Connect with Us

Atentati ndaj prokurorit Ndoj/ Policia operacion “blic” në Elbasan

Kronika

Atentati ndaj prokurorit Ndoj/ Policia operacion “blic” në Elbasan

Publikuar

-

Vijojnë operacionet policore për identifikimin dhe arrestimin e personave përgjegjës për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj.

Burime bëjnë me dije se, forcat operacionale kanë zhvilluar mbrëmjen e sotme një aksion ‘Blic’ në zonën mes Rrogozhinës dhe Peqinit, në Elbasan.

Nga të dhënat paraprake, mësohet se, policia ka dyshime se në këtë aks mund të ketë gjurmë të autorëve të atentatit./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Nga akuzat për fshehje të pasurisë te vendime të paligjshme/ Kush është gjyqtari që liroi Florenc Çapjan

Publikuar

-

Nga

Një ditë më parë, Gjykata e Elbasanit, vendosi lirimin nga burgu të Florenc Capjas, i akuzuar për vrasje me paramendim e mbetur në tentativë. Vendimi u mor nga gjyqtari Tomorr Kullolli.

Ndërkohë, ditën e sotme ka ardhur një reagim i fortë nga Policia e Shtetit, e cila e cilëson vendimin si të paligjshëm. Ndërsa bën kronologjinë e ngjarjes për të cilën akuzohet dhe është vënë në pranga Çapja, policia e cilëson si person me rrezikshmëri dhe drejtues të një grupi kriminal të rrezikshem kriminal që vepron në qarkun e Elbasanit, por edhe më gjerë, i arrestuar shumë herë për vepra të rënda penale.

Ndër të tjera në reagimin e Policisë thuhet se “Ky vendim nuk është i formës së prerë, por gjithsesi ka bërë që ky individ me rrezikshmëri te lartë shoqërore të lirohet nga burgu dhe sot të jetë i lirë”.

Por, kush është gjyqtari që liroi nga burgu Florenc Çapjan.

Vendimi për lirimin e Florenc Çapjas, është marrë nga gjyqtari i Gjykatës së Shkallës së Parë në Elbasan, Tomor Kullolli.

LEXO EDHE:  Detaje të reja nga atentati në Shkozet/ Gjenden tre dosje në makinën e Arjan Ndojës, u vodhën në prokurorinë e Durrësit

Tomorr Kullolli në vitin 2015 është paditur nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për fshehje të pasurisë.

Po ashtu, Kullolli është një ndër 13 gjyqtarët për të cilët Ministria e Drejtësisë, ka propozuar masa ndëshkuese për shkelje që ata kanë bërë gjatë ushtrimit të detyrës. Por, që u “amnistua” nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.

Po ashtu gjyqtari i Elbasanit Tomor Kullolli, ka liruar nga burgu, Thanas Bekon, i akuzuar për “Vjedhje me dhune” e kryer në bashkëpunim dhe “Heqja e paligjshme e lirise” e kryer në bashkëpunim.

Beko u la me masën e sigurisë “arrest shtëpie” nga gjykata e Elbasanit, për çështjen e mbajtjes peng dhe dhunimit të taksitit Andi Vyshka, mikut të një gjyqtare në Elbasan.

Por, ai u arrestua sërish, vetëm shtatë ditë pas lirimit nga gjyqtari Tomor Kullolli./ CNA.al

Zbardhet mbledhja e KLD/ Ja 13 gjyqtarët e amnistuar nga shkeljet

Lirimi i Florenc Çapjas dhe Suel Çelës/ Policia e Shtetit shpreh zhgënjimin: Vendim i paligjshëm, i jep krah krimit

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lëvizte me armë me vete/ Arrestohet 41 vjeçari në Kamëz

Publikuar

-

Nga

Finalizohet operacioni policor i koduar “Ekol”.

Në vijim të punës për kapjen e personave që qarkullojnë me armë zjarri, efektivët e Policisë të Komisariatit Nr. 5 Kamëz, si rezultat i bashkëpunimit me komunitetin, falë informacioneve të marra se në qytetin e Kamzës po levizte me armë zjarri pistoletë një shtetas, kanë organizuar punën për identifikimin, lokalizimin dhe arrestimin e personit të dyshuar.

Si rezultat i reagimit të shpejtë, në vendin e quajtur “Frutikulturë”, në rrugën “Pandeli Sotiri”, Policia identifikoi dhe lokalizoi personin e dyshuar, të cilit gjatë kontrollit fizik , Policia i gjeti me vete një armë zjarri pistoletë, me një krehër me fishekë.
Më pas, operacioni ka vijuar në banesën e tij, ku gjatë kontrollit Policia gjeti edhe një tjetër armë zjarri kallashnikov, me një krehër me 30 fishekë luftarakë.

LEXO EDHE:  Policia operacion për arrestimin e personave të përfshirë në atentatin ndaj prokurorit Ndoj

Në përfundim të veprimeve, nga specialistët për hetimin e krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 5 u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit A. K., 41 vjeç, lindur në Laç, Mat dhe banues në zonën e quajtur “Frutikulturë”, i dënuar me parë.

Armët dhe municionet e sipërpërmendura u sekuestruan në cilesinë e provës materiale dhe u dërguan në laboratorin e Policisë Shkencore, për ekzaminime të mëtejshme.
Materialet procedurale do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqesor Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përplasen dy makina/ Njëra prej tyre përfundon e përmbysur në arë

Publikuar

-

Nga

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Lezhë-Shkodër ku për pasojë kanë mbetur të lënduar disa persona.

Raportohet se dy automjete janë përplasur dhe njëra prej tyre ka përfunduar përmbys në arën anës rrugës.

Personat që ndodheshin në autoveturë kanë marre dëmtime të lehta dhe janë jashtë rrezikut për jetën.
Ndërkohë policia po punon për zbardhjen e rrethanave të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE