Connect with Us

I pandehur për falsifikim / Reagon Ristani: Akuzë e pabazuar dhe dashakeqe

Politikë

I pandehur për falsifikim / Reagon Ristani: Akuzë e pabazuar dhe dashakeqe

Publikuar

-

Ish-sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani ka reaguar pas akuzës për falsifikim të dokumenteve të transaksioneve të parave nga selia blu te biznesmeni Nick Muzin.

Ristani ka deklaruar se prokurorët që kanë ngritur akuzën nuk janë mirë nga gjendja mendore.

Sipas Ristanit, kjo është një akuzë e pabazuar dhe dashakeqe.

“Shkuan deri aty sa thanë që është falsifikim i një mosveprimi, një vepër të tillë nuk mund ta mendojë as një person që nuk është mirë nga gjendja mendore. Kjo është një akuzë e pabazuar dhe dashakeqe, akuzohem se në deklarimin që PD ka bërë në KQZ, nuk janë pasqyruar të dhëna të vërteta, unë po them që nuk kam firmosur dhe as vulosur asnjë lloj dokumenti. Në mënyrë të habitshme, joligjore, dhe jologjike përmendet emri im në këtë çështje, është një dashakeqësi idiote”, ka thënë Risatni për Faxweb.

LEXO EDHE:  Ristani: Shkeljet e Kokëdhimës po i fshihen Kushtetuteses, padrejtësia në vend po arrin kulmin

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk po bëjmë luftë politike”/ Basha nga Durrësi: Është detyra jonë të bëjmë të dëgjohet zëri i qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vizitoi sërish Durrësin, ku është ndalur të dëgjojë shqetësimet e qytetarëve.

Fillimisht Basha ishte në lagjen 17, ku me dhjetëra banorë, ishin të alarmuar, pasi pallati i tyre, i dëmtuar nga tërmeti, nuk ka akoma një vlerësim zyrtar, nëse është apo jo i banueshëm.

“Bashkërendohuni me pushtetin. Uluni, i lëmë ndasitë politike. Unë jam plotësisht dakord që jeni opozitë dhe keni frontet të ndara, keni vizionin tuaj”, u shpreh një prej banorëve të prekur nga tërmeti.

“Qeveria ka detyrat e veta, opozita ka detyrat e veta. Ju po e shikoni, ne vetëm luftë politike nuk po bëjmë. E rëndësishme është që ne të sjellim zërin dhe shqetësimet tuaja. Ky është roli ynë. Nëse ne e marrim zërin tuaj dhe e kthejmë në politikë për karrigen tonë, ne bëjmë gabim. Nëse ne çojmë shqetësimin tuaj atje, ne e kemi bërë detyrën tonë, sepse po nuk e bëmë ne, nuk ka kush ta bëjë.

Edhe po të ishim në role të ndryshme, ne në qeveri dhe ata në opozitë, këtë do kërkoja nga ata. Nuk do kërkoja të bëja fotografi bashkë. Do t’u kërkoja ‘merrni zërin e njerëzve na e sillni dhe shikoni si po e bëjmë ne punën” Se këtë detyrë ka opozita. Po u shkri opozita, nuk ka më kush t’ju mbrojë.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri ndihmoi “Escobarin” të arratiset

LEXO EDHE:  Basha hedh në “kosh të plehrave” sekretarët e tij

Çfarë kemi kërkuar: E para, që vlerësimi të bëhet sa më shpejt, në mënyrë profesionale Për këtë kemi këshilluar që të shtohet numri i inxhinierëve, përndryshe vlerësimi shtyhet, e shtyhet, e shtyhet…

E dyta, të caktohen fondet, sepse vlerësimi pa fonde është zero. Sot në mëngjes, kanë pranuar një sugjerim që ua kam dhënë gjatë tre ditëve të fundit: që banorëve të zonave rurale që janë me shtëpi, t’u japin para në dorë, ta bëjnë vetë. Sepse koha nuk pret, dimri sapo ka filluar. Çfarë do të bëni, do të rrini me muaj të tërë kështu? Nuk mund të ndodhë kjo”, u shpreh Basha nga Durrësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Policët dhurojnë 104 milionë lekë për të prekurit nga tërmeti”/ Ardi Veliu: Rrezikuan edhe jetën e tyre

Publikuar

-

Nga

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shteit, Ardi Veliu ka bërë me dije se mbi 4000 forca policie u angazhuan pas rënies së tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas Veliut, efektivët e policisë janë përfshirë në operacionet e kërkim-shpëtimit, dhënia e ndihmës së parë për njerëzit që kishin nevojë, garantimin e rendit dhe sigurisë, disiplinimin e qarkullimit duke i dhënë përparësi qarkullimit të ambulancave dhe ekipeve të zjarrfikëseve si dhe sigurimin e pronës së qytetarëve dhe ruajtjen e objekteve të dëmtuara, për të mos lejuar futjen e banorëve për shkaqe sigurie.

Veliu ka shprehur falenderime për forcat special Renea, FNSH-të e Tiranës, Shkodrës e Fierit, Drejtoritë Vendore të Policisë Durrës ,Tiranë dhe Lezhë për profesionalizmin dhe ndjenjën e lartë të humanizmit duke rrezikuar edhe jetën e tyre, të cilët u përfshinë drejtpërdrejt të parët në operacionet e kërkim-shpëtimit.

“Falë ndërhyrjes së tyre, në bashkëpunim edhe me skuadrat e zjarrfikëseve dhe ushtrinë u shpëtuan 39 jetë njerëzish, që kishin mbetur poshtë rrënojave. Më pas, duke bashkëpunuar edhe me grupet speciale të vendeve mike, u bë i mundur edhe shpëtimi i disa personave të tjerë. Forcat Renea dhe FNSH-ja në kushte të vështira dhe të rrezikshme për sigurinë e jetës së tyre vijuan operacionet për nxjerrjen e trupave nga rrënojat dhe për këtë ata sot meritojnë mirënjohjen dhe respektin e gjithë organizatës së Policisë, por edhe të gjithë qytetarëve”, u shpreh Veliu.

LEXO EDHE:  Ristani: Rama dhe Meta në panik nga protesta madhështore

LEXO EDHE:  Ristani: Rama, Tahiri dhe Shullazi do marrin atë që meritojnë!

Më tej Veliu bëri me dije se punonjësite policisë kontibuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania.

“Me këtë rast, duke përfituar nga ky komunikim publik, dua të falënderoj një për një, të gjithë punonjësit e Policisë, por edhe familjet e tyre që kontribuuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania. Mirëkuptoj edhe 2016 punonjësit e Policisë që nuk kanë kontribuuar me vlera monetare, pasi nuk kanë pasur mundësi”, tha Veliu në një konferencë për shtyp./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Tërmeti sposton pallatin e Koço Kokëdhimës?!/ Eksperët “harrojnë” ish-Bllokun

Publikuar

-

Nga

CNA.al ka siguruar një video, në zonën e ish-bllokut, të një pallati të ndërtuar ish-deputeti Koço Kokëdhima. Dikur krahu i djathtë i Edi Ramës dhe sot kryetar i partisë ZGJIDHJA.

Video që sjell më poshtë CNA.al është bërë në zonën e ish-bllokut ku duket se dy pallatet në kulmet e tyre janë të afruara. Ndërkohë që ekspertët janë të gjithë në Durrës, në Kavajë apo gjetkë, video e mëposhtme tregon se duhet të shkojnë edhe në zonën e ish-bllokut për të na treguar të vërtetën.

Ka një spostim të pallatit të Koço Kokëdhimës, apo ka një deformim që kur është ndërtuar?

LEXO EDHE:  Ristani: Rama dhe Meta në panik nga protesta madhështore

LEXO EDHE:  Ristani: Rama, Tahiri dhe Shullazi do marrin atë që meritojnë!

Pra, poshtë hapësira është më e madhe, ndërsa në kulme është më e afruar.

Duke qënë se kjo nuk është vënë re më parë, dhe nuk ka pasur vëmendjen e duhur. Pra, nuk dihet nëse është vetëm një zgjerim, duke mos ruajtur standardet e ndërtimi apo është një spostim. Eksperët duhet të na thonë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë.

Video më poshtë flet vetë./ CNA.al


LEXO TE PLOTE