Connect with Us

Debati President-KED-Parlament për Kushtetuesen/ Manjani gjen zgjidhjen

Politikë

Debati President-KED-Parlament për Kushtetuesen/ Manjani gjen zgjidhjen

Publikuar

-

Ish ministri i Drejtësisë,Ylli Manjani ka dhënë një përgjigje lidhur me marrëdhënien e sforcuar KED-President-Parlament, për plotësimin e vendeve bosh në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas Manjanit, Gjykata Kushtetuese, pavarësisht ç’bëjnë e ç’thonë KED, Presidenti e Parlamenti, nuk bëhet dot e plotë pa u ngritur më parë Gjykata e Lartë.

“Gjykata Kushtetuese ka detyrimin të përzgjedhë 3 prej 9 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Pra edhe nëse Presidenti e Kuvendi zgjedhin në total 6 anëtarë (nga tre secili) përsëri jemi pa Gjykatë Kushtetuese sipas kushtetutës dhe ligjit. Një gjykatë me 6 anëtarë mund të bllokohet nëse vendimarrja e saj ndahet 3 me 3”, shkruan Manjani.

Përsa i përket debatit President-KED-Parlament, Manjani thotë se ato debatojnë mbi radhën se kush e fut dorën i pari e kush i dyti te thesi i emrave që ka mbushur KED.

Postimi i plotë:
Përgjigje e një pyetje.
Më bëhet rregullisht nga gazetarë e jo vetëm pyetja “Si trajtohet ligjërisht marrëdhënia e sforcuar KED-President-Parlament, për plotësimin e vendeve bosh në Gjykatën Kushtetuese”?
Përgjigja ime është kjo:

1. Në pastë sot jurist, vendas apo të huaj, që jep një përgjigje ligjore shterruese se si plotësohen vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese, kur Kushtetuta vetë ka 3 vite që është anashkaluar, i heq kapelen. Jemi në një situatë permanente anti kushtetutë e anti ligj, sa vështirë që gjesh vendime plotësisht të ligjshme nga atë që kanë të drejtë ti marrin.

2. Gjykata Kushtetuese, pavarësisht ç’bëjnë e ç’thonë KED, Presidenti e Parlamenti, nuk bëhet dot e plotë pa u ngritur më parë Gjykata e Lartë. Kjo e fundit ka detyrimin të përzgjedhje 3 prej 9 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Pra edhe nëse Presidenti e Kuvendi zgjedhin në total 6 anëtarë (nga tre secili) përsëri jemi pa Gjykatë Kushtetuese sipas kushtetutës dhe ligjit. Një gjykatë me 6 anëtarë mund të bllokohet nëse vendimarrja e saj ndahet 3 me 3….

LEXO EDHE:  Policia mbron kriminelët/ "Shpërthen" ish ministri

3. Debati President-KED-Parlament nuk bëhet për thelbin e problemit, pra për cilësinë e kandidatëve. Madje as për shpikjen juridike të KED, sipas të cilës 1 kandidat konkurron për të gjitha vendet vakante dhe jo për një vend të vetëm. Nuk debatojnë as për etikë zyrtare, mungesa e të cilës i bën qesharakë, sepse edhe Parlamenti edhe Presidenti do emërojnë gjyqtarët nga e njëjta bashkësi/thes emrash dhe jo të individualizuara për secilin vend vakant. Jo!
Ato debatojnë mbi radhën se kush e fut dorën i pari e kush i dyti te thesi i emrave që ka mbushur KED.
Me shumë gjasë kjo radhë do rivendoset shumë shpejt dhe nga ato 6 emra të thesit do emërohen 4. Tani radhën e ka Parlamenti, në vijim do ta rimarrë Presidenti. Atë që nuk zgjedh njëri e zgjedh tjetri…

4. Askush nuk po merr përsipër të ndajë njëherë e mirë konceptin se Vetting është për personat e jo për Institucionet e drejtësisë. Pra e thënë më thjeshtë vettingu nuk mund të mbyllë dyert e gjykatave, por të gjyqtarëve që s’mund të shërbejnë më si të tillë.

Kjo ka qenë në fakt ndarja e madhe që kemi patur që në fillim me ata që e konceptuan dhe e prodhuan këtë katrahurë…

Vendosja e këti parimi, në fakt do të rikthente sadopak normalitetin. Por për këtë gjë snuk…. askush!!

Ndaj është e kotë, që në këtë debat të harxhojmë kohë se kush ka të drejtë e kush jo./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Qeveria e re LDK-Vetëvendosje/ Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm?

Publikuar

-

Nga

ish-ministri per europen dhepunet e jashtme, ditmir bushati deklarate

Përveç publicistit Veton Surroi, për ministër të Jashtëm të Kosovës të një qeverie të mundshme LDK-Vetëvendosje po përmendet edhe ish-kryediplomati Ditmir Bushati.

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, që ka qenë ndër kundërshtarët më të mëdhenj të idesë së ndryshimit të kufijve të Kosovës po spekulohet se është një nga emrat në radarin e Vetëvendosjes dhe LDK’së për ta emëruar në krye të diplomacisë.

Bushati në Qeverinë e Edi Ramës është zëvendësuar me kosovarin Gent Cakaj, ndërsa Gazeta Express merr vesh që koalicioni i ardhshëm qeverisës planifikon që ta marrë ish-kryediplomatin në Kosovë.

Bushati në një intervistë të dhënë javë më parë, ka zbuluar shumë detaje rreth idesë së ndryshimit të kufijve, për të cilën ai ka dalë gjithmonë kundër. Madje ai tha se në tavolinën e tij i është zbuluar harta se si po planifikohej ndarja e Kosovës.

Derisa kryeministri i Shqipërisë po e mbronte presidentin Hashim Thaçi që po promovonte idenë e ndryshimit të kufijve, supozohej se deklaratat e Bushatit për këtë temë ishin arsyeja e shkarkimit të tij nga pozita e ministrit të jashtëm të Shqipërisë. Tash, Bushati, siç i kanë thënë burimet Gazetës Express, është një nga emrat e mundshëm që Kurti e LDK’ja do ia ofrojnë udhëheqjen e diplomacisë kosovare.

LEXO EDHE:  Ofendoi shqiptarët/ Manjani ironizon Ramën: Ai “i shkreti” rri kokulur, por kur e ngre kokën…

LEXO EDHE:  Ofendoi shqiptarët/ Manjani ironizon Ramën: Ai "i shkreti" rri kokulur, por kur e ngre kokën...

Për pozitën e ministrit të Jashtëm në Kosovë se fundmi është përmendur edhe publicisti Veton Surroi, i cili gjatë fushatës së zgjedhjeve të 6 tetorit, ka dalë në përkrahje të partive opozitare, LDK’së e VV’së.

Ndërkaq kandidatja e LDK’së për kryeministre, Vjosa Osmani, të enjten në emisionin Pressing ka lënë të kuptojë se nuk e dëshiron pozitën e kryediplomates, për çka është përmendur shumë herë.

‘’Nuk e kam marrë këtë vendim. S’mundem me kundërshtu njëherë. Ata në disa intervista kanë insitu dhe për ministre të jashtme. Nuk kanë lënë pozitë pa përmend. Pavarësisht kësaj, më duhet me mendu si mund të ndihmoj vendin tim në radhë të parë, pastaj koalicionit dhe përfaqësimit sa më të mirë të LDK’së’’, ka thënë Osmani. /Express

LEXO TE PLOTE

Politikë

Banorët e Astirit dhe tradhëtia e Bashës/ Ja çfarë paralajmëroi CNA.al një vit më parë

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme, në orën 06:00 të mëngjesit, IKMT e mbështetur nga forca të shumta të policisë u vërsulën në zonën e Astirit në Tiranë, ku u shemben 33 objekte.

Banorët e Astirit prej më shumë se një viti protestonin për mbrojtjen e banesave të tyre, por pavarësisht rezistencës së tyre, banesat u shemben.

Aksioni u shoqërua me tensione dhe përplasje të forta, ku për pasojë mbetën të lënduar banorë por edhe efektivë të policisë.

Përtej sulmit të qeverisë ndaj këtyre banorëve, ajo që ra në sy ditën e djeshme ishte edhe mungesa e mbështetjes nga ana e opozitës. Ish-deputetë të PD-së u shfaqën aty pothuajse tre orë pasi kishte filluar aksioni i IKMT-së, ndërsa vetë Lulzim Basha doli në media sa për sy e faqe pas orës 12:30, ku vizitoi të lënduarit në Spitalin e Traumës.

Madje as çuni i Fahriut, ish-deputeti Klevis Balliu, i cili prej një viti ka qënë “frymëzues” i protestës dhe që dikur premtonte se banesat e tyre nuk do të shembeshin, dje nuk ishte në mbështetje të banorëve në orët e para të mëngjesit kur filloi shembja e shtëpive.

LEXO EDHE:  A e shpëton dot e keqja Edi Rama, Lulzim Bashën?!

LEXO EDHE:  Fiku i përulur përpara Metës

Por, Lulzim Basha siç duket është mjaft i parashikueshëm në veprimet e tij dhe dje bëri pikërisht atë që pritej. Basha i la në baltë banorët e Astirit.

Kjo është ajo që në fakt CNA.al e kishte paralajmëruar rreth një vit më parë.

Në një shkrim të publikuar në CNA.al në 1 dhjetor të vitit 2018, u paralajmërua tradhëtia që Basha do t’ju bënte banorëve të Unazës së re.

Simboli i protestës së këtyre banorëve prej më shumë se një viti është bërë Klevis Balliu, çuni i Fahri Balliut.

Nuk ka asnjë të keqe nëse ky do të ishte një deputet i thjeshtë dhe me vlera, por në fakt ky mund të lexohet edhe nga media edhe nga politika, si simbolikë e pazarit. Pra, Lulzim Basha e ka vendosur Klevis Balliun si simbol të protestës, për të treguar se është i gatshëm të presë çdo pazar nga Edi Rama.

Më poshtë linku i shkrimit të publikuar nga CNA.al, ku paralajmërohej tradhëtia e Bashës:

Çuni i Fahriut, simboli i pazarit të Lulit për protestën e “Astirit”

LEXO TE PLOTE

Politikë

“GJK dhe Gjykata e Lartë në duart e një personi”/ Juristi i njohur zbardh prapaskenat e politikës

Publikuar

-

Nga

“Krijimi i Gjykatës Kushtetuese është i pamundur, pasi që nuk janë numrat për funksionimin e saj”, kështu është shprehur gjatë një bisede në studio juristi Sokol Azizi.

Sipas Azizit, nuk është respektuar radha për përzgjedhjen e anëtarëve të kushtetueses, ndërsa qeveria ka gjetur justifikimet e duhura për ta ndërlikuar situatën me çështjen e afateve prekluzive.

Duke e shpjeguar në mënyrë të thjeshtuar procedurën e zgjedhjes së anëtarëve , për Azizin, kjo tentativë e fundit, për përzgjedhjen e anëtarve të Gjykatës Kushtetuese, duke mos respektuar normat ligjore është tregues i qartë se Gjykata Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë po tentohet të kapen nga dora e një personi.

“Gjërat janë më të thjeshta sesa i komplikojnë këta. Është një drejtëz në të cilin qëndron Presidenti, Kuvendi dhe Gjykata e Lartë, nga e cila pritet të dalin nga 3 përfaqësues për secilin. Secili sipas rradhës, nuk kanë pse lodhen së tepërmi me politikë për afate prekluzive.

Radhën e kishte Presidenti e bëri, radhën e ka tashmë Kuvendi dhe më pas Gjykata e Lartë.

I drejtohet kushtetuesja Gjykatës së Lartë për anëtarë, nëse nuk ka kthehet përgjigje përmes kancëlarit.

Këto janë gjëra të shkruara në Kushtetutë. Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon punë më pas me firmën e Presidentit.

LEXO EDHE:  Ofendoi shqiptarët/ Manjani ironizon Ramën: Ai “i shkreti” rri kokulur, por kur e ngre kokën…

LEXO EDHE:  Vetingu së shpejti në Kushtetuese/ PD gati firmat

Tani si është proceduar: zgjodhi Presidenti, zgjedh Kuvendi 2 anëtarë. Po ku është parë kjo? Nejse këta i gjëjnë edhe argumentat për ta mbështetur këtë veprim, padyshim që i gjejnë, por kjo nuk është çështja.

Problemi nuk është se ekspertët e huaj janë më të mirë se shqiptarët.

Këta kanë prodhuar një ligj që mjafton ta lexosh e kupton. Pastaj afatet prekluzive janë 5 ditor 30 ditor dhe ta gëzojmë gjykatën kushtetuese.

Nëse në këtë çështje jemi të drejtpërdrejt, kjo do të ndihmonte edhe mazhorancën.

Vendosja e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë në duart e një njeriu, tashmë është një fakt i padiskutueshëm.

Sot Gjykata e Apelit ka marrë tagrin e Gjykatës së Lartë. Gjykata e Lartë nuk ekziston, Gjykata Kushtetuese është në dorë të mazhorancës, opozita është inekzistente, njerzit janë në hall, ky është i gjithë problemi. Nuk ka Gjykatë Kushtetuese, sepse nga 9 anëtar zgjidhen 6. Dhe nëse njëri nga këta del nga çështja, nuk formohet kuorumi i duhur për të trajtuar këtë çështje. Nuk janë numrat për funksionimin e saj”, është shprehur juristi Sokol Azizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE