Connect with Us

Nga Kreshnik Çollaku/ Nëse ka një rrezik rus në Tirane, ai është modeli i Mafies

Opinione

Nga Kreshnik Çollaku/ Nëse ka një rrezik rus në Tirane, ai është modeli i Mafies

Publikuar

-

Nën një plagjiature bajate me ato të sulmeve të kundërshtarëve politike të presidentit Trump, teveqelët e Tiranës me këtë dalldinë idiote që i ka kapur se janë aktorë global të cështjeve globale..nxituan te ngjizin nje akuze sa banale aq dhe te rende ndaj PD dhe kreut te saj Basha.
Gebels shefi propogandes se Hitlerit mesonte dekada me pare se nese doni qe nje shpifje te kete efekt,genjeshtra duhet te jete sa me e madhe.
Teveqelet e Tiranes kete rradhe nuk u sollen si teveqele por si nxenes te mire te Gebelsit…genjeshtra ishte e madhe dhe e rende sado absurde.
Gjithe eskorta e propogandes se qeverise ne Tirane,analiste nga ata jo teveqele por aq inteligjente qe si buken e gojes por edhe shpenzimet e jetes,pushimet,makinat,lluksin e apartamenteve e mbulojne me mijra euro te pista te pushtetit,u vune ne rradhe per ta mbllacitur kete shpifje te orkestruar madje dhe te shkruar nga kompjuterat e selise se zyres se propogandes se kryeministrise.
Bluaj e bluaj genjeshtra nuk ngjiti..

Sot edhe prokuroria totalisht ne kontroll te kryeministrit nuk mundi ta amballazhoje genjeshtren bajate.

Nuk ka mbeshtetje apo financim rus per PD..,ky ishte rezultati i hetimit.

Sot Taulanti,Fredi Elisa etj mund te marrin e te fshijne hundet me artikujt e Mother Jones te shkruara gjysma ne Tirane e gjysma ne New York.

Teveqelet e Tiranes nuk dorezohen,dhe ngaqe kane filluar besojne si te vertete shakane e Vucic se jane lidera globale,nen modelin e fushates anti Trump ne SHBA,kane iniciuar nje rezolute per rrezikun rus ne Shqiperi. Sipas rregullit klasik,te mencurit jane turrur te nxjerrin nga lumi gurin qe budallenjte kane hedhur.

Nese ka nje rajon e nje popull ne bote qe ka nje imunitet natyror nga cdo ndikim rus,ata jane shqiptaret.
Ky imunitet vjen thelle nga historia,ky imunitet vjen nga vete sjella ruse historikisht ne Ballkan.
Ka qene vete Rusia,cariste ose sovjetike qe ka zgjedhur te mbeshtese “hasmet” shekullore te shqiptareve,serbet.
Shqiptaret te ditur apo jo,kane plazmuar thelle ne ndergjegjen e kujtesen e tyre kete refleks “miku i armikut tim nuk mund te jete kurre miku im”.
Ndaj nga shume influenca mund te rrezikohen shqiptaret..,por kurre nga ajo e miqve te armiqve shekullore.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Koço Kokëdhima nuk njeh statutin e PS-së

Por a ka nje rrezik te ndikimit rus ne shqiperi.
Une mendoj ka nje model qe ne gjithe boten njihet “Mafia Ruse”.

Po ky model rrezikon seriozisht Shqiperine.

Ekspertet nderkombetare te krimit organizuar dhe mafies vleresojne se sot mafia me e rrezikshme ne bote eshte MafiaRuse.
Eshte tipike e mafies ne Rusir qe pas renies se Bashkimit Sovjetik dhe strukturave sovjetike te sigurise,pjesen me te madhe te eksperteve te KGB,ne vrasje,sabotazh,diversion agresivitet etj elemente te njohur apo panjohur u rekrutuan nga organizatat kriminale dhe prej ketej u prodhua nje aliazh i rrezikshem,i njohur si Mafia Ruse.

Sot Mafia Ruse eshte nje produkt i ri midis ish eksperteve te KGB,pushtetit politik,oligarkise ekonomike per te mbyllur ciklin pushtet-krim-para.
Ky model eshte nje rrezik global.

Por me thoni nese ky model eshte apo jo i pranishem ne Shqiperi ?

A ka nje angazhim te ish strukturave te sigurimit te shtetit,apo ish funksionareve te larte te rregjimit komunist (apo pinjolleve te tyre) prane organizatave kriminale ? Cilet qene aktoret e ngjarjes se Xibrakes ,fabrika e kokaines?
A ka nje nderlidhje te pushtetit politik me keto organizata kriminale ?
Interesohuni per prejardhjen e familjeve te shume individeve te perfshire ne keto organizata kriminale ne Shqiperi ,shume prej tyre do tu dalin te lidhur me struktura e ish Sigurimit apo pushtetit te PPSH.
Ndiqni dhe vleresoni kete nderlidhje mes krimit,pushtetit politik dhe ekonomise ne Shqiperi dhe do te kuptoni se ka nje rrezik rus ne Shqiperi,si model,dhe eshte ai i Mafies Ruse pershtatur aq mjeshterisht ne Mafien Shqiptare

Per ta luftuar nuk ka nevoje per rezolutat e Taulantit por per vullnetin politik per te shkeputur lidhjet e politikes me krimin e organizuar,bandat e Mafien.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Kthimi i Shën Sofisë në xhami/ Vendim arbitrar në dëm të Turqisë në veçanti dhe fesë islame në përgjithësi

Publikuar

-

Nga

Kthimi i Shën Sofisë në xhami/ Vendim arbitrar në dëm të Turqisë në veçanti dhe fesë islame në përgjithësi

Nga Miron Çako

Vendimi i Gjykatës së Lartë të shtetit turk në 10 korrik 2020, që Agjia Sofia e ndërtuar nga perandori i madh Justinian shekulli i VI, kisha më e madhe e të krishterëve orthodhoksë e kthyer në xhami me dhunë në vitin 1453 nga pushtuesi i Kostandinopolit sulltan Mehmeti dhe që nga viti 1934 nën ndikimin e reformatorit Qemal Ataturkut në muze dhe pasuri e njerëzimit e mbrojtur nga UNESCO, të rikthehet përsëri në xhami dhe ku në 24 korrik pritet të fillojnë ritet fetare të fesë islame, është një lajm i keq jo vetëm për të krishterët, por më shumë për vetë shtetin dhe popullin turk në veçanti dhe fenë islame në përgjithësi.

Të krishterët ndiejnë vërtet keqardhje, jo thjesht për një objekt arkitekturor kishtar me histori shekullore që po tjetërsohet përsëri përpara syve tyre në xhami, pasi ata nuk e kanë lidhur besimin e tyre me një vend të caktuar, sepse sipas mësimit të Zoti Jisu Krisht ata duhet të adhurojnë Perëndinë në çdo vend në frymë edhe të vërtetë (Joani 4- 22-24), por ky veprim arbitrar i fyen ndjenat fetare të krishterëve dhe ju rikujton ato periudha të errëta të historisë ku osmanët dhe turqit i pushtonin iu grabisnin pronat, i vrisnin për besimin e të parëve, i shkatërronin ose tjetërsonin kishat e tyre shekullore në xhami.

Prandaj ky veprim i shtetit demokrat turk është një kthim mbrapa në atë kohë dhe histori te errët të skallavërisë shekullore për shumë popuj të krishterë, por kjo kohë dhe histori sulltanësh pushtues e zotërues të dhunshëm nuk rikthehet më mbrapa. Koha e tyre ka marrë fund njëherë e përgjithmonë, mbetet vetëm histori e në muze.

LEXO EDHE:  Nga Indrit Vokshi/ Përçarja e PD

LEXO EDHE:  LSI kundër një marrëveshje me PD/ Çfarë po ndodh në kampin opozitar

Autori i shkrimit

Të gjithë njerëzit mendjehapur si shtetarët mendojnë se ky veprim arbitrar nuk është në interesin e Turqisë, që kërkon të bëhet pjesë integrale e BE dhe të bashkëjetojë në paqe me popujt fqinjë. Kështu si po vepron Turqia po rrezikon tu rikthehet kohëve të përplasjes dhe armiqësisë si brenda edhe jashtë saj.

Ky vendim për rikthimin e Agjia Sofias përsëri në xhami duke mos respektuar ndjenjat e miliona të krishterëvë si në Turqi, Europë dhe në të gjithë botën është një vendim që dëmton imazhin e vetë fesë islame në Turqi edhe në botë.Islami është një fe që në doktrinën e saj pretendon paqen mes besimtartëve të feve të tjera duke respektuar besimin dhe objektet e tyre të kultit.

Prandaj mendoj se duhet jo vetëm të krishterët të indinjohen për këtë vendim, por në veçanti populli dhe besimtarët myslimanë në Turqi dhe në Botë të shqetësohen dhe të ndikojnë kundër që të mos egzekutohet ky vendim arbitrar i shtetit turk që me anë të Gjykatës së Lartë vendosi shëndrrimin e Kishës Orthodhokse Agjia Sofia, nga muze dhe pasuri e UNESCOS, përsëri në xhami.

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Astrit Patozi/ Hapja e listave po funksionon pa u miratuar

Publikuar

-

Nga

Nga Astrit Patozi/ Hapja e listave po funksionon pa u miratuar

Për të ditur se çfarë janë listat e hapura për Shqipërinë, mjafton të shikosh efektet që ka shkaktuar në Tiranë vetëm ndezja e debatit për këtë çështje.

Edi Rama duket se është kujtuar pas 7 vjetësh se duhet dëgjuar ndonjëherë edhe populli për kërkesat e tij. Pasi nuk ka lënë gjë pa bërë në kurriz të tij dhe pa e pyetur asnjëherë, papritur është bërë i dhembshur dhe i dëgjueshëm. Thotë se po ndjek amanetin e tij, por e kupton edhe derri që po kërkon t’ua bëjë edhe më malore zgjedhjet kundërshtarëve të vet politikë.

Lulzim Basha është pickuar keq dhe po e quan shkelje të lirive themelore të njeriut po të shkojë vetëm në votime, a thua se kur u themelua PD në vitin 1990 kishte parasysh që do të bënte patjetër aleancë me Monikën pas 30 vjetësh.

Kjo e fundit, për hir të së vërtetës, nuk duket të jetë mërzitur shumë, sepse e ka lënë vetëm në ankesa vëllain e rigjetur për herë të dytë nga martesa e parë . Ndoshta ngaqë nuk është shumë e zonja në qarje, por është e specializuar vetëm për d asma e dolli.
Por Luli ka një problem të madh, se kur flet për zgjedhjet thotë se do të fitojë bashkë me aleatët, ndërsa sa herë flet për pushtetin e nesërm thotë qeveria ime.

Habia më e madhe po ndodh me një turmë veprimtarësh civilë, të cilët kishin 10 vjet që na shurdhonin me seminare dhe peticione për ndryshimin e sistemit. Ata, ose janë fshehur dhe nuk duken gjëkundi, ose e quajnë të shenjtë marrëveshjen e 5 qershorit dhe thonë se Shqipëria shpëton vetëm po u miratua ajo siç është.

Edhe shtypi e ka ndjerë fort tërmetin dhe është barrikaduar kryesisht në krah të dy partive kryesore, gjë që nuk çudit, sepse nuk ndodh për herë të parë. Ata që bëjnë sikur qëndrojnë në mes i tradhton fakti që kanë rinisur gjuetinë ndaj Murrizit dhe Hajdarit, të cilët gati po konsiderohen shkaktarë për të gjitha të zezat e politikës në këto 30 vjet.

E rëndësishme është që askush nuk po shfaqet indiferent, por i përfshirë deri në grykë brenda këtij debati. Pavarësisht fantazisë apo emocionalitetit, që është cilësi individuale. Që e bën fjala vjen Lorenc Vangjelin që ta shikojë rotacionin brenda Partisë Socialiste, dhe jo mes dy blloqeve politike, ndryshe nga gjithë të tjerët.

Kjo është pak a shumë atmosfera në Tiranë vetëm nga përfytyrimi për “mrekullinë” apo “gjëmën” që pritet të sjellë për Shqipërinë hapja e listave.
Se çfarë do të ndodhë realisht, kur ato vërtet të çlirohen një ditë, nuk është shumë e vështirë për t’u kuptuar.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Dua të bëhem edhe unë si Dritan Dajti

Publikuar

-

Nga

Dua të bëhem edhe unë si Dritan Dajti

Nga Mentor Kikia

* Një i njohur, në një agjensi ku paguhen drita, gjoba… më njoftoi se kisha një gjobë 12.000 lekë të reja nga policia rrugore. U interesova dhe më thanë se ishte gjoba që kisha marrë tek “Qofte Tymi”, Rruga e Kavajës, në 3 Qershor. “Po e mbaj mend – i thashë personit që po më sqaronte. Ishte mëngjes, trafik, bori… dhe gjëja e fundit që çova ndërmend ishte të vija rripin e sigurimit. Polici më ndaloi, e më tha:
-Rripin se kë vënë.
-E drejtë “shef”, por ja trafik, s’ka rrezik. Njdesë…
-Ka rrezik s’ka rrezik, rregullorja është rregullore. Duhet të paraqitesh në komisariat. Në TV kërkoni zbatimin e ligjit ju, këtu se zbatoni.
-Ke të drejtë “shef”…

E kisha harruar edhe shefin, edhe gjobën, edhe rripin, derisa më erdhi mandata sot, 120 mijë lekë, kur i themi ne me të vjetrat. Kishte brënda edhe një kamatë vonesë, pasi vendimi i komisionit ishte marrë në 3 korrik dhe unë paguaja kamatë për këtë 1 muajshin kur gjoba nuk ishte vendosur ende.

-Por ka edhe një arsye tjetër – më thz personi që më sqaroi. Eshtë vepër e përsëritur, dhe kur përsëritet vepra, rritet gjoba.

-Ke tejkaluar shpejtësinë në 2016.

-Po e mbaj mend, në Vlorë- Fier. Në njërën anë të urës ishte shpejtësia 80 në anën tjetër 40. Tek tabela me 40 rrinte natë e ditë një patrullë policie që plotësonte numrin e gjobave që kishte caktuar shefi.

-Ke edhe një rrip tjetër në 2018

-Se mbaj mend, por derisa e thotë shteti, e kam.

E mbylla. Askujt si pëlqen kur e gjobisin, por rregullat janë rregulla. Falenderova personin që më sqaroi dhe iu ktheva punës.
Por duke shfletuar mediat, hasa në një shkrim: “Dritan Dajti drejt lirimit”.

What the fuck?- kur thonë anglezët

Gjykata e Elbasanit kishte bërë, së fundmi, bashkimin e dy dënimeve. Njëri 23 vjet për dy vrasje, tjetri 25 për 4 vjase, në një dënim të përbashkët 25 vjet. Pra 23 + 25 = 25. Meqë ¾ e dënimit i ka kryer, mund të kërkojë lirim para kohe për sjellje të mirë. Ca nene të Kodit Penal janë të pabazuara në shkencën e matematikës dhe gjykatësit këtu kanë marrë të gjithë notën 10. Por logjika është kjo. Sa më shumë vrasje të bësh, aq më pak dënohesh. Dënimi është si puna e çmimit të mallit me shumicë, e keni parasysh. Me shumicë bie.

LEXO EDHE:  Pse nuk besohet Lulzim Basha kur sulmon Henri Çilin?

LEXO EDHE:  KRERËT E BASHKIVE ME REKORDE KRIMINALE, ANALISTËT: PD-PS NDESHEN ME MUSKUJ

-Hë- thashë tërë nervra, po mua pse ma shtuan gjobën për dy rripa?

Ndaj – dua të jem edhe unë si Dritan Dajti apo Emiliano Shullazi, qoftë dhe një ditë – mendova. Ti jap makinës pa rrip, pa frena, pa drita. Tu bie e ti bëj përshesh kush të më dalë përpara. Dhe kur të vijnë ata të rrugores, të më thonë:

-Hë “shefo”, u vrare? – “shefoja” jam unë tani, jo polici.

-Ata e kanë fajin, ata të dolën përpara ti s’kishe faj.

Të shtyp ca njerëz, apo edhe ti vras po nuk mu bindën, të vijnë ata të kriminales, e të thonë. “Shefo” nuk është faji jot, ata të dolën para makinës dhe të provokuan.

Ehhhh shteti. Ka dy lloje qelbësirash që punojnë në këtë shtetin tonë.

Njëri lloj janë ata, që atyre të fortëve dhe të pasurve u lëpijnë duart e çdo gjë tjetër, duke shkelur ligjin, rregullat, urdhërat, e çdo gjë tjetër. Pa pyetur, pa patur as frikë, as cipë e as sedër.
Ndërsa lloji tjetër janë ata, që atyre të drejtëve, urtëve dhe të varfërve, u vënë shkelmin në fyt, si atij të “ziut” Flyod, duke i tundur para syve ligjet, kodet, rregulloret, urdhërat, madje edhe ato që s’janë miratuar ende, por i ka qeveria në kokë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE