Connect with Us

Ngjela ngre alarmin/ Krimi në funksion të pronës, ka pushtuar Shqipërinë

Politikë

Ngjela ngre alarmin/ Krimi në funksion të pronës, ka pushtuar Shqipërinë

Publikuar

-

“Politikanët shqiptarë kanë shitur interesat kombëtare”/ Ngjela: Kanë punuar me Athinën për pushtet

Avokati i njohur Spartak Ngjela thotë se ngritja e një instituti shkencor për çështjen e pronës në Shqipëri, është kërkesë imediate e kësaj kohe.

Sipas tij në Shqipërinë e sotme, krimi shtetëror si korrupsion, krimi i rrugës dhe krimi i organizuar, të tre bashkë, operojnë egërsisht në funksion të pronës.

“Ky krim gjigand, e ka pushtuar plotësisht jetën shoqërore në Shqipëri, dhe ka skllavëruar shqiptarët”, shkruan Ngjela.

Avokati shprehet se sistemimi ligjor i pronësisë është shpëtimi real i Shqipërisë dhe shqiptarëve nga dominanca e krimit në shtet, në treg dhe në rrugë.

Postimi i plotë:

Ngritja e një instituti shkencor për çështjen e pronës në Shqipëri, është kërkesë imediate e kësaj kohe. Në Shqipërinë e sotme, krimi shtetëror si korrupsion, krimi i rrugës dhe krimi i organizuar, të tre bashkë, operojnë egërsisht në funksion të pronës. Ky krim gjigand, e ka pushtuar plotësisht jetën shoqërore në Shqipëri, dhe ka skllavëruar shqiptarët.
l.
Çfarë po tegojnë sot krimet dhe përplasjet për pronat në Shqipëri?
Kapitalizëm do të thotë pronë private e fituar me trashëgim apo me një kontratë ligjore, dhe e vënë në efiçencë nëpërmjet një tregu të drejtë, të lirë dhe të mbrojtur me ligj.
Po në Shqipëri?
Sot në Shqipëri çështja e pronës dhe e pronësisë është, në fakt, epiqëndra e krizës shoqërore që ka shkatërruar shtetin ligjor dhe drejtësinë, nëpërmjet krimit.
ll.
Kushdo që realisht dhe me ndershmëri po merret sot me zgjidhjen e krizës shumëdimensionale të Shqipërisë, shqiptar apo ndërkombëtar qoftë ky, nuk duhet që, pas pemëve, të mos shohë pyllin.
Në këtë figurë, pemët përfaqësojë pronësinë indivuduale. Kurse, prona si tërësi dhe si territor shqiptar, është pylli.
Kjo duhet të jetë filozofia e trajtimit ligjor dhe e hetimit profesional të çështjes së pronësisë në Shqipëri. Prona është pylli, kurse krimi qëndron te pronësia, domethënë te pemët.
Por, a i ka mundësitë profesionale dhe morale Shqipëria sot, që, me njerëzit të cilët duhet të merren me këtë çështje, të mund ta shpëtojë shoqërinë nga krimi që po e sundon?
Jo. Nuk i ka.
A është çështja e pronësisë fokusi kryesor nga ku gjeneron me metastaza i gjithë korrupsioni i lartë shtetëror, dhe, bashkë me të, dhe i gjithë krimi i organizuar?
Po, prona dhe çështja e pronësisë është fokusi qëndror nga ku gjeneron krimi shtetëror si korrupsion, dhe krimi i organizuar si dhunë joligjore, e ushtruar nga individë dhe grupe individësh. Gjithçka sot në Shqipëri, është ngritur arbitrarisht për të grabitur pronën e tjetërkujt.
Kjo e ka krijuar krizën aktuale dhe të gjithë pështjellimin antiligjor sot në Shqipëri. Në fakt, kjo tani është Nyja Gordiane që duhet prerë me forcën e ligjit për të shpëtuar shoqërinë.
Por, këtu del kjo pyetje: kush duhet ta presë këtë nyje? Këtë nyje mund ta presë vetëm shteti me forcën shtypëse të ligjit, për të vendosur drejtësinë në Shqipëri.
A i ka mundësitë sot shteti shqiptar që ta presë këtë Nyje Gordiane profesionalisht dhe me drejtësi? Jo, sot shteti shqiptar e ka krejt të pamundur që vetë ta ndërmarrë këtë betejë ligjore, e cila kërkon një profesionalizm shumë të lartë. Strukturat e shtetit shqiptar sot janë joprofesionale dhe të korruptuara. Domethënë drejtohen nga krimi.
Krimi kurrë nuk mund ta luftojë krimin, sepse si natyrë, krimi nuk e pranon as ligjin dhe as drejtësinë. Kurse, pikërisht për këtë, në Shqipëri sapo është strukturuar ligjërisht dhe ka filluar reforma në drejtësi.
Por edhe këtu na del sërish një pyetje: po pasi të jetë kryer reforma në drejtësi, a do ta ketë Shqipëria potencën intelektuale dhe profesionale që ta kryejë profesionalisht një ndërmarrje të tillë në lidhje me pronën dhe pronësinë? Jo. Edhe pas reformës në drejtësi, shteti shqiptar do ta ketë thuajse të pamundur që ta rregullojë me drejtësi çështjen e pronësisë.
Atëherë, çfarë duhet bërë?
lll.
Reforma në drejtësi, pasi të përfundojë, kryesisht do të merret me penalizimin e korrupsionit të lartë dhe krimit të organizuar. Ky është objekti i SPAK-ut të famshëm. Dhe ky është përcaktim ligjor kushtetues, që ngre organet e reja të goditjes penale: Gjykatën e Posaçme, Prokurorinë e Posaçme dhe Byronë Kombëtare të Hetimit.
Megjithatë, edhe pas ngrirjes së këtyre organeve të reja, mundësia e arritjes së suksesit në funksion të pronës është shumë e vogël. Kjo sepse, Shqipëria, në funksion të individëve që do të emërohen në këta organe, nuk është e përgatitur as profesionalisht dhe as moralisht.
Këta organe vërtet që do godasin me ligj dhe do të penalizojë korrupsionin e lartë shtetëror dhe vetë krimin e organizuar, por nuk kanë mundësi profesionale që ta zgjidhin dhe të rregullojnë në perfeksion çështjen e pronësisë në Shqipëri.
Atëherë, çfarë duhet bërë?
lV.
Nëse në Shqipëri nuk do të zgjidhet çështja e pronësisë në mënyrë të drejtë, Shqipëria nuk mund të ketë të ardhme.
Prona ka qenë pika e mjaltit për të cilën është përplasur krimi shtetëror dhe krimi i organizuar në Shqipëri, dhe ka dëmtuar moralitetin dhe ligjshmërinë në qeverisje. Kurse, kjo përplasje, e ka sjellë Shqipërinë disa herë në zgrip të shpërbërjes.
Pikërisht kështu ka qenë Shqipëria edhe në vitin 2016, kur u miratua kushtetuta e re antikorrupsion, por, kështu është edhe sot. Sepse akti shtetëror kundër dy ingredientëve kryesorë të krimit: shtet dhe organizata kriminale – është shumë i dobët. Gjithsesi po pritet SPAK-u. Dhe e gjithë shpresa e shqiptarit të ndershëm është mbështetur aty.
Po SPAK-u, a do të mund ta zgjidhë çështjen thelbësore të pronësisë. Jo, e ka thuajse të pamundur. Atëherë, çfarë duhet bërë?
V.
Kjo vepër kaq madhore që ka të bëjë me çështjen e pronësisë në Shqipëria, kërkon domosdoshmërisht ekspertizë mes intelektit të lartë profesional, ndihmë fizike si forcë policore, dhe një institut shkencor qëndror: të gjitha këto, të drejtuara nga ekspertiza dhe financimi i Uashingtonit, Berlinit dhe vetë Brukselit. Gjithësesi, nëse do të operohet kështu, forca kryesore do të jetë politika dhe ekspertiza amerikanë, e cila duhet të drejtojë në Shqipëri Institutin Shkencor të Pronës. Ngritja e këtij Instituti sot, për Shqipërinë, është domosdoshmëri.
Ky Instituti duhet të jetë epiqendra e drejtimit ligjor për rregullimin me drejtësi të çështjes së pronësisë në Shqipëri.
Çështja e pronësisë, kështu siç është shregulluar, do një vizion historik, kërkon një analizë profesionale dhe një analizë shkencore arkivore, punë kjo që mund të kryhet vetëm me anë të një instituti shkencor.
Prona në Shqipëri tani, në 90 përqind të saj, është e grabitur nga hordhitë e korrupsionit shtetëror dhe të krimit të organizuar. Ky është realiteti. Dhe është pikërisht analiza arkivore dhe juridike e një profesionalizmi të lartë, ajo që duhet sjellë në Shqipëri me anë të Institutit Shkencor të Pronës. Por, a e ka në plan ekspertiza amerikane ngritjen e këtij Instituti në Shqipëri?
Deri tani nuk e kemi dëgjuar, por sigurisht që duhet ta këtë në program, sepse kjo është rruga adekuate për reformimin e plotë institucional të Shqipërisë.
Në fakt, çështja është kjo: a ka sot një dominancë të krimit në Shqipëri, e cila ka ardhur nga motivi i grabitjes së pronës? Po. Krimi mbi pronësinë dhe falsifikimin e saj, sot po e dominon të gjithë jetën shoqërore.
Atëhere, sistemimi ligjor i pronësisë është shpëtimi real i Shqipërisë dhe shqiptarëve nga dominanca e krimit në shtet, në treg dhe në rrugë.
Ja pse, ngritja e Institutit Shkencor të Pronës, është një domosdoshmëri sot për Shqipërinë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Superoperacioni në 10 shtete/ Artan Hoxha publikon foton e “trurit” të kartelit të kokainës, mesazhi i koduar

Publikuar

-

Nga

Superoperacioni në 10 shtete/ Artan Hoxha publikon foton e “trurit” të kartelit të kokainës, mesazhi i koduar

Gazetari Artan Hoxha ka publikuar sot të tjera detaje në lidhje me superoperacionin e bujshëm të tre ditëve më parë, i cili u zhvillua në 10 shtete dhe ku pati dhjetëra të arrestuar.

Në një postim në rrjetet sociale, Artan Hoxha ka publikuar dy foto, njëra prej të cilave është fotoja e atij që cilësohej si “truri” i kartelit të kokainës dhe që rezulton se ai e ka formuar dhe drejtuar kartelin nga burgu.

Ndërsa në foton e dytë ëshëe një mesazh i koduar nepermjet nje targe te nje taksie ne kryeqytetin e Ekuadorit, “0035 KÇK”…

“Pas superoperacionit te zhvilluar ne 10 shtete te Europes dhe te Azise, ku u deklarua me buje se, eshte shkaterruar karteli i pare shqiptare i kokaines, me erdhen dy foto domethenese nga kryeqyteti i Ekuadorit, Kuito…

LEXO EDHE:  Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve/ 28 raste të reja brenda 24 orëve në Shqipëri

LEXO EDHE:  VIDEO-Xhamia e Namazgjasë në Tiranë/ “Anadolu Agency”: Më e madhja në Ballkan

Ne foton e pare, eshte personazhi i cilesuar ditet e fundit nga autoritetet italiane, si truri apo koka e kartelit shqiptar te kokaines, Dritan (Gramoz) Rexhepi, ne qeline e tij, ne burgun e sigurise se larte ne Kuito te Ekuadorit, ku ai ndodhet i arrestuar qe nga 26 qershori i vitit 2014….Praktikisht rezulton se ai e ka formuar dhe drejtuar kartelin nga burgu…

Ne foton e dyte, eshte nje mesazh i koduar nepermjet nje targe te nje taksie ne kryeqytetin e Ekuadorit,

“0035 KÇK”…e cila te kujton moton e bere publike nga kryeministri Rama, “kap ç’a t’kapesh”…

Uroj qe mesazhi te mos thote, se “eshte kapur ‘tropojani’(Eldi Dizdari) dhe rrjeti i tij, pra vetem njeri nga degezimet e kartelit, por nuk eshte shperbere karteli”…

Kampionati vazhdon…”-shkruan Artan Hoxha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk do ta besoni/ Lulzim Basha ia kalon edhe Makiavelit

Publikuar

-

Nga

Basha tregon emra/ Ja kë kontaktuar për ta rikthyer në PD

Avokat Kastriot Frashëri, ka ironizuar kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, I cili në një dalje televizive dy ditë më parë në “Opinion”, ndër të tjera tha se do të krijojë shtresën e mesme.

Në një postim në rrjetet sociale, Kastriot Frashëri shkruan se me teoritë e tij, Basha ia kalon edhe Makiavelit.

Sipas tij, as shkencat politike apo ato Humanitare që zhvillohen në Univeritetet më prestigjoze të botës deri më sot nuk njohin asnjë formulë se si mund të krijohen këto shtresat e shoqërisë njerëzore.

“K O M E D I A N Ë T

Lulzim Basha me premtimet e tij sfidon bindshëm edhe teoritë e Niccolo Machiavelli & Isaac NeëtonNga haberet e shtypit mësojmë se Luli është zotuar dy ditë përpara bahçës së Fevos në Klan TV se qeveria e tij do të krijojë shtresën e mesme. Tyryry, tyryryyyyy…!

Shkencat politike apo ato Humanitare që zhvillohen në Univeritetet më prestigjoze të botës deri më sot nuk njohin asnjë formulë se si mund të krijohen këto shtresat e shoqërisë njerëzore, ndërsa shkolla e Lulzim Bashës, duker se bën dallim në shoqërinë allaturka shqiptare, se mendojnë se priren vetëm nga teoritë makiaveliste dhe pasi e lartësoi PD dhe demokratët në majat më të larta të politikëbërjes shqiptare dhe pushtetit politik nën drejtimin e tij, premton se në qeverisjen e tij synon të krijojë shtresë të mesme që sipas shkopit të tij magjik që do të thotë “nqs se sot janë 20 mijë, të bëhen 50 mijë, të bëhen 100 mijë, të bëhen 200 mijë, të bëhen 600 mijë shqiptarë”.

LEXO EDHE:   Rama: Të shpresojmë që skuadra do të çlirojë energjitë e veta në pjesën e dytë

LEXO EDHE:  Kush janë antiperëndimorët në Shqipëri?

Jo vetëm kaq, por ai tha se me politikat e tij, për çlirimin e ekonomisë nga oligarkia, në 4 vitet e ardhshme shqiptarët nën mbretërinë e tij do të jenë më të pasur. Nuk e di nëse do bëhet ndonjëherë kryeministër ky Luli ynë, me çfarë ka ndodhur nga bëmat e tij, por një gjë eshtë e sigurtë nëse do ti mbajë dot premtimet e tij!

Kaq për sot, ju lutem, në pritje të komedianit të radhës…”-shkruan avokat Kastriot Frashëri.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk i nënshtrohemi asnjë kufizimi”/ Ministri grek konfirmon shtrirje 12 milje në Jon

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ka folur për herë të parë lidhur me çështjen e marrëveshjes së detit me Shqipërinë.

Ai ka thënë se po shqyrton veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje në detin Jon. Ministri është teguar i vendousr, duke hedhur poshtë edhe alternativën e ngritur nga Kryeminstri Edi Rama dhe shtoi se  do të ushtroj një të drejtë që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta.“Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, të gjitha zonat detare të vendit, kur shfaqet e nevojshme në dakordësi të plotë me fqinjët, kur nevojitet. Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm. Organet kompetente të Ministrisë së Punëve të Jashtme po shqyrtojnë veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje, fillimisht në detin Jon, si dhe në vijim do kryhen përgatitjet për zgjerimin në zonat e tjera. Do të ushtrojmë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta”, është shprehur ministri./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE