Connect with Us

Ish Sekretari i PD mohon akuzën/ Ristani: Se njoh Nik Muzinin, z. Basha po

Politikë

Ish Sekretari i PD mohon akuzën/ Ristani: Se njoh Nik Muzinin, z. Basha po

Publikuar

-

Duke folur rreth mbylljes së hetimeve nga ana e Prokurorisë, lidhur me lobimin e PD-së në SHBA ,me financime ruse, ish sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, e ka vlerësuar si politikë veprimin e Prokurorisë, duke argumentuar pse dy prokurorët e meritojnë këtë term.

Ristani ka mohuar dhe mbajtjen e përgjegjësisë për akuzën e fallsikimit, ndërsa ka thenë se as ai dhe as financieri i PD-së, i akuzuar po për faksifikim, nuk e njohin fare Nik Muzinit në SHBA. Kurse Basha po, pasi PD ka patur një kontratë me lobuesin.

“Që një shkresë të quhet e falsifikuar duhet të ketë 3 element: përmbajtjen, firmën dhe vulën. Asnjë nga këto nuk është prezente dhe e vërtetuar nga prokurorët që po hetojnë. I kam sqaruar prokurorët por ata më thanë se ti akuzohesh për “fallsifikim me mosveprim”, një akuzë absurde kjo pasi unë jam dhe jurist dhe ky është një term i padëgjuar. Duke e përjashtuar qënien e prokurorëve të sëmurë mendorë i bie të ketë shtysë të fortë nga politika. As unë dhe as financieri nuk kemi firmosur për kontratën. Ne nuk e njohim fare Nik Muzinin. Z. Basha po se PD ka kontratë me të…”, ka artikuluar Ristani i qenë pjesë e emisionit “Java” në RTSH./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Franca dhuron 100 milionë euro për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Franca i dhuron Shqipërisë 100 milion euro, e ndërsa 60 milion euro do t’i japë në formën e huasë për rindërtimin pas tërmetit të 26 nëntorit.

“Kemi nënshkruar me kryeministrin Edi Rama një kontratë që synon të realizojmë projekte. Ne do të financojmë projekte në vlerë 100 mln euro. Përveç kësaj japim hua për 60 mln euro për rindërtimin e sistemit ujor të Shqipërisë, 1 mln në formën e ndihmën humanitare që ne e vumë menjëherë në dispozicion pas katastrofës. Shpresoj që kontributi ynë do ta ndihmojë Shqipërisë”, tha ministri i jashtëm Francës në Konferencën e Donatorëve./CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rindërtimi/ Holanda dhuron tre milionë euro për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Holanda i dhuron Shqipërisë tre milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

Lajmi është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm i Holandës në Konferencën e Donatorëve, e cila po zhvillohet sot në Bruksel, ku janë të pranishëm 100 vende.

“Pas tërmeti u takova me Ramën dhe Cakajn dhe më thanë histori zemër thyese që u prekën nga kjo katastrofë. Ky solidaritet të jetë ndihmë për rindërtimin pas tërmeti. Holanda 3 mln euro për aktivitetet ndërtuese, kjo do të forcojë kolegët e mi të përballojnë këtë detyrë të vështirë”, tha ministri i jashtëm holandes.

LEXO EDHE:  Analisti degjeneron Salianjin/ Deputeti i Bashës kapet “mat”

LEXO EDHE:  Gazetari 'kryqëzon' Bashën/ O Lulzim, mos bëj sehir

Nga ana tjetër, Danimarka do të dhurojë  2 mln euro.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ministri e zbulon në Konferencën e Donatorëve/ Kjo është shuma që dhuron Italia për rindërtimin pas tërmetit

Publikuar

-

Nga

Italia i dhuron Shqipërisë 65 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e objekteve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Lajmi është konfirmuar nga ministri i Jashtëm italian në Konferencën e Donatorëve.

“Italia ishte nga shtetet e para që ndërhyri në mbështetje të popullsisë. Ne e dimë ç’do të thotë të pësosh fatkeqësi natyrore, ndaj dhe ne që në orët e para aktivizuam mbrojtjen civile. Vetëm 4 ditë më pas, dërguam 450 njësi në Shqipëri. Kemi dhuruar ndihmë materiale emergjence, tenda, pajisje, gjeneratorë dhe një tendë të madhe për punëtorët. Pra, ne i dhamë solidaritetin tonë popullit shqiptar.

LEXO EDHE:   “Blindohet” PD-ja/ Zbardhet skenari i Bashës për ti shpëtuar shkarkimit

LEXO EDHE:  Tërhiqet Basha/ “Ulemi pa kushte në tavolinë me Ramën”

Krijuam një task-forcë për të mbështetur autoritetet vendore për të mbrojtur trashëgiminë kulturore. Kjo ndihmë do të pasohet nga një mbështetje e konsiderueshme për rindërtim. Kjo ka të bëjë me kthimin e popullit shqiptar në kthimin dhe ëndrrat e tyre. Italia nga ana e saj është gati të bëjë atë që i takon, ne jemi në anën e Shqipërisë. 65 milionë euro, do të përdorim edhe 21 milionë euro, kemi alokuar 5 milionë euro për projektet e zhvillimit në këtë vit”, tha ministri italian.

LEXO TE PLOTE