Connect with Us

“Ndihemi si një varkë në mes të oqeanit”/ Rama ‘kritika’ BE-së: Na kanë marrë me forcë busullën

Politikë

“Ndihemi si një varkë në mes të oqeanit”/ Rama ‘kritika’ BE-së: Na kanë marrë me forcë busullën

Publikuar

-

I pranishëm në Forumin e Davosit në Gjenevë për Dialogun Strategjik mbi Ballkanin Perëndimor, kryeministri Edi Rama ka folur edhe për vendimin e BE-së për të mos çeljen e negociatave.

“Në këtë moment ndihemi si një varkë në mes të oqeanit, pasi na kanë marrë me forcë busullën”, është shprehur kreu i qeverisë. Teksa e ka konsideruar si një vendim të verbër Rama u shpreh se BE do të bëhet çdo ditë dhe më e paparashikuershme.

“Në këtë moment ndihemi si një varkë në mes të oqeanit, pasi na kanë marrë me forcë busullën. Për ne ka shumë rëndësi që ta dimë me saktësi. Është shume e qartë që nëse procesi i integrimit evropian është karakterizuar nga 5-6 vitet e fundit nga paparashikueshmëri. Ajo që ndodhi në tetor e bëri plotësisht të paparashikueshme.

Ndërsa flasim nuk kemi mundësi të dimë se çfarë duhet të bëjmë për të marrë atë që kërkojmë pasi natyra  e Këshillit Evropian është shumë e përcaktuar nga vetë vendet anëtare të BE sesa nga çfarë bëjmë apo nuk bëjmë ne.

Përcaktohet më shumë nga ajo se çfarë ata duan atë jetë apo mos të jetë BE, sesa nga çfarë duan që të bëjmë ne. Sigurisht që venet tona nuk janë gati të anëtarësohen, prandaj nëse “loja” e meritokracisë shndërrohet në “lojën” e fajësimit sa herë mungon kapaciteti për të nxjerrë një vendim konsensual. Kjo gjë nuk i sjell asnjë të mirë BE dhe procesit”, tha Rama.

LEXO EDHE:  “Nuk janë vetëm gazetarët”/ Paralajmërimi i fortë i deputetit për Ramën

Ndërsa ritheksoi se Evropa nuk bën dot pa Ballkanin Perëndimor, kreu i qeverisë Rama u shpreh se përpjekjet e Shqipërisë tu anëtarësuar në BE janë një aspiratë e shqiptarëve.

Rama nuk ka hezituar të komentoj edhe procesin e integrimit të Serbisë teksa thotë se: “Për Aleksandrin është më e lehtë, pasi vendi i tij nuk është aq euro-optimist”.

“Ne nuk e nisëm këtë proces se dikush në Berlin apo Paris na detyroi, por e nisëm se ishte saktësisht ajo që i duhej popullit tonë, kombit tonë dhe fëmijëve tanë dhe do vazhdojmë ta bëjmë për ta.

Ne e dimë që rajoni ka potencial për t’u shfrytëzuar dhe do të bëjmë më të mirën tonë, duke rritur bashkëpunimin për shmangur pasojat negative që sjell ky vendim i verbër apo mos vendim i tetorit në opinionin publik dhe të ardhmen tonë.

Sigurisht që për Aleksandrin është më e lehtë, pasi siç e tha ai, vend i tij nuk është aq euro-optimist, por nuk mendoj se meqë ne e kemi më të vështirë duhet të qajmë apo të lutemi sepse në fund të fundit e bëjmë për fëmijët dhe brezat e ardhshëm dhe jo për këtë brez të liderëve në Evropë.

BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor apo Evropën Juglindore, po aq sa Evropën Juglindore ka nevojë për BE. Ata që nuk e kuptojnë këtë nuk kuptojnë se çfarë është në lojë dhe cilat janë sfidat e sotme e të ardhmes”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tabaku publikon të dhënat mbi borxhin/ Çdo shqiptar paguan 4500 euro nga xhepi për fasadat e qeverisë

Publikuar

-

Nga

Tabaku publikon të dhënat mbi borxhin/ Çdo shqiptar paguan 4500 euro nga xhepi për fasadat e qeverisë

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se borxhi për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve keqpërdorim të parave të taksave dhe borxhit të rritur është 4492 euro/frymë.

Sipas Tabakut, në kulmin e krizës ekonomike dhe pandemisë ekonomike, Rama vazhdoi të furnizonte dhe kanalizonte paratë publike tek oligarkët dhe PPP-të.

“Çdo shqiptar paguan 4492 euro borxh nga xhepi i tij.Borxhi për frymë që shqiptarët do të paguajnë pas 7 viteve keqpërdorim të parave të taksave dhe borxhit të rritur është 4492 euro/frymë. Me një borxh që është rritur me 1800 Euro për çdo shqiptar (mbi 30%) që nga shtatori 2013 kur morri pushtetin, qeveria i ka çuar paratë e taksave dhe ato hua për sheshe në qytete dhe PPP.

LEXO EDHE:  Teatrin e shembi Rama/ Pse kaq shumë akuza edhe ndaj Bashës?

LEXO EDHE:  Basha: Edi Rama kokoshi 200 milionesh ne maje te plehut/ Nuk vizitoi refugjatet ne kamp

Në kulmin e krizës ekonomike dhe pandemisë ekonomike, Rama vazhdoi të furnizonte dhe kanalizonte paratë publike tek oligarkët dhe PPP-të. Iu dha shqiptarëve më pak parà se sa kishte premtuar, i gënjeu duke u justifikuar se nuk kishte fonde, e vërteta qe ndryshe. Një shqiptar që paguante 2379 euro 7 vjet më parë nga sot do të paguajë 4492 euro borxh.

Ditë më të mira do të vijnë për shqiptarët, për të punësuarit dhe të rinjtë. Shqipëria meriton më shumë dhe shqiptarët do të mbërrijnë të fitojnë lirinë nga kjo oligarki që sot i qeveris.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propozimi për ambasadoren e re në Athinë/ Bushati ashpërson tonet: Po shkelet ligji që kemi miratuar vetë

Publikuar

-

Nga

Propozimi për ambasadoren e re në Athinë/ Bushati ashpërson tonet: Po shkelet ligji që kemi miratuar vetë

Ish ministri i jashtëm, aktualisht deputeti i PS, Ditmir Bushati, ka folur me tone të ashpra gjatë mbledhjes së Komisionit për Politikën e Jashtme, ku po diskutohej lidhur me propozimin e Luela Hajdaragës në postin e ambasadores së Shqipërisë në Greqi.

Bushati tha se ligji për emërimin e ambasadorëve është shkelur në disa prej aspekteve të tij. Së pari me shpalljen e vakancës, së dyti me procesin e përzgjedhjes së kandidatëve, dhe së treti me një traditë shtetërore që ne kemi pasur për emërimet e diplomatëve që shërbejnë në Greqi.

“Më lejoni zonja kryetare që të ndaj disa shqetësime, më duhet t’iu them që praktika e vendosur në Kushtetutë dhe në ligj, imponon që të kesh një vakancë që të imponohet procedura.

Kryeministri ka propozuar zëvendësimin, por Presidenti i Republikës nuk është shprehur për të krijuar vakancën.

Pa u shprehur presidenti me dekret, komisioni nuk ndërmerr asnjë veprim. Pa dekret nuk bëhesh dot ambasador. Këtë praktikë e kemi ruajtur që nga 2015-a.Ambasador bëhesh ose me histori karriere, do një gradë të caktuar, nuk bëhesh me bashkëngjitje. Gjetëm në 2013 me njerëz më shumë jashtë sistemit diplomatik, se sa brenda. Ne vendosëm një rregull. Duhen 12 vjet eksperiencë në sitemin diplomatik të bëhesh amabsador.

LEXO EDHE:  “Nuk janë vetëm gazetarët”/ Paralajmërimi i fortë i deputetit për Ramën

LEXO EDHE:  Rama shpërndan certifikatat e legalizimeve falas në Durrës

Nëse vjen nga jashtë sistemit të karrierës, ligji jonë na detyron se duhet të ketë 10 vjet përvojë pune në cështje të jashtme, dhe 3 vjet në pozicione drejtuese.

Sekretari i Përgjithshëm i MEPJ duhet të na japë një arsyetim për këtë cështje.  Duhet të zbatojmë ligjin që e kemi miratuar po ne si mazhorancë. Ne kemi pasur ambasador të parë Mit’hat Frashërin në Greqi.

Në gjithë historinë tonë, të gjithë ata që kanë shërbyer në Greqi, ose kanë qenë njerëz me karrierë të spikatur diplomatike, apo njerëz me profil shumë të lartë publik. Edhe në komunizëm.

Ne duhet të jemi të kujdesshëm. Sekretari i Përgjithshëm të na tregojë pse po e ndryshojmë këtë traditë 100 vjecare. Nuk jemi as në kushtet e ligjshmërisë. Le tu themi lamtumirë ligjeve që kemi bërë vetë. Nëse jemi bëri pishman, ne tua themi njerëzve.”, u shpreh Bushati në komision./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gabim historik”/ Alibeaj kundër Berishës për ndryshimet kushtetuese

Publikuar

-

Nga

“Gabim historik”/ Alibeaj kundër Berishës për ndryshimet kushtuese

Ish deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj i ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” në Report Tv bëri një deklaratë të fortë duke thënë se ndryshimet kushtuese të bëra në vitin 2008 mes Sali Berishës, kryeministër në atë kohë, dhe Edi Ramës, kreu i opozitës në 2008-ën, duke e cilësua si gabim historik dhe se një gjë e tillë nuk duhet të përsëritet më dhe se tashmë ndryshime të tilla duhet të zgjidhen përmes referendumit.

“Qëndrimi ynë është fare i thjeshtë, nuk do të duhet të bëjmë më gabimin e bërë historik, ngjarja më e madhe që anatemohet ende sot është që në prill të 2008-ës brenda natës ndryshoi kushtetuta. Siç ndryshoi kushtetuta pa konsultim do të ndryshojë edhe tani. Qëndrimi ynë është që a është nevojë dhe kërkesë që do të duhet të pyeten shqiptarët? Kërkesa jonë është, a është e vërtetë që 80% e shqiptarëve duan lista të hapura? Po pse mos t’ua japin shqiptarëve të drejtën që të votojnë sistemin që duan. Dëshira kërkesa jonë është që jo 0, ndryshime përveç dakordësisë së 5 qershorit”, tha Alibeaj.Në lidhje me hapjen e listave dhe koalicionet, Alibeaj tha se qëllimi i vetëm i ndryshimeve kushtetuese sipas tij të njëanshme, janë vetëm  që Rama të mos shkaktojë rotacion politik dhe të për përfitojë 6 apo 7 mandate te pamerituara. Ai tha se opozita kërkon respektimin e marrëveshjes së 5 qershorit, por nëse hapen listat ndalohen koalicionet dhe ajo marrëveshje sipas tij preket automatikisht dhe angazhimi i të gjitha palëve ishte që të mos ndryshohej asnjë germë nga ajo marrëveshje.

LEXO EDHE:  Rama bëri analizën e check-up-it/ LSI zbulon kush e detyroi

LEXO EDHE:  Përplasja Rama-Meta/ Sherri në bazë dhe në qendër

“Rama nuk ka asnjë interes për listat e hapura, qëndron diku tjetër qëllimi i Ramës, heqja e koalicioneve. Është bërë për këdo e ditur, një eksperiment i bërë që në 2007-ën. Ai do të marrë 6 ose 7 mandate të pamerituar, këto do ta marrë me ndryshimet kushtetuese të njëanshme. Ndryshimet kushtetuese që ai kërkon të bëjë nuk kanë asnjë lloj influence me njëra-tjetrën. Nëse do të hiqen koalicionet me ndryshimet e kushtetuese do të influencohet marrëveshja e 5 qershorit. Angazhimi për të miratuar 5 qershorin është një kërkesë që vjen qoftë për integrimin qoftë që na vjen përtej oqeanit”, tha Alibeaj.

LEXO TE PLOTE