Connect with Us

Video-Mediat italiane japin lajmin e mirë/ Alvini po rikthehet në shtëpi

Kronika

Video-Mediat italiane japin lajmin e mirë/ Alvini po rikthehet në shtëpi

Publikuar

-

Mediat italiane i kanë kushtuar hapësirë mbulimi operacionit të nxjerres dhe të shpëtimit nga kampi sirian të 11-vjeçarit shqiptar, Alvin Berisha, i cili u dërgua në Siri në dhjetor të 2014-ës nga nëna e tij.

Media italiane “La Stampa” jep lajmin e mirë për Alvin Berishën, ndërsa shkruan se 11-vjeçari pritet që nesër të mbërrijë në shtëpi, pranë familjes së tij.

Operacioni i shpëtimit u realizua në bashkëpunim me “Gjysëm Hënën siriane”, Kryqi i Kuq ndërkombëtar dhe autoritet italiane dhe shqiptare. Alvin është duke dalë nga kufiri midis Sirisë dhe Libanit dhe pritet që në orët e ardhshme të marrë avionin që do ta çojë sjellë atë në Roma nga Beiruti dhe Libani. Me të ndodhet edhe një ekip i emisionit investigativ italian “Le Iene” dhe babai, Afrimi i cili pret për të përqafuar të birin.

La Stampa shkruan se Valbona Berisha, 35 vjeçe, nëna e Alvin Berishës, është larguar në 17 dhjetor të vitit 2014 nga Italia, duke marrë me vete të birin Alvin dhe duke lënë pas dy fëmijët e tjerë së bashku me bashkëshortin, për tju bashkuar ISIS-it.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Drogë dhe makina luksoze/ Pranga dy shqiptarëve në Francë

Publikuar

-

Dy shqiptarë, janë arrestuar nga policia franceze, me akuzën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Shqiptarët e moshave 20 e 30 vjeç, të dyshuar si kapo të rrjetit të drogës në Alta Savoia, mbaheshin prej kohësh nën mbikëqyrje nga policia.

Gjatë kontrollit, atyre iu gjet nën kofanon e makinës rreth 100 mijë euro të fituar nga trafiku i drogës.

Me udhëtime të shpeshta nga Franca në Shqipëri, dy shqiptarët pastronin paratë e shumta që fitonin nga droga me blerjen e makinave luksoze.

LEXO EDHE:  11-vjeçari në kampet e Sirisë/ Deputeti kërkesë urgjente Kuvendit

Autoritetet thonë se ata kanë blerë të paktën 30 makina në 18 muajt e fundit.

Gjatë kontrollit të banesave, policia gjeti dhe një sasi droge gati për t’u hedhur në treg me vlerë thuajse gjysmë milion euro.

Dy trafikantët kishin në shtëpi një kile e gjysmë heroinë shumë të pastër dhe 160 gramë nga e njëjta lëndë gati për përdorim; një kile e 600 gramë kokainë, një kile e 100 gramë produkte përzierjeje dhe 60 mijë euro./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Të dënuar për vrasje/ Ekstradohen dy shqiptarë

Publikuar

-

Ekstradohen dy shqiptare per vrasje

Interpol Tirana në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë ka ekstraduar këtë të premte dy persona të shpallur në kërkim për vrasje.

Sipas njoftimit të policisë, të ekstraduarit janë shtetasit Festim Rusi, alias Besim Rusi 40 vjeç si dhe Sherif Gjini.

“Vijon bashkëpunimi midis Interpol Tirana dhe Homologëve.

Ekstradohen drejt vendit tonë dy shtetas të dënuar për vrasje.

Interpol Tirana ekstradon nga Italia drejt vendit tonë, një 40-vjeçar shqiptar, i dënuar me 20 vite burg nga drejtësia shqiptare për veprat penale “Vrasje e kryer në gjendje të tronditjes së rëndë psiqike” dhe “Mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.

Ekstradohet dhe nga Greqia një 58-vjeçar shqiptar, i dënuar me 8 vite burg nga drejtësia shqiptare për veprat penale “Vrasje me dashje” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta.

Si rezultat i bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit midis Interpol Tirana dhe Interpol Roma, u bë arrestimi në Romë dhe më pas ekstradimi drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar: Festim Rusi, alias Besim Rusi 40 vjeç. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë e ka dënuar këtë shtetas me 20 vite burg për veprat penale “Vrasje me dashje” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”.

LEXO EDHE:  Nxorën Alvinin nga kampi/ Përfaqësuesi i Gjysmë Hënës Siriane jep lajmin e mirë dhe për fëmijët e tjerë

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur: Në vitin 2001, shtetasi Festim Rusi alias Besim Rusi, në fshatin Metalliki në Greqi, pas një debati për motive të dobëta ka vrarë me armë të ftohtë thikë, shtetasin A. R.

——————————–

Po nga Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Athina/Greqi i shtetasit shqiptar Sherif Gjini 58 vjeç, lindur në Elbasan. Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Z.Q.K Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, e ka dënuar me 8 vite burg për veprat penale “Vrasje e kryer në gjendje të tronditjes së rëndë psiqike” dhe “Mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municioneve”.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur: Në vitin 2005, në fshatin Linas të Komunës Mollas në Elbasan, shtetasi Sherif Gjini ka vrarë me armë zjarri për motive të dobëta shtetasin A. A.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Romën dhe Athinën, u bë i mundur arrestimi i tyre në Itali dhe Athinë, duke u finalizuar me ekstradimin drejt vendit tonë.

Të dy shtetasit e ekstraduar ju dorëzuan përfaqësuesve të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve”, thuhet në mkoftimin e plotë të policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

U tejkaluan afatet e paraburgimit/ Shuhen masat për 4 anëtarët e grupit “Bajri”

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Shkallës së Parë Krime të Rënda Tiranë, ka pranuar sot kërkesën e avokatit mbrojtës të katër anëatrëve të grupit “Bajri”, Safet Bajri, Ilir Bajri, Asmer Bilali dhe Ismet Idrizi duke shuar masën e sigurisë “arrest me burg”.

Ndërkohë, sipas BW, nesër pritet të zhvillohet seanca për verifikimin e kushteve të sigurisë për masën e sigurisë “arrest me burg”, te vendosur me datën 20 nëntor.

LEXO EDHE:  11-vjeçari peng në kampin e tmerrit/ Andi Përmeti mesazh të fortë Cakajt

Aktualisht 4 anëtarët e grupit ‘Bajri’ qëndrojnë në paraburgim. Kujtojmë se ata u arrestuan në vitin 2018 në sajë të operacionit të koduar ‘Oazi’.

LEXO TE PLOTE