Connect with Us

Akuza për falsifikim, taktikë e Prokurorisë për të mbyllur çështjen Basha

Politikë

Akuza për falsifikim, taktikë e Prokurorisë për të mbyllur çështjen Basha

Publikuar

-

Sot pasdite është bërë publike dokumentacioni i çuar nga prokurorët e Tiranës drejt Gjykatës për gjykimin e Lulzim Bashës. Në të njëjtin dokument, ndërkohë që faqen e parë akuzohej për pastrim parash dhe falsifikim, në fund vetëm dy prokurorë kanë firmosur për ta çuar Lulin vetëm për një çështje penale, atë të falsifikimit të vulave.

Në një lexim të thjesht kupton se Prokuroria në njoftim na thotë edhe pastrim parash, edhe në vendimin e përfundimit të hetimit merr vetëm falsifikimin. Pra Prokuroria në këtë rast po mashtron publikisht.

Pra, prokurorët e kësaj çështje kanë një hall të madh. Ose janë kapur dhe paguar financiarisht, ose kanë manipuluar prova, ose nuk po kryejnë detyrën dhe hetimet ashtu siç duhet duke tentuar që në një mënyrë abusive dhe korruptive të shpëtojnë kreun e Republikës së Re, Lulzim Basha.

Lulzim Basha ka bërë hapur pastrim parash, duke keqpërdorur vulën e PD-së. Nuk ka falsifikuar asgjë. Ai nuk është i rëndomtë si kriminel.

Për të gjithë ata që nuk lexojnë dot, që dërgimi në gjyq është vetëm për falsifikime, domethënë për të vetmen vepër penale të cilën Lulzim Basha nuk e ka bërë.

Pra, Lulin duan ta akuzojnë për diçka që nuk e ka kryer vetëm për të mbyllur çështjen.

Basha ka pastruar para duke përdorur vulën e PD-së, nuk ka falsifikuar firmën e dikujt, as formularin e dikujt, as vulën e Partisë Demokratike.

Ai ka përdorur vulën e vërtetë të Partisë Demokratike. Ka përdorur firmën e vërtetë, firmën e tij sepse është kryetar i PD-së.

Nuk është falsifikim të përdorësh vulën e PD-së. Nuk është falsifikim të firmos si kryetar i PD-së, është një mashtrim, është një shpërdorim detyre, është një vjedhje dhe një abuzim detyre. Është gjithçka tjetër, por kurrsesi nuk mund të jetë një falsifikim përdorimi i vulës dhe firmës, i institucionit apo autoritetit që t’i ushtron.

Pra akuza e bërë ndaj Lulzim Bashës është kaq banale dhe qesharake sa që askush nuk do ta besonte dot.

Prokurorët flasin për vulën e PD-së kur vula është e Lulit, por ende nuk sqaron askush se cili është burimi i 500 mijë dollarëve minimalisht të paguara nga PD-ja, pranuar publikisht kjo nga Lulzim Basha. Kush i pagoi paratë në “Biniata Trade” dhe në kompanitë e tjera offshore ruse që i dhanë për lobimet e Lulzim Bashës dhe Republikës së Re në SHBA.

Kush është financuesi dhe burimi i këtyre parave? Kjo është pyetja që kërkon zgjidhje nga prokurorët. Kjo është pyetja 1 milion dollarëshe. Nuk është asgjë tjetër më shumë sesa kaq. Nuk ka rëndësi vula sepse vula është e Partisë Demokratike, është e Lulzim Bashës. E rëndësishme është se ku i gjeti paratë për të paguar lobimet në SHBA? Cili është burimi i tyre?

Prokurorët nuk mund ta pushojnë çështjen e parave sepse minimalisht duhet gjetur burimi i tyre. Atë ata nuk e gjejnë dot, çka do të thotë se ato janë para të pista.

Minimalisht ata duhet të thonë në vendimin e tyre se burimi i parave është i qartë, ose është i pavërtet, ose nuk ka ndodhur. Mirëpo, Lulzim Basha e ka thënë publikisht në “Opinion”, se janë paguar ato para.

Tani si qëndron e vërteta? Çfarë ka ndodhur? Prokurorët janë kthyer në një bandë hajdutësh, apo po i shërbejnë Lulzim Bashës dhe po i bëjnë qejfin Edi Ramës, i cili së fundmi nxori në një dalje publike Taulant Ballën për të larë gojën.

Pse nuk flet Kryeministri më për grupin KÇK? Apo e do Lulin e pafajshëm, e do Lulin në krye të PD-së? E do aty që të tërheq zvarrë opozitën?

Mesa duket edhe dy prokurorët paskan disa hesape dhe pazare për të bërë përderisa vazhdojnë të jenë në detyrë. Të mbushin xhepat e tyre, apo të bëjnë qokat e fundit ndaj kastës politike. Të shpëtojnë edhe Lulin nga akuza qindra mijë dollarëshe, duke e çuar për falsifikim vulash. Kot nuk dihet burimi, i disa qindra mijra dollarëve të tjera për lobim në SHBA, të cilat janë pranuar publikisht nga kreu i Republikës së Re. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Andi Bushati/ Rama tradhëtari dhe gomerët që e sulmojnë

Publikuar

-

Nga

andi bushati opinion

Një stuhi në gotë që shpërtheu këtë fillim jave në Kosovë u shfrytëzua si një rast i mirë për të sulmuar edhe njëherë Edi Ramën. Disa nxituan ta shpallin sërisht tradhëtar, të tjerë bënë thirrje që të izolohet si “non grata”, konspiracionistët panë një lëvizje të re për të realizuar plane të vjetra me Vuçiçin, ndërsa patriotët e thekur një provokim për të bërë të pranueshëm mini Shengenin ballkanik.

Duhet thënë se e gjithë kjo rokopujë ishte e pavend dhe e ekzagjeruar. Ajo u nxit nga një detaj i thjeshtë. Mes qindra postimeve që bën në ditë, kryeministri që qeveris përmes Facebook dhe Twitter, kishte bërë një gafë të rëndë. Duke u përpjekur të shpjegonte politikat e rilindjes për furnizimin e popullësisë me ujë, ai botoi edhe një hartë skandaloze ku Kosova paraqitej si pjesë e Serbisë.

Ky ishte “krimi”, natyrisht flagrant dhe i pa pranueshëm për çdo kabinet kryeministror serioz, kudo në botë. Për të cilin, gjithkush, më pak arrogant, do të kishte përunjësinë të kërkonte ndjesë dhe nuk do mjaftohej vetëm me një korrigjim të videos në Facebook.

Por nga këtu, ta shohesh këtë gafë me një mendësi konspirative, ta shesësh si një vazhdim të aventurës së korigjimit të kufijve, ta paraqesësh si një provokim që do të përgatisë terrenin për mini Shengenin dhe ti bësh të gjitha këto bashkë për të shpallur gafaxhiun tradhëtar, është vërtet një hiperbolë e madhe.

Pra thënë këtë, duket se kemi qëmtuar një tjetër rast, për të ilustruar tezën që vetë Rama artikuloi në mbrojtje të Thaçit, që kush të akuzon si tradhëtar, s’është gjë tjetër veçse një gomar.

Po a jemi këtu përpara një rasti të tillë? A është thjeshtë kryeministri një gafaxhi dhe ata që e akuzojnë një tufë budallenjsh qëllimkëqij?

Jo në fakt, sepse, as historia nuk është kaq e thjeshtë dhe as Rama nuk ështe hera e parë që lë dyshime përreth vetes.

A nuk qe ai edhe protagonisti që e sulmoi Vuçiçin në folenë e tij në Beograd duke u shndërruar më pas në mik të darkave ku këndonte Daçiçi dhe ku vizatoheshin harta?

LEXO EDHE:  Tërheqja e Ramës në Kavajë/Reagon për herë të parë Lulzim Basha

A nuk qe ai, që një herë fiste për bashkim kombëtar në kuadër të BE dhe njëherë tjetër e përdorte këtë temë si shantazh kundër saj?

A nuk qe ai që shqiptarëve u thoshte se taksa qe një klithmë që duhej ruajtur dhe Hardinajt i bënte presion përpara Makronit për ta hequr atë?

A nuk qe ai që goditi Mekelin duke thënë se është kryeministër që mbron interesat e shqiptarëve dhe jo të gjermanëve ndërsa pastaj e mohoi të ketë qenë ndonjëherë për ndryshim kufijsh.

A nuk është ai që po mbron me Shengenin ballkanik zgjidhjen e mrekullueshme të një rajoni pa mure, vetëm pasi ka mbështetur idenë e ndryshimit të kufinjve që predikonte mure të reja etnike?

Pra thënë këto, e kupton qartë se Edi Rama, nuk ka pasur kurrë një vizion, as për Kosovën, as për bashkimin, por, ai i ka përdorur këto tema si një tregëtar cinik, vetëm për të fituar momentalisht për vete.

Prandaj të gjithë ata që kanë ndjekur këtë trajektore kanë të drejtë të dyshojnë.

Ne njerëzit “normalë”, mund të kemi të drëjtën ti gjykojmë apo ti quajmë gomerë akuzuesit e tij. Ne mund ta përqeshim paranojën apo konspirativizmin e tyre. Por ato, si të gjitha patologjitë, nuk kanë lindur nga hiçi. Ato kanë pasur shkaqe dhe kanë gjetur terren në sjelljen e çekuilibruar, të paparimtë dhe kundërthënëse të kryeministrit shqiptar.

Edi Rama ka shërbyer si toka më pjellore e mundshme për të lulëzuar budallenjtë që e akuzojnë atë si tradhëtar.

Prandaj dhe në këtë rast, shërbeu një gafë me harta për të nisur një stuhi të re. Një fortunë, ku gomerët nuk janë vetëm në anën e fanatikëve të mbrojtjes së kufijve, por edhe në anën e atyre që bëjnë lodra me ta./ Lapsi.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbulohen detaje nga telefonata e Metës me Palmer/ Presidenca: Jemi gati të publikojmë bisedën

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i presidentit, Tedi Blushi ka konfirmuar telefonatën e presidentit Ilir Meta me Zv.Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA, z.Mattheë Palmer, me kërkesë të këtij të fundit.

Sipas Blushit, qëndrimet e Metës të shprehura gjatë kësaj bisede telefonike kanë qenë mjaft të qarta, transparente dhe shteruese.

“Megjithatë nëse z.Lekloti, bie dakord me ambasadën e SHBA në Tiranë, dhe na autorizon ta publikojmë të plotë transkriptin e kësaj bisede telefonike, ne jemi gati ta vëmë atë të plotë në dispozicion të opinionit publik vendas dhe ndërkombëtar. Presidenti Meta nuk ka asgjë për të fshehur”, shkruan Blushi.

Postimi i plotë:

Të dashur kolegë gazetarë,
Interesimit tuaj për një lajm, që siç më vutë në dijeni, ja u ka konfirmuar z.Guri Lekloti dhe ju ka sugjeruar t’ja u konfirmoj edhe unë, ju sqaroj :
Po, është e vërtetë që mbrëmjen e djeshme ka patur një bisedë telefonike rreth 30 minuta mes Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta dhe Zv.Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA, z.Mattheë Palmer, me kërkesë të këtij të fundit.
Qëndrimet e Presidentit Meta të shprehura gjatë kësaj bisede telefonike kanë qenë mjaft të qarta, transparente dhe shteruese.
Megjithatë nëse z.Lekloti, bie dakord me ambasadën e SHBA në Tiranë, dhe na autorizon ta publikojmë të plotë transkriptin e kësaj bisede telefonike, ne jemi gati ta vëmë atë të plotë në dispozicion të opinionit publik vendas dhe ndërkombëtar.
Presidenti Meta nuk ka asgjë për të fshehur!
Konfirmojmë se marrëdhëniet tona strategjike me SHBA janë të forta, të qëndrueshme dhe transparente, si asnjëherë!

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet për Kushtetuesen/ Presidenca refuzon SHBA: Nuk do ta cojmë në Venecia

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar sot në lidhje me ngërçin e krijuar me emërimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Në një deklaratë për mediat, ndër të tjera ambasada e SHBA theksonte se Institucionet gjyqësore shqiptare, kushtetuta dhe ligjet për zbatimin e reformës në drejtësi, duhet të udhëheqin procesin e zgjidhjes së këtyre intepretimeve të debatuara.

Në mungesë të një institucioni të përshtatshëm ligjor, i cili mund të vendoste mbi intepretimet e kundërta, Shtetet e Bashkuara mbështesin çuarjen e çështjes në Komisionin e Venecias, si një palë e tretë kompetente dhe e paanshme, për opinionin e tij ligjor. Gjithashtu, nxisim palët kundërshtuese që të respektojnë opinionin ligjor të Komisionit të Venecias.”

Pas kësaj deklarata të ambasadës së SHBA, ka ardhur reagimi i parë nga mazhoranca socialiste.

Në një prononcim për mediat, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla është shprehur se “Çështja e Kushtetueses do ti dërgohet Komisionit të Venecias.

“Çështja e Kushtetueses do ti dërgohet Komisionit të Venecias. Do i bashkohemi vlerësimit të partnerëve tanë SHBA, por edhe BE. Për ne është e rëndësishme vijimi i punës”-tha Balla.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Basha tregon çfarë do të ndodhë nesër

Por, nga ana tjetër Presidenca duket se do të refuzojë propozimin e SHBA.

Burime për CNA.al pranë Presidencës shprehen se nuk do të jetë ky institucion që do të dërgojë çështjen në Komisionin e Venecias.

I njëjti burim theksoi për CNA.al se “Qëndrimet tona kanë qënë të qarta dhe nuk do ti drejtohemi Komisionit të Venecias”.

Po ashtu edhe në një reagim në rrjetet sociale, zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi ka lënë hapur të kuptohet se nuk do ta çojnë çështjen në Komisionin e Venecias./ CNA.al

Ambasada e SHBA mesazh të fortë për Reformën në Drejtësi/ Ja si të zgjidhet ngërçi për Kushtetuesen

Ngërçi në Gjykatën Kushtetuese çohet në Venecia

“Mjaft më “Rule of Embassy”/Presidenca i përgjigjet ambasadës amerikane: Tymi Venecias është turp

Vasili i përgjigjet ambasadës amerikane/ Komisioni i Venecias si Landfill ku riciklohen hallet e Ramës

LEXO TE PLOTE