Connect with Us

Manja paralajmëron votimin e dy anëtarëve të rinj të Kushtetueses

Politikë

Manja paralajmëron votimin e dy anëtarëve të rinj të Kushtetueses

Publikuar

-

Kuvendi i Shqipërisë pritet të votojë këtë të hënë dy anëtarët e Gjykatës Kushtetuese. Pavarësisht letrës së Metës, për pezullimin e dekretimit të vakancës së dytë që i takon presidentit, Kryetari i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja shprehet se letra e presidentit nuk pezullon asnjë vendim juridik.

“Presidenti ka dërguar një letër ku kërkon pezullimin e dekretimit të vakancës së dytë që i takon presidentit, dhe unë nuk di që letra pezullon një veprim juridik. Kushtetuta flet shumë qartë. Secili nga institucionet kushtetuese të përfshira në procesin e kompozimit të Gjykatës Kushtetuese, dhe këtu e kam fjalën për presidentin e republikës, Kuvendin dhe Gjykatën e Lartë nëse nuk e ushtrojnë këtë kompetencë brenda afatit 30 ditor kandidati i listuar i pari konsiderohet i emëruar dhe ky afat është afat prekluziv. Kuvendi i Shqipërisë ditën e hënë do të ushtrojë këtë kompetencë në përputhje me rregulloren e Kuvendit”, tha Manja./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nishani në krah të Besnik Muçit/ Sulmon KPA

Publikuar

-

Nga

Ish presidenti Bujar Nishani ka reaguar për shkarkimin e Besnik Muçit nga KPA.

Sipas Nishanit nuk është e drejtë që Muçi të lëshojë zyrën por duhet të qendrojë si anëtar i Kushtetueses.

“Parlamenti duhet të hetojë veprimtarinë e KPA. Veprimet e Komisionit të Posaçëm të Apelimit bien ndesh me Kushtetutën. Duhej të nderpritej vettingu për Muçin në momentin që ai nuk ishte më prokuror kur u emërua nga presidenti Meta si anëtar i Gjykatës Kushtetuese”, u shpreh Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A do japin opinion për Kushtetuesen?/ Reagon Komisioni i Venecias

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Venecias është shprehur i gatshëm të japë një opinion për Gjykatën Kushtetuese.

Pas sugjerimit të ambasadës së SHBA-ve për ta çuar debatin për Kushtetuesin në këtë komision, gazetari i Neës24 Ergys Gjençaj i ka dërguar një e-mail Komisionit të Venecias ku pyet ‘nëse do të japë një opinion mbi debatin për anëtarin e ri të Gjykatës Kushtetuese’.

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Halimit/ Ulsi Manja: Kundërshtar i vështirë, por…

Përgjigjja e Komisioni të Venecias ka qenë afermative. “Përgjigja është po. Nëse ne marrim një kërkesë nga autoritetet shqiptare, ne do ta trajtojmë atë”, ka qenë përgjigjja e Komisionit të Venecias./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

25 minuta “kokë më kokë” me Metën/ Nishani: Kushtetuta mbi gjithçka

Publikuar

-

Nga

Ka përfunduar takimi i presidentit Ilir Meta me ish presidentin Bujar Nishani.
Takimi i zhvilluar në presidencë zgjati rreth 25 minuta.

Nishani shpehet se është shumë e rëndësishme respektimi i Kushtetutës.

“Në shqiptarët kemi të nevojshmë ndërtimin e shtetit të së drejtës. Për mua është e rëndësishme që ,mbi gjithcka në këtë vend të respektohet Kushtetuta”, u shpreh Nishani.

LEXO EDHE:  Beograd/Gjykata shpall antikushtetuese marrëveshjen e Brukselit

Ish presidneti ka komentuar edhe deklaratën e ambasadës amerikane e cila tha se çështja e Gjykatës Kushtetuese duhet t’i dërgohet Komisionit të Venecias.

Sipas tij, çështja Komisionit të Venecias është një çështje që nuk ka asnjë lloj baze as poltiik as ligjor”, u shpreh Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE