Connect with Us

Mbyllet fabrika e kromit në Kalimash/ 800 punëtorë mbeten pa punë

Politikë

Mbyllet fabrika e kromit në Kalimash/ 800 punëtorë mbeten pa punë

Publikuar

-

Ish kryeministri Sali Berisha ka denoncuar rastin e mbylljes së fabrikës të Kromit në Kalimash.

Sipas denoncuesit, prej datës 1 nëntor 800 punëtorë të fabrikës janë pa punë.

“Mbyllet fabrika me 800 puntore nga Gjici i bankave të vjedhura me rojet e tij”, shkruan Berisha.

Postimi i plotë:

Mbyllet fabrika me 800 puntore nga Gjici i bankave te vjedhura me rojet e tij!
Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb
Qe nga dt.1.11. 2019, ndalon puna në fabrikën e pasurimit të kromit në Kalimash.
Mbi 800 punëtorë të fabrikës dhe galerive të kromit, pa punë!
Pushteti lokal i emeruar i Rilindjes, shkaktar i këtij skandali!Kompania i eshte drejtuar gjykates se kukesit nderkohe kryetari i gjykates Isuf Shehu feston cdo dite me kenege e me puro me safetin! Ja po te nis disa foto
Te pershendes me shum nderime/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Banka Botërore i jep Shqipërisë 160 milionë euro hua

Publikuar

-

Nga

Banka Botërore do t’i japë Shqipërisë një hua prej 160 milion eurosh për rindërtimin.

Nga këto, 6 milion euro projektet e spitaleve apo dhe 6 milion të tjera nga BERZH mobiljet e spitaleve.

Ndërsa Banka Europiane e Investimeve EIB ka dhënë një grant 2.5 milion euro kurse huaja thotë se mund të shkojë deri në 100 milion euro për rindërtimin, bizneset e dëmtuara si dhe për strehimin e banorëve të prekur nga tërmeti.

LEXO EDHE:  “I dhamë lamtumirën Baca Sulejmanit”/ Haradinaj ngushëllon familjen Berisha

LEXO EDHE:  “I dhamë lamtumirën Baca Sulejmanit”/ Haradinaj ngushëllon familjen Berisha

Por EIB bën me dije se kjo hua të jepet vetëm atëhere kur të parashihen projektet dhe të jenë të pranueshme për një hua nga Banka Europiane e Investimeve.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Konferenca e Donatorëve/ Shifrat, sa para dhuroi secili shtet për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Në Konferencën e Donatorëve në Bruksel vijon mbledhja e të ardhura për procesin e rindërtimit në Shqipëri e cila u godit nga një tërmet katastrofik më 26 nëntor të vitit 2019.

Nga shifrat e publikuara, Franca, Italia Gjermania dhe Turqia janë ndër shtete të cilët kanë dhuruar më shumë për fondin e rindërtimit në Shqipëri.

Lista e dhurimeve sipas shteteve deri më tani:

BE: 100 milionë euro
KE: 15 milionë euro
Holanda: 3 milionë euro
Danimarka: 2.7 milionë euro
Suedia: 5.6 milionë euro
Gjermania: 11 milionë euro
Franca: 100 milionë euro
Italia: 65 milionë euro
Polonia: 2.7 milionë euro
Greqia: 2.5 milionë euro dhe ndërtimin e 200 shtëpive
Sllovakia: 250 mijë euro (për rindërtimin e shkollave)
Austria: 1 milion euro
Republika Çeke jep 9.5 milionë koruna,

LEXO EDHE:  “I dhamë lamtumirën Baca Sulejmanit”/ Haradinaj ngushëllon familjen Berisha

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Polici i shpallur në kërkim sot bënte eskpertin para policisë

Sllovenia: 300 mijë euro (për ndërtimin e një shkolle)
Finlanda: 300 mijë euro
Portugalia: Vetëm asistencë teknike
Luksemburg: 100 mijë euro
Bullgaria: 120 mijë euro
Rumania: 2 milionë lei
Qipro: 9.5 milionë korona çeke
Hungaria: 250 mijë euro (për rindërtimin e kishave)
Irlanda: 300 mijë euro
Spanja: 250 mijë euro
Mali i Zi: 500 mijë euro
Serbia: 2 milionë euro grant
Maqedonia e Veriut: 6 milionë denar
Kosova: 200 mijë euro
Bosnja-Hercegovina: 50 mijë euro
Turqia: 46.3 milionë euro

LEXO TE PLOTE

Politikë

Greqia dhuron 2.5 milion euro për Shqipërinë, do të ndërtojë edhe 200 shtëpi

Publikuar

-

Nga

Greqia i dhuron Shqipërisë 2.5 milion euro ndërsa do të ndërtojë edhe 200 shtëpi të shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Lajmin e bëri të ditur ministri grek gjatë Konferencës së Donatorëve.

Ndërkaq, Polonia ka dhuruar 2.7 milion euro.

“Polonia do të japë 2.7 milion euro. Shpresoj që kontributi të ndihmojë Shqipërinë në rindërtim”, tha ministri i jashtëm polak.

LEXO EDHE:  Saranda prej dy ditësh pa ujë!/Si mashtroi kryetarja e Bashkisë?

LEXO EDHE:  Saranda prej dy ditësh pa ujë!/Si mashtroi kryetarja e Bashkisë?

 

LEXO TE PLOTE