Connect with Us

“Paratë i ka siguruar me punë të ndershme”/ Balla publikon dokumentet, ironizon Bashën

Politikë

“Paratë i ka siguruar me punë të ndershme”/ Balla publikon dokumentet, ironizon Bashën

Publikuar

-

Ndërkohë që, kreu i opozitës Lulzim Basha, është  i pandehur  për akuzën e falsifikimit të formularëve në lidhje me kontratat e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në shumën e 675 mijë dollarë, ka reaguar Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale, Balla ka zgjedhur të bëjë një “sqarim” për publikun, teksa publikon shkrimin e dokumenteve referuar rastit të Bashës.

“Për të qenë të qartë me publikun:

I PANDEHURI: Lulzim Basha i biri i Xhelal dhe i Remzije i datëlindjes 12.06.1974, lindur dhe banues në Tiranë, Pallati afër ish Hotel Sheraton, me gjendje civile i martuar, me shtetësi shqiptare, me gjendje gjyqësore i pandehur, hetuar pa masë sigurimi.

AKUZUAR se ka kryer veprën penale të “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve” dhe të “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” të parashikuar nga nenet 190/3 dhe 287-ç/2 të Kodit Penal.

ESHTË VËRTETUAR se ka paguar 500mijë dollarë + 175 mijë dollarë = 675 mijë dollarë (ka deklaruar se i ka paguar 500 mijë dollarë edhe publikisht).

Këto para i ka siguruar me punë të ndershme?

Kaq për sot!”, shkruan Balla./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A do japin opinion për Kushtetuesen?/ Reagon Komisioni i Venecias

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Venecias është shprehur i gatshëm të japë një opinion për Gjykatën Kushtetuese.

Pas sugjerimit të ambasadës së SHBA-ve për ta çuar debatin për Kushtetuesin në këtë komision, gazetari i Neës24 Ergys Gjençaj i ka dërguar një e-mail Komisionit të Venecias ku pyet ‘nëse do të japë një opinion mbi debatin për anëtarin e ri të Gjykatës Kushtetuese’.

LEXO EDHE:  “Gomari që u zgjodh mbret”/ Këshilltari i PD-së, tallet keqazi me Bashën

Përgjigjja e Komisioni të Venecias ka qenë afermative. “Përgjigja është po. Nëse ne marrim një kërkesë nga autoritetet shqiptare, ne do ta trajtojmë atë”, ka qenë përgjigjja e Komisionit të Venecias./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

25 minuta “kokë më kokë” me Metës/ Nishani: Kushtetuta mbi gjithçka

Publikuar

-

Nga

Ka përfunduar takimi i presidentit Ilir Meta me ish presidentin Bujar Nishani.
Takimi i zhvilluar në presidencë zgjati rreth 25 minuta.

Nishani shpehet se është shumë e rëndësishme respektimi i Kushtetutës.

“Në shqiptarët kemi të nevojshmë ndërtimin e shtetit të së drejtës. Për mua është e rëndësishme që ,mbi gjithcka në këtë vend të respektohet Kushtetuta”, u shpreh Nishani.

LEXO EDHE:  Protesta 27 janarit drejt dështimit/ Basha dhe Kryemadhi ‘luftë” për të gjetur protestues

Ish presidneti ka komentuar edhe deklaratën e ambasadës amerikane e cila tha se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet t’i dërgohet Komisionit të Venecias.

Sipas tij, çështja Komisionit të Venecias është një çështje që nuk ka asnjë lloj baze as poltiik as ligjor”, u shpreh Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjidhja e krizës politike/ Meta pret në Presidencë Nishanin

Publikuar

-

Nga

Ish-presidenti Bujar Nishani ka mbërritur në Presidencë, ku po zhvillon një takim me presidentin Ilir Meta, në kuadër të takimeve që ky i fundit po zhvillon për zgjidhjen e krizës politike.

Ndërkohë, pas takimit me Nishanin, Meta do të opresë në zyrë ish-presidentin Bamir Topi. Takimi me Topin pritet të zhvillohet në orën 18:00.

LEXO EDHE:  Ruçi takon zyrtarin gjerman/ Po punohet për hapjen e negociatave

Nga ana tjetër një ditë më parë, Meta priti në një takim ish-presidentin Sali Berisha.

LEXO TE PLOTE