Connect with Us

“Dosja e Bashës sjell debate në Prokurori”/ Klodiana Lala zbulon prokurorin që nuk firmosi

Politikë

“Dosja e Bashës sjell debate në Prokurori”/ Klodiana Lala zbulon prokurorin që nuk firmosi

Publikuar

-

Gazetarja Klodiana Lala ka dhënë detaje të reja përsa i përket dosjes për “falsifikim dokumentesh” të Lulzim Bashës. Në një lidhje telefonike për “Neës 24” Lala shprehet se ka patur një debat në Prokurorinë e Tiranës për dosjen e Bashës.

Sipas Lalës, vetëm 2 nga 3 Prokurorët kanë firmosur dosjen në ngarkim të Bashës.

Mësohet se prokurori që nuk ka firmosur dosjen është prokurori Kol Hysenaj dhe se nuk dihet ende arsyeja e këtij vendimi.

“Dosja në ngarkim të Bashës dhe dy anëtarëve të PD është firmosur nga dy prokurorë. Elizabeta Imeraj dhe një grup prokurorësh kanë hetuar çëhtjen në ngarkim të Bashës. Mësohet se në Prokurori ka pasur debat për dosjen e Bashës, pasi tre prokurorët kanë pasur debat në lidhje me këtë rast. Mësohet se prokurori Kol Hysenaj nuk ka firmosur dosjen në ngarkim të Bashës.

LEXO EDHE:  Deklarata “bombë” e Klodiana Lalës/ Zbulon lidhjen e Prokurorit me armët në Elbasan

Zonja Imeraj është në regjim spitalor dhe nuk mund të jetë në ambientet e Prokurorisë. Mbetet e paqartë pse dy prokurorë kanë firmosur, kurse një prokuror i tretë Kol Hysenaj nuk ka firmosur. Nuk dihet nëse zoti Hysenaj donte akuza më të rënda apo nuk donte që dosja të shkojë në gjyq. Debati ka qenë i ashpër, pasi ka çuar deri në ndarjen e tre prokurorëve, ku njëri prej tyre nuk ka qenë dakord me çuarjen e dosjes në gjykatë. Dosja nuk ka shkuar ende në gjykatë, pasi do 4-5 ditë derisa prokurorët ta bëjnë gati atë”, tha gazetarja Lala./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Olsian Çela prokuror i Përgjithshëm/ Artan Hoxha: Asnjë nuk ma mbush mendjen, po hipe në majë të pemës do të shkosh nga të fryn era

Publikuar

-

Nga

zbulon nga i vijne informacionet

Gazetari ARtan Hoxha ka komentuar zgjedhjen e Olsian Cellës si Prokuror i Përgjithshëm.

Hoxha shprehet se asnjë nga kandidatët nuk ja mbushte mendjen për prokuror të përgjithshëm.

Sipas Hoxhës një kryeprokuror duhet të jetë lider, një njeri që të jetë në gjenje të administrojë gjithë trupën e prokurorëve.

“Mua s’ ma mbushte mendjen asnjë nga ata tre kandidatët që të jetë Prokuror i Përgjithshëm,
Shqipëria ndodhet në një situatë jo normale në sistemin e drejtësisë, padrejtësia prevalon gjithëandej.
Kemi korrupsionin në administratë, dhe situata me krimin e organizuar.
Duke i përfshirë këto unë mendoj që Prokurori i Përgjithshëm duhetë të jetë një lider, të jetë një njeri i cilië është në gjendje të administrojë trupën e prokurorëve në Shqipëri”, u shpreh Hoxha në studion e Abc News.

LEXO EDHE:  Atentati ndaj gazetares/ BE bën thirrje për ndëshkimin e autorëve

LEXO EDHE:  Klodiana Lala tregon pikën e errët të dosjes së ish-prokurorit Llalla

Më tej Hoxha tha se njeh shumë jurist të cilët vendosën të mos bëhen pjesë e garës pasi nuk e përballonin dot presionin.

“Njoh shumë juristë që vendosën mos hynin në garë se nuk e përballonin dot presionin. Po hipe në majë të pemës do të shkosh nga të fryn era”, u shpreh Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjinushi përballë Luljeta Bozdos/ Taulant Muka: E vrasim të aftin, dhe të paaftin e vendosim në krye të Akademisë së Shkencave

Publikuar

-

Nga

Ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka ka sulmuar kreun e Akademisë së Shkencave, SKënder Gjinushin duke e quajtur atë injorant.

Sipas Mukës, “ një injorant në shkencë si Skënder Gjinushi e vendosim të drejtojë dijen dhe shkencën ndërsa profesore Luljeta Bozdo e largojmë nga ambientet universitare. Muka shprehet se nëse do denim si shoqëri të lexonim dhe vlerësonim parametrat shkencorë, askush nuk do të kishte dyshime për përgatitjen e Bozdos.

LEXO EDHE:  Atentati ndaj gazetares/ BE bën thirrje për ndëshkimin e autorëve

LEXO EDHE:  Klodiana Lala zbulon detaje nga vjedhja e Prokurorisë së Durrësit

“Ne si shoqëri e vrasim të aftin, dhe të paaftin në shkencë e nderojmë me pozicionin e kryetarit të Akademisë së Shkencave! Dija është pasuria kryesore e një shoqërie, dhe që mundëson zhvillimin!
PS: Te dhënat janë marrë nga Scopus”, shkruan Muka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ja përberja e KED/ Ardiani zëvendeson Dvoranin

Publikuar

-

Nga

Sot në Presidencë u hodh shorti për zgjedhjen e anëtarëve të KED per vitin 2020.

Nga shorti doli kompozimi i KED 2020.
Përkatësisht:

Nga Gjykata Kushtetuese:
– Fiona Pajorgji anëtarja e parë e KED që përfaqëson Gjykatën Kushtetuese e cila merr edhe funksionin e zv/kryetarit te KED.
– Vitore Tusha anëtarja e dytë e KED që përfaqëson Gjykatën Kushtetuese
– Marsida Xhaferllari si anetare zëvendësuese që përfaqëson Gjykatën Kushtetuese

Nga Gjykatë e Lartë me 100% të shanseve, topi i shortit emëroi Ardian Dvoranin. Ardian Dvorani është funksionari i vetëm i shtetit modern shqiptar, i cili pret me durim zëvendësimin, megjithëse koha e pritjes është barazuar ndërkohë me kohën e një mandati të plotë. CNA.al i uron jetë të gjatë zotit Dvorani dhe e përgëzon për durimin e pashembullt. KED e vitit 2020 do drejtohet sërish nga zoti Dvorani në cilësinë e kryetarit.

LEXO EDHE:  Klodiana Lala tregon pikën e errët të dosjes së ish-prokurorit Llalla

LEXO EDHE:  Shqiptarët e vrarë në Ekuador, pjesë e familjeve mafioze që përmendi Donald Lu

Nga Prokuroria e Përgjithshme u shpallen anetare të KED
– Arta Marku / përfaqësuese e Prokurorisë së Përgjithshme
– Bilbil Mete / anëtari zëvëndësues i Prokurorisë së Përgjithshme

Gjykata e Apelit
-Miranda Andoni anëtarja e parë që përfaqëson Gjykatën e Apelit
-Saida Dollani anëtarja e dytë që përfaqëson Gjykatën e Apelit
-Nazmi Troka anëtar zëvëndësues që përfaqëson Gjykatën e Apelit

Prokuroria pranë Gjykatës së Apelit
– Ludovik Dodaj anëtari i parë që përfaqëson Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit
-Fatjona Memçaj anëtarja e dytë që përfaqëson Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit
-Nezir Gjoka anëtari zëvëndësues që përfaqëson Prokurorinë pranë Gjykatës së Apelit

Gjykata Administrative
-Arjan Qafa anëtarI që përfaqëson Gjykatën Administrative
-Marjana Velçani Idrizi anëtare zëvëndësuese që përfaqëson Gjykatën Administrative./CNA.al

LEXO TE PLOTE