Connect with Us

“Buxheti 2020 ka prioritet një grusht oligarkësh”/ PD: Rast unik në histori

Politikë

“Buxheti 2020 ka prioritet një grusht oligarkësh”/ PD: Rast unik në histori

Publikuar

-

Këshilllatri për Ekonominë në PD, Dorian Teliti deklaron se Buxheti i vitit 2020 është është buxheti që pasuron akoma më shumë oligarkët dhe klientët e qeverisë së Edi Ramës.

Sipas Telitit, buxheti nuk ka rritje pagash, nuk ka rritje pensionesh, nuk ka rritje të investimeve publike.

“Është hera e parë në 30 vjet, madje rast unik në histori, që një projekt-buxhet ndërtohet duke patur prioritet absolut vetëm një grusht oligarkësh.
Sikur të mos mjaftonin të gjithë këto, këtë vit nuk kemi as edhe një paketë të duhur fiskale”, deklaroi Teliti.

Deklarata e plotë:
Buxheti 2020 i qeverisë së Edi Ramës nuk është buxheti që rrit mirëqenien e qytetarëve, por është buxheti që pasuron akoma më shumë oligarkët dhe klientët e qeverisë së Edi Ramës.

Buxheti nuk ka rritje pagash, nuk ka rritje pensionesh, nuk ka rritje të investimeve publike. Bashkë me paketën fiskale, ky është buxheti që rëndon shqiptarët me taksa të larta, me të cilat do të paguhen miqtë, klientët, financuesit dhe oligarkët e Edi Ramës.

Propaganda e qeverisë me buxhetin nuk mund ta fshehë kolapsin ekonomik. Buxheti 2020 është pasqyra e paaftësisë së kësaj qeverie, e krizës ku e ka zhytur ekonominë e shumicës së familjeve dhe e mungesës së vullnetit për të punuar për qytetarët.

Mund te quhet buxheti i mashtrimit, pasi nga njëra ane pretendohet rritje ekonomike prej 4.1%, por nga ana tjetër të ardhurat nga TVSH, që është treguesi kryesor i konsumit të popullatës, parashikohet me rënie reale.

1. Pa asnjë dyshim, ky buxhet mund të quhet buxheti i varfërimit, pasi asnjë qindarkë nuk parashikohet për rritje rrogash për mjekët, infermierët, arsimtarët dhe punonjësit e administratës publike.
2. Asnjë qindarkë për shpërblimin e pensionistëve dhe familjeve në nevojë.
3. Ulen me 10% fondet për dëmshperblimin e ish pronarëve.
4. Ulen fondet për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve politikë, duke e çuar në 3 dekada afatin kohor të shlyerjes së plotë të faturës financiare për këtë shtresë të përvuajtur të shoqërisë.

LEXO EDHE:  Projektbuxheti për 2020/ Vasili: Me gënjeshtrat e Rilindjes jemi deri në fyt

Me rënie planifikohen edhe investimet publike, ku rënien më të madhe e kanë projektet në rrugë dhe ujësjellësa.

E ndërsa nuk ka asnjë qindarkë për rritje pagash, si lum vërshojnë fondet buxhetore për të paguar PPP e klientëve të qeverisë.

120 milionë euro apo 30 milione euro më shumë sesa viti aktual, do të shkojnë për të paguar 12 kontrata PPP – të gjithë këta miq dhe klientë të Kryeministrit.

Është hera e parë në 30 vjet, madje rast unik në histori, që një projekt-buxhet ndërtohet duke patur prioritet absolut vetëm një grusht oligarkësh.

Sikur të mos mjaftonin të gjithë këto, këtë vit nuk kemi as edhe një paketë të duhur fiskale.

Politika fiskale është në shërbim të një koncesioni të vetëm, atë të fiskalizimit, i cili ka kosto të fshehura prej të paktën 500 euro në vit për 120 000 bizneset e vogla e të mesme.

I bindur se ky është buxheti i tij i fundit, Edi Rama e ka shndërruar këtë në buxhetin KÇK- (Kap Ça t’Kapësh) nga taksat e rritura të shqiptarëve, nga mundi dhe djersa e tyre.

Për të kapërcyer këtë gjendje ku është zhytur vendi, nevojitet vizion, gjithëpërfshirje dhe menaxhim me dorë të hekurt ndaj çdo abuzimi.

PD e ka programin e saj të nxjerrjes së vendit nga kolapsi, të rikthimit të shpresës në vend, ku secili të ketë mundësi të barabarta. Bashkë me shqiptarët, pasi të kemi siguruar zgjedhje të lira e të ndershme, ne do ta zbatojmë këtë plan që rimëkëmb dhe zhvillom ekonominë dhe prodhon mirëqenie për shqiptarët./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

U rrëzua në greminë/ Efektivi i RENEA-s niset me helikopter drejt Tiranës

Publikuar

-

Nga

Efektivi i RENEA-s, Bledar Beluli është transportuar me helikopter drejt Tiranës për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.

Mësohet se gjendja e efektivit pas nxjerrjes nga gremina është e rëndë pasi ka dëmtuar dorën, legenin dhe këmbët.

Bledar Beluli u rrëzua mëngjesin e sotëm nga një lartësi prej 200 metrash duke përfunduar kështu në gremine.

Efektivi nuk ishte në detyrë në momentin që u rrëzua në greminë , por ishte me miqtë e tij për alpinizëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video – Shpërthen vullkani në Zelandën e Re/ Humbin jetën 5 persona, disa të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një vullkan ka shpërthyer sot në ishullin e Bardhë në Zelandën e Re.

BBC raporton se në ishull besohet se kanë qenë rreth 50 persona, nga të cilët të paktën 5 persona janë identifikuar se kanë humbur jetën dhe 23 të tjerë janë shpëtuar.

Nga këta persona, mësohet se disa janë në gjendje të rëndë shëndetësore, pasi kanë marrë djegie në trup. Grupet e shpëtimit nuk kanë qenë në gjendje të kërkojnë ishullin për shkak të rrezikut të një shpërthimi tjetër.

“Bazuar në informacionin që kemi, nuk besojmë se ka të mbijetuar të tjerë në ishull”, thuhet në një reagim të policisë.

LEXO EDHE:  Publikohet mesazhi/ Ja si Erion Veliaj shantazhon administratën

LEXO EDHE:  Dështimi me Tatim-Doganat/ PD sulmon qeverinë

Ndërkohë kryeministri Australian Scott Morrison tha se vendi i tij ishte “duke përjetuar një ngjarje të tmerrshme”, teksa theksoi se autoritetet ishin “duke punuar për të përcaktuar mirëqenien e tyre”.

Ishulli i Bardhë, i quajtur edhe Whakaari, njihet si një ndër ishujt me vullkanin më aktiv të vendit. Pavarësisht kësaj, ishulli me pronësi private është një destinacion turistik me turne të shpeshta ditore dhe fluturime të shumta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha sërish shantazh gjykatës/ Zbulohet mesazhi i dytë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha vijon të mbajë të njëjtin qëndrim sa i takon shantazhit ndaj Gjykatës, në mënyrë që kjo e fundit të marrë një vendim në favor të ish-deputetit Ervin Salianji.

Gjykata Penale Tiranës, pritet që nesër të mbajë një seancë gjyqësore në lidhje me çështjen “Babale”, ku ish-deputeti Ervin Salianji është marrë si i pandehur nga prokuroria.

CNA.al raportoi sot se mbrëmjen e djeshme një mesazh i është shpërndarë ish-deputetëve dhe strukturave të PD-së, ku kërkohej që të gjithë të ishin të pranishëm nesër tek Gjykata e Tiranës, në mënyrë që të mbështesin Salianjin.

Por, mesa duket Basha nuk është mjaftuar më atë mesazh, dhe sot ka ripërsëritur mesazhin.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se kërkohet që të gjithë ish-deputetët të mblidhen nesër në selinë e PD-së në orën 12:00, për të shkuar më pas të gjithë tek Gjykata Penale e Tiranës, ku në orën 13:00, pritet të mbahet seanca gjyqësore.

LEXO EDHE:  Terrori ndaj biznesit/ Qeveria dështoi me arkëtimin e taksave

LEXO EDHE:  Terrori ndaj biznesit/ Qeveria dështoi me arkëtimin e taksave

“Miremengjes! Ne vazhdim te informacionit qe keni marre, ju njoftoj qe neser ne ora 12.00, i gjithe grupi parlamentar pa asnje mungese duhet te jete ne seline e PD. Me pas, ne menyre te organizuar do shkojme tek gjykata penale e shkalles se pare (tek stacioni i trenit), per te ndjekur nga afer procesin e montuar gjyqesor ndaj kolegut Ervin Salianji qe fillon ne ora 13.00. Ju perseris edhe nje here nevojen e pjesmarrjes te cdonjerit prej jush. Ju faleminderit!”-thuhet në mesazhin drejtuar ish-deputetëve dhe strukturave të PD-së./ CNA.al

Basha shantazh Gjykatës/ Ta rrethojmë për Salianjin

Si e shkatërroi Salianji kauzën “Xhafaj” në PD

LEXO TE PLOTE