Connect with Us

Pas Alvinit/ Gazetari bën thirrje për të shpëtuar Evën dhe vëllain e saj nga “ferri”në Siri

Sociale

Pas Alvinit/ Gazetari bën thirrje për të shpëtuar Evën dhe vëllain e saj nga “ferri”në Siri

Publikuar

-

Pas lirimit të Alvin Berishës nga kampi në Siri, gazetari i Le lene, Taulant Kopliku ka publikuar në fotot e dy fëmjëve të tjerë shqiptarë që kanë të njëjtin status si Alvini.

Gazetari i Le lene, bën thirrje që të ndërmerret aksion edhe për lirimin e Eva dhe Endri Dumanit.
Eva Dumani, tani është një adoleshente 14 vjeçare, ndërsa Endri Dumani, është dy vjet më i vogël se e motra, 12 vjeç.

Eva dhe Endri Dumani, ishin 8 dhe 6 vjeç kur udhëtuan së bashku me babain e tij nga Shqipëria në drejtim të Sirisë, duke depërtuar në zona e konfliktit të armatosur, zona këto që kontrolloheshin nga shteti terrorist ISIS. Babai i tyre Shkëlzen Dumani nga Dibra u larguar në Siri së bashku me dy fëmijët dhe nënën e tij, Mentie Dumani, u vra si luftëtar i ISIS gjatë luftimeve me forcat kurde dhe forcat qeveritare të presidentit Sirian Asad.

Vdekja e tij la jetimë në zonë e luftës dy fëmijët e tij të mitur Evën dhe Endrin. Shumë përpjekje dhe operacione janë ndërmarë nga daja i tyre për lirimin e dy fëmijëve të mitur, por të gjitha impenjimet s’kanë sjellë asnjë rezultat./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Tërmeti/ Ja kur do të zëvendësohen ditët që u bënë pushim nga shkollat

Publikuar

-

Nga

Ditët që u bënë pushim për shkak të tërmetit të 26 nëntorit në shkollat e Tiranës, Durrësit, Vorës, Kurbinit, Shijakut, Krujës, Lezhës, Mirditës, Rrogozhinës, Kamzës dhe Kavajës, do të zëvendësohen.

Ministria e Arsimit  ka urdhëruar që këto ditë të zëvendësohen me të shtunat, duke filluar nga 25 janari e në vijim, deri më 28 mars.

Supas urdhërit, thuhet që në shkollat e Lezhës, Mirditës, Rrogozhinës, Kamzës dhe Kavajës, zëvendësimi do të bëhet në ditët 25 janar, 29 shkurt dhe 16 mars.

Ndërkohë, në shkollat e Tiranës, Durrësit, Vorës, Kurbinit, Shijakut dhe Krujës, zëvendësimi do të bëhet në ditët 25 janar, 15 dhe 29 shkurt, 16 dhe 28 mars.

LEXO EDHE:  Foto-Ferri Al-Hol/ Aty ku strehohet Alvini dhe fëmijët e tjerë shqiptarë në Siri

LEXO EDHE:  Irani, i gatshëm të bisedojë për Sirinë me këdo

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Biznesmeni spanjoll hedh “pas krahëve” dhunën e Mihal Kokëdhimës/ Bën gjestin e papritur për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Ministri Blendi Klosi ka takuar në Madrid biznesmenin Eugenio Galdo, i cili pak kohë më parë u bë protagonist i një përplasjeje me Mihal Kokëdhimën, pronari i ish-restorant “Panorma” në Porto Palermo.

Por pavarësisht ngjarjes, Galdon duket se ka një tjetër mendim për shqiptarët, pasi do të rikthehet në Shqipëri për të rindërtuar një shkollë të dëmtuar nga tërmeti.
“Sa më shumë kalon koha, aq më shumë Shqipëria fiksohet në memoriet tona si vendi i një panorame natyrore të jashtëzakonshme dhe njerëzve mikpritës. Mihal Kokëdhima nuk përfaqëson as Shqipërinë dhe as shqiptarët”- thotë Eugenio.

LEXO EDHE:  Trump: Misioni në Siri u realizua

LEXO EDHE:  Irani, i gatshëm të bisedojë për Sirinë me këdo

“Familja Galdon do të rikthehet në Shqipëri, por këtë herë në një tjetër cilësi: kontribuesit për rindërtimin e një shkolle të dëmtuar nga tërmeti. Kontributi i kësaj familje, do të vijë përmes Kryqit të Kuq dhe vetë djemtë e familjes Galdon do të jenë prezentë në vendin tonë”, shkruan Klosi.

Kujtojmë se Mihal Kokëdhima është dënuar me 1 vit burg, pasi terrorizoi verën e kaluar familjen spanjolle që kishin shkuar si klientë te restoranti i tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Protesta në Fier për faturat e energjisë/ OSHEE sqaron qytetarët

Publikuar

-

Nga

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë një sqarim lidhur me vendosjen e matësve elektronik dhe protestën e banorëve të Poleçës të Fierit.

Sipas OSHEE, në bazë të projektit të BB në qarkun e Fierit sikurse dhe në disa qarqe të vendit po instalohen matësit e rinj elektronikë.

“Në Fier janë përllogaritur 6 mijë matësa, ndërsa në Povelcë rreth 100.
Aktualisht janë vendosur rreth 4 mijë matësa në këtë qark. Banorëve u është thënë se nuk do të ketë më matësa induktivë ndaj faturimi për periudhën e vendosjes së matësit do të jetë faturë referuese, e cila në muajt në vazhdim do të sistemohet nëse u është vendosur më shumë sesa kanë konsumuar realisht.
Zyrtarisht në drejtorinë rajonale të OSHEE Fier nuk ka asnjë ankesë për mbifaturim”, thuhet në njoftimin e OSHEE./CNA.al

LEXO TE PLOTE