Connect with Us

E rëndë/ Gjendet i pajetë, i dekompozuar një trup në Tiranë

Kronika

E rëndë/ Gjendet i pajetë, i dekompozuar një trup në Tiranë

Publikuar

-

Një trup i pajetë, në gjendje të dekompozuar është gjetur mbrëmjen e kësaj të premte në ambientet e një ndërtese në Tiranë.

Në një njoftim paraprak policia bën me dije se viktima është R. Z.,39 vjeç.

Nuk dihen ende rrethanat e ngjarjes, ndërsa mësohet se godina në të cilën është gjetur i pajetë 39-vjeçari ka funksionuar më parë si kabinë elektrike.

LEXO EDHE:  Detaje të reja/ Policia: Trupi i gjetur në Kashar, dyshohet të jetë vrarë

“Nga kqyrja paraprake e trupit të pajetë, nuk janë konstatuar shenja dhune, apo dëmtime  nga ndonjë faktor tjetër. Dyshohet se shkaku i vdekjes është  për shkaqe natyrale”, shkruan policia në njoftimin e saj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“Gjobitën” 50 mijë euro kandidatin e “Bindjes Demokratike”/ Gjykata jep vendimin për dy shijaksit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Durrësit ka konfirmuar masën e sigurisë “arrest me burg” për Lulzim Zallën dhe Klodjan Estrefi, të dyshuar se kanë “gjobitur” me 50 mijë euro biznesmenin Arben Pohumi, ish-kandidat i “Bindjes Demokratike” për kryetar të Bashkisë së Shijakut në zgjedhjet e 30 Qershorit 2019.

Dy të rinjtë Zalla dhe Estrefi janë arrestuar në 30 Korrik 2019, në bazë të një hetimi të nisur nga Prokuroria për Krime të Rënda, për veprën penale të ‘Shtrëngimit me anë të kanosjes për dhënie pasurie” (gjobvënie).

Pas shkrirjes së Krimeve të Rënda, rasti i kaloi për kompetencë Prokurorisë së Durrësit, e cila mori miratimin e gjykatës për t’i lënë në burg dy të dyshuarit.

“Boldnews.al” ka siguruar dosjen e plotë hetimore. Sipas veprimeve të grupit hetimor rezulton se, në 21 Korrik 2019, biznesmeni Arben Pohumi kallëzoi në Policinë e Durrësit se ishte shantazhuar dhe kanosur nga shtetasi Lulzim Zalla, për t’i dhënë shumën 50 mijë euro.

Sipas kallëzimit, ky shtetasi dhe të tjerë persona, ia kërkonin këtë shumë, si një “borxh” që biznesmeni i kishte një bashkëpunëtorit të tij italian, ku vite më parë kishte marrë pjesë këmbimi.

Arben Pohumi deklaroi para Policisë Gjyqësore që ai, në cilësinë e drejtuesit të “AG-Motors” kishte bashkëpunuar me kompaninë “Baltassare-motors” në Bari, e drejtuar nga Stefano Baltasare. Gjatë bashkëpunimit mes tyre, Pohumi kishte njohur dhe lidhur miqësi edhe me dy djemtë e Stefanos, e konkretisht Antonio dhe Maurice Baltasari.

Më datë 21.07.2019 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, u paraqit shtetasi Arben Pëllumb Pohumi, lindur e banues në Shijak, ushtrues i një biznesi privat, icili kallëzoi se ishte shantazhuar psikologjikisht e kanosur nga shtetasit Lulëzim Zalla e F. Zalla, për t’ iu dhënë para në shumën 50,000 euro.

Bashkëpunimi Pohumi-Baltasare vijoi deri në 2027, kohë kur kompania italiane shpalli falimentin. Ata u ndanë miqësisht me njëri-tjetrin.

Në Qershor 2019, në zyrën e tij paraqitet A.XH., i cili, i cili shoqërohej me një shtetas italian, i cili iu prezantua si Antonio Baltasari, nipi i Stefano Baltasarit. Në bisedë, dy personat i kërkuan biznesmenit që t’u jepte 50 mijë euro, të cilat Pohumi “ia kishte borxh Stefanos”.

Biznesmeni nga Shijaku u ka deklaruar se nuk kishte asnjë borxh dhe se për çdo gjë do të takohej vetë me Stefano Baltasarin në Itali.

Kërcënimi në zyrë
Pas 10 ditësh, biznesmenin e telefonoi një person, që iu prezantua si Klodian Estrefi dhe i shkoi në zyrë. Në bisedë, Estrefi i komunikoi Pohumit se do e takonin dy persona “shumë të rrezikshëm” nga Fushë-Kruja, për të biseduar për një borxh të vjetër 50 mijë euro ndaj ish-bashkëpunëtorit Baltasari.

Rreth një orë pas kësaj bisede, në zyrën e tij mbërrin sërish Klodjan Estrefi, i shoqëruar nga Lulzim Zalla. Ky i fundit, duke u prezantuar si përfaqësues i Antonio Baltasare, e kërcënon Pohumin, duke i deklaruar se “këto para do na i japësh neve, se Stefano u kishte borxh atyre kaq para dhe se në të kundërt nuk do ndahesh mirë me to”.

LEXO EDHE:  Problemet dhe kostot e ndërrimit të matësave të ujit në Tiranë

LEXO EDHE:  Sherr me thika në Tiranë/ Fundi tragjik i 27-vjeçarit

Sqarimi në Itali
Disa ditë pas kësaj bisede, Arben Pohumi udhëton drejt Italisë, ku takohet me Stefano Baltasare. Mes tyre u sqarua se biznesmeni shqiptar nuk kishte mbetur asnjë borxh. Në takim ishte edhe një prej djemve të Stefanos, Luciano Baltasare, i cili reagoi keq gjatë bisedës. Për këtë shkak, Pohumi dyshon se pas kërcënimeve qëndron edhe Luciano.

Një ditë pas kthimit në Shqipëri, biznesmeni telefonohet nga Lulzim Zalla, duke i kërkuar takim. Në bisedën mes tyre, sipas kallëzimit, Lulzimi i kërkoi përsëri 50,000 eurot, duke i thënë se “po zgjasnin si shumë këtë muhabet”, ku ndër të tjera i tha se deri më datë 30 korrik 2019, duhej t’u jepte 10,000 euro dhe 40,000 eurot e tjera me pas.

I frikësuar dhe i shtrënguar psikologjikisht, kallëzuesi i tha se “do të mundohej t’i gjente paratë dhe t’ua jepte deri në atë datë”. Pas bisedës, biznesmeni vendosi të depozitojë kallëzim në Polici.

Hetimi dhe arrestimi
Pas marrjes së kallëzimit, Prokuroria për Krime të Rënda nisi hetimet, duke lejuar përgjimet dhe vëzhgimet ambjentale.

Në 30 Korrik 2019, në ambientet e servisit “AG Motors”, rreth orës12:45 që është në pronësi të viktimës, policia gjyqësore arrestoi në flagrancë shtetasin Lulzim Zalla, i cili ishte i shoqëruar nga shtetasi Egi Shullazi, si drejtues i automjetit me të cilin po udhëtonte i dyshuari Lulzim Zalla.

Shtetasi Lulzim Zalla u arrestua në flagrancë pasi ai në ato moment, i kishte marrë të dyshuarit Arben Pohumi shumën prej 5,000 eurosh, si pjesë e shumës prej 10,000 eurosh, që viktima duhet t’i jepte të dyshuarit.

Larg automjetit u arrestua edhe shtetasi Egi Shullazi, i cili Iu prezantua policisë si personi që rastësisht kishte marrë me vete të dyshuarin Lulzim Zalla nga Fushë — Kruja për në Durrës.

Sasia prej 5,000 eurosh u sekuestrua nga policia gjyqësore në momentin e arrestimit të të dyshuarit Lulzim Zalla. Nga kqyrja e zarfit ku u gjendën paratë evidentohet shkrimi “Lulzim Zalla 5,000 euro”.

Ndërkohë, Klodjan Estrefi u ndalua nga policia gjyqësore në Portin e Durrësit, në të njëjtën datë, rreth ores 22: 00, në tentativën e tij për tu larguar nga Shqipëria, në drejtim të Italisë.

Pas arrestimit, Gjykata për Krime vendosi masën e “arrestit me burg” për Lulzim Zalla dhe Klodjan Estrefi. Ndërsa, për Egi Shullazi, u caktua “detyrim për paraqitje”. Këto masa u konfirmuan edhe nga Gjykata e Durrësit, në vendimin e datës 21 Janar 2020.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e 28 vjeçarit në Astir/ Policia jep informacion zyrtar për autorin e dyshuar

Publikuar

-

Nga

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Tiranës, po vijojnë intensivisht punën për zbardhjen dhe dokumentimin me prova ligjore të ngjarjeve të ndodhur në Allias dhe në Astir.

Si rezultat i punës profesionale, reagimit të menjëhershëm të strukturave të Policisë dhe bërjes së një sërë veprimesh proaktive, grupi i posaçëm hetimor ka mundur të dokumentojë me prova ligjore ngjarjen e ndodhur në orët e mbrëmjes së datës 20 janar 2020 në Astir, ku mbeti i vrarë me armë zjarri 29-vjeçari V. T.

Bazuar në veprimet e kryera dhe provat e grumbulluara rezulton se si pasojë e një konflikti të çastit, shtetasi N. D., alias N. K., alias M.P., 29 vjeç, në orën 20:30 të mbrëmjes së datës 20 janar, në rrugën “Dhaskal Todri”, në Unazën e Re, ka qëlluar disa herë me armë zjarri duke vrarë shtetasin V. T.
Policia e Tiranës ka shpallur në kërkim policor 29-vjeçarin dhe gjatë ditës së djeshme dhe mëngjesit të sotëm ka ushtruar një sërë kontrollesh në disa ambiente dhe terrrene, ku dyshohej se mund të fshihej 29-vjecari dhe vijon punën e pandërprerë për kapjen e tij./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Shok me 28-vjeçarin, bashkë në emigrim/ Kush është i dyshuari për vrasjen tek “Astiri”

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja kanë dalë nga vrasja e 28-vjeçarit Vilson Tafçiu (Ndokaj) në zonën e “Astirit” në Tiranë, mbrëmjen e 20 janarit.

Mësohet se autori i dyshuar, të cilin policia e ka shpallur në kërkim është Noel Dishi nga Dibra

Dishi ka qenë shok me viktimën dhe kanë qenë bashkë madje edhe në Francë dhe Zvicër.
Policia ka marrë në pyetje familjarët e autorit të dyshuar në Sukth të cilët kanë thënë se Vilsonin e njihnin si shok të djalit dhe se shkonte shpesh në shtëpinë e tyre.

LEXO EDHE:  Sazan Guri dorëzon firmat e nevojshme për të qenë kandidat për Bashkinë Tiranë

LEXO EDHE:  Sazan Guri dorëzon firmat e nevojshme për të qenë kandidat për Bashkinë Tiranë

Sipas News 24, familjarët kanë deklaruar se prej më shumë se 2 javësh mes Vilson Tafçiut dhe Noel Dishit ka ndodhur një zënkë që ka prishur miqësinë por motivin e saj nuk e dine.
Policia po vijon kontrollet për kapjen e tij dhe po punon për zbardhjen e plotë të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE