Parlamentar të Integrimit ka filluar me debate të forta.

Shkak për këtë është bërë vonesa e zv.ministrit të Jashtëm Etjen Xhafaj, gjë të cilën deputetja Rudina Hajdari e ka cilësuar sit ë papranueshme.

Hajdari tha se vonesa është e papranueshme, ndërsa theksoi se  në mbledhje duhej të ishte i pranishëm edhe ministri në detyrë Gent Cakaj.

Ndërkohë, deputetja Rudina Hajdari së bashku me deputetin Ralf Gjoni kanë braktisur mbledhjen.

LEXO EDHE:  Sekretari i Bashës, këshilltari i Ramës dhe 80-lekëshat e Ramizit

LEXO EDHE:  Kosova u përjashtua nga INTERPOLI-i/ Rama mesazh Serbisë

Zv/ministri Xhafaj ka kërkuar ndjesë për vonesën që u bë shkak për debat në komision. Ai ka deklaruar se ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj ka udhëtuar drejt Bratislavës ku do zhvillohet një mbledhje e OSBE-së. Komisioni parlamentar i Integrimit vijon diskutimin për buxhetin e vitit të ardhshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE