Connect with Us

Policët i fusin në zgjedhje, Havari: Krim i rëndë, politika ka implikuar policinë deri në kockë

Politikë

Policët i fusin në zgjedhje, Havari: Krim i rëndë, politika ka implikuar policinë deri në kockë

Publikuar

-

Ish-zyrtari i Lartë i Policisë, Mithat Havari i ftuar në “Provokacija” flet për dosjen e gjetur,  persekutimi gjatë komunizmit. Havari ka bërë të ditur se ka rënë në gjyrmët e kësaj dosje.

“Unë jam thirrur dy herë në Komitet të Partisë së rrethit të Elbasanit, në atë kohë, gjithashtu jam arrestuar për demostratat antikomuniste dhe jam dënuar”, thekson ish-zyrtari i lartë i policisë.

Qeveria është e detyruar nga presioni ndërkombëtar, por nuk ka shprehur asnjëherë gatishmërinë të merrej me dosjet.

“Unë bëra një kërkesë dhë u njoha me dosjen time, gjeta brenda të paktën 9 bashkëpunëtorë sigurimi me pseudonime, janë edhe 12 apo 13 legalë që raportonin te shokët e sigurimit të shtetit për armiqtë e klasës që nuk donin të nxirrnin realitetin e asaj kohe”.

Unë nuk jam nga ata që fal, sepse ajo kategori që i shërbente sigurimit e ndërtonte lumturinë familjare mbi fatkeqësinë e të tjerëvë”, tha Havari.

Për Mithat Havarin regjimi i atëhershëm ishte absurd, që sillte vetëm farkeqësi tek njerëzit.

LEXO EDHE:  Video/ “Rama ka kohë që e di për dosjen dhe Tahirin”, deklarata e fortë e Mustafa Nanos

Edhe pse i njohur si një njeri i policisë, tregon se është kërcënuar në rrugë, por policia nuk ka bërë asnjë reagim. Ky fenomen shprehet Havari nuk është i panjohur për mua.

“Unë tani jam në pension, jam i pambrojtur, jam i paarmatosur, jam si gjithë të tjerët”. Ish-oficeri i policisë tregon momentin e kërcënimit dhe shprehet se pas kallëzimit në polici, ‘kriminilin’ e sheh qetësisht në kafe pas disa ditësh.

“E kam bërë publike, dhe tani kam parë që kanë filluar lëvizjet për ta gjetur”, – tha Havari.

I kam shpresat tek amerikanët, politika nuk duhet të ketë shansin t’i afrohet policisë,- thotë Mithat Havari. Ndërkohë që shprehet i shqetësuar, Mithat Havari thekson se policisë i mungon lideri, njerëz të besës, që qytetarët të kenë besim te autoritetet e policisë./abcnews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi zbulon paktin për “Zgjedhoren”/ Rama duhet të shpallte zgjedhjet e parakohshme në janar

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi zbuloi se edhe para uljes së opozitës në tryezë me mazhorancën ishte dakordësuar që Reforma Zgjedhore të miratohej në muajin dhjetor.

Ajo pretendon se kryeministri Edi Rama shpalli gjendjen e jashtëzakonshme deri në mars vetëm për të mos e miratuar.

“Mos harroni që Rama kërkon të shtyjë dhe të fitojë sekonda. Shpalli gjendjen e emergjencës deri në mars. Reforma Zgjedhore duhej të ishte miratuar në dhjetor, sepse kështu ishte dakordësimi edhe me SHBA, edhe me BE, por duke shpallur gjendjen e emergjencës Parlamenti nuk mund të miratojë kode zgjedhore, ky ka qenë justifikimi nga ata.  Ne si opozitë mbarojmë të gjitha detyrimet tona, sepse deri tani ky njeri mbante peng vendin me justifikimet që opozita nuk bëhet pjesë”, u shpreh Kryemadhi në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”

Kryetarja e LSI-së tregoi se ishte dakordësuar për sistem mazhoritar të pastër sepse pretendon se ky sistem nuk e dëmton LSI-në si parti të tretë.

“Fare, nuk na dëmton, se do të kalojë me dy raunde. Fiton më shumë me mazhoritar, partia e tretë edhe partia e katërt. Në kushtet kur jemi sot, është më mirë që njerëzit të jenë drejtpërdrejt të lidhur me deputetin. Mua më intereson me lista të hapura, se duhet të bëjë matematikë, llogari politike edhe morale. Dhe do të ndodhë që nëpër listat e kryetarëve të partive, në 100 emra do të vësh biznesmenë, dhe 2-3 të fortë, dhe listat i kryesojnë këta 12- 13 veta. Nëse nuk dekriminalizohet procesi zgjedhor, ndërroje sistemin sa të duash”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Mustafa Nano ka nje mesazh per Artur Zhejindhe Andrea Stefanin

LEXO EDHE:  Plas në "Opinion"/ Nano, zyrtarit të PD: "Vila e satëm, z*zar, kërriç..."

Një tjetër çështje për të cilën duket se kanë pasur rënë dakord partitë kryesore në vend, janë zgjedhjet e parakohshme. Kryemadhi deklaroi se zgjedhjet e parakohshme duhet të shpalleshin në janar dhe të mbaheshin në fund të prillit.

“Ai duhet të shpallte zgjedhjet në janar, t’i bënte në fund të prillit, para samitit të Zagrebit, prandaj duhet të bëhej kaq shpejt Reforma Zgjedhore, për t’u testuar në zgjedhje. Që Rama të tregonte që Shqipëria e do BE-në. Edhe ne si opozitë themi që integrimi për të qenë pjesë e BE është e vetmja mundësi për të ecur përpara”, tha Kryemadhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“I dënuar për armëmbajtje pa leje”/ Avokati “zbërthen” ligjin: Malaj nuk duhet të kandidonte

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Saimir Vishaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, ku po flitet për kryebashkiakët e inkriminuar, mori në shqyrtim dhe rastin e Agron Malajt, për të cilin Prokuroria e Përgjithshme ka nisur verifikimet.

Malaj u denoncua nga PD, si person me të shkuar kriminale, dhe shkelës i ligjit për dekriminalizimin.

Sipas avokatit, me këtë vendim Gjykate, i dënuar për “armëmbajte pa leje” Malaj nuk duhet të ishte lejuar të kandidonte.

Mendoj që precedenti dhe praktika gjyqësore janë dy gjëra krejt të kundërta. Nuk mund të krijosh precedent në kundërshtim me ligjin. Ligji i dekriminalizimit në dispozitën e vet “armëmbajtje pa leje” nuk të lejon për të kandiduar. Kjo nuk ka diskutim, nuk mund asnjë gjykatës i shkallës së para, as i shkallës së dytë të krijoj precedent. Për ne që jemi në jurispodent është kolegjet e bashkuara ose kolegjet e Gjykatës së Lartë, vendimet e së cilës janë të detyruar nga të gjitha shkallët.

LEXO EDHE:  Video/ “Rama ka kohë që e di për dosjen dhe Tahirin”, deklarata e fortë e Mustafa Nanos

LEXO EDHE:  Mustafa Nano sulmon imamin e njohur/ Edhe Ronaldo është më mysliman se Elvis Naçi

Një vendim i Gjykatës së Shkallës së Parë dhe së Apelit kurrsesi, është një vendim subjektiv, por kurrë një gjyqtar nuk mund të marrë vendim. Armëmbajtja pa leje që parashikohet nga neni 278 i Kodit Penal nuk të jep mundësi për të kandiduar. Kambanat duhet që të bien që nesër, sepse ka akoma njerëz që mund t’i kap dhe thonë do zoti nuk zbulohemi, nuk mund të shkohet në Shqipëri kështu.

Në Shqipëri, ky ligj i dekriminalizimit që është më i ashpër sot për sot në BE apo në të gjithë globin, ky duhet zbatuar, si për të kuq ashtu dhe për blu  se bashkë e kanë votuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tradhëtia e Bashës/ Zyrtari i PD-së e pranon hapur

Publikuar

-

Nga

Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata, i ftuar në emisionin “360 Gradë”, u shpreh se opozita e kishte detyrim ndaj Bundestagut për të bashkëpunuar për Reformën Zgjedhore

“Nëse nuk do të kishte bërë të gjithë këtë luftë opozita nuk do të kishim shkuar te marrëveshja. Ai Bundestag ka një fuqi të madhe.  Pse u ulëm me Gjiknurin?

Nuk do të hynim në një luftë 3-6 muaj të tjerë, atë e uli Rama. Fakti që jemi ulur është thjesht për detyrimin që kemi ndaj negociatave, por aksioni për të shkuar në zgjedhje të parakohshme pa Edi Ramën nuk ka rënë. Kemi garanci Bundestagun. Le të miratohet Reforma Zgjedhore, paralel do të bëjmë protesta.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE